Taşmektep - Türkçe Thrashde Yeni Soluk

80 Kalibre,Mekanik,Taşmektep...güzel çalışmalar THMS (Turkish Heavy Metal Scene) adına fakat ortak sorunları kayıt,tonlama,mixing ve master. Bu yapıyorum diyen sadece para kazanmak amaçlı işin eğitimini almamış ama ekipmanını almış arkadaşlar maalesef ortalıkta. Mesela yukarıdaki kayıtta vokaller şarkıya yedirilmemiş sırıtıyor (bestekarlığa icraata değil eleştirim), davullar vurucu değil arkada kalıyor. Ha tabi youtube olması düşük kalitesi upload olması gayet olası,ama monitörlerden duyduğum bu. Elinize yüreğinize sağlık, daha iyi mühendislik ile Pentagram'ın yakaladığı hype ı yakalamanız mümkün. :)

80 Kalibre,Mekanik,Taşmektep...güzel çalışmalar THMS (Turkish Heavy Metal Scene) adına fakat ortak sorunları kayıt,tonlama,mixing ve master. Bu yapıyorum diyen sadece para kazanmak amaçlı işin eğitimini almamış ama ekipmanını almış arkadaşlar maalesef ortalıkta. Mesela yukarıdaki kayıtta vokaller şarkıya yedirilmemiş sırıtıyor (bestekarlığa icraata değil eleştirim), davullar vurucu değil arkada kalıyor. Ha tabi youtube olması düşük kalitesi upload olması gayet olası,ama monitörlerden duyduğum bu. Elinize yüreğinize sağlık, daha iyi mühendislik ile Pentagram'ın yakaladığı hype ı yakalamanız mümkün. :)
Yorumlar ve kritik için teşekkürler...mix mastering i ben yapıyorum dikkate alacağım...

Evet kesinlikle mix ile ilgili problem var. Vokal çok önde duyuluyor, davullar da fazla arkada ve kuvvetsiz kalmış, özellikle kicklerin daha iyi kompresyondan geçirilmesi gerekiyor. Frekans dengesi de çok iyi olmamış. Örneğin vokallerde felaket proximity var. Biraz da reverb kullanmanız gerekiyor. Kayıtlar çok ham duyuluyor.

Sevgili dostum Melih'i tebrik ediyorum. Çok başarılı bir çalışma. Konu güzel. Sözler vurucu. Türk metal gruplarının ne kadar zor imkanlarla müzik yaptığını biraz olsun aklınıza getirebilirseniz şu tuhaf miks eleştirilerini yapmadan önce parçada anlatılmak istenen temayı ön plana alabilirsiniz. Titanik filmini gemicilik zihniyetiyle izlemek bana akıllıca gelmiyor. Lütfen zevk alınız. Ortada gayet güzel bir kayıt var elbette hataları vardır mutlaka ama keyif almayı deneseniz olmuyor mu??

Sevgili dostum Melih'i tebrik ediyorum. Çok başarılı bir çalışma. Konu güzel. Sözler vurucu. Türk metal gruplarının ne kadar zor imkanlarla müzik yaptığını biraz olsun aklınıza getirebilirseniz şu tuhaf miks eleştirilerini yapmadan önce parçada anlatılmak istenen temayı ön plana alabilirsiniz. Titanik filmini gemicilik zihniyetiyle izlemek bana akıllıca gelmiyor. Lütfen zevk alınız. Ortada gayet güzel bir kayıt var elbette hataları vardır mutlaka ama keyif almayı deneseniz olmuyor mu??

Öncelik her zaman müziktir tabii ki o yoksa mixin de mastering de bir anlamı yok ama bir aşamayı geçen grupların en az bunun kadar önemli sound konusunu da çözmesi gerekir. Çünkü müzik ne olursa olsun onu sunabilmek de önemlidir. Tamam burada biz bizeyiz, öyle konuşuyoruz, zaman zaman atıp tutuyoruz ama düşünün bunu metal seven geniş kitlelere dinletsek, sizce kaç kişi bu sound ile beğenir? Kalite düşükmüş, amatör, ben overkill albümü atayım playliste der geçer.(Ben ya da buradaki birçok arkadaş demez ama çoğunluk der.) O sebeple miks-mastering eleştirileri çok da tuhaf değil. Ne güzel beste yapmışlar, bunu daha dinlenir, daha profesyonel sunsalar, burada bile deli gibi dikkat çekerdi.

