Isolation Box (Apartmanda amfiye abanmak)

Attenuator ile isobox çok farklı amaçlarda kullanılan iki cihaz. Ev ortamında kayıt için isobox, hedefi tam onikiden vurmak bence. Fakat amaç power katını kırmak ise bunun çaresi attenuator. Ama high gain hedefleniyorsa buna attenuatorda çare değil çünkü speakerı doyuracak kadar sesi açmak lazım, bir boost pedalı buna belki bir nebze çare olabilir. Cihazlar ihtiyaçlar sonucu ortaya çıkıyor, isobox da süs diye yapılmamış bu sebeple üstteki arkadaşın ısrarla elma, armut kıyaslaması yapmasina anlam veremedi.

Sonunda Mesa Boogie TriAxis'in ekürisi Ninety Simul power amfiye kavuştum. Bu arada biraz kurcalamak, oynamak için Boss BR-80 aldım ama tahmin ettiğimden çok daha iyi çıktı. Ben de bu kayıtta hepsini kullanmak istedim. Zaten BR-80'i aldığımdan beri elimden düşürmüyorum.

Kullanılan:
Davullar: Logic Steven Slate Drums.
Bass gitar: Cort B-5 bas gitarı BR-80'e direkt girip kaydettim, eq ve compressor'ü BR-80 (COSM) üzerinden verdim.
Elektrik gitarlar: VGS 7 telli, Maxon od-808, Mesa TriAxis Preamp, Ninety Simul Poweramp, 2x12 Roadster kabin (izolasyon kutusunun içinde), SM 57 mikrofon.
Aralarda fuzz phaser efekt olarak dunlop fuzzface ve t.c. g-major (phaser). melodide whammy 2 var.
Kayıt cihazı: Mikrofonu dümdüz Boss BR-80'e sapladım ve kaydettim. (kayıt, edit, miks, mastering. Ama davulları Logic'te yazıp miksleyip aynen BR-80'e aktardım)

Amfiyi 45 watt modunda %40 açtım, preamp değerleri ise ortalama... (triaxis'te aradığım tonu hep, ayarları %50'de tutarak buluyorum zaten :) )
Mikrofon dümdüz göbeğe bakıyor. Gitarlarda low ve hi pass filter'lar var. Parlatma cilalama yok. Mikrofon ne duyduysa o...

DSC05811.JPG

Bu BR-80 bir harika dostum. Mikrofonu sapladığım yerde kayıdımı yaparım bundan sonra. Amfi taşımaya son :)

Teşekkür ederim. Alet işler el övünür. İzolasyon kabinini yaptığımdan beri, sıkılmadan, şartlar/imkanlar müsade ettiği kadar "gitar (manyetik) - preamfi - power amfi - (kabin) - mikrofon ve poziyonu' kombinasyonları deneyip durdum. Çok farklı kabinler deneyemedim (zira benim izolasyon kutusunun içine her kabin sığmıyor, ama marshall combo tıkmışlığım da var içine). Sonunda, denediğim amfiler içinde şu güne kadar en iyi sonuç aldığım bu setup oldu. Mesa 2:90 yerine Mesa Fifty/Fifty kullanıyordum, memnundum ama şimdi karşılaştırsam farka gülersiniz. Zaten alışılagelmiş yöntemleri kullanma konusunda muhafazakar davranıyordum; bu olayla muhafazakarlığımın şiddeti iyice arttı. Fanteziye kaçmadan, 'babalar' neyi nasıl kaydediyorsa, ben de ona yaklaşmaya çalışıyorum. Doğru bileşenlerle bu çıkıyormuş; yani alet işler el övünür :)

@programci_84 : Evet A-drop. Dunlop 10-60 teller
@antbalci @hackeiommi Kıymayın beyler hehehe

Bu arada Steven Slate'in hakkını yememek lazım. Bunca zamandır bir sürü davul library'si denedim. Steven Slate'i ilk duyduğumda burun kıvırmıştım, ama bir arkadaşımın gazıyla tekrar bir şans verdim. Bu şarkıda kullandığım kit en ucuz versiyonu (39$ sanırım). Aldım, miksledim, bu çıktı. Bir ara full set'i alacağım sıra gelirse.

