Zoom 707 II - Guitar-Rhythm Console

Ben de bi aralar zoom 707 II almayi dusunuyordum sonra biraz arastirdim korg ax1500g yi buldum , biraz daha bakındım korg ax3000g nuldum . sonra turkrock taki gt-8 başlığı dikkatimi çekti en sonunda gt-8 almaya karar verdim 2 ay içinde alacağım umarım.. Zoom a gelince bir kere deneme fırsatım oldu clean tonları hoştu ama distortionları aşırı dijitaldi bana göre.. Ayrıca internette kime sorduysam zoom gördüğün yerden kaç dediler.. :D Tabi bu zevk meselesi en iyisi bir dukkanda gidip denemen ve beklentilerini karşılayıp karşılayamadığına bakman..

bu aleti, behringer gm 212 gibi bi amfiye bağlamıştık, muazzam bir ritim gitar tonu çıktı tam tüplü biramfiden çıkan sert bir ton gibiydi(marshall tonu), ben cidden çok şaşırmıştım, üstelik gitar vision marka diye bi odun parçasıydı.

yani gitaramfisi iyi olduktan sonra , processorden acaip verim alınabiliyor. tabi solo falan atarken aynı sıcaklığı hissedemeyebilirsiniz.

Selam, 3-4 yıldır 707II kullanıyorum, bana sorarsan çok memnunum, aslında şöyle söyleyeyim ton hazırlamanın mantığını az çok öğrendikten sonra (alakasız amfi kabin - efekt kombinasyoları yapıp hüsrana uğramadan mesela) güzel tonlar alabilirsin. ax1500'ü olup sen nası bu tonları ayarladın diyen arkadaşım da var :)
Forumda başka bir arkadaşa daha söylemiştim, 707II den biraz daha pahalı yeni bi model çıktı g2.1u olması lazım adı, internetten örnek mp3 ünü dinle istersen, ben inanamadım bayağı ilerlemiş yeni dsp işlemci falan kullanmışlar yeni seride

Ben 707 nin önceki versiyonunu kullanıyorum.GFX-707 olanı.Öyle aman ha kaç denecek bir alet değil.Tabiki bi pod veya boss gt serisi kadar iyi değil ama Bildiğim kadarıyla arada baya fiyat farkı var.Eğer gitara yeni başlıyorsan ya da temel bir eğitime sahipsen son derece kullanışlı bir alet
En önemli özelliği kolay taşınabilir ve kolay kullanılır oluşu.
Ama amfi simulatörüne aldanma derim çünkü simulasyon sese renk katsa da doğrudan mixere giremiyosun.Sesler bozluyo girersen.O yüzden tam bi simulatör değil,sadece sese renk katıyor(en azından bendeki modelde yenisini kullanmadım)
Ben Jackson dk2 ile kullanıyorum şu son günlere kadar idare ediyodu ama artık yetersiz kalmaya başladı ses kalitesi paraya kıyıp analog sisteme dönme vakti geldi benim için elimdekini de kardeşime bırakıcam heralde :)
Özetle yeni başlayanlar için tüm efektleri vasat düzeyde karşılayan bir alettir.LAylaylom kazığı yemeden 2. el fln bulursan al bence.

evde kullanılabilecek fiyat/performans olarak süper bir alet. ama büyük sisteme girdiğinde dip gürültüsü, kalitesiz tonlar ile karşılaşırsın, bilmiş ol. bence de 2.el bulursan al, sanırım artık üretilmiyor bu arada. yeni modelleri çıktı, ama konser falan planın yoksa rahatça 2-3 sene idare eder seni. Ben kullandım bi ara, evde 4.1 creative ses sistemine takarak. O dönem amfim falan yoktu, güzeldi yani tatmin edici, ama dediğim gibi konser, mikser, büyüy ses sistemleri falan nedense çok başarısız...

