Ekipman Icin Yardim

Selam arkadaslar elimde 1000 tl para var ekipmanim icin harcamak istiyorum ama ne yapsam karar veremiyorum gitarimi degistirmeyi dusunmuyorum gayet memnunum amfim blackstar ht1 onu satip ht5 almayi dusundum ama mantikli olurmu karar veremedim pedal olarak blackstar ht-distx ve boss ds2 im var. Onlar icinde oneri olabilir sadece metal turu caliyorum oneriler ona gore olursa sevinirim tesekkur ederim :)

HT5 almak israrla cozulememis bulunan kalite sorunlarindan yola cikarsak pek akil kari degil, ileride cozerlerse veya sorunsuz yeni bir model cikarsa dusunulebilir. Bence Tech 21 gibi pedallari az renklendiren adam gibi bir solid state amfi + duzgun pedallar butcenizi de goz onune alarak cok cok daha iyi sonuc verecektir....Bu arada high gain icin modelleme de bir cozum olabilir Fender Mustang serisine bakabilirsiniz yeni cikmis olan ikinci versiyonlarinda XLR cikisi da var kayit icin de pek guzel oldu.

5 watt ve üstü amfiyi apartmanda susturmak gerçekten mesele. 1 watt üzerine çıkacaksan iyi kötü bir attenuator şart. Forumda da irdelenen bir durum, HT5'te bazı problemler var, çözüldü çözülmedi, çözülecek bilemeyiz. Yoksa TS808 tarzı pedallarla boost eşliğinde high gain ton olarak iyiler.

Drive için pedal kullanmak istiyorsan, clean headroomu yüksek, ikinci eli arada bir düşen Ibanez TSA15'ler var. Güzel amfiler ama, high gaine nasıl cevap verir bilemiyorum, içinde bir TS devreli kanal barındırmakla beraber kendileri bayağı bir vintage karakterliler zira. denemek lazım o açıdan. Hani elindeki HT Distx ile belki iyi anlaşırlarsa hem vintage hem de high gain karaktere ulaşabileceğin bir ekipmanın olur. (Ama 15 watt, attenuator masrafı da açar başına)

Müzik ve müzik aletleri gibi ziyadesiyle pahalı bir hobi için 1000 tl az. Böyle bir para ile alacakların seni sadece kısa zamana yönelik tatmin eder. Nacizhane fikrim, o parayla hiçbir halt alma kardeş ama o para para biriktirmek için iyi bir başlangıç olabilir. Zaten bi dünya ıvır zıvırın var ama yinede sen bilin emmi.

Müzik ve müzik aletleri gibi ziyadesiyle pahalı bir hobi için 1000 tl az. Böyle bir para ile alacakların seni sadece kısa zamana yönelik tatmin eder. Nacizhane fikrim, o parayla hiçbir halt alma kardeş ama o para para biriktirmek için iyi bir başlangıç olabilir. Zaten bi dünya ıvır zıvırın var ama yinede sen bilin emmi.
%100 katiliyorum lakin insan kafasini 1000 lira ile sinirlayinca 2000 lira veya 3000 lira ulasilmaz biriktirilemez bir paraymis gibi geliyor. Ben universitede okurken bile gidip lambali amfi dinlemeye korkardim ya begenirsem nereden bulurum o kadar parayi diye. Simdi ortalama aletlere harcadiklarimi dusununce en az iki plexi havaya gitmis bunu goruyorum. Yani para isi zor ve hassas bir is tabi o yuzden birsey onerirken de insan tedirgin oluyor. Bu arada blackstar disinda sinirli butce ile illa lambali amfi alinacaksa Hakan beyin bahsettigi TSA 15 en mantikli opsiyon gibi duruyor ama kendi basina metal yapmaya yetmeyecektir.

Hakan Abi selamlar :)

5 watt ve üstü amfiyi apartmanda susturmak gerçekten mesele. 1 watt üzerine çıkacaksan iyi kötü bir attenuator şart. )

Geçen yıl bu zamanlar olsa bu cümlelere hak verirdim ama ne yazık ki katılmıyorum. Lambalı amfilerin yüksek seslerde düşük seslere göre daha iyi performans verdiği bir gerçek. Ama bu demek değil ki alırsan kullanamazsın. Her amfi için geçerli olmasa da yüksek güce rağmen düşük seste de (attenuator olmadan hem de) başarılı olan cihazlar var. Hatta ve hatta doğru ve amaca uygun bir drive pedalı, attenuatorden çok daha fonksiyonel, ucuz ve kullanışlı oluyor bir çok durumda. Ha 1000 TL altında bulunur mu bilmiyorum, ama gidilsin, yatak odası ses seviyelerinde envai çeşit pedalla ıvır zıvırla dinlensin, ona göre karar verilsin derim.

Selamlar Tuğberk :)

Ha 1000 TL altında bulunur mu bilmiyorum

Dediğin gibi düşük seste başarılı yüksek watt cihazlar var. ama benim takıldığım nokta da bin papel sınırı zaten. Malum Marshall da 1 watt çook güzel modeller dizdi, al evde çal baba çal, ağzımızın suyu akıyor ama fiyatları da Marshallah yani. Şimdi bakınca arkadaşların "parayı tut ve biriktir" önerisi senin mesajla birlikte daha mantıklı görünüyor gözüme.

