m-audio jamlab ...nedir? ne değildir?

JamLab.jpg

jamlab_big.jpg

bu "jamlab" tabir edilen aleti denemiş olan arkadaşların görüşlerine muhtacım. amatör gitar çalıyorum ve bilgisayarımdan gerçek zamanlı efektler ile kayıtlar yapmak istiyorum; şu anda ihtiyaçlarımı vasat da olsa creative ses kartı + asio4all sürücüsü ile karşılıyorum. lakin daha profesyonel ekipmana hayır demem. zaten "jamlab"in yurtdışı fiyatı 80usd civarında. gidip prof./yarı prof. ses kartı almak yerine bu alet ile ihtiyaçlarımı karşılayabilir miyim onun hesabını yapmaya çalışıyorum.

http://www.m-audio.com/products/en_us/JamLab-main.html

m-audio'nun sitesindeki bilgilerinden tek anlaşılan şey "GT Player Express" yazılımı ile uyumlu çalışan (ve bir arada satılan) bir usb gitar jack'ı olduğu. Ses kartı görevi görüp görmediği, latency (gecikme) süresi gibi önemli ayrıntılar belirtilmemiş. aletin asio2 sürücüleri olduğu belirtilmiş.

1. bu kutunun "asio 2 desteği" (ki ses kartı görevi gördüğü anlaşılıyor) işe yarar birşey midir? çünkü hali hazırda dandik cretive ses kartım ve asio4all sürücüleri ile düşük gecikme süresinde efektler kullanabiliyorum.

2. bu kutumsu şeyi kullananlardan/deneyenlerden tecrübelerini ayrıntılı olarak paylaşmalarını istirham ediyorum.

ilgilene herkese şimdiden teşekkür ederim!

(gerçi alet türkiyede satılmıyor ve herhangi bir türkçe kaynakta adına rastlayamadım henüz)

aleti iki gündür kullanıyorum.
Umarım burda kullananlar vardır....

Öncelikle jamlab kendini directx e bi güzel tanıtıyor.
Ama directx de kullandığım zaman bir süre sonra cazırtılar başlıyor ki nedenini çözemedim.

Asio daysa daha az latency veriyor ve bu cazırtı sorunuda yok,ama input olarak girilen jamlab asio da output olarak da kendisinden başka çıkış seçtirmiyor.

Yani kendi ses kartımdan değilde mutlaka bunun üzerindeki kulaklık çıkışından ses almak zorunda kalıyorum...

Nedir ne değildir ben cevap vermeye calışayım bari biraz kullandıktan sonra.

Evet aleti directx de hala kullanamıyorum ama çözüm buldum, artık yeni ses kartım oldu kendisi gitarıda hoparlorlerimi de buna bağlıyorum.

Amplitube le gayet iyi sonuçlar alıyorum lakin nedense input sinyalım çok zayıf gaine abanarak çözüyorum bunuda :D

Tonlarımdan çok memnun kaldım sadece inputum gerçekten çok düşük ve sustaini etkiliyor nekadar gain versemde.Bendenmi kaynaklanıyor bilmiyorum bu sorun.

Kayıt koyabilirim ilgilenen olursa

biraz zaman gemiş ama bu konuda tecrübesi olan başka kimse var mı? laptopla kayıt yapmak istiyorum. amplitube kullanıp ama ses kartım dandik olduğundan kullanamıoyurm. bunu alsam sorun çözülür mü yada neyi alsam çözülür.

şuan amplitubeda gecikme yapıyor malesef. biraz da cızırtı

Preamplı bir ses kartı işinizi görür. Örneğin M-audio Fast Track Pro gibi. (ikinci eli hesaplı bulunabilir belki)

Jamlab güzel bir alete benziyor ancak gerçek bir preampı olmadığı için gitar sinyali zayıf gittiği için efektif kullanımı zor olur kanaatimce.

ilahimorluk demiş ki:
hmm biraz tuzluymuş bu. bana şöyle en fazla 150ye kadar olacak bir şey lazım

M-Audio Fast Track USB hakkında ne düşünüyorsunuz? iş görür mü?
linki burda
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=2347&gid=658

bir de M-Audio Transit-USB Ses Kartı ar bu nasıl birşey? deneyenler, kullananlar bilgilerini payaşırsa ok sevinicem

linki burda
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=2075&gid=658

şimdiden teşekkürler
Bu sorulara ben de cevap bekliyorum.
Laptopum var ve hem güzel bir ses çıkışı sağlayacak hem de efekt yazılımlarını nispeten sorunsuz kullanmamı sağlayacak 100-200 YTL arasında bir harici ses kartı arıyorum. Bu ikisinden başka önerdiğiniz varsa onları da yazarsanız sevinirim.

