Uyku

Ortalama günde ne kadar uyuyorsunuz?

• Toplam oy veren
    1,275
Bıraksan 15 saat bile uyurum. Hatta uyanmakta güçlük çekiyorum. Yıllardır kullandığım anti deprsanlardan mıdır bilmiyorum. Gerçi bıraktıkta ilaçları. Eskiden zamanım çoktu sürekli uyumak istiyordum ama 8 saati geçmiyordu. Şimdide iş güç uyanmam lazım uyanamıyorum. Buda sıkıntı yaratıyo

ya benim bir de evdeki oda arkadaşım memur çocuğu.anne hemşire,baba polis,abla öğretmen.eleman senelerdir erken kalkmaya programlanmış gibi,saat kaçta yatarsa yatsın sabah 8-9da ayağa dikiliveriyor.hatta bazen onun uyandığı zaman ben yatıyorum,son derece zıt kişilikleriz :LOL:

İnsanoğlu, 1000lerce sene güneşin batışıyla uyumuş, güneşin doğuşuyla uyanmış. Beynimizin sadece %10'unu kapsayan korteks (bilinç)'e dayanarak uyku süresini bilinçli olarak düşürme kararını alabilirsiniz. Ancak bunun hiç bir faydası olmaz. Çünkü, nesilden nesile geçen genetik kalıtım bizim düşüncelerimizi takmaz! Onun düşünce ile iş yoktur.

Mutluluk hormonu olarak bilinen melatonin hormonu sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur.

Melatonin hormonu bağışıklık sistemini güçlendirir, bioritmi düzenler.

Ayrıca uyuduğumuz yerin zifiri karanlık olması da gerekmektedir.

Hormon kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor. Eksikliği yorgunluk, isteksizlik gibi durumlara sebep olabiliyor. Yaşlanmayı da geciktiriyor.
wikipedia demiş ki:
Avrupa'da lösemili ve kanserli çocuk sayısının artmasından ötürü yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir husus da, çocukların kesinlikle karanlıkta yatırılması, çünkü melatoninin güçlü biçimde salgılanmasının kanserden koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Ancak bu hormon ışığa duyarlı. Deneylerde, uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken, ışık açıldığında hormonun azaldığı, karanlıkta ise yoğun biçimde salgılandığı tespit edilmiş. Bilimsel bir gerçek.

"Lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın ...

Unutmayın, körlerde kanser oranı sıfıra yakındır.
Erken uyumayı sevmeme rağmen, ya TV'de o akşam bir maç veya prison break gibi bir dizi vardır ya da sosyal bir aktivite. Bu yüzden uyku saatim geceyarısını geçiyor. Melatonine ihtiyacım var, bedenime karşı suçluluk duygusu içindeyim :)

Çocukluğumdan beri akşam 11-12 civarı yatıp sabah 7-8 civarı kalkmışımdır. Memnunum ama bir saat kadar daha az uyuyabilsem çok daha memnun olacağım, gel gör ki beceremiyorum. :D

marzaleka demiş ki:
sonunda normal insanlar gibi bir uyku düzeni oturttum,takdir ettim sayın kendimi :LOL:

Demirpence demiş ki:
Çocukluğumdan beri akşam 11-12 civarı yatıp sabah 7-8 civarı kalkmışımdır. Memnunum ama bir saat kadar daha az uyuyabilsem çok daha memnun olacağım, gel gör ki beceremiyorum. :D

Arkadaşlar sizleri tebrik ediyorum.
Demirpence zaten olayı daha çocukluğunda bitirmiş, bense marzalekanın durumundayım..:) Bir farkla, ben daha %100 uyku düzenimi oturtamadım :)
Ama, sonunda başaracağım.
Bir yazı okudum, vallahi korktum.
Uykusuzluk, aşırı alkol almak kadar tehlikeli imiş

3 günden beri, 11'de yatıyorum 7'de kalkıyorum. Çok zorluk çekiyorum. Uyku bir türlü gelmiyor :) Tam uyumasam bile, yatakta yatmak bedeni dinlendiriyor mu ne, çünkü son 2 gündür çok daha zindeyim çok daha formdayım.

