Pedal Adaptörleri

Antbalci v845, v847 modellerinde dediğin gibi 0,54 mA. Cok düşük bir değer farklı bir durum var orda muhtemelen zira Wahlarin içinde kazanc katı olur bukadar düşük akım çekmesi hiç mantıklı gelmiyor.
Mego sende bir zahmet bile kelimesini arastir.

Yeni başlık açmadan burdan devam edeyim.
Tc Electronic nova repeater pedalını kullanmaktayım. Normalde 12v kendi ayrı adaptörü ile kullanıyorum. Pedalın üzerinde 9v yada 12 v ibaresi yazılı. Diğer 9v lik pedallarını jim dunlop dc brick ile kullanıyorum. Nova repeater'ide 9v ile kullansam sorun olacağını sanmıyorum ama fark olarak ne değişiyor. Dun evde kısık seste kullandım ama bir fark duyamadım. 9v 12v farkı nedir?

Teknik detaylara girmeden, özetle, hiçbir fark göremezsiniz.

Çok büyük giriş gerilimleri söz konusu olsaydı, "Besleme gerilimi düştükçe distorsiyona/kırpmaya girme riski artar" diyecektim; ama gitar/pedal/prosesör çıkışı söz konusu olduğundan hissedilir bir fark olmayacaktır.

Benimde sorum var :)

1- 24 w lık memory man var, + center bende de trex chamelon var . 12v çıkışları var bunları 24w nasıl çeviririm bildiğim kadarıyla 2 çıkışı tek çıkış olarak 24w a çevrebilen bir kablo var ama sıkıntı aynı anda pozitif center ı negatif e çevirmek.

Akımlar düşük olduğu için en mantıklısı lineer regülasyondur. Genellikle switch mode regülasyon sonrası sinyalin temizlenmesi için lineer regülasyon kullanılır. Ayrıca çıkış kapasitesidir boardun lay-out dur bunlar önemlidir. Ancak DC gerilimde dikkat edilecek en önemli şey ani akım değişimlerine karşı sabit kalabilmesidir.
300TL adaptöre pahalı denilmiş evet kullanılan malzemelerin toplamı en fazla 20-30 TL dir. Ancak Ar-Ge yapan bir firma teknolojisini bilgi birikimini , satış sonrası desteğinide bu ücrete yansıtır.

Dore de satılan pig hog adaptör var 30 tl gayet iyi bir adaptör ucuz çözüm bence 1000ma değerinde benim setup şöyle
Tuner
Lovepedal od11
Mxr eq6 band
Corona chorus
MS tremulus
Flashback delay
Hall of fame reverb
Topraklamasız evde dip gürültüsü sıfır evet yanlış duymadınız sıfır :D
Genellikle pedalların çektiği ma nın iki katı adaptör kullanmak yeterli geliyo dip gürültüsü sorununa @devastator abiyle konuştuktan sonra büyük supplylerin biraz saplantı olduğunu düşünmeye başladım :) bu arada çoğu pedal dc ile çalışıyor ac ile çalışanlar genelde ehx firmasının oluyor

1- 24 w lık memory man var, + center bende de trex chamelon var . 12v çıkışları var bunları 24w nasıl çeviririm bildiğim kadarıyla 2 çıkışı tek çıkış olarak 24w a çevrebilen bir kablo var ama sıkıntı aynı anda pozitif center ı negatif e çevirmek.

Alen geere firmasının böyle bir aleti vardı sanırım voltage doublerdı sanırım

Voltaj çiftleyiciler bulunuyor piyasada, o şekilde halledebilirsin, yalnız watt ile volt u karıştırmışsın. Watt güç birimidir, volt ise gerilim.

Genellikle pedalların çektiği ma nın iki katı adaptör kullanmak yeterli geliyo dip gürültüsü sorununa
Bu bilgiyi nereden edindiniz bilmiyorum; fakat gürültü performansının toplam pedal akımıyla veya güç kaynağının bu akımı sağlayıp sağlamamasıyla bir bir bağlantısı yok. 1000mA lik güç kaynağı ile beslenen toplam 3 pedal, çektikleri akım 100mA'i bile bulmayacağı halde, gürültü yapabilir.

bu arada çoğu pedal dc ile çalışıyor ac ile çalışanlar genelde ehx firmasının oluyor
AC ile çalışan pealları da DC ile besleyebilirsiniz. Performansında değişiklik olmayacaktır.

Akımlar düşük olduğu için en mantıklısı lineer regülasyondur. Genellikle switch mode regülasyon sonrası sinyalin temizlenmesi için lineer regülasyon kullanılır. Ayrıca çıkış kapasitesidir boardun lay-out dur bunlar önemlidir. Ancak DC gerilimde dikkat edilecek en önemli şey ani akım değişimlerine karşı sabit kalabilmesidir.
300TL adaptöre pahalı denilmiş evet kullanılan malzemelerin toplamı en fazla 20-30 TL dir. Ancak Ar-Ge yapan bir firma teknolojisini bilgi birikimini , satış sonrası desteğinide bu ücrete yansıtır.