sevgiler

Index için, başlıkları bir araya topluyoruz.
Zoom 707 II ile açılan diğer tüm başlıklardaki mesajlar buraya aktarılıcaktır. Diğerleri kilitlenicektir.
Bundan sonra burdan devam edebilirsiniz.
AKTARILAN BAŞLIKLAR:

zoom 707 II yi nasıl bilirsiniz:

Angelus884 demiş ki:
Arkadaşlar ben bir processor alamak istiyorum zoom 707II mi almak lazım yada digitech önerirmisiniz wah pedallı olanından.Veya 505II alıp ayrı wah pedalı alsam daha mı iyi olur.

hypocrisy_real demiş ki:
707 2 profosyonel bi prosesor deil ama evde antreman yaparken gayet kullnaışlı bi prosesor bence 505 + wah pedalı pek olmaz sen 707 2 al

kirkmaster demiş ki:
Gerçekten zoom 707II profosyonel bir prosesor değil... Bende kullanıyorum ama pek memnun değilim... Genelde Digi-Tech tavsiye ediliyor... Yalnız zoom 707II deki bateri olayı çok kaliteli... Bunu da unutmamak lazım....

Angelus884 demiş ki:
peki arkadaşlar hangisini almak lazınm digitech rp200 mü zoom 707 II mi?

jesusmelih demiş ki:
baba en iyisi proccessor yerine tek pedal al.. daha sağlıklı ve güçlü distortion ve clean ton elde edersin.. processorde milyontane efect var, ayrıntılı bi şekilde hazırlayamazlar tonları.. ama tek pedal eldığında mesala Boss'un metal zone iyidir. tek pedalda tek bir şeye yoğunlaştıkları için, daha sağlıklı oluoyor.. zoom 707 II çok elektronik.. eğer onu alırsan, benim gibi bir müddet sonra bıkacağından eminim...
tek tek pedal alıp kendi proccesorunu yapmanı tavsiye ederim..

Dark-Saga demiş ki:
Melih ne demek ayrintili bir sekilde hazirlayamazlar tonlari :)
Aceleleri mi var adamlarin?
Tek isleri de bu ayrica.... :roll:
Ama ne kadar ekmek o kadar köfte sonuçta!
Tek tek alacagi 4-5 analog pedal fiyatina bence cok ise yarayacak bir prosesör alip istedigi tonlarla efektleri elde eder ve uzun da bir süre kullanir ki anladigim kadariyla arastirmis ve bütceside zoom505-707 civari onlarin fiyati ile alir bi tane metal zone sonra 1 ay sonra yok delay arar reverb arar...

Dark-Saga demiş ki:
Melih ne demek ayrintili bir sekilde hazirlayamazlar tonlari :)
Aceleleri mi var adamlarin?
Tek isleri de bu ayrica.... :roll:
Ama ne kadar ekmek o kadar köfte sonuçta!
Tek tek alacagi 4-5 analog pedal fiyatina bence cok ise yarayacak bir prosesör alip istedigi tonlarla efektleri elde eder ve uzun da bir süre kullanir ki anladigim kadariyla arastirmis ve bütceside zoom505-707 civari onlarin fiyati ile alir bi tane metal zone sonra 1 ay sonra yok delay arar reverb arar...

jesusmelih demiş ki:
baba, yanlış anladın :) acelelri yok tabi de, bir proccesor demiyimde, bir 707'nin verdiği clean ve distortion tonu, tek pedal halinde metal zone mesala, onun verdiği ton ap ayrıdır.. 707'nin içinde 30 tane efect var.. yani hepsinin farklı varyasyonlarını yapsalar ki yaptılar gidip gfx8 alması gerekir :D yane fiyatına göre metalzondaki bulduğun dist. la clean tonalarını 707de bulamazsın.. tek pedal olduğu iiçin 2 seçeneği var. clean ve dist. tonları bunların üzerine yoğunlaştıklarından daha varyasyonlu ve sağlıklı tonlar elde ederler. değiştirir değiştiri böle gümbür gümbür tonlar yaratabilirsin.. 707de bu kısıtlı. 3-4 tane alternatif dist. tonu var.. ve gereken delay reverb bide wahwah pedal.. çok çok işini görür.. sen 707nin içindeki violini napcaksın :D
ama gfx8'e bişi diyemem ;)