Güzel yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim. Çok mutlu ettiniz efem :)

Teşekkür ederim. Alet işler el övünür. İzolasyon kabinini yaptığımdan beri, sıkılmadan, şartlar/imkanlar müsade ettiği kadar "gitar (manyetik) - preamfi - power amfi - (kabin) - mikrofon ve poziyonu' kombinasyonları deneyip durdum. Çok farklı kabinler deneyemedim (zira benim izolasyon kutusunun içine her kabin sığmıyor, ama marshall combo tıkmışlığım da var içine). Sonunda, denediğim amfiler içinde şu güne kadar en iyi sonuç aldığım bu setup oldu. Mesa 2:90 yerine Mesa Fifty/Fifty kullanıyordum, memnundum ama şimdi karşılaştırsam farka gülersiniz. Zaten alışılagelmiş yöntemleri kullanma konusunda muhafazakar davranıyordum; bu olayla muhafazakarlığımın şiddeti iyice arttı. Fanteziye kaçmadan, 'babalar' neyi nasıl kaydediyorsa, ben de ona yaklaşmaya çalışıyorum. Doğru bileşenlerle bu çıkıyormuş; yani alet işler el övünür :)

@programci_84 : Evet A-drop. Dunlop 10-60 teller
@antbalci @hackeiommi Kıymayın beyler hehehe

Bu arada Steven Slate'in hakkını yememek lazım. Bunca zamandır bir sürü davul library'si denedim. Steven Slate'i ilk duyduğumda burun kıvırmıştım, ama bir arkadaşımın gazıyla tekrar bir şans verdim. Bu şarkıda kullandığım kit en ucuz versiyonu (39$ sanırım). Aldım, miksledim, bu çıktı. Bir ara full set'i alacağım sıra gelirse.

Güzel yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim. Çok mutlu ettiniz efem :)
Bin kere, milyon kere helal helal olsun Sinan Bey, işine yatırım yapan adam görmek ne güzel şey böyle çalışmalar birikince forumda iklim değişiyor Akdeniz oluyor :) Biz de gülümsüyoruz. Nice yeni gitarlara, amplilere, ve kayıtlara diyelim.

Kamyon gibi ton olmuş, tebrik ediyorum. Çok kıskandım.
Kapak geliştirilebilir, menteşe ve hidrolik amortisör eklenip, kauçuk döküm yapan bir firmadan boyuta uygun conta temin edilebilir, yazının ilk başlarında bahsedilen kayıp-kaçak - gürültü hadisesi de ortadan kalkmış olur.

Teşekkür ederim herkese. Eylemlerim sürecektir. :)

@serhat13 çok teşekkür ederim. kapak meselesini büyük ölçüde hallettim. Hücre mantığıyla katmanlar olacak şekilde kapağı da izole ettim. Şu anda gayet memnunum. Menteşe takmayı ben de düşündüm ama aciliyeti yok gibi. Kapağı kaldırıp mikrofonları kurcalıyorum. Ancak öyle bir aşamaya geldim ki artık pek kapağı da açmıyorum. İçerde üç tane mikrofon var farklı noktalara yerleştirilmiş. Tona tarza göre birini ya da ikisini kullanarak kayıt yapıyorum.

Ama robot mikrofon sehpası yapmak isteyen arkadaşları geri çevirmem. Varsa öyle bir proje, 'alpha tester'ınız olmaya hazırım. ;)

Sinan, bence yerli metal gruplarına prodüktörlük yapmalısın. Ortaya koydğun şey çok büyük bir boşluğu doldurur.

Teşekkür ederim. Çalışmak isterim ama... Ama... Çok ama var yaz yaz bitmez (yazıp sildim aslında). :)
Zamanla olabilir. Neden olmasın?
Belki 'online prodüktörlük' yapabilirim, gitar kayıtlarını re-cab yapar, miks/mastering atar geri gönderirim diye düşünüyorum. Şu anda biraz da onun peşindeyim.

Nedir "ama" lar? :)
Türkiye'de metal müziği ticari anlamda en ileri götürmüş, en başarılı grup kimdir? Pentagram. Yukarıdaki demolaran her hangi biri ile karşılaştırılsın mesela son albüm kaydı.
Veya ta İsveç'lerde yurt dışlarında albüm kaydı yapan yerli metal grupları da var. Onlar da bi dinlesin.
Demem o ki, şu soundu yaratabilen adamın kendi çapında evinde bu işle uğraşan ve bir forumda öylesine paylaşan bir aile babası olması çok acayip :) Yürüme vaktidir.

Geri