Tam olarak hangi soruya cevaben yazdığını bilemiyorum, lakin bir kafa karışıklığı farkediliyor. Akım düşük olduğunda lineer güç kaynağı mantıklı olur demek doğru olmaz, güç kaynağı tipi seçiminde farklı kriterler bulunuyor. Eğer yüksek verim, düşük boyut ve ağırlık kaygın varsa switch mode güç kaynağı kullanırsın.

"Switch mode regulasyondan sonra sinyal temizlenmek için lineer regulasyon kullanılır." Tabiri ise; Sinyal regule edildikten sonra neden tekrar regule edilsin? Regule edilmiş sinyaller neyi temizlemek için tekrar regule edilsin? Sorularını doğuruyor.

Sonraki tabir ise DC gerilim değil genel olarak güç kaynaklarında önemli olan bir durum, yalnız bu çökme dediğimiz durumlar 20 kuruşluk 7809 regulator entegresiyle bile çözülür pedal güç kaynaklarında.

Arge ile ilgili durum ise başka konular için geçerli olabilir lakin, lineer güç kaynağı bu ne argesi olacak ;)

Tam olarak hangi soruya cevaben yazdığını bilemiyorum, lakin bir kafa karışıklığı farkediliyor. Akım düşük olduğunda lineer güç kaynağı mantıklı olur demek doğru olmaz, güç kaynağı tipi seçiminde farklı kriterler bulunuyor. Eğer yüksek verim, düşük boyut ve ağırlık kaygın varsa switch mode güç kaynağı kullanırsın.

"Switch mode regulasyondan sonra sinyal temizlenmek için lineer regulasyon kullanılır." Tabiri ise; Sinyal regule edildikten sonra neden tekrar regule edilsin? Regule edilmiş sinyaller neyi temizlemek için tekrar regule edilsin? Sorularını doğuruyor.

Sonraki tabir ise DC gerilim değil genel olarak güç kaynaklarında önemli olan bir durum, yalnız bu çökme dediğimiz durumlar 20 kuruşluk 7809 regulator entegresiyle bile çözülür pedal güç kaynaklarında.

Arge ile ilgili durum ise başka konular için geçerli olabilir lakin, lineer güç kaynağı bu ne argesi olacak ;)

Merhaba hocam genel bilgi olsun diyerekten yazmıştım. Dediğiniz gibi eksik bilgi vermişim lineer regülasyon hakkında;). Detaylı olarak burdan ulaşılabilir ,Doğrusal (Linear) güç besleme kaynakları: (1) Temel bilgiler - PC-Audiophile.com.
SMPS sonrası lineer kullanmak dediğiniz gibi bir durum oluşturuyor : regülasyon sonrası regülasyon. Ancak amacı şudur: bildiğiniz üzere switch mode yani anahtarlamalı güç kaynaklarında içindeki mosfet veya transistör elemanı belirli bir frekansta anahtar olarak çalışır (on-off), böylece gerilimi yükseltir yada alçaltır. Şimdi bu anahtarlama dediğiniz gibi yüksek verim, küçük yer alanı (SMD malzeme) sağlar. Ancak işin içine frekans anahtar olayı yani darbeleme durumu girdiği için gerilim aslında dümdüz değildir. Osiloskop da bakıldığında sinyalin küçük de olsa oynadığı görülür. Bu nedenle yüksek voltajlardan orta voltajlara önce SMPS daha sonra ise orta gerilimden düşük gerilime lineer ile geçilir ki çok temiz bir gerilim seviyeniz oluşsun. Lineer güç kaynağı argesi mi olacak dememek lazım en ufak işlerde bile disiplin önemlidir. Yapılan testler alınan sertifikalar (80 plus, CE vs)
Yanlış eksik olan noktalar varsa konuşalım bilgi seviyemizi yükseltelim (y).

Bu nedenle yüksek voltajlardan orta voltajlara önce SMPS daha sonra ise orta gerilimden düşük gerilime lineer ile geçilir ki çok temiz bir gerilim seviyeniz oluşsun.
:confused:

220V/14V - 10A SMPS tasarımı yaptım çalıştığım yerde, hiç böyle bir şeye ihtiyaç duymadım. Keza bir araba dolusu bilgisayar güç kaynağı şeması inceledim, hiç böyle bir şey yok. İhtiyaç duyulmaz da yani. Ne lüzumu var? Bir kere SMPS'lerde geribesleme var, bu sayede çıkışı oldukça stabil tutabilirsiniz. Ayrıca çıkıştaki ripple gerilimlerinin azaltılması da lineer regülatörlere göre çok daha kolay. Çünkü frekans kHz ler mertebesinde olduğu için çıkıştaki kondansatör daha küçük olur. Eğer anahtarlamadan kaynaklanan sönümlülerden bahsediyorsanız, onlar için de snubber (değerleri hesaplanacak seri R-C devresi) koyarsınız çıkışa paralel, olur biter (Darbe trafolu tasarım yapıyorsanız primer sargısına paralel koymalısınız).

