Ibanezlerdeki Edge Pro ve Edge Zero.

Malzeme olarak bir fark yok kalite olarak da(hepsinin siyah harici kaplamalari rezildir cabucak rengi degisir). Edge zero larin 2. ve 3. versiyonlarinda fulcrum denen dirsek mekanizmasi bicak yerine rulman kullaniyor, bence en buyuk artisi bu lakin bicaklar erimeye mahkum. Zero lardaki ZPS(zero point system) iki ek yay ile tremolonun tam olarak yatay durmasini sagliyor(ozellikle bend edince tremolo one dogru kiprasmiyor ama geriye cekerken normal tremolo gibi) bunun da akort problemini ortadan kaldirdigini iddia ediyor ibanez . Lakin bence oyle bir problem yok zaten, sadece tel koparsa kopan telden digerlerine olusacak bir yuk transferi ile yasanacak akort sounlarinda Edge Zero lar daha iyi. Ama tum denilenlere ragmen bence butun hassasiyeti kaybediyorsun. Demem o ki original floyd rose yoksa benim tercihim lo pro edge dir kraldir candir en akil en bariscil tremolo sistemidir...Mydukkan forumlarinda patlayan ergenlik sivilceleri haric hemen herkes original edge veya lo pro edge in kralligini kabul eder...

Hizli yazinca salakca hatalar yapiyor insan duzeltelim rulman sistemi, S serilerinde kullanilan ZR tremololarda var zero da degil versiyon olarak da 1 ve 2 diyecektim 2 ve 3 yazdim(ZPS kismina gitti aklim) cunku ben dedigim gibi salagim ve gereksiz acele ediyorum yazarken. Ama ZPS mekanizmasi ile ilgili kisim ZR yu da Zero nun yanina kataraktan dogrudur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Anladım. Teşekkürler mesajınız için. O zaman mümkün mertebe bir RG alacaksan Zero Point olmasını sağla diyorsunuz. Peki şimdi konunun pekte dışına çıkmadan bir soru daha sorayım. Bende RGR321EX var. Ton kalitesini yükseltmek için yüksek model bir RG mi alayım (RG2550Z gibi) yoksa bu gitarı satıp Rg350 alıp Boss GT-10 veya Line6 HD500 gibi yüksek kalite prosesör mü alayım? Prosesörleri mağazalarda bi deneyecem önce. İstediğim gibi tonları alabiliyor muyum diye. Ki aklıma şu da takılıyor; genelde böyle bilinir bu ya da ben çok ilkel kaldım. Prosesörler gitarların potansiyelini göstermez. Ha Gibson bağlamışsın ha Cort gibi bi düşünce vardı. E madem böyle birşey var insanlar neden sahnede GT-10 kullanıp Rg2550 ler kullanıyolar ya da Gibsonlar kullanıyolar?

Yani zero point system dedigim gibi bir tercih ben olmamasini tercih ederim, ama sahne alan akort problemi beni yikar bitirir diyen ve asiri ince nuansla tremolo kullanmaya ihtiyaci olmayan bir insan icin ZPS li bir sistem daha iyidir herhalde. Ben isin mekanizmasini anlattim muzikal tarafi tamamen tercih meselesi. Valla prosesor isine gelince GT-10 ve RG-2550 eslesmesi bence tamamen performans/fiyat orani ile alakalidir. RG 2550 bence hele hele ki ikinci el olarak 1000 liraya falan alinmissa muazzam bir performans oranina sahip, GT-10 da adam gibi programlanirsa gayet iyi is cikarir direk miksere girersiniz amfiye de gerek kalmaz falan. Ayrica benim pek sevdigim Ankara'daki Siyah Beyaz bar gibi bir yerde haftasonu programlarinda boyle bir kombinasyon neredeyse sart. Bir defa full stack vs gezdirmek icin ne yer, ne para ne de bunu hakedecek bir dinleyici kitlesi var. Eee pentagram konserlere 1960 kabinleri diziyor da ne oluyor iki konser de %60-70 dolulukla gecmis iste. Son olarak soyle bitireyim muzikte her degiskenin sounda muhakkak bir katkisi vardir, ama insanlarin %95 bu katkilarin cogunu ayirt edemez buna ben dahil. Unlu bir hikaye vardir Kurzweil in daha ilk synthesizeri olan 10mhz like motorala islemcili K250 nin sesini gercek bir piyanodan ayirmak mumkun olmamistir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
O zaman GT-10 ve HD500 ü bir deneyeyim. Sonra birde gitar avı yapalım. Amfi bakalım. Komple ekipmanlarımı yenileyecem. Amfi konusunda Blackstar ve Marshall arasında kaldım. Bluesdan vazgeçmem, metal bağımlılık hazzını duymadan yaşayamam. Blackstarların cleanler nasıl çok detaylıda duymadım o amfilerin sesini. Birde amfi bakalım. 2000 TL hatta belki daha yüksek bir bütçeyle girişicez bu işe. Yorumlarınız için teşekkürler tekrar. Kafamda plan kurmama yardımcı oldunuz. :)

