Uyku

Ortalama günde ne kadar uyuyorsunuz?

• Toplam oy veren
    1,275
yok adamım,sınavdan çıkmadım ve yorgun falan da değildim.neden bu sefer böyle oldu anlamadım,resmen 40 saat uyudum ya.fakültede herkes günlerce beni konuştu.

dedim ya zaten açlıktan uyanım,demek koluma serumu taksalar minimum 3 gün uyuyabilirim.neyse,yeni rekor denemem 61 saat olacak :D:D:D

lotion demiş ki:
uyuma özürlüyüm ben :(

:D

aslında ben de bu durumdan rahatsızım,yani onlarca saat uyumaktan hoşnut değilim.ama napiyim,uyumayı çok seviyorum.keşke ben de normal insanlar gibi gece en geç 1de yatıp sabah erkenden uyanabilsem.ama bu illet beni öyle bi esir aldı ki bütün tercihlerimi 2.öğretim yapmak zorunda kaldım :D

8 saatten fazla uyumak insanlarda psikolojik çöküntülerle beraber, ilerleyen yaşlarda sindirim ve sinir sistemi tembelliklerine bağlı olarak; alzheimer, parkinson, şeker, hiper tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklara yol açmaktaymış... 8 saatten fazla uyuyanlara duyurulur :)

Ayrıca insan uyurken seratonin denilen bir hormon hipofiz bezinden salgılanırmış. Bu hormon insanın ruh sağlığını iyi tutmada, kişiyi zinde tutmada ve zeka faaliyetlerinde zeka kullanımı ve pratiklikte oldukça faydalıymış. Ama gelin görün ki bu seratonin denilen hormon karanlıkta uyuma durumunda olması gereken düzeyde salgılanıyormuş. O sebeple gece uyuyamayanların da , gündüz uyudukları oda nın perdelerini siyah perdeler ile değiştirerek karanlık veya loş bir ortam oluşturmaları gerekliymiş ... oldukça ilginç değil mi :)

bende normal insanlar gibi uyumazdım :D aslında halen hafta sonları ufak kaçamaklarda yapmıyor değilim . ama vücut saat gibi birşey mesela geç kalktım diyelim akşam üstü 3 te felan o gece uyumam , yarında gece 11 gibi 12 gibi uyurum. sonra ertesi gün de sabah erkenden kalkarım 8 gibi mesela ... yine gece 11 de 12 de uykun gelir o gün, ertesi gün yine uyanırsın sabah 8 de felan ... bunu ritmik olarak yaparsan 4-5 gün vücut o biyolojik ritme giriyor, uyumak istesende uyuyamıyorsun sabah daha fazla. bir dene istersen , tabi psikolojik birde uyku mevzuu bence kalkmadığın sürece yataktan uyursun, mevzu uyanmak değil yataktan çıkmak bence ...

marzaleka demiş ki:
beni asıl düşündüren iş hayatım..yani ben bu bol uyku isteğiyle nasıl başedicem?

İş hayatı için uyku düzeninin girmesi gereken şekil zaten askerde şekillenecek aşağı yukarı - eğer çalışma düzenine önceden alışkın değilsen. Senin yapman gereken, askerden döndükten sonra kendine tatil için geniş bir aralık bırakmamak, mümkün olduğunca çabuk olarak (yani uyku düzenin eskisine dönmeden) çalışmaya başlamak. Bu biraz daha kolaylaştıracaktır işini. Ama benim gibi halen daha geceleri 2-4 ve 4-6 nöbetlerine uygun olarak uyanmaya devam edersen o zaman baya zorlanacaksın işte; kendimden biliyorum. Halen uyanıyorum, nasıl bir iştir bu anlamıyorum. Uyanmayı geçtim, çabuk uykuya dalamamak büyük sorun. Beynim uyku istiyor, çok istiyor hem de, ama vücudum az uyumaya/yatmaya alıştığından 6-7 saati geçmiş şekilde yatakta kalırsam iki omzum başta olmak üzere ağrılar hissetmeye başlıyorum vücudumun üst kısmında. Bir vücut ve zihin bu kadar tezat içinde olabilir ancak. Hiç anlaşamıyorlar, hiç. :)

İş/okul günleri gece yattığınızda güneşlik/jaluzi/panjur her ne kullanıyorsanız pencerelerinizde, onları indirmeden yatmak sabah kalkabilmek açısından önemli. Uyumaya ayırdığınız günlerde ise mümkün olduğunca karanlık bir yerde, gece lambası denilen saçmalığa alışmadan yatın ve keyfini çıkarın. Yatıştırıcı müzik filan da diyorlar, deli ediyorlar adamı. Mutlak sessizlikten daha yatıştırıcı bir melodi olabilir mi uyumak için? Seinfeld'deki şelale sesi efekti yapan makine geliyor tabii burada akıllara. Sabah alttan ıslak şekilde kalkma riski, aman diyeyim. :)

ben de her gün olmasa da 12- 13 saat uyuyorum.yani her an uyuyabilecek durumdayım yataktan hiç kalmasam kalkmam yani.o derece seviyorum buna bi çare bulmam lazım ama:(

