Klasik gitar ile klasik müziğe giriş.

Başlıkta belirttiğim gibi bu işi yapmak istiyorum. Daha sonrasında piyano ile. Bir kaç sorum olacak aklımı karıştıran onları sorayım ben.

1- Klasik gitar yerine piyanı ile başlasam daha mı avantajlı olurum?
2- Nota okumayı bilmiyorsam tablardan çalışmamın bana ne derecede kötü etkileri olabilir?
3- Nota okumayı öğrenmek için bir eğitim almamız şart mı yoksa kitaplardan ve google ana sayesinde öğrenebilir miyiz?
4- Belli bir süre tab ile çalışmam sıkıntı yaratmaz ise bir kaç çok kolay klasik müzik tablarını veya isimlerini yazar mısınız?

Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Teşekkürler.

Bir merak elektroya sarmadıysa çoğu klasik gitar çalan tab okumayı bilmez bile. Bulunabilecek tab'lar veren kaynağın darlığından ziyade güvenilirliği ilk sorgulayacağım şey olurdu, sonuçta 3 akorlu pop parçalarının bile akorları yanlış çıkabiliyor internette klasik müziği tahmin edemiyorum :D

Hem piyano hem gitar'da klasik müzik çalma hedefi yanlış anlaşılmasın ama bana biraz uçuk geldi. Elbette hedefin bir sınırı vardır ama sadece bir tanesinde bile "orta" seviyeye gelmek yıllar alıyor.

Nota okuyabilmek isterseniz buna bona ile başlamak faydalı olur, hemen her müzik mağazasında bona kitabı istiyorum deseniz verirler 3-5 lira falandır. Gitar için sol, piyano için hem sol hem fa anahtarlarında çalışacaksınız.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yorum için teşekkürler. Güvenilirlik konusu hiç aklıma gelmemişti. O kısmı şimdi dank etti kafama. :) Konservatuar piyanoyu şart kılıyor. O yüzden nota okumak istiyorum. Belli bir sürede piyano dersleriyle filan kendimi biraz hazırlamak istiyorum. Bunlardan öncede tabi çeşitli kaynaklardan yararlanmayı düşünüyorum. Önerdiğiniz Bona isimli kitap gibi.

Niyetinizi biraz açarmısınız? blog'umda kısa özgeçmişim var uzun uzun yazmayacağım ama klasik, elektro gitar ve piyano çalabilen çok fazla kişiye denk gelemeyeceğiniz için fikir paylaşmamız faydanıza olacak :)

Başlıkta belirttiğim gibi bu işi yapmak istiyorum. Daha sonrasında piyano ile. Bir kaç sorum olacak aklımı karıştıran onları sorayım ben.

1- Klasik gitar yerine piyanı ile başlasam daha mı avantajlı olurum?
2- Nota okumayı bilmiyorsam tablardan çalışmamın bana ne derecede kötü etkileri olabilir?
3- Nota okumayı öğrenmek için bir eğitim almamız şart mı yoksa kitaplardan ve google ana sayesinde öğrenebilir miyiz?
4- Belli bir süre tab ile çalışmam sıkıntı yaratmaz ise bir kaç çok kolay klasik müzik tablarını veya isimlerini yazar mısınız?

Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Teşekkürler.

İşini iyi bilen birinden ders almak her zaman kendi başına çabalamaktan daha hızlı ve iyi sonuç verecektir... Burada "işini iyi bilen"den kastım, müziği iyi bilen değil, müziği öğretmeyi iyi bilen insanlar... Bu ikisi çokca karıştırılıyor...

Eğer yinde de kendi başıma bir şekilde başlamak istiyorum dersen de,

İnternet'te nota okumayı öğrenmek için bir sürü site ve çeşitli programlar var... Özellikle "Ear Master" programını şiddetle tavsiye ederim... Aralık, nota, ritm, dizi - okuma, yazma, düzeltme... Ben çok faydasını gördüm... Sen de faydasını görebilirsin diye düşünüyorum...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
O aradaki farkı çok iyi biliyorum. Herkes gitarist olur ama gitar öğretmeni olamaz. Dediğiniz programa eve gidince bakacağım.

O aradaki farkı çok iyi biliyorum. Herkes gitarist olur ama gitar öğretmeni olamaz. Dediğiniz programa eve gidince bakacağım.

Sevgili dostum,

Bahsekonu program kulak geliştirme ile iligli ve faydalıdır...Ancak buradaki aslı konu, senin ne istediğini, kısa dönemde ulaşamak istediğin hedeflerini, müzik ve gitar ile ilgili ne kadar vakit ayırmaya hazır olduğunu, bu konulara karşı ne kadar dirayetli olduğunu vb. belirtmenle alakalı...Aksi takdirde, tabdan oku, kulak çalış, jazz çalış vb. öneriler anlamlı olamıyor...

Umarım anlatabilmişimdir, sen bu ve bunun gibi soruları acilen cevap yazamalıyım demeden önce iyice hazmet ve bu sorular üzerinde kendine dürüst olarak düşün ki ondan sonra sana yardım edebilelim...Aksi takdirde herkes anladığı gibi sana yardım etmeye çalışır ve senin de kafan karışmaktan öteye gitmez...

Sevgiler ve saygılar...

Geri