Malzeme olarak bir fark yok kalite olarak da(hepsinin siyah harici kaplamalari rezildir cabucak rengi degisir). Edge zero larin 2. ve 3. versiyonlarinda fulcrum denen dirsek mekanizmasi bicak yerine rulman kullaniyor, bence en buyuk artisi bu lakin bicaklar erimeye mahkum. Zero lardaki ZPS(zero point system) iki ek yay ile tremolonun tam olarak yatay durmasini sagliyor(ozellikle bend edince tremolo one dogru kiprasmiyor ama geriye cekerken normal tremolo gibi) bunun da akort problemini ortadan kaldirdigini iddia ediyor ibanez . Lakin bence oyle bir problem yok zaten, sadece tel koparsa kopan telden digerlerine olusacak bir yuk transferi ile yasanacak akort sounlarinda Edge Zero lar daha iyi. Ama tum denilenlere ragmen bence butun hassasiyeti kaybediyorsun. Demem o ki original floyd rose yoksa benim tercihim lo pro edge dir kraldir candir en akil en bariscil tremolo sistemidir...Mydukkan forumlarinda patlayan ergenlik sivilceleri haric hemen herkes original edge veya lo pro edge in kralligini kabul eder...
hocam acaba edge ile edge pro arasında nasıl farklar var onu da anlatır mısınız. bir ibanez roadstar 1988 yapımı 540p gitar alıcam vakat edge pro floydrose olmadığı için biraz çekiniyorum arasında çok fark var mıdır acaba.

Edge, original floyd rose hissini bence çok iyi veren stabil bir köprü. Eğer OFR kullanmışsan hiç zorlanmazsın. Edge pro köprü kullanmadım. Duyduklarım ise tel değiştirmenin daha pratik, kolay olduğu yönünde. Zamanında ibanez üst segmentlerde edge kullandı. Sanırım lisans sıkıntılarından yeni tasarımlara geçtiler. Lo pro edgeler, edge prolar, edge zerolar vs. Şimdi gene bazı modellerde edge köprü kullanmaya başladılar (js, jem, rg gibi). Köprü temiz durumdaysa bence edge köprüden çekinmeyin. Ancak uzun ve bakımsız kullanılmış floyd roselar bazen insanı sıkabiliyor. Fine tuning vidaları işe yaramıyor, tel değiştirirken köprüdeki bloklar takılıyor vs biraz değişiklik istiyor.

En iyisi tremolo kullanmamak aslında.

10 senedir gitar çalıyorum gerçekten ihtiyacım olduğu çok nadir oluyor. İhtiyacım olduğunda ise üşengeçlikten kolu takmadığımı farkedip sinir krizi geçiriyorum. Sonra yine takmıyorum sonra yine bir kaç ay sonra lazım oluyor bir şarkıda. Öyle diye diye 5seneyi devirmişimdir
:)

Zaten zero point sistemler, arkada kenardaki iki ince yayla tremolo köpürünün yay bloğuna temas ettirilen çubuktan alıyor.
edge zero, edge zero'dan da iyi bence. bir hafta içinde inşallah elime geçecek ve gitarıma (Ibanez rg premium) takacağım. Prestige serilerindeki edge zero, size üzerindeki entonasyon vidası sayesinde başka hiçbir aparata ihtiyaç duymadan entonasyon ayarı yapabilme olanağı sağlıyor. Kendim kolaylıkla yapabilirim diyorsanız ne ala, Floyd rose tarzı tüm tremolo köprülerin en iyisi edge zero'dur. Edge zero2'lerde de yok bu olanak.
Edge zero2'lerde bir de akort vidalarının assembly üzerindeki 3-4mm'lik deliklerdeki burgulara dayandığı için tıkır tıkır sallanma problemi olabiliyor. edge zerolarda ise, entonasyon vidasının ucu akort vidalarına dayanmasın diye, akort vidalarının girdiği delikleri, assembly üzerinde çıkıntı şeklinde yapmışlar. Vidalar biraz daha uzun boğazdan geçiyorlar. Muhtemelen bu problemden de kurtulmuş olacağım.

Son düzenleme:
Zaten zero point sistemler, arkada kenardaki iki ince yayla tremolo köpürünün yay bloğuna temas ettirilen çubuktan alıyor.
edge zero, edge zero'dan da iyi bence. bir hafta içinde inşallah elime geçecek ve gitarıma (Ibanez rg premium) takacağım. Prestige serilerindeki edge zero, size üzerindeki entonasyon vidası sayesinde başka hiçbir aparata ihtiyaç duymadan entonasyon ayarı yapabilme olanağı sağlıyor. Kendim kolaylıkla yapabilirim diyorsanız ne ala, Floyd rose tarzı tüm tremolo köprülerin en iyisi edge zero'dur. Edge zero2'lerde de yok bu olanak.
Edge zero2'lerde bir de akort vidalarının assembly üzerindeki 3-4mm'lik deliklerdeki burgulara dayandığı için tıkır tıkır sallanma problemi olabiliyor. edge zerolarda ise, entonasyon vidasının ucu akort vidalarına dayanmasın diye, akort vidalarının girdiği delikleri, assembly üzerinde çıkıntı şeklinde yapmışlar. Vidalar biraz daha uzun boğazdan geçiyorlar. Muhtemelen bu problemden de kurtulmuş olacağım.
edge zero'nun , 2sürümünden daha iyi olduğunu (daha iyi bir performans alacağımı düşündüğümü) söylemek istedim başta, yanlış yazmışım. değiştiremediğim için böyle düzeltiyorum.

Konuyu hortlatmış olacağım kusura bakmayın. Gİtarımda zero 2 var ve ince mi teli koptu. Ayrıca minik bir kısmı yuvada kaldı. Youtube' den videolara baktım adamlar vidaları açıyor ve tel yerinden rahatça çıkıyor. Sorunum ise teli çıkarmak için gevşetmemiz lazım olan vidayı gevşetemiyorum. Ne yapabilirim?

Geri