:confused:

220V/14V - 10A SMPS tasarımı yaptım çalıştığım yerde, hiç böyle bir şeye ihtiyaç duymadım. Keza bir araba dolusu bilgisayar güç kaynağı şeması inceledim, hiç böyle bir şey yok. İhtiyaç duyulmaz da yani. Ne lüzumu var? Bir kere SMPS'lerde geribesleme var, bu sayede çıkışı oldukça stabil tutabilirsiniz. Ayrıca çıkıştaki ripple gerilimlerinin azaltılması da lineer regülatörlere göre çok daha kolay. Çünkü frekans kHz ler mertebesinde olduğu için çıkıştaki kondansatör daha küçük olur. Eğer anahtarlamadan kaynaklanan sönümlülerden bahsediyorsanız, onlar için de snubber (değerleri hesaplanacak seri R-C devresi) koyarsınız çıkışa paralel, olur biter (Darbe trafolu tasarım yapıyorsanız primer sargısına paralel koymalısınız).
Merhaba her uygulamada bu yöntem kullanılacak diye bir şey yok. Bu yöntem zaten lüks bir yöntem. Bu nedenle "Keza bir araba dolusu bilgisayar güç kaynağı şeması inceledim" bu şemalarda bulamamanız gayet normal. Ayrıca SMPS frekansları moduna göre KHz den MHzhatta GHz e kadar çıkabilir;). Şu konuda 41. yorumda bahsettiğim SMPS followed linear yöntemi iyi anlatılmış ; Can an audio circuit be powered by a switched-mode power supply?

Merhaba her uygulamada bu yöntem kullanılacak diye bir şey yok. Bu yöntem zaten lüks bir yöntem. Bu nedenle "Keza bir araba dolusu bilgisayar güç kaynağı şeması inceledim" bu şemalarda bulamamanız gayet normal. Ayrıca SMPS frekansları moduna göre KHz den MHzhatta GHz e kadar çıkabilir;). Şu konuda 41. yorumda bahsettiğim SMPS followed linear yöntemi iyi anlatılmış ; Can an audio circuit be powered by a switched-mode power supply?

Her uygulamada kullanilacak diye bir sey elbette yok. Cunku gerek yok. Baslik altindaki yorumlari sonuna kadar okudunuz mu onu bilmiyorum. Sizin 41. yorum dediginiz sey (gerci 41. yorum degil o, 41 kere olumlu puan alan yorum) sundan ibaret:
If the analog circuitry is properly designed then the noise from the power supply gets rejected by the analog circuitry and doesn't impact the audio noise (very much).

For those super-noise-sensitive applications you can do a hybrid approach.
demis ve ardindan "super sensitive circuit" tanimina ornek olarak ADC ornegi vermis.

Luks bir yontem niye olsun? Basbayagi luzumsuz bir yontem. Kotu tasarlanmis analog devreleri beslemek icin tercih edilebilir belki. Eger cok verimli ve luzumlu bir yontem olsaydi, oncelikli olarak bilgisayar guc kaynaklarinda kullanilirdi. Orada da audio devresi var ve etraftaki GHz mertebesindeki frekanslarda calisan bloklara cok yakin. Dolayisiyla "super sensitive" oluyor degil mi?

Konuyu cok farkli bir boyuta tasimis olabilirim belki ama, ozetle, hicbir profesyonel sistemde tercih edilecegini sanmiyorum.

Her uygulamada kullanilacak diye bir sey elbette yok. Cunku gerek yok. Baslik altindaki yorumlari sonuna kadar okudunuz mu onu bilmiyorum. Sizin 41. yorum dediginiz sey (gerci 41. yorum degil o, 41 kere olumlu puan alan yorum) sundan ibaret:
demis ve ardindan "super sensitive circuit" tanimina ornek olarak ADC ornegi vermis.

Luks bir yontem niye olsun? Basbayagi luzumsuz bir yontem. Kotu tasarlanmis analog devreleri beslemek icin tercih edilebilir belki. Eger cok verimli ve luzumlu bir yontem olsaydi, oncelikli olarak bilgisayar guc kaynaklarinda kullanilirdi. Orada da audio devresi var ve etraftaki GHz mertebesindeki frekanslarda calisan bloklara cok yakin. Dolayisiyla "super sensitive" oluyor degil mi?

Konuyu cok farkli bir boyuta tasimis olabilirim belki ama, ozetle, hicbir profesyonel sistemde tercih edilecegini sanmiyorum.

Hmm şimdi hassas devrelerde kullanıldığını anlamışsınız ancak lüzumsuz bir yöntem olduğunu belirtmişsiniz. Bu yorumunuzu anlamlı bulmadım.
"Kotu tasarlanmis analog devreleri beslemek icin tercih edilebilir belki." çok çok yanlış bir tabir. Kötü tasarlanmış analog devreyi edison gelse yine elinden bir şey gelmez. Çünkü analog devre ile analog devrenin beslemesi sap ve samandır.
Lüks kelimesinede takılmışsınız; iki regülasyon yöntemi birlikte kullanılıyor hem maliyet hem alan açısından dezavantaj eğer kullanırsan bu mecazen lüksdür bana göre.
Ayrıca ADC - DAC kullanan pedallar eminin vardır. Konu dışına çıkıyorsak öm dende konuşabiliriz hocam;).

Geri