7 ay öncesine kadar uykusorunum vardı. Çok fazla uyuyordum. Sonra Diyet+Spor olayına girince herşey yoluna girdi. Spor yapın arkadaşlar. Günde 45 dk-1 saat yürüyüş yapın. Ne alakası var demeyin, spor herşeyin ilacı. Mesela ben 7 ay önce 102 kilo, obez, uyku sorunu çeken bir insan iken, şimdi 71 kilo, sağlıklı ve mutluyum.

Tabii artık belirli bir uyuma-uyanma saatim var. Akşam 22:30 yatağa giriyorum, sabah 06:30 da ayaktayım. :)

Bu kadar kiloyu nasıl verdin? Yürüyüşün dışında metabolizmana özel ve uygun bir diyet uygulamış olmalısın. Büyük disiplin ister, tebrik ederim.

Diyetisyene gittim. İlk gittiğim gün tahlil yaptırmamı istedi. Tahlil sonuçlarını aldıktan sonra, yağımı, kilomu, boyumu ve metabolima mı ölçtü. Sonuçlara göre bir diyet listesi verdi. Haftada 1 kontrole gittim, verdiğim kiloya göre diyet listemi değiştdi. Yani 7 ay boyunca aynı şeyleri yedirmedi bana. Bu sayede metabolimam bayağı hızlandı. Tabii herşey diyet ile bitmiyor. Birazda insanın kendisi istemesi gerekiyor. Ben bile bu kadar kilo vereceğimi tahmin etmiyordum. :D Dediğin gibi, bayağı disiplinliydim. :)

Artık kola ve gazlı, asitli içeceklere veda ettim. Diyetim bitti ama kontrollü bir şekilde yemeye başladım. Mesela fast food'u 2 haftada bir yemeye özen gösteriyorum. Beyaz ekmek haftada 1 ya da 2. Onun yerine tahıllı eklemkleri tercih ediyorum.

Diyetisyene gittim. İlk gittiğim gün tahlil yaptırmamı istedi. Tahlil sonuçlarını aldıktan sonra, yağımı, kilomu, boyumu ve metabolima mı ölçtü. Sonuçlara göre bir diyet listesi verdi. Haftada 1 kontrole gittim, verdiğim kiloya göre diyet listemi değiştdi. Yani 7 ay boyunca aynı şeyleri yedirmedi bana. Bu sayede metabolimam bayağı hızlandı. Tabii herşey diyet ile bitmiyor. Birazda insanın kendisi istemesi gerekiyor. Ben bile bu kadar kilo vereceğimi tahmin etmiyordum. :D Dediğin gibi, bayağı disiplinliydim. :)

Artık kola ve gazlı, asitli içeceklere veda ettim. Diyetim bitti ama kontrollü bir şekilde yemeye başladım. Mesela fast food'u 2 haftada bir yemeye özen gösteriyorum. Beyaz ekmek haftada 1 ya da 2. Onun yerine tahıllı eklemkleri tercih ediyorum.

Helal olsun vallahi. Ben de şu an kilo verme durumlarındayım şu ana kadar kendi tekniklerim, dikkatim ve disiplinim ile 19 kilo verdim daha en az amacım 15 kilo daha vermek ve daha sağlıklı olmak. Fast foot yemeyi boşverin bence faydası dahi yok. Peki sorması ayıp verdiğin para ne idi? :) Hangi diyetisyene gittin ya da?

Kayseri de doktor. İbni Sina hastanesinde. Aylık 150 TL verdim.

Evet, disiplinli olmak öncemli. 1 ay kilo verip, diyete devam etmezsen verdiğin 2 katını vücudun geri depolayabilir. Fast food bence de sağlıklı değil ama onsuzda olmuyor. :D

Bundan sonrası çok önemli senin için. 5-8 ay bu kiloyu korursan, bu aralarda gelip gidersen; "ne kadar yersem kilo almıyorum" triplerine girersin. :D

Not : 150 TL bedavadan da ucuz. :)

Yalnız zayıfladıktan sonra göbek ve basen bölgelerinde sarkmalar oluştu. Egzersizler ile sıkışlaştıracağım. Keşke kendiliğinden sıkılaşsa. :D

Geri