Hakan Abi selamlar :)

Geçen yıl bu zamanlar olsa bu cümlelere hak verirdim ama ne yazık ki katılmıyorum. Lambalı amfilerin yüksek seslerde düşük seslere göre daha iyi performans verdiği bir gerçek. Ama bu demek değil ki alırsan kullanamazsın. Her amfi için geçerli olmasa da yüksek güce rağmen düşük seste de (attenuator olmadan hem de) başarılı olan cihazlar var. Hatta ve hatta doğru ve amaca uygun bir drive pedalı, attenuatorden çok daha fonksiyonel, ucuz ve kullanışlı oluyor bir çok durumda. Ha 1000 TL altında bulunur mu bilmiyorum, ama gidilsin, yatak odası ses seviyelerinde envai çeşit pedalla ıvır zıvırla dinlensin, ona göre karar verilsin derim.

Ben ikinizin ortasinda kaliyorum sanirim, belki de kalmiyorumdur. Hakan bey soyle hakli (soyleyeceklerimi sizin bildiginizi de biliyorum da derdimi anlatmak acisindan acikliyorum hepsi bu); ses seviyesi logaritmik artip azalan birsey sesi arttirmak ne kadar zorsa susturmak da o kadar zor ornegin 15 wattlik amfiyi 1.5 watt yapsak desibel cinsinden kazancimiz 10* log(15/1.5)=10 desibel oluyor(isteyen matematigimi kontrol etsin tabi) ee az mi bu degil ama cok da degil. En buyuk fark baslarda olur cunku insan kulagi dusuk frekanslari cok daha zor duyar ornegin 1khz ile 125hz arasinda yaklasik 20 desibel duyulabilirlik farki vardir. Ha bana koyar mi koymaz ben zaten Guns Roses Dokken falan caliyorum bas mas yok veriyorum mid range'i veriyorum mid range'i; saclar mullet pantolon dar vs vs, ama hint gurularinin sitarlari gibi devasa klavyeli 8 tel gitarlan Meshuggah calan ve bu dunyanin sonunu bekleyen karamsar gencler icin durum umutsuz ne takarsan tak duzelmez(onlar kizgin olmasin da ben mi olayim azizim). Ama sinyali hos kilan tek sey de bas frekanslar degildir lakin oraya girmeyelim cenem duser siz de altta kalmaz yazarsiniz guzel tartisma olur ama adminlerden uyari yerim amma dusuk cenen var cok bilme bakalim sen trakyali susak diye. Dusuk ses seviyesinde drive pedalinin cok daha ustun olduguna katiliyorum. Bi dakika ya aslinda az bucuk hepimiz ayni seyi farkli sekilde soyluyoruz amfiyi dizginlemek zor ama belki o kadar da sart olmayabilir ana fikrimiz gibi.

Ben ikinizin ortasinda kaliyorum sanirim, belki de kalmiyorumdur. Hakan bey soyle hakli (soyleyeceklerimi sizin bildiginizi de biliyorum da derdimi anlatmak acisindan acikliyorum hepsi bu); ses seviyesi logaritmik artip azalan birsey sesi arttirmak ne kadar zorsa susturmak da o kadar zor ornegin 15 wattlik amfiyi 1.5 watt yapsak desibel cinsinden kazancimiz 10* log(15/1.5)=10 desibel oluyor(isteyen matematigimi kontrol etsin tabi) ee az mi bu degil ama cok da degil. En buyuk fark baslarda olur cunku insan kulagi dusuk frekanslari cok daha zor duyar ornegin 1khz ile 125hz arasinda yaklasik 20 desibel duyulabilirlik farki vardir. Ha bana koyar mi koymaz ben zaten Guns Roses Dokken falan caliyorum bas mas yok veriyorum mid range'i veriyorum mid range'i; saclar mullet pantolon dar vs vs, ama hint gurularinin sitarlari gibi devasa klavyeli 8 tel gitarlan Meshuggah calan ve bu dunyanin sonunu bekleyen karamsar gencler icin durum umutsuz ne takarsan tak duzelmez(onlar kizgin olmasin da ben mi olayim azizim). Ama sinyali hos kilan tek sey de bas frekanslar degildir lakin oraya girmeyelim cenem duser siz de altta kalmaz yazarsiniz guzel tartisma olur ama adminlerden uyari yerim amma dusuk cenen var cok bilme bakalim sen trakyali susak diye. Dusuk ses seviyesinde drive pedalinin cok daha ustun olduguna katiliyorum. Bi dakika ya aslinda az bucuk hepimiz ayni seyi farkli sekilde soyluyoruz amfiyi dizginlemek zor ama belki o kadar da sart olmayabilir ana fikrimiz gibi.

Kesinlikle aynı şeyden bahsediyoruz :)

Kaldı mı o eski mulletçiler be yaa!! Neerde o eski kızanlar? :)

Buradalar abi :)

Bunlar mullet değil be yaa. Mullet dediğin en azın te büle olur:

l.jpg

Geri