Cort Neil Zaza Signature NZS1

Cort, hakkında en çok demagoji ve spekülasyon yapılan marka. Amacım yeni bir tartışma yaratmak değil, elbette Cort'un da her markanın olduğu gibi ucuz ve kalitesiz modelleri var ama NZS1 gibi kaliteli gitarları da var. Cort hakkında atıp tutmadan önce bir de bunu yakından görün istedim. İnsan eline alınca bile farkı hissediyor. Bir LesPaul olduğunu iddia etmiyorum ama özellikle Cort diye isim mi olur ehe ehe düzeyinde eleştiri getirenler bir daha düşünsün.

Eski bir Cort aleyhtarı olarak ben ikna oldum açıkçası, adı ne olursa olsun iş malzeme ve işçilikte bitiyor. Bundan önce X-TH kullandım son derece memnundum ama sadece heavy metale kısıtlı kalmamak için NZS ile değiştirdim. X-TH'ın EMG'leri canavar gibiydi ama bundaki Seymour Duncan 59 ve custom custom'ın da dadından yinmiyor valla.

Boy pos endama bak

Jelatinleri çıkarmamışım ehe ehe

Sperzel tuners (bilen bilir ama şöyle diyeyim teli delikten geçirip aynı floyd rose gibi sıkıştırıyorsunuz bu görünen yuvarlak düğmelerle, dolayısıyla tuner'a teli kaç tur sarayım, akort kaçar mı gibi dertler kalmıyor. Bu arada dikkat "hand crafted" yazıyor.

24. perdeye kolayca ulaşalım

Alttaki switch humbucker'ı single yapıyor

TonePros bridge

12. perde NZ logosu

Süper ya şu quilted maple ın kalınlığa bak, helal olsun valla tone düğmesi koydurmayacak kadar akıllı bir eleman çıktı sonunda, SÜPEEEEEER (bu arada gitarın isminde "Katana" yok :) )

Solitude o Sperzel'lerle hiç sarmıyor musun telleri? Direk geçir sık şeklinde mi? Öyleyse teorik olarak kaçırır diyorum ama son sözü sana bırakıyorum :). Hem sarsak hem de sıkıştırsak tadından yenmez ama. (Hayırlı olsun bu arada :)

Ya zaten kilitli, bir kere geçiriyorsun, hiç sarmadan mandalı sıkıştırıyorsun, zerre kadar kıpırdamıyor asla akord kaçırmıyor. Müthişler. (Cort S2900 ümde de aynından vardı oradan biliyorum)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Geçiriyorsun teli normal tel takarken yaptığın gibi gergin hale getirip 1-2 cm kadar ne olur ne olmaz pay bırakıp kesiyorsun, sperzel'i sıktıktan sonra da gerektiği kadar sarıyorsun. Çok kabaca speedloader'a benzetebilirsin sanki.

Katana yok doğru nereden uydurduysam, şekli benziyor diye herhalde bilinçaltıma öyle yer etmiş. Ne zamandır gözüm vardı alette.

Güle güle kullan kazasız belasız, maşallah, gitar çok güzel gözüküyor.
İki şey soracağım: (Biraz eleştiri gibi olacak ama yanlış anlamayın)
1. Truss roda erişmek için neck manyetiğini sökmek mi gerekiyor?
2. QM Top kalınlığından bahsetmişsiniz, o onun kalınlığı mı yoksa bindingin kalınlığı mı? QMT'ın derinliğini göremiyoruz, bana daha ince gibi geliyor,sanki bindingin derinliği içerisinde biraz daha alttaki ağaçtan var gibi geliyor.
Tekrar güle güle kullanın, saygılar...

gogostar demiş ki:
Güle güle kullan kazasız belasız, maşallah, gitar çok güzel gözüküyor.
İki şey soracağım: (Biraz eleştiri gibi olacak ama yanlış anlamayın)
1. Truss roda erişmek için neck manyetiğini sökmek mi gerekiyor?
2. QM Top kalınlığından bahsetmişsiniz, o onun kalınlığı mı yoksa bindingin kalınlığı mı? QMT'ın derinliğini göremiyoruz, bana daha ince gibi geliyor,sanki bindingin derinliği içerisinde biraz daha alttaki ağaçtan var gibi geliyor.
Tekrar güle güle kullanın, saygılar...