Ya marzaleka ve Demirpence, anlatsanıza şu işin sırrını.
Uykudan evvel neler yapıyorsunuz?
Uyuma formüllerini kendinize saklamayın lütfen :)

Uyku sorunu çeken biriyim uzun süredir. Geç saatlerde yatıyorum.Erken yatsamda (gece 12 den bahsediyorum) yatakta saatlerce dönüp duruyorum.
Uyuyuncada kalkmak bilmiyorum. Uyku düzenim yok.

commander demiş ki:
marzaleka demiş ki:
sonunda normal insanlar gibi bir uyku düzeni oturttum,takdir ettim sayın kendimi :LOL:

Demirpence demiş ki:

Arkadaşlar sizleri tebrik ediyorum.
Demirpence zaten olayı daha çocukluğunda bitirmiş, bense marzalekanın durumundayım..:) Bir farkla, ben daha %100 uyku düzenimi oturtamadım :)
Ama, sonunda başaracağım.
Bir yazı okudum, vallahi korktum.
Uykusuzluk, aşırı alkol almak kadar tehlikeli imiş

3 günden beri, 11'de yatıyorum 7'de kalkıyorum. Çok zorluk çekiyorum. Uyku bir türlü gelmiyor :) Tam uyumasam bile, yatakta yatmak bedeni dinlendiriyor mu ne, çünkü son 2 gündür çok daha zindeyim çok daha formdayım.

öncelikle yönelttiğin tebrikten ötürü sana teşekkürü borç bilirim sevgili commander :LOL:

işin sırrına gelince,bi kere gündüz kesinlikle uyumamalısın.ne kadar uykun gelirse gelsin birşeylerle oyalan ve uyumamaya çalış.aksi halde gece uyuyamazsın,sabaha karşı anca uykuya dalabilirsin ve bu sefer de ertesi gün öğleden sonraya kadar uyursun.

eğer çalışan bir insan ya da normal öğretim öğrencisi isen kolayca başarabilirsin bunu.ama ikinci öğretimsen ya da herhangi bir meşgalen yoksa zorlanırsın.bi de uykun olmasa bile yatağa gir,salonda fln bekleme.inan ki yatakta uyku insanı buluyor,ya da kitap oku ki gözlerin yorulsun.yatma saatini düzeltirsen kalkma saatin de kendiliğinden düzelecektir,belli bir dönemden sonra artık istesen de uyuyamayacaksın.

bunlar benim taktiklerim,umarım işine yarar sevgili commander ;)

commander demiş ki:

Ben de öncelikle beni tebrik ettiğin için teşekkür ederim commander. :)

İşin aslında pek bir sırrı yok. Birkaç gün kendini erken kalkmaya zorla. Yani gece 2'de falan yattıysan, saatini sabah 7'ye kur. Birkaç sabah boyunca, çok afedersin ama sopayla dayak yemiş gibi olacaksın fakat daha sonra alışacaksın. Sabah erken kalktığın için akşam da erken yatma ihtiyacı isteyeceksin. Saat 11'de yatağa gir. Uyumasan bile vücudun, her akşam o saatte uyku hormonunu salgılamaya başlayacaktır.

Bu adımları en az bir ay boyunca uygulamanı öneririm. Eğer yine bir değişiklik olmazsa, o zaman konuşuruz tekrar. :)

marzaleka demiş ki:
öncelikle yönelttiğin tebrikten ötürü sana teşekkürü borç bilirim sevgili commander :LOL:

işin sırrına gelince,bi kere gündüz kesinlikle uyumamalısın.ne kadar uykun gelirse gelsin birşeylerle oyalan ve uyumamaya çalış.aksi halde gece uyuyamazsın,sabaha karşı anca uykuya dalabilirsin ve bu sefer de ertesi gün öğleden sonraya kadar uyursun.

eğer çalışan bir insan ya da normal öğretim öğrencisi isen kolayca başarabilirsin bunu.ama ikinci öğretimsen ya da herhangi bir meşgalen yoksa zorlanırsın.bi de uykun olmasa bile yatağa gir,salonda fln bekleme.inan ki yatakta uyku insanı buluyor,ya da kitap oku ki gözlerin yorulsun.yatma saatini düzeltirsen kalkma saatin de kendiliğinden düzelecektir,belli bir dönemden sonra artık istesen de uyuyamayacaksın.

bunlar benim taktiklerim,umarım işine yarar sevgili commander ;)
Ben de sana en içten teşekkürlerimi sunuyorum sevgili marzaleka...:)
Sayende yanlışlarımı öğrendim. Mesajının çok kişiye faydalı olacağına inanıyorum.

yanlış 1. Müzikle uğraşıyorum. İşlerimi evden idare ettiğim ve aileden gelme bir alışkanlık olduğu için her gün en az 1-2 saat şekerleme yapıyorum.

yanlış 2. Yatağa girmem için illa ki uykumun gelmesini bekliyorum.