jesusmelih demiş ki:
baba, yanlış anladın :) acelelri yok tabi de, bir proccesor demiyimde, bir 707'nin verdiği clean ve distortion tonu, tek pedal halinde metal zone mesala, onun verdiği ton ap ayrıdır.. 707'nin içinde 30 tane efect var.. yani hepsinin farklı varyasyonlarını yapsalar ki yaptılar gidip gfx8 alması gerekir :D yane fiyatına göre metalzondaki bulduğun dist. la clean tonalarını 707de bulamazsın.. tek pedal olduğu iiçin 2 seçeneği var. clean ve dist. tonları bunların üzerine yoğunlaştıklarından daha varyasyonlu ve sağlıklı tonlar elde ederler. değiştirir değiştiri böle gümbür gümbür tonlar yaratabilirsin.. 707de bu kısıtlı. 3-4 tane alternatif dist. tonu var.. ve gereken delay reverb bide wahwah pedal.. çok çok işini görür.. sen 707nin içindeki violini napcaksın :D
ama gfx8'e bişi diyemem ;)

kirkmaster demiş ki:
Zoom 707nin çok elektronik olduğuna katılıyorum...
Tek pedalın sesi gerçekten farklı... Ama yine söylemeden geçemeyeceğim zoom 707II'nin bateri olayı mükemmel....

Skull_KruSher demiş ki:
zoom yaramaz boşverin siz(gfx8 hariç)

rp200 daha iyidir, çok daha iyidir hemde

ndman demiş ki:
bence digitech oldukça digital soundu olan processorler üretiyo. Sound açısından Boss GT serisi, olmazsa Zoom GFX8 oda olmazsa pod XT alabilirsin. Ucuz modellere dalma derim yoksa kulağın bi yanlış alışırsa düzeltmen daha zor olur.

malmsteen88 demiş ki:
Abi şimdi gaza gelip alacam mt-2 da alet ritm atarken çok çok iyi ama soloya geçersen zurna gibi kalıyorsun hazır başlıkta açılmışken şurada iyi
bir analog set hazırlasalar bilen abilerim de dizmeye başlasak :metalhead

Death-Lead demiş ki:
valla tabi herkez daha iyisini tavsiye edicektir ama bu arkadaşlarda bütçelerine göre tavsiye istiyolar!! haksızsam düzeltin!!!

bence digitech e hiç girme.senin söylediğin digitech efektörü kullandım.ama hiç tavsiye etmiyorum.

ayrıca zoom 505 ide denedim.onun efektleri güzel ama drive ları çok yetersiz.

burda senin alacağın en iyi şey 707 olur.! içerisinde bikaç idare edecek amfi modellemeside var.davul ritimleride gayet hoş.hoşuna gidecek bisürü efektte var. bence onu al.

ha şöyle bişey varki...ileri düzey bişey istyorum diyosan bende sana; zoom gfx8, pod, boss gt6..ayrıca nekadar tasvip etmesemde digitech gnx2,3 derdim.ama bu durumda sana 707 yi öneririm.