Bir de şu zor imkan olayına katılmıyorum. Artık herkesin evinde laptop, ses kartı, deli gibi gitarlar, referans hoparlörler var. Hiçbirşey lüks değil. Evde bile çok iyi işler çıkıyor. Eskiden amatör gruplar dünya para döker, 2 saatlik kayıt alabilmek için dişinden tırnağından arttırıp, studyoya girerdi, o zaman tamam, mixing önemsiz olurdu, şimdi öyle bir durum yok. Öyle bir zorluk da yok. Ekipman var, yapan arkadaşların ekipmanı da belli ki var. Demek ki mix'e daha çok zaman ayrılabilir, daha detaylı, daha özenli işler yapılabilir. Bunu ne güzel yapmışlar, şimdi daha iyisini yapsınlar, oturup "aman ya beğenen böyle dinlesin" demesinler. Hep bir taş koyarak adım adım ilerlesinler derim.

Öncelikle burası teknik bir forum değil. Burada paylaşım yapan müzisyenler ürünlerini sunmaya tanıtmaya uğraşıyor. Miks veya mastering dersi almaya gelmiyor. Eleştirilerinizi biraz daha insaflı yapınız. Elbette kendi imkanıyla bu kalitede kayıt yapan müzisyen eksiğinin de farkındadır yanlışının da. Elbette yola bir taş koyup iki üç adım daha atmasını bilecek düzeydedir.

Ben 25 senedir müzik yapıyorum. O dişinden tırnağından artırarak kayıt yapmayı çok iyi bilirim.İlk albümümün demolarını kaydetmek için 6-7 ay buz gibi inşaatlarda sıva çekip boya yaptım. 90'ların ortasında ayağıma sert terlik geçirip ayağımla ritim tutarak teybe kayıt alırdım. 5 tane profesyonel albüm yaptık. Bir tanesi de yolda. Tabi imkansızlıklar yüzünden evde yaptık. Öyle deli ses kartlarım referans hoparlörlerim falan da yok. Eminim kicklere daha iyi kompresyon vokalde de bilmem ne imty veya reverb ü pre delayın bilmemnesini 3 db kısmak gibi tuhaf eleştirilere uğrayacağız. Yahu bu ülkede koskoca Linkin Park ın trampet tonuyla ilgili yığınla tartışma yaşandı bi iletide. Cidden komik durumdayız ülkecek. Böyle devam edelim. Yeni çalışmasını paylaşan insanların keyfini kaçıralım. Yapalım bunu iyi gidiyoruz...

Öncelikle burası teknik bir forum. Bakarsanız miks ve kayıt ile ilgili dünya bilgi mevcut. Hatta açılan konuların %70i bunun üstüne. Ses kartı mı, prosesör mü? Hangi mikrofonu alayım? Bu tonu nasıl alırım? Bilmemne programında kayıt yapamıyorum, neden? filan falan. Zaten o sebeple bu tip yorumlar geliyor, aksi durumda, şarkı rezalet, çok kötü olmuş, çamur gibi filan gibi abuk sabuk yorumlar gelirdi. Müziği bilmeyen adam sound kötü olduğu için, vokal detone, gitar akortsuz, davul ritimsiz der. Çünkü kulağı ayırt edemez. Bu hep böyledir.

Eleştiri de insafsız bir taraf yok, kimsenin kötü bir şey söylediği de yok. Yani müzisyenin keyfi, "vokal çok önde, geri alın iyi olur" demeyle kaçıyorsa, işimiz var demektir.

