Sizce bu gitar kaç para eder

Herşey güzel ama sondan ikinci paragraf bana göre olmamış distribütörlüğün gerçek anlamda yapılamamasının sebebi ortamın riskli olmasından değil. ortam riskli olsada para kazanmak için başka yol olmazsa o distribütörlüğü alırlar. ticarette satıcının tek amacı var kar etmek ne yazıkki Türkiyedeki tüketicilerde haklarından bir haber ve örgütleneme sorunu var. hani bir laf var derlerya bir Türk dünyaya bedeldir de iki Türk organize olamaz diye onun gibi.

Yani satıcının tek amacı para kazanmak o karını koyuyor ve satıyor eline nasıl geldiği hangi fiyata geldiği nin bir anlamı yok sonuçta alan var mı ? bu satışların sonunda cebinde para kalıyor mu ? şimdi amerikada 400 $ a satılan bir mexico fender ( http://www.musiciansfriend.com/guitars/fender-standard-stratocaster-electric-guitar/h76526 burada 450 $ ama 100 adet alacam dediğinde bir 50 lik inerler diye düşündüm ) gitar yasal yollardan ülkeye girişini inceleyelim;

1800 $ konteyner parası, gümrük vergisi sıfırdır yada % 2 gibi bir şey, kdv ( ki bunun içinde navlunda dahildir ) %18, gümrükçü ücretleri, pulu kılı yünü tüyü 600 $ tutsun. eğerki bu meksiko fenderi yılda 100 adet satarsanız 40000 $ gitarlara, 1800 $ yola, 8360 $ vergi 600 $ masraflar = 50760 $ bir adet gitarın fiyatı adama 507 $ a gelir e bunu Türkiyede 800 $ a satıyorlar temiz para. adam istemezki bu gitarı fenderden 250 $ a alsın Türkiyede 350 $ a satsın sattığı gitar sayısı artmayacak ama karı azalacak gibi. Korede neden yaygın kardeş ülkemiz vize vergi vs konularda indirimler var. arabalar,cep telefonları,klimalar hep bundan ucuz Kore malı olanlar.

e bunların hepsi birden tamamsa yemişim distribütörlüğünü ben kazandığım parama bakarım modundalar. hatta ve hatta alışveriş yaptığınızda bu firmaların fişlerine veyahut faturalarına bakın hepsi birer dış ticaret şirketidir. müzik enstrümanı satan yok yani.

birde şu kredi kartı olayına katılmıyorum borç halkın borcu tamamda ben 1 ay önce kredi kartlarımı kırdım attım, çevremdeki çoğu insanda bunu yapıyor artık yani kredi kartındaki borç ne yazıkki bu borç değil o bizim tutamadığımız nefsimizin borcu. ama bir borç var ve ilerde zorunlu deprem vergisi gibi ortaya çıkacak o ayrı...

Önce 2000 yılının 2 bin dolarının, günümüzde ne kadar ettiğini bulalım. Şöyle bir hesaplama yapalım.

2000 Yılı ortalama dolar kuru, günümüz tabiri ile 54 Kuruş. 2 Bin dolarda, 1080 lira yapıyor.

2000 yılının 1080 lirası, günümüze kadar olan efe, tüfe ve enflasyon hesaba katılırsa, günümüz parası ile 10,370 TL gibi bir rakama tekabül ediyor.

Yani siz o gün bu gitara, bu günün 10.370 lirası gibi bir mebla vermişsiniz :woot:

Gerçek çok yüksek bir fiyat ama o yıllarda maalesef öyleydi bu piyasa ülkemizde. Şimdi ise 4000 liranın biraz üzerine bunu almak mümkün. Vay be...

Önce 2000 yılının 2 bin dolarının, günümüzde ne kadar ettiğini bulalım. Şöyle bir hesaplama yapalım.

2000 Yılı ortalama dolar kuru, günümüz tabiri ile 54 Kuruş. 2 Bin dolarda, 1080 lira yapıyor.

2000 yılının 1080 lirası, günümüze kadar olan efe, tüfe ve enflasyon hesaba katılırsa, günümüz parası ile 10,370 TL gibi bir rakama tekabül ediyor