xreme67 demiş ki:
arkadslar ben zongdakta oturuyorum 8 seneden beri gitar calıyorum.bir digitech gnx2 prosesörüm var ve ona sayip olmak için cok ugrasmıstım ama sonunda benim ldu size so kadarını sölim senemeyen bilemez inanılmaz bi ale her yönüyle ayrı gnx3 ve gnx4 dü de var onlar daha mükemmel tai ama tam anamıyla profesyönel insanlar için!! :roll:

ndman demiş ki:
yanlış bilgilendrme olmasın;
gerçekten profesyonel insanlar tutupta gnx serisine bakmaz. Çoğu profesyonel, kayıt ve konser amaçlı rack sistemler kullanır. O soundları 200-300$lık aletten beklemek elbetteki yanlış olur. O soundlara en fazla yaklaşabilen cihazlar da yukarıda sölediğim cihazlardır. Eğer ekonnomik gücünüz elveriyorsa onları alırsınız. Elvermiyorsa, value ürünleri kullanırsınız doğal olarak. Ben de isterim apogee converter kullanayım, neve cihaz kullanayım ama çapım kadar cihaz kullanıyorum.

Yanlış anlaşılma olmasın burada hepimiz ekonomik imkanlarımız elverdiğince bişeyler yapmaya çalışıyoruz. Ama doğrusunu bilelim de gene istediğimiz cihazı kullanalım.

Şurası kesin ki o gitarı çalan parmaklar da çok önemli. Bence sound işine gereğinden fazla dalmayın. Çünkü o bir yetenek ve birikim işi; Yaptığınızı zannedersiniz bok gibi soundlarla kem kendinize hem dinleyenlere sıkıntı yaratırsınız, işin kötüsü çoğu zaman farkına varamazsınız. Yeteri kadar iyi çaldığınızda sizin soundunuzu düzenleyecek adamlar olacak. yeter ki çalın. Çalın. Çalın.

zoom gfx 707 fabrika ayarı:

bloodykisses demiş ki:
YA DOSTLAR BENDE ZOOM GFX 707 VAR...Bİ ELEMANA VERdim eleman kurcalamış biraz ve ayarlaı bozmuş..fabrika ayarlarına dönmek için ne yapmam gerekior...yardım ederseniz sevinirim bu arada başka bi soru olarak ibanez rg 370 dx ve cort x6 arasında sizce marka dışında bi özellik var mı.... :twisted:

Prelektro demiş ki:
rg370 dx ile x6 karşılaştırılcak gitarlar değil x6 güzel gitar ama rg370dx her yönüyle fark atar hele bide 2005 yapımıysa. hele modifiye edersen canavar olur direk.

Buried demiş ki:
Selam, 707'ni resetlemek için önce pedalını kapalı duruma getir, sonra "store/execute" butonuna basılı tut ve ardından pedalını aç, ekranda "ALINIT" yazısı çıkınca butonu serbest bırak ve ardından tekrar bir defa daha bas butona... Umarım işine yaramıştır... Kolay gelsin...

zoom 707 de cleanden distortiona direkt atlayış

hollowtone demiş ki:
merhaba arkadaşlar, ben bir zoom 707 aldım ve birşey soracağım; ( çok garip cümle oldu :) )

Mesela bir şarkıda direk clean'den distortiona atlamam gerekiyor bunu nasıl yapacağım? Daha bir amfim olmadığı için clean tone'da yok aslında :) ufak 2 tane hoparlöre bağlayıp çalıyorum, (pedalın amp simulator özelliği olayını kullanıyorum yani) fakat yinede bunun expression pedaldan yapılabilmesi gerek,sizcede değilmi? Çünkü bir amfi alsam yine aynı sorunu yaşamayacakmıyım?

Eminimki bunun cevabı çok saçma ve kolay birşey ve bende "bumuydu yaw nekadar salakmışım" gibi bir tepki vereceğim, çünkü çok ihtiyaç duyulan birşey bu switch olayı :)

Dark-Saga demiş ki:
Prosesöründeki presetlerinden birine(A1,A2 vs...) clean ton kaydet hemen akabindekine de istedigin distortion tonunu.
Cihazin üzerindeki yan yana duran 2 pedal presetler arasi gecisi saglar.Yanlis hatirlamiyorsam sagdakine basinca bir üst preset, soldakine basincada bir alt presete gecer.

hollowtone demiş ki:
okadarını biliyorum eheh :) ama nasıl clean bir ton kaydedeceğim,benim bahsettiğim clean pedalsız direkt amfiye bağlanmış clean ton.

pyramind demiş ki:
Ona clean tone denmiyor ama, ben de okuduğumda öyle anladım. Pedalı bypass etmekten bahsediyorsun.