Önerilerin çok mantıklı. Tekrar teşekkürler.
Gündüz uykusu yok ve uykum gelsin gelmesin 11'de doğru yatağa .. :)

Demirpence demiş ki:
Ben de öncelikle beni tebrik ettiğin için teşekkür ederim commander. :)

İşin aslında pek bir sırrı yok. Birkaç gün kendini erken kalkmaya zorla. Yani gece 2'de falan yattıysan, saatini sabah 7'ye kur. Birkaç sabah boyunca, çok afedersin ama sopayla dayak yemiş gibi olacaksın fakat daha sonra alışacaksın. Sabah erken kalktığın için akşam da erken yatma ihtiyacı isteyeceksin. Saat 11'de yatağa gir. Uyumasan bile vücudun, her akşam o saatte uyku hormonunu salgılamaya başlayacaktır.

Bu adımları en az bir ay boyunca uygulamanı öneririm. Eğer yine bir değişiklik olmazsa, o zaman konuşuruz tekrar. :)
marzaleka'ya mesaj yazdıktan sonra, senin mesajını gördüm sevgili Demirpence. Önce mesajın için samimi teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir söz vardır, değiştirerek yazıyorum :)
"İyi olacak hastanın yardımına forum yazarları koşarmış"

Dediğin gibi, ne pahasına olursa olsun; yatma ve kalkma saatleri mutlaka disipline edilmeli.

10 gün içerisinde sana ve marzaleka'ya sonucu bildiririm.
Tekrar teşekkürler.

sonuçları merakla bekliyoruz commander,umarım sağlıklı bir uyku düzeni tutturursun ;)

yalnız müzikle uğraşıyorum dedin.peki bu uğraş gece hayatının içinde olduğun anlamına mı geliyor?yani profesyonel anlamda müzisyen isen gecelerin yorucu ve yoğun geçiyordur (bu arada birgün seni dinlemek isterim 8) )

işsiz kaldığım günden beri uyuyamıyorum neden acaba:) aslında benimde acayip uykum geldiği için yatıyorum ama beynim düşüncelerden düşünce beğenmediği için yatakta dön dur dön derken uyku kaçıo sabahta erken kalkma huyum var malesef bu aralar fena durumum..

Umarım en yakın zamanda iş bulursun forsytia. Gerçekten kriz kötü.

marzaleka demiş ki:
sonuçları merakla bekliyoruz commander,umarım sağlıklı bir uyku düzeni tutturursun ;)
Dün akşam yazamadım, çünkü saat 22:50'de doğru yatağa girdim :)
Bir de bundan böyle, her hangi bir konuya takılmamak için; saat 22'de bilgisayarı da kapatmaya karar verdim. Sizlerin gıpta ettiğim uyku düzenlerinize sahip olmak için disiplinli olmak şart :)

marzaleka demiş ki:
yalnız müzikle uğraşıyorum dedin.peki bu uğraş gece hayatının içinde olduğun anlamına mı geliyor?yani profesyonel anlamda müzisyen isen gecelerin yorucu ve yoğun geçiyordur (bu arada birgün seni dinlemek isterim 8) )
Hayır sevgili marzaleka, gece hayatının içinde değilim; evimde mütevazi bir homestüdyo var, beste-aranje ve benzeri çalışmalar yapıyorum. Yakında bir web sitem olacak, sana özelden yazarım adresi.

"Profesyonel müzisyenlerin geceleri yorucu ve yoğundur" tesbitin çok doğru. Bu yüzden bir konuyu paylaşmak isterim.

Üniversiteye başlamadan önceki yaz döneminde, bir gece kulübünde sadece 15 gün, 23-05 arasında bir eşlik orkestrasında misafir klavyeci olarak çalmıştım. İlk heves ya, bende bir iştah bir iştah. Hayatımın en berbat dönemidir :) Sabah saat 6'da yataktan kalkacakken yatağa girmek tüm metabolizmamı mahvetmişti. Dengemi kaybetmiştim. Algılama yerlerde sürünüyordu. Gündüzleri uyumak istiyordum, ama uyuyamıyordum. Uyusam bile dinlendirici değildi. Sinir küpü olmuştum.