Sizin olmayabilir ama bu ekipmanlar şu an 19 yaşında çocuğun bile evinde var. Artık bu tip ekipmanlar ucuz, lüks değil ama 10 sene önce lükstü. Yani yaptığınız son çalışmayı dinleyen biri olarak öyle bir eksiklik görmedim, demek ki isteyince güzel kayıtlar ve mixler alınabiliyor, illa mükemmel olmasına gerek yok ama belli bir seviyenin üstünde olması gerek. Eminim ki çıkacak albümünüz her durumda bu gerekli minimumu sağlayacaktır.

Açılan iletinin başlığı teknik bir konu değil diyelim. Emek verilmiş bir ürün ortaya konmuş. Ben burada öyle detaylı miks dersleri verilecek bir ortam göremiyorum.
Öncelikle kayıtta herhangi bir peak, clip veya dip gürültüsü veya bunun gibi dinleyiciyi daha çalışmayı dinler dinlemez rahatsız eden sesler yok.
Benim şu şekilde eleştirilerim olabilir mesela:
Nakaratlara geri vokaller konulsaydı tema daha güçlü olabilirdi.
Bazı vurgular İngilizce gibi yapılmış. Türkçenin kendi karakterinde bu tür vurgular olmaz.
Biraz daha bol atak olabilirdi.
gibi...
Çünkü biliyorum ki geri kalan teknik mevzu çoğunlukla keyfe keder oluyor...Yukarda da bahsi geçmiş. Mesela neye göre kime göre vokal geride veya önde?? Bu biraz da bestecinin veya miksi yapan kişinin tercihi değil midir? Bilinen sınırların gerisinde değil ki yukarıda vokal. Gayet net duyuluyor. Vokale reverb falan verin denmiş. Thrash metal genel olarak daha tight bir müzik türüdür. Reverb pek gitmez bence... Bakın hepsi keyfe keder görüyor musunuz?
Burada eleştiri kick e daha iyi kompresyon vermeye kadar uzamış. Bizim daha önce profesyonel stüdyolar da yaptığımız albümlere de yığınla eleştiri geliyordu. O zamanlar firmalar sponsor olurdu biz de stüdyoya gider kayıtlarımızı yapar çıkardık. Miks odasında kafamızı dahi uzatamazdık. Kovulurduk çünkü. Şimdi insanlar ekipmanlara rahatça ulaşabiliyor. Ne tuhaftır ki bu ekipmanları pazarlayan, satan ve tanıtımını yapan bazı üstadlar kalkıp evde miks mastering olmaz falan diyebiliyor.
Kısacası genel eleştirilerde çok fazla detaya inip müzisyenlerin kafasını karıştarmak bence çok doğru bir hareket değil. Bazen kick müzisyenin isteğine göre sub veya daha az sub lı olabilir. Kimisi tiz trampet sever kimisi daha az vurucu bir davul yerleştirir müziğine. Kiminin gitar tonu daha kirlidir kimi de daha temiz ton sever.
Bunlar keyfe keder durumlar. Gerisi dip gürültüsü, gereksiz cızırtılar, soundda olabilecek bariz peak veya dalgalanmalar. Bunları duymuyorsak çok fazla detaya girip konuyu çalışmanın içeriğinden çok teknik yanına çekmeyi çok doğru bulmuyorum...

Saygılar herkese...

