lambalı amfi v.s transistörlü amfi

• Konu Sahibi Konu Sahibi
komplekse nie sokuyorsunuz beni kardeşler :( tamam yaşanr biliyorum o yüzden sordum anlatılanlarla algılama şansın var mı diye.eminim bi yolu vardır.yani tona farkı nedir.ne gibi özellikler katıyor.tuşeyi nasıl tkiliyor..bide bunların lambası kaç yılda bi deişir.periyodik bakımı nedir.masraflı ve hassas bi alet bilddim dakarıyla.lambalılar ısındıkça daha bi güzel oluyormuş.transistör ısındıkça daha kötö oluyormus..almak istiyorum nerdne bulabilirim.?

ev kullanımı için düşünüyorsan hiç komplekse kapılma arkadaşım çünkü kalite farkı ses seviyesi yükseldikçe ve kullanım süresi uzadıkça ortaya çıkıyor
evde kullanım için kesinlikle küçük transistorlu fakat kaliteli bir amfi yeterlidir ve yerindedir, çünkü ev ses seviyesinde lambalının semerelerinden tam olarak faydalanılamayacaktır
sahne için ise watt olarak düşük lambalı bir amfi karardır line out ya da mikrofonlamayla süper sonuç alınıyor tek sorun ağırlık: 40 wattlık marshall'ım tam 30 kilo
sahne için ton kalitesi yanında belli bir süre sonra transistorlu amfilerin şişme olayına karşın lambaların ısınmasıyla tonun güzelleşmesinden bahsediliyor
en azından kötüleşmediği bir gerçek, hatta lambalı amfiyi açtıktan sonra kısa aralarda bile kapatmamak gerekiyor çünkü zırt pırt açıp kapama lambaların ömrünü kısaltıyor

satın alma meselesinde marshall için imkanınız olursa ingiltereden edinin amerikadaki 2. el fiyatına ingilterede sıfırını alıyorsunuz, buradaki zuhalin yarı fiyatına tabi..
amerika'dan getirtmek için de peavey avantajlı olur heralde

geçenlerde bi mesa triple rectifier denedim olmaz böyle bir şey diyorum

yerim olsa ses problemim olmasa butun pedal , pod ,amfi vs satıp alırdım yani

aynı sewiyedeki örnein peavey classic 30 , marshall jcm40 , fender hot rod deluxe gibi tüpü amfilerin birbirine göre avantajları dezavantajları nelerdir..? Power yada pre amp katındaki lambaların modellerinin değişik olması neler farkettirir..?

Her birinin farklı ses karakterleri var, Ben kendi amfimde 2 adet el34, 4adet 12ax7 kullanıyorum ve çok memnunum.. İlk başlarda tam olarak anlayamıyorsun, ama zamanla tadına,lezzetine ulaşıyorsun..

Bu arada ses karakteri sadece lamba'ya göre değil kabin'e görede değişir, kullandığın speaker çok önemli, hatta hatta amfiyi koyduğun yer bile çok önemli...

Mesela bir jcm 900 combo'nun arkasını kapat dene birde açıp dene, fark bariz ortada.

Tabi yinede sesini acip calamayacaksan almanin bi anlami yok. Bende 1 senedir rivera fifty five twelve var 55W lambali daha volumu 4un uzerine cikaramadim :? Ama yuksek seste bide lambalar isinmissa tadindan yenmiyor

transistörlü amfilerin lambalılara göre ses bazında bir avantajı var mıdır? ben bi ara transistörlü amfiler lambalılara göre daha high 'ları daha fazla veriyorlarmış diye duymştm ama.. :? ?

Selam arkadaşlar,

Ben lambalı amfilerin zamanından gelen bir ağabeyiniz olarak siz genç jenerasyonun lambalı anfilere olan rağbetiniz beni çok mutlu etti. Söylediğiniz çok doğru bilgilere bir kaç söz de ben ilave etmek isterim.

epiphone demiş ki:
ev kullanımı için düşünüyorsan hiç komplekse kapılma arkadaşım çünkü kalite farkı ses seviyesi yükseldikçe ve kullanım süresi uzadıkça ortaya çıkıyor
evde kullanım için kesinlikle küçük transistorlu fakat kaliteli bir amfi yeterlidir ve yerindedir,

İlk önce "epiphone"nin söylediklerine kısmen katılmıyorum, şöyle ki, bugün dünyada (ve Türkiyede de bir iki usta) ev hi-fi sistemlerinde lambalı anfi üreten çok ciddi ve çok pahalı (2x100 wat lık bir anfinin 5000 dolar ve üzeri gibi) luxman, mcintosh gibi üretici firmalar bulunmaktadır.

Lambalı anfiler sadece gitaristlerin tercihleri değil aynı zamanda müziği orjinale en yakın bir kalitede dinlemek isteyenlerin de tercihi olmaktadır.

Mosfet transistörlü anfiler normal transistörlülere nazaran daha kaliteli ses verebilmektedirler ama lambalı anfiler daha da kaliteli ses verebilmektedirler.

Lambalı gitar anfileri iki ana katagoride üretildiler, birincisi Fender'in mucidi Leo Fender 1950 lerde ilk "black face" denilen lambalı anfiyi üretti. Daha sonra İngilterede 1960 larda Marshall üretildi. Bunun Fenderden farkı daha kolay drive'a girmesiydi. Böylece iki tip anfi doğdu, Fender anfiler sesi bozmadan gitarın o güzel tınısını verebiliyorlardı, Marshallar ise volümü sona getirdiğiniz zaman o meşhur drive soundunu alabiliyordunuz. Daha sonra Randall Smith Fender anfiyi modifiye ederek Mesa Boogie anfiyi üretti. Hem pre anfi hem de anfi katını distortion'a sokarak kısık volümde de distortion alabilmeyi sağladı.

Lambaların karakterleri farklıdır. Aynı numaralı lambanın farklı firma ürünlerinin bile tonları değişebilmektedir. Çiftleştirilmiş lambalar daha pahalı ve değerlidir, gibi bir çok ayrıntı vardır bu konuda. Ama şu bir gerçektir ki lambayı deneyen bir daha unutamaz.

Benim 80 watlik bir dynacord mic anfim var ve sesi nerdeyse 200-250 watlık bir transistörlü anfi kadar ve de kalitesi mükemmel. "zifir" rumuzlu blues gitaristi bir arkadaşım bir twin reverb hastası.

Lambalı anfiler hakkında sitemde daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Geri