Ses kartının efekt yazılımlarını kullanmakla üzerinde bir Dsp olmadığı sürece alakası yok. Çıkıştaki ses önemliyse sadece nerdeyse her kartla çalışılabilir. Bu tür arabirimlerin özelliği giriş kısmındaki kaliteleridir. Kayıt yapmak için almıyorsanız istediğiniz modeli alabilirsiniz varacağınız sonuç nerdeyse aynı olacaktır.

Kayıt yapmak isteyenlere bu iki karttan Fast Track öneririm dinleme için kullanacaklara da Transit i.

Benim laptopun mikrofon girişinden gitarı bağladığımda berbat oluyor ses, o yüzden sordum efekt programını sorunsuz kullanma olayını. Bir de gecikme faktörü var tabi ama bu iki olay da sorun olmaz demişsiniz hangi ürünü alırsak.
İyi çıkış vermesini de müzik için sordum bilgisayarın kendi ses çıkışından daha iyi olur mu diye.
Bu 3 ürünü araştırdım (fast track - transit - jamlab) transit'in asıl amacı enstrüman bağlamak değil o yüzden Jamlab ile FastTrack arasında kaldım. Fazla kayıt olayım olmaz ama ses çıkışı da kaliteli olsun istiyorum Jamlab bu işi görür mü?

Bir de aklıma gelmişken sorayım, bu efekt yazılımları tüm işlemlerde bilgisayarın işlemcisini mi kullanıyor yoksa bazı temel işlemleri ses kartındaki dsp mi yapıyor merak ettim. İleride ben de bir efekt programı yazmayı düşünüyorum şimdiden öğrenmekte fatyda var.

Düzeltme: Bu arada sormayı unuttum FastTrack'in mikrofon girişinden gitarı bağlarsak nasıl sonuç elde ederiz? Daha iyi bir preamp var galiba mikrofon girişinde. (Bende behringer gdi21 var onun xlr çıkışını kullanabilirim ama ozaman 2 preamp olur o yüzden direk xlr kabloyla ya da kabin simulatörü ile de bağlayabilirim)

Gitarı mikrofon girişine bağladığında berbat olmasının sebebi empedansların uyuşmaması ve seviyelerin uymaması. Hi-Z girişe sahip diye sunulur o tür kartlara gitarı direk bağlayabilirsin. Gdi21 gibi bir aletle bağlarken zaten o sinyali dönüştüreceği için xlr la bağlayabilirsin ki daha başarılı olur.

Müzik dinleme için ise açıkçası orası biraz karmaşık. Çünkü sonucu etkileyen faktörler oldukça fazla olduğundan ses kartının D/A çeviricilerinin kalitesinin farkını anlaman zor olabilir. Ama haliyle laptop daki ses kartndan kalitelidirler.

Ses kartlarının sadece bir kısmında dsp vardır. Prensibi aslında bilgisayarın işlemcisi ile aynı. Varsa yükün bir kısmını dsp sonrasını işlemci. Yoksa tamamını işlemci yapıyor. Efekt programı yazmak düşündüğünden çok daha zor olabilir.

Birde soruların jamlab üzerinde değilse tamamen bu başlık üzerinde değil uygun sabit başlıklarda sor.

İyi günler.

benim asıl amacım kayıttan iyi ses almak. daha nce zoom 707IIyi direkt mikrofon girişinden griyordum aslında iyi de sonu alıyordum ama şimdi o aleti satıyorum bir ses kartı alıcam inşallah. fast tracki önermişsin Me-ThuS bana da o mantıklı geldi. abi hiç denemedim.

umarım iyi bir sonuç verir.

Geri