Son düzenleme:
Açılan iletinin başlığı teknik bir konu değil diyelim. Emek verilmiş bir ürün ortaya konmuş. Ben burada öyle detaylı miks dersleri verilecek bir ortam göremiyorum.
Öncelikle kayıtta herhangi bir peak, clip veya dip gürültüsü veya bunun gibi dinleyiciyi daha çalışmayı dinler dinlemez rahatsız eden sesler yok.
Benim şu şekilde eleştirilerim olabilir mesela:
Nakaratlara geri vokaller konulsaydı tema daha güçlü olabilirdi.
Bazı vurgular İngilizce gibi yapılmış. Türkçenin kendi karakterinde bu tür vurgular olmaz.
Biraz daha bol atak olabilirdi.
gibi...
Çünkü biliyorum ki geri kalan teknik mevzu çoğunlukla keyfe keder oluyor...Yukarda da bahsi geçmiş. Mesela neye göre kime göre vokal geride veya önde?? Bu biraz da bestecinin veya miksi yapan kişinin tercihi değil midir? Bilinen sınırların gerisinde değil ki yukarıda vokal. Gayet net duyuluyor. Vokale reverb falan verin denmiş. Thrash metal genel olarak daha tight bir müzik türüdür. Reverb pek gitmez bence... Bakın hepsi keyfe keder görüyor musunuz?
Burada eleştiri kick e daha iyi kompresyon vermeye kadar uzamış. Bizim daha önce profesyonel stüdyolar da yaptığımız albümlere de yığınla eleştiri geliyordu. O zamanlar firmalar sponsor olurdu biz de stüdyoya gider kayıtlarımızı yapar çıkardık. Miks odasında kafamızı dahi uzatamazdık. Kovulurduk çünkü. Şimdi insanlar ekipmanlara rahatça ulaşabiliyor. Ne tuhaftır ki bu ekipmanları pazarlayan, satan ve tanıtımını yapan bazı üstadlar kalkıp evde miks mastering olmaz falan diyebiliyor.
Kısacası genel eleştirilerde çok fazla detaya inip müzisyenlerin kafasını karıştarmak bence çok doğru bir hareket değil. Bazen kick müzisyenin isteğine göre sub veya daha az sub lı olabilir. Kimisi tiz trampet sever kimisi daha az vurucu bir davul yerleştirir müziğine. Kiminin gitar tonu daha kirlidir kimi de daha temiz ton sever.
Bunlar keyfe keder durumlar. Gerisi dip gürültüsü, gereksiz cızırtılar, soundda olabilecek bariz peak veya dalgalanmalar. Bunları duymuyorsak çok fazla detaya girip konuyu çalışmanın içeriğinden çok teknik yanına çekmeyi çok doğru bulmuyorum...

Saygılar herkese...
Taylan abi teşekkürler Türkçe ile ilgili kritiği değerlendireceğiz mutlaka benim de en önem verdiğim konulardan biri bu...

Mix meseleleriyle ilgili yorumlara kısaca cevap vereyim konu müziğe dönsün teknoloji başlığında açar konuşuruz gerekirse...biz bu parçayı dinleyiciye ulaştırmadan önce yeterince sayıda önemli kulağa dinetiyoruz o yüzden mixte kesinlikle problem var falan dendiğinde ben zaten dikkate almıyorum dinlemiş yorum yapmış teşekkür edip geçiyorum...en basit örneğini vereyim kick e compression denmiş mesela :) kick kanalında, drum bus ta, master bus ta daha sonra da masteringde üst üste iki compression toplamda 5 comressorden geçiyor pek fazla söylenecek bir şey yok yani...ciddi bir önerisi olan zaten özelden yazıyor konuşuyoruz bir sonraki çalışma için dikkate alıyoruz mutlaka...

Parçayı beğenenler paylaşsın daha çok kitlelere ulaşsındı amaç bu başlıkta...artık buna geri dönebiliriz sanırım :) Bu videoyu yürütelim dostlar daha sırada parçalar var çünkü :)

Mix meseleleriyle ilgili yorumlara kısaca cevap vereyim konu müziğe dönsün teknoloji başlığında açar konuşuruz gerekirse...biz bu parçayı dinleyiciye ulaştırmadan önce yeterince sayıda önemli kulağa dinetiyoruz o yüzden mixte kesinlikle problem var falan dendiğinde ben zaten dikkate almıyorum dinlemiş yorum yapmış teşekkür edip geçiyorum...en basit örneğini vereyim kick e compression denmiş mesela :) kick kanalında, drum bus ta, master bus ta daha sonra da masteringde üst üste iki compression toplamda 5 comressorden geçiyor pek fazla söylenecek bir şey yok yani...

Normalde yazmayacaktım ama bu olmadı. Dinlettiğiniz kulaklar afedersiniz çok da önemli değilmiş. İşi bilen bir kulak hemen uyararır.