1- Yok aksine truss roda hiç birşeye gerek kalmadan direk girişebiliyorsun. Resimden delikler gözküyor zaten.
2- Orada gördüğün gövdede binding yok kesinlikle. 20mm kalınlığında tümü Quilted maple ağacı, binding payı yok. Tümü ağaç. (Dikkatlice bakarsan ağacın damarları farkediliyor zaten.)

solitude71 demiş ki:

JEM festivalinde cekilmis bir reportaj var neil zaza ile, uzun uzun anlatiyor gitari. izledikten sonra gercekten dikkatimi cekti. acikcasi neil zaza nin kim oldugunu bilmiyordum daha once, dinleyince de oyle cok fazla etkilenmedim ama gitar cok cekici gorunuyor. manyetikler, agac, kasa sekli falan super.

fiyat 1000 dolar civarinda birsey olmasi lazim. mydukkan sitesinde var. bir de gittigidiyor da bir dukkanda gordum

solitude arkadasim, fiyat ve tedarik konusunda bizi aydinlatirsan sevinirim

Valla rastansaga gitarı benden iyi tanıyor. Dediği gibi binding yok ağacın kendisi o. Truss rod da ikinci resimden görüldüğü üzere çok kolay bir yerde. Fiyat mağazalarda $900-1100 arası oynuyor, mydukkan 950 idi en son yanılmıyorsam. Üstteki cort.com linkinde göreceğiniz gibi sapın arka tarafı asimetrik ve tutuşu rahatlaştırıyor.

Cort kim ne derse desin fayda/maliyet oranını her geçen gün yükseltiyor.

İyi dileklere teşekkürler bu arada, darısı herkesin başına (kendi istediği model için). özellikle NZS1 almak isteyen varsa -benden değil piyasadan :) - ama deneme şansı bulamıyorsa başka resim de çeker gönderirim. Amacım cortman olmak değil haşa :) ama yiğidi öldür hakkını ver demişler, Cort iyi gitar da yapıyor pekala.

birşey soracam, şimdi cort un sitesinde asymmetric neck shape diyor, çalarken bunun ne gibi bir avantajı oluyor gözlemlediğin kadarıyla, sadece tutuş mu yoksa ciddi ciddi artısı var mı?? bu arada güle güle kullan gitarını :) bu arada cort un en iyi özelliklerinden biri de 1000-1200$ civarı aldığınız gitarları el yapımı olması, hatta masterpiece lerin arkasında gitarın seri no'su falan bile el yazısıyla. o kadar el yapımı...

solitude71 demiş ki:
Valla rastansaga gitarı benden iyi tanıyor. Dediği gibi binding yok ağacın kendisi o. Truss rod da ikinci resimden görüldüğü üzere çok kolay bir yerde. Fiyat mağazalarda $900-1100 arası oynuyor, mydukkan 950 idi en son yanılmıyorsam. Üstteki cort.com linkinde göreceğiniz gibi sapın arka tarafı asimetrik ve tutuşu rahatlaştırıyor.

Cort kim ne derse desin fayda/maliyet oranını her geçen gün yükseltiyor.

İyi dileklere teşekkürler bu arada, darısı herkesin başına (kendi istediği model için). özellikle NZS1 almak isteyen varsa -benden değil piyasadan :) - ama deneme şansı bulamıyorsa başka resim de çeker gönderirim. Amacım cortman olmak değil haşa :) ama yiğidi öldür hakkını ver demişler, Cort iyi gitar da yapıyor pekala.

Teşekkür ederim. Tekrar güle güle kullan :D

Geri