Allahtan, kulüpte tanıştığım, çok sevdiğim değerli bir kişi olan profesyonel bir klüp şarkıcısı imdadıma yetişti. Dedi ki: "Benim gibi olmak istemiyorsan, klüplerde çalma. Ben 30 senedir bu işi yapıyorum. Bazen iş bulamıyorum. İş bulamadığım geceler, sabaha kadar uyuyamam. Ancak sabah saat 07'de yatağa girsem uyuyabiliyorum. Çok şikayetçiyim, ama maalesef çözümü yok. Çünkü mesleğim bu. Beden gece çalışmaya gündüz uyumaya alışırsa, normal hayata geri dönmek çok zor."

İşte o gün bugündür, aldığım bu nasihat ve yaşadığım o 15 günlük gece hayatı macerası kulağıma küpe olmuştur.

Uyku uyku uyku... Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı da galiba uyku.
Eski tarihlerde, yanılmıyorsam bir numaralı işkence, kişiyi uykusuz bırakıp kişinin konuşmasını sağlamak için, kişinin başına sürekli su damlası damlatmakmış.

Bugün de çok zor geçecek, gündüz uykusunu kaldırdım ya...:)

commander demiş ki:
Uyku uyku uyku... Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı da galiba uyku.

Evet commander, aynen dediğin gibi. Vücudun her yerinin uykuda dinlendiğini anlatan bir sürü bilimsel makale var. Bir ara çok okudum onları ve uykunun aslında bir hazine olduğunu öğrendim. :)

Hele düzenli uyku çok önemli. İnsanın yatma ve kalkma saati belli olmalı ki vücut da kendini ona göre ayarlayabilsin.

Son donemde cok bariz bir sekilde farkettim ki, duzenli ve yeterli uyku insanin gun icindeki performansini ve ruh halinin olumlu yonde cok etkiliyor. Soylenen sudur ki, karanlik bir odada 6 saatlik bir uyku yeterlidir. Bana gore dogru.. Son donemde saat on itibariyle yataga girmis, kisa sure icinde de uykuya dalmis oluyorum. Bu sekilde alarm calmadan kalkmis oluyorum.. Hafta onlari da ayni sekilde! Gunler daha uzun gelmeye basladi.. Ama en onemlisi bunu aliskanlik haline getirmek, aksi takdir de cok etkili olmuyor.

Saygilar..

silent_guitar demiş ki:
Son donemde cok bariz bir sekilde farkettim ki, duzenli ve yeterli uyku insanin gun icindeki performansini ve ruh halinin olumlu yonde cok etkiliyor. Soylenen sudur ki, karanlik bir odada 6 saatlik bir uyku yeterlidir. Bana gore dogru.. Son donemde saat on itibariyle yataga girmis, kisa sure icinde de uykuya dalmis oluyorum. Bu sekilde alarm calmadan kalkmis oluyorum.. Hafta onlari da ayni sekilde! Gunler daha uzun gelmeye basladi.. Ama en onemlisi bunu aliskanlik haline getirmek, aksi takdir de cok etkili olmuyor.
Evet silent_guitar, yatma ve kalkma saatlerini alışkanlık haline getirmezsen, uyku uyku olmaktan çıkıyor.

Sevgili marzaleka ve Demirpence'nin önerilerini bir kaç günden beri uyguluyorum. İlk bir kaç gün çok zor geçti. Uyku gelmiyordu bir türlü :)

Ama 3 günden beri saat daha 22'yi gösterirken, tatlı bir ağırlık çöküyor üstüme.. Göz kapaklarımı zor tutuyorum.. Ben de fazla kasmıyorum, doğru yatağa gidiyorum :) 5 dakika sürmüyor, uykuya dalmışım..

Şimdi daha zindeyim ve daha moralliyim. Kişisel ve sosyal problemlere verdiğim tepkilerin süresi de kısaldı.
Kararsızlık göstermiyorum, 'en kötü karar kararsızlıktır' felsefesinden hareket ederek, en kısa zamanda kararlarımı vermeye çalışıyorum. Problemlerin çözümünü ve bugünün işlerini yarına ertelemiyorum. Eskiden böyle davranamıyordum, çünkü uykusuzluk düşünme melekelerini ağırlaştırıyordu. Uykusuz kalan bedenin bitkinliği zihnin çalışmasını daha da yavaşlatıyordu. Sanırım beden düzenli uykuya alıştıkça, her şey daha da iyi olacak.

Bir tek problem var, erken yatınca erken kalkıyor insan. Sabahın 6'sında etrafta pek canlı yok :) Ben de günlük sporunu sabah saatine aldım, şimdilik bulduğum çözüm bu.. Bir de (Trakya'nın güzel bir köyünde yaşadığım için) sabahları tabiatın uyanışına tanık olmak büyük bir keyif..:)

Geri