Mixte kompresyon sorunu var diyen benim. Mesele oraya buraya 50 tane kompresyon koymak değildir. 1 tane koymak ve doğru ayarlamaktır. Doğru ayarlanmamış. Kanallara keyfi olarak kompresyon plug-in takmakla malesef olmuyor ama zaten dikkate almadığınıza göre bu yorumumu da es geçebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Normalde yazmayacaktım ama bu olmadı. Dinlettiğiniz kulaklar afedersiniz çok da önemli değilmiş. İşi bilen bir kulak hemen uyararır.

Mixte kompresyon sorunu var diyen benim. Mesele oraya buraya 50 tane kompresyon koymak değildir. 1 tane koymak ve doğru ayarlamaktır. Doğru ayarlanmamış. Kanallara keyfi olarak kompresyon plug-in takmakla malesef olmuyor ama zaten dikkate almadığınıza göre bu yorumumu da es geçebilirsiniz. İyi çalışmalar.
Gelecek çalışmalarla zevkle ve istekle ilgileneceğinizden eminim.

Bu kadar abartmanıza gerek yok amatör şartlarla, ekipmanlarla, kişilerle yapılıyor bu kayıtlar. Kendinize ait bir kayıt koyun, biz eleştirelim bu sefer...

Gelecek çalışmalarla zevkle ve istekle ilgileneceğinizden eminim.

Bu kadar abartmanıza gerek yok amatör şartlarla, ekipmanlarla, kişilerle yapılıyor bu kayıtlar. Kendinize ait bir kayıt koyun, biz eleştirelim bu sefer...

Olur, yapsınlar dinleyelim.

Neyi abartıyorum yahu tam olarak? Bunun ekipmanla ne alakası var? Programı açıp, vokal ses barını geriye çekiyorsun. Bir de cut off 100hz yapıyorsun. Çok mu zor? Milyarlık ekipman mı gerekiyor? Ayrıca neden eleştirmiyoruz? Kusura bakmayın, yayınlanırsa eleştiririm. İstemiyorsa ilgili kişi açık platforma koymasın. Kimseye ne hakaret ettim, ne de kalp kırdım. Vokal çok önde, davullar geride ve kompresyon açık şekilde yanlış yapılandırılmış. Bu sebeple kayıt kötü duyuluyor. Buna abartı diyorsanız sizin sorununuz, bu kalp kırıyorsa, yapan kişinin sorunu ki zaten yapan kişi bu eleştiriyi önemsemediğini söyledi, bence konu kapanmıştır.

Koyarsam eleştirirsiniz ama benim eleştirmem için kayıt koymam gerekmiyor. Siz koyun sizi de eleştirelim o vakit. Hem reklamın iyisi kötüsü olmaz, bak ne güzel, habire konu üstte, daha çok kişi görüyor.

Olur, yapsınlar dinleyelim.

Neyi abartıyorum yahu tam olarak? Bunun ekipmanla ne alakası var? Programı açıp, vokal ses barını geriye çekiyorsun. Bir de cut off 100hz yapıyorsun. Çok mu zor? Milyarlık ekipman mı gerekiyor? Ayrıca neden eleştirmiyoruz? Kusura bakmayın, yayınlanırsa eleştiririm. İstemiyorsa ilgili kişi açık platforma koymasın. Kimseye ne hakaret ettim, ne de kalp kırdım. Vokal çok önde, davullar geride ve kompresyon açık şekilde yanlış yapılandırılmış. Bu sebeple kayıt kötü duyuluyor. Buna abartı diyorsanız sizin sorununuz, bu kalp kırıyorsa, yapan kişinin sorunu ki zaten yapan kişi bu eleştiriyi önemsemediğini söyledi, bence konu kapanmıştır.

Koyarsam eleştirirsiniz ama benim eleştirmem için kayıt koymam gerekmiyor. Siz koyun sizi de eleştirelim o vakit. Hem reklamın iyisi kötüsü olmaz, bak ne güzel, habire konu üstte, daha çok kişi görüyor.
Kalbimiz kırılmıyor rahat olun :) siz eleştirme özgürlüğüne sahipseniz biz de neyi dikkate alıp almayacağımıza karar verme özgürlüğüne sahibiz...

@HmzGkgz dostum yorumun için ayrıca teşekkür ederim...

Geri