Eski Zoom 505imde iki tuşa ayakla aynı anda basınca bypass ediliyordu. 707de de öyledir sanırım.

Galthor demiş ki:
evet aynen pyramind ın dediği gibi iki pedala aynı anda basınca bypass oluyor,

efektli tona geri dönmek için de 2 pedaldan herhangi birine basmak yeterli..

hollowtone demiş ki:
yok o olayı yaptım, hatta bypass'ı gitarımın tellerini akort etmek için kullanıyorum :) galiba bilgisayar hoparlörleri olduğu için ses alamıyorum bypass'ta, clean tone nedir ozaman ve nasıl elde edebilirim? Ben birşeyleri harbiden yanlış biliyormuşum :) Çok teşekkürler arkadaşlar.

hollowtone demiş ki:
yok o olayı yaptım, hatta bypass'ı gitarımın tellerini akort etmek için kullanıyorum :) galiba bilgisayar hoparlörleri olduğu için ses alamıyorum bypass'ta, clean tone nedir ozaman ve nasıl elde edebilirim? Ben birşeyleri harbiden yanlış biliyormuşum :) Çok teşekkürler arkadaşlar.

Prelektro demiş ki:
Muhtemelen bypass halinde sesi açsan clean tonda alıcaksın gibi geliyo bana ?

hollowtone demiş ki:
bende öyle düşünüyorum ama hala bypass halinde pedalı amfi ile deneme şansına erişemedim ve zaten pedalsız bir şekilde gitarı hoparlörlere bağlayınca ses çıkmıyor, bypass'a geçincede bir yerde pedalı devre dışı bırakıyorsun, pedalda amp simulator görevi gördüğü için doğal olarakta ses çıkmıyor :) neyse soruma cevap bulmama yardımcı olduğunuz için teşekkürler arkadaşlar :)

pyramind demiş ki:
Hollowtone, ben senin derdini anladım ama sen anlatamadın akla karayı seçtik burda, olay düşündüğün gibi değil.

Sen distortionu kapatmak istiyorsun. Baştao natın söylediği gibi bir distortionlu ses bir de distortionsuz sesi peşpeşe presetlere kaydet, ikisinden birbirine geçersin. Clean tone denilen şey temiz, akustik gitara benzeyen ses oluyor. Distortion ise car car kükreyen ses oluyor. En azından sana böyle anlatabiliyorum.

Distortionu pedalından kapayıp öyle bir preset kaydedersen efektsiz sesin elinde olucak işte.

hollowtone demiş ki:
evet anladım, distortion'ı biliyorum yaw, clean tonuda biliyorum(biraz yanlış biliyormuşum ama benzermiş :) , ismi clean olunca hiçbir yere bağlanmamış , temiz , saf diye düşündüm ve sonuç olarakta gitarın direkt amfiye bağlanmış sesi diye düşündüm) çok teşekkürler :) Gerçekten anladım ne yapacağımı, manual'ındanda okudum, bu akşam deneyeceğim :)

Prelektro demiş ki:
hollowtone şöyle diyim clean ton almak için amfi simülatörüne ihtiyacın yok. aslında o hoparlörden bypass halindede ses alabilmen lazım gibi geliyo bana :)

hollowtone demiş ki:
evet oldu :) Bypass halinde istediğim sesi alabiliyorum, ben salak gibi biraz uzun tuttuğum için ayaklarımı pedalda mute'a geçiyormuş hehe :)

Galthor demiş ki:
hahah deli taş atar kuyuya kırk akıllı çıkaramaz derler ya :D

cash demiş ki:
bypass da elde edeceğin ton prosesorun çıkış hali olmadanki amplinin kendi dry tonudur...
bypass a basarsan amplini bıraktığın konumdaki sesle çalarsın yaaa!

yucel demiş ki:
cash demiş ki:
bypass da elde edeceğin ton prosesorun çıkış hali olmadanki amplinin kendi dry tonudur...
bypass a basarsan amplini bıraktığın konumdaki sesle çalarsın yaaa!
fakat thru bypass olduğunu zannetmiyorum bir şekilde ampline direk girdiğinden daha değişik çıkar proc.den bypass edilmiş olan tonun...

cash demiş ki:
Evet dediğin gibide oluyor ben boss için konuştum şimdi aklıma geldi zoomdada öylemidir bilmiyorum :roll:

zoom 707 2 patch ayarları:

resesif demiş ki:
http://gfx.curvedspaces.com/view.php?order=date

bu sitede şarkılara göre zoom'un patch ayarlarını yazıyor,fakat bana karmaşık geldi çözemedim,bir sürü ayar war p1 p2 p3 mod type total vs...

eğer biliyorsanız ayarları yardımcı olursanız sevinirim..

gogostar demiş ki:
707nin ince ayarlarını tam bilmiyorum ama bunlar çok genel şeyler:
p1= 1. parametre
p2= 2. parametre
p3= 3. parametre
nasıl yani dersen: diyelimki dist ayarlıyorsun ilk olarak distortionu seçtin.. sonra 1. parametreyi ayarlıyorsun.. bu sanırım gaindir.. yani distortion efektinin miktarı.. p1 için yazan değeri sececeksin 707de. p2 diğer parametre (tone olabilir). p3 diger parametre (level olabilir).
her efekt için çeşitli ayarlar mevcut: gain, level, tone, depth, min vol... bunları kısaltmak için sırayla hepsine p1, p2, p3 demeyi tercih ediyor webmasterlar...
mod type ise: modulation type.. yani chorus, flanger, phaser, pitch shifter vs. bunlara modulation efekti deniyor..
707de totalde ne ayarlanıyor tam bilmiyorum ama: patch adını, expression pedalının min sesini, patchin genel sesini ayarlıyorsun...
sanırım bu kadar...

beyler iyi güzel demişsiniz de bende zoom 707 II almak istiyorum bu aletin 2.ci eli ne kadar eder sizce? geçenlerde arkadaşın biri (bana haber etmeden) 150 milyona satmış siz ne diyosunuz bu aletin fiyatına yakın daha iyi processorler var mı?

707 II ye kötü diyenler suçu biraz da kendilerinde gitarlarında yada amfilerinde arasınlar. ben cafede de çaldım. yüzümü kara çıkarmadı.. amatörler için fiyat\performans açısından iyidir. 1000$2000$a da processor olduğunu düşünürsek yaptığı iş küçümsenemez. metronom akord cihazı drum mach ve reverb leri çok başarılı. ama hard rock veya metal çalacam diyorsanız ek distorşın veya bikaç pedal almanız gerekebilir. owerdrive da başarılı

Ben de bi aralar zoom 707 II almayi dusunuyordum sonra biraz arastirdim korg ax1500g yi buldum , biraz daha bakındım korg ax3000g nuldum . sonra turkrock taki gt-8 başlığı dikkatimi çekti en sonunda gt-8 almaya karar verdim 2 ay içinde alacağım umarım.. Zoom a gelince bir kere deneme fırsatım oldu clean tonları hoştu ama distortionları aşırı dijitaldi bana göre.. Ayrıca internette kime sorduysam zoom gördüğün yerden kaç dediler.. :D Tabi bu zevk meselesi en iyisi bir dukkanda gidip denemen ve beklentilerini karşılayıp karşılayamadığına bakman..

Kaç yıl geçmiş yahu...

Geri