Star Wars

DaRkShInE demiş ki:
ama 3.bölümde çok fazla şeyi açık bırakmışlar mesela coruscant'a ne oluyo 4. bölümde gökten zembille inmiş(ki inmiş değil hala gökte duruyo:) gibi death starda başlıyo ve benim yıllardır merak ettiğim bişey war stormtrooperlar klonlardan gelmiyo diye biliyorum ben ama çoğu kişi klonların yeni ekipmanlı hali diyip geçiştiriyor benim bildiğim stormtrooperlar normal insan evladı imparatorun emrine girmek için ya beyinleri yıkanıyo ya da imparatorluk güçlerine kendi rızalarıyla katılıyorlar zaten o yüzden luke ve solo stormtrooperlarla çok uğraşma ihtiyacı duymuyorlar çünkü onlarda senin benim gibi insan geliştirilmiş süper askerler diiler diye biliyorum ben

evet Stormtrooperlar bilindik yoldan dünyaya ayak basıyorlar hepimiz gibi :)
Coruscant'a bişey olmuyor imparatorluğun merkezi oluyor
6. bölümün extended versiyonunda kutlamalar yapılırken coruscant'ı gösteriyor Palpatine'in heykelini falan yıkıyorlar hatta

Stormcrow demiş ki:
DaRkShInE demiş ki:
ama 3.bölümde çok fazla şeyi açık bırakmışlar mesela coruscant'a ne oluyo 4. bölümde gökten zembille inmiş(ki inmiş değil hala gökte duruyo:) gibi death starda başlıyo ve benim yıllardır merak ettiğim bişey war stormtrooperlar klonlardan gelmiyo diye biliyorum ben ama çoğu kişi klonların yeni ekipmanlı hali diyip geçiştiriyor benim bildiğim stormtrooperlar normal insan evladı imparatorun emrine girmek için ya beyinleri yıkanıyo ya da imparatorluk güçlerine kendi rızalarıyla katılıyorlar zaten o yüzden luke ve solo stormtrooperlarla çok uğraşma ihtiyacı duymuyorlar çünkü onlarda senin benim gibi insan geliştirilmiş süper askerler diiler diye biliyorum ben

evet Stormtrooperlar bilindik yoldan dünyaya ayak basıyorlar hepimiz gibi :)
Coruscant'a bişey olmuyor imparatorluğun merkezi oluyor
6. bölümün extended versiyonunda kutlamalar yapılırken coruscant'ı gösteriyor Palpatine'in heykelini falan yıkıyorlar hatta

Adam bunca yıldan sonra devam filmleri çekme kararı almış,o kadar açıklık için kasmayın.Açıkçası ben de çok sorguladım olanları başta ama bu dediğime ben de ikna oldum.Coruscant mesela, eski üçlemeyi yaparken Lucas öyle birşey hayal etmemişti.Yeni kurgulanmış bir yer orası.Keza Stormtrooper lar da öyle,ilk filmleri yaparken adamın kafasında klonlar falan yoktu.Bunlar tabii ki görünmeyecek eski üçlemede.yadırgayacak ne var bunda?

la jedimaster herşeye çomak sokma.Adamlar merak etmişler tartışıyolar sana ne yani.Dur bi tane vurayım da aklın başına gelsin.Tabi sen şimdi anlamadın ama foruma girince anlarsın.

Valla ben filmci Star Wars çulardan olduğumdan film dışında yapılan açıklamalar çok fazla ilgilendirmiyor beni isterse hayatın anlamını çözsünler :)
sen pek tatmin olmadın galiba ;)

Stormcrow demiş ki:
Valla ben filmci Star Wars çulardan olduğumdan film dışında yapılan açıklamalar çok fazla ilgilendirmiyor beni isterse hayatın anlamını çözsünler :)
sen pek tatmin olmadın galiba ;)

Öpüyorum seni burdan.Gerçekten güzel demişsin. :tap:

Bu "Genişletilmiş Evren" saçmalığı da nedir yaa??Star Wars dediğin, filmlerinden ibarettir. Hala farkına varamadılar saçmaladıklarının.Güzelim SW evrenini kendilerine benzettiler."Genişletilmiş Evren", filmlerdeki olayları bile geçti,çoğu kurguladıkları olaylar(salladıkları yalanlar) birbirleriyle çakıştı, bu pasaklı herifler hala zırvalıyorlar.

Tabii ilk dönem yazılıp çizilen materyaller,çizgiromanlar,oyunlar vs.hariç.Kyle Katarn'ı,Boba Fett'in Sarlacc'dan kurtuluşunu,Luke'un kurduğu Jedi akademisini hepimiz severiz.Ama "...Luke'un kurduğu Jedi otoritesinde evlenmek serbestti...zarttı,zurttu..."bu kadar da ileri değil."...R2-D2 ve C3P-O yu yakalamaya Tatooine e gelen Stormtrooper lar Klon mu,gerçekmi?" diye sormuş biri..."GE" maymunu da "BİR KISMI KLON;BİR KISMI GERÇEK" demişşş 8O !....ÖÖhhh babayın kemiine!...Sordun mu sen onlara?Sanki Lucas klasikleri yaparken düşündü de klonları..

Para,popülerlik, için yapılıyor bunlar.Yeni yetme kuşaklara eskiler(ya da sadece 6 filmde olanlar) pek heyecanlı gelmedi galiba? Ne o, beğenemedin mi klasikleri? Önüne gelen, sadece Ep3 yi izlemiş ve 1-2 oyunu oynamış salak kendini Anakin(öfkeli ya,asi ya :!: )le özdeşleştiriyor,eskileri beğenmiyor.S*ktir git, sevme o zaman SW'u :evil: ."Genişletilmiş Evren" için kurgulanan olayların çoğu birbiriyle çakıştı bile.Bu da saçmaladıklarının ve aptal olduklarının en baba kanıtı. Girin bir starwarsturk.com a, orada bir "soru-cevap" ve "genişletilmiş evren" bölümleri var.Oraları, özellikle "soru-cevap" kısmını biraz okuyun,çıldırmamanız işten bile değil.
Örnek mi? Bakın mesela, Terry Brooks'un yazdığı "SW-1:phantom menace(Dost yayınları,1999) kitabı çoğunuzda vardır.Kitabın arkasında "Sithler ortaya çıkalı neredeyse 2000 yıl olmuştu..."der.Oysa "GE" deki çakallar ne yazmış Yavin'deki Asi üssü için?;"...5000 yıl kadar önce bir grup Sith, oradaki tapınaklarda..." Öeeeehh!... :kustum .Babana yuttur bunları.Ben bile uydururum o zaman;"...Luke Skywalker, Bantha yetiştirirdi,amcasıyla Anchorhead genelevine ilk defa 14 yaşında gitti...."Yürrüüü...

ahah hll o kadar geriye gitmeye de gerek yok
clone wars ta palpatine'in kaçırılışı başka anlatılmış kötülük labirentinde başka
grievous fillmde öksürüyor ne kötülük labirentinde nede ep3 kitabında yok böyle bir şey öksürmesi ve nedeni falan :)

daha bi ton var

Geçenlerde nette, Star Wars bilgisayar oyunlarını araştırıyorum. www.merlininkazani.com diye bir sitede "Melih Özkan" isimli bir arkadaş, bir Star Wars oyunuyla ilgili yorum yazmadan önce bir giriş yazısı yazmış. Yazı o kadar çok hoşuma gittiki, buraya aynen yapıştırıyorum:

Melih Özkan tarafından yazılmıştır. www.merlininkazani.com

"Bardan içeriye girdiğinde barmenin iki küçük çocuğunun nefesleri kesildi. Yüzündeki kahverengi sakallar ve dalgalı sayılabilecek saçları ile hiç de hikayelerde anlatıldığı gibi değildi. Fakat belindeki bir ışın kılıcı idi. İşte bundan emindiler. Adamın yanına yaklaştılar. Dikkat çekmenin ne yazık ki bu adamın istediği son şey olduğunu ikisi de bilmiyordu. “Bayım siz bir Jedi Şövalyesi misiniz?” diye sordu birden bardaki tüm avcıların sakallı adama bakmalarına sebep olarak. Sakallı adam “ Hayır evlat ben yalnızca buraya bir şeyler içmeye gelen bir taşımacayım” dedi ve çocuğun belindeki ışın kılıcını kemerden merakla çıkardığını görüp çocuğun eline hafifçe vurup kılıcı saklamaya çalıştı. “ Peki ya bu ışın kılıcı nedir? “ dedi çocuk. Sakallı adam “ Pekala daha önce hiç ışın kılıcı olan bir taşımacı görmediniz mi?” dedi tedirgin bir şekilde ve etrafına kaçamak bir bakış attı. Barda ki kimse görmemişti. Çocukları kenara çekti. Işın kılıcının vızıldayarak açılması ile bardaki 20 ye yakın avcıyı aynı anda ayağa kaldırmıştı. Sakallı adam çok hızlıydı. Bir taşımacı için fazla hızlı. Çok yükseğe sıçrıyordu. Normal bir insanın sıçraması olanaksızdı. Işın kılıcını inanılmaz bir ustalıkta kullanıyordu. Avcı silahlarından çıkan her bir lazer ışını kılıçtan geri dönüyordu. Çoğu çıktıkları yere geri dönüyor ve avcıları teker teker yere seriyordu. Bir taşımacı için fazla iyiydi.

Beş dakika sonra geriye canlı olarak yalnızca bir köşede taşımacıyı izleyen iki çocuk ve barmen kalmıştı. Işın kılıcı usta ellerin arasında tekrar vızıldayarak kapandı. Adam arkasını dönerek bardan çıkmaya hazırlanırken çocuklar tekrar seslendi. “ Hey bayım siz gerçektende bir Jedi değil misiniz? “ dediler. Sakallı adam gülerek cevap verdi. “ Hayır çocuklar ben yalnızca Hollywood’ un, Japonların samuraylarına nispet yaparcasına ortaya çıkardıkları, inanılmaz bir reklam bütçesine sahip modern kimonolar giyen ve elinde Japon Mitolojisindeki abartı kılıçların makyajlanmış modelini bulunduran sıradan biriyim. Ayrıcada abartının yerinde kullanıldığında kültürel açıdan ne büyük bir güç olduğunun da kanıtıyım. Ben sinema filminin senaryosunu her yaştan kesime tabak,çanak,oyuncak ve bilgisayar oyunları satmak için değiştirip sanatını sektöre dönüştüren bir yönetmenin hayal gücünden çıkma, kendi hafif felsefelerinin boşluğuna sahip bir savaşçı mezhebin çarpık bir yansımasıyım”. Sakallı adam bir an durup düşündü. Daha sonra söyleyeceklerini tamamlamak için derin bir nefes aldı. “ Çocuklar haklısınız, sanırım ben bir Jedi’ yım. “ dedi. Çocuklar birbirlerine baktılar ve adam barın kapısından çıkıp giderken kafalarında hala bir sürü kuşku vardı. Hollywood da neresiydi. Daha önce duymadıklarına emindiler."

Starwarsturk.com forumdaki elemanlar iyice coştular.Bu heyecanlı kişilerin bu ara tartıştıkları konu:LUKE KARANLIK TARAFA GEÇTİ!!! :LOL: :LOL: :LOL: Başka yorum yapmıyorum artık.Bu "Genişletilmiş Evren" şebekleri İmparatorun Endor'dan 6 yıl sonra da dirildiğini yazmışlardı. 8O 8O
Allah bilir İmparator da dirildikten biraz sonra Lightside'a geçiyordur. :LOL: :LOL:

Ya arkadaşlar niye bu kadar hoşgörüsüz bakıyosunuz olaylara.Orda yazan olaylar türk Star Wars severlerin uydurdukları şeyler değildir tam tersi hepsi George Lucas tarafından ilk üçlemeden sonra yazılmıştır ki genişletilmiş evren "saçmalığı" görüp görebileceğiniz çoğu senaryodan daha geniş ve daha kapsamlı olmasını sağlamıştır.Remnant birlikleri(yani eski imperiallar) yaşamış en güçlü güç kullanıcılarını tekrar klonlayarak bunların kendilerine katılmasını sağlamaya çalışmışlardır.İmparator bu sayede "dirilmiştir" ona bakarsan luke'u ve anakin'i de klonladılar.İmparator tekrar yenildikten sonra jediların sayısı ve gücü daha da çok artmıştır ve evet luke'un her zaman karanlık tarafa eğilimi vardı ama daha sonra tekrar light side'a geçiyor yani bunları hiç kimse sıkmıyor bizzat yaratıcısının fikirleri bunlar.

DaRkShInE demiş ki:
Ya arkadaşlar niye bu kadar hoşgörüsüz bakıyosunuz olaylara.Orda yazan olaylar türk Star Wars severlerin uydurdukları şeyler değildir tam tersi hepsi George Lucas tarafından ilk üçlemeden sonra yazılmıştır ki genişletilmiş evren "saçmalığı" görüp görebileceğiniz çoğu senaryodan daha geniş ve daha kapsamlı olmasını sağlamıştır.Remnant birlikleri(yani eski imperiallar) yaşamış en güçlü güç kullanıcılarını tekrar klonlayarak bunların kendilerine katılmasını sağlamaya çalışmışlardır.İmparator bu sayede "dirilmiştir" ona bakarsan luke'u ve anakin'i de klonladılar.İmparator tekrar yenildikten sonra jediların sayısı ve gücü daha da çok artmıştır ve evet luke'un her zaman karanlık tarafa eğilimi vardı ama daha sonra tekrar light side'a geçiyor yani bunları hiç kimse sıkmıyor bizzat yaratıcısının fikirleri bunlar.

Luke'u ve Anakin'i mi klonladılar? Hangi Filmde?" :?: :?: :?:

Güldürme beni.Bak, seni şuracıkta çok pis mat ederdim ama tartışma büyümesin lütfen.Sadece şu kadarını söyleyeyim, söylediklerin çok saçma.Sadece ilk dönemki materyaller Lucas'ın(Daha doğrusu onun şirketi LucasArts'ın) fikirleridir.Aptal olduklarının ve bunların çoğunu Lucas'ın yaratmadığının en iyi kanıtı çoğu olayın birbiriyle çakışmasıdır.Yaratılan olaylar sadece Lucas'ın onayından geçmiştir hepsi bu.Utanmasan "GE, filmlerden daha iyidir diyeceksin" be! :evil: .Filmler dışında yapılan çoğu şey bariz olarak para ve popülerlik içindir.Bitti.

Filmde diyen olmamıştı zaten de insan evladı anlamak için çaba harcamayınca böyle sonuçları oluyor işte.Neyse yanlış anlama kişisel savaşa dönüştürmeye çalışmıyorum ama senin davranışların bu yönde.Herneyse bende fazla uzasın istemiyorum,ama anlayamadığım bir şey var yüzüklerin efendisi,dune gibi fantastik ve bilim kurgu öğeleri taşıyan kitaplar beyazperdeye yansıdığı zaman okumayı boş iş olarak görüp bunun yerine görselliği tercih eden ve kendini bir anda onlar hakkında her şeyi anlamış addeden kişiler,neden bir film aynı şekilde edebiyat eseri olarak ya da fantastik bir oyun diyarı olarak ortaya çıkınca bunu "saçmalık" ya da "gereksiz" olarak adlandırıyorlar?Bu arada o fikirler George Lucas'ın kafasından çıkmıyorsa kiminkinden çıkıyor peki?Kim büyük yarar sağlıyor bu olaydan?Star Wars fanatikleri değil heralde,onlara beraber paylaşıcak ve tartışıcak daha fazla konu çıkması dışında bu olaydan kesinlikle hiç bir çıkarları yok.Şu konuda katılıyorum sana daha fazla popülerlik için yapılan olaylardır bunlar çünkü çoğu zaman yerini bulmayan atışlar ve rivayetler gerçeğin daha fazla merak edilmesini sağlar,bu yüzden de gerek kitapları olsun gerek filmleri gerek oyunları daha fazla kullanıma ve kişiye açılır.Bunun en büyük örneği bilenler bilir Ejderha mızrağı kitaplarıdır çoğu zaman farklı yazarların elinden çıktığı için bilgiler birbiriyle çelişir.Hatta aynı yazarlar bile konunun belli bir bölümünü açıkta bırakmak için özellikle yaparlar bunu.Son olarak rahatlıkla diyebilirim ki GENİŞLETİLMİŞ EVREN FİLMLERİN BİR PARÇASIDIR EÐER ONLARI GÖZ ARDI EDERSEN BÜTÜN KONUYU GÖZ ARDI ETMİŞ OLURSUN ÇÜNKÜ HİKAYEYİ HİKAYE YAPAN HER ZAMAN KÜÇÜK DETAYLARIN BİRLEŞMESİDİR.

Bak arkadaşım öncelikle farkedemediğimiçin bağışla; bir önceki mesajda sert bir dil kullanmışım,bunun için affedersin.Ama sanırım birşeyi iyi anlatamadım: ben SW'un sadece filmlerini sevmiyorum, 6 filmin yazılmış,piyasada mevcut olan kitapları ve görsel sözlük,teknik rehber vs. ler de benim için kutsaldır.Hatta eğlencelidir de bu kitaplar.Sonra oyunların da çoğunu bayılarak oynarım.Genişletilmiş evrende anlatılan araçların özellikleri,yolcu kapasiteleri,silah donanımları,gezegenler,Jedi kuralları da harikadır.Ama sadece bu kadar.Diğerlerini anlamam.Gereksiz olan, "Darth Vader in Bespin deki düelloda Luke un kopan el ve ışın kılıcını bilmem hangi gezegende bilmem hangi tesiste sakladığı"dır.E, O KOL VE KILIÇ DARTH VADER IN ELİNE GEÇMEDİ Kİ HİÇ! NERDEN UYDURDUN SEN BUNU,KOL BOŞLUÐA UÇTU GİTTİ!! Böyle uydurmalar var-filmden herhangi bir oyuncunun duyunca bilmem neresiyle güleceği.. Ben sadece film-dışı olayların bu kadar çok olup temcit pilavı gibi önümüze sürülmesine ve bazı olayların da çakışıp, kabak tadı vermesine,popülerlik adına öykünün ciddi anlamda saçmalamasına ve tüm bu saygısızlıkların SW'a yapılmasına kızıyorum(Ben de biliyorum o dediğin klonlamanın filmlerde olduğunu-o dediğim sadece bir göndermeydi).Bak dikkat et,çok fazla var çakışan olay.Ben yüzüklerin efendisini de popüler olmadan önce okumuş,-hikayeyi çok sevdiğim için 2 kez okumuş-(hobbit i 3 kez), sonrasında sadece 1 filmini yarım-yamalak izledim diyip çok bilip-taş atanlara ben de feci uyuz olmuştum.Ama Star Wars bir roman uyarlaması değil.Çizgi-roman ya da oyun uyarlaması da değil.Star wars filmlerini izlemiş ve iyi anlamış birinin Genişletilmiş Evrene ihtiyacı yoktur,Star Wars'un asıl hikayesi 6 filmde çok iyi anlatılmaktadır.işte benim demek istediğim tam olarak bu.Yani biz şimdi Banthaların Tatooine dışında yaşayıp yaşamadığını öğrendik;ne geçti elimize? Hiç.Öğrenmedik ne geçti? Yine hiç...

JediMaster demiş ki:
Aptal olduklarının ve bunların çoğunu Lucas'ın yaratmadığının en iyi kanıtı çoğu olayın birbiriyle çakışmasıdır.

Filmlerde hiç çakışma olmuyor mu?

JediMaster demiş ki:
Filmler dışında yapılan çoğu şey bariz olarak para ve popülerlik içindir.Bitti.

Filmler zaten imarethane zihniyeti ile para kazanma niyeti olmadan yapılan şeylerdir değil mi? :)

nienturi demiş ki:
JediMaster demiş ki:
Aptal olduklarının ve bunların çoğunu Lucas'ın yaratmadığının en iyi kanıtı çoğu olayın birbiriyle çakışmasıdır.

Filmlerde hiç çakışma olmuyor mu?

JediMaster demiş ki:
Filmler dışında yapılan çoğu şey bariz olarak para ve popülerlik içindir.Bitti.

Filmler zaten imarethane zihniyeti ile para kazanma niyeti olmadan yapılan şeylerdir değil mi? :)

1-)Filmlerde hiç çakışma yoktur.Yalnızca çok küçük çelişkiler vardır.-ki bunları da kimse yadırgayamaz.Adam kaç seneden sonra devam filmleri çekme kararı almış,o kadarcık küçük hatalar olsun.Üstelik üçlemeler kendi aralarında çakışmaz.Yalnızca bu üçlemeler arası küçük paradokslar ve çelişkiler var.
2-)Filmler para için yapılmış olamaz.Yapılmış olsa bile izleyicinin verdiği paranın tam karşılığını vermiştir.Bunca yıl insanlara kurdurduğu hayaller,taşıdığı başka dünyalar,yaşattığı inanılmaz olaylar(hatta sadece Star Wars sevgisi ;) ),film dünyasına getirdiği yenilikler, Star Wars filmlerine verilen paranın kat kat üzerinde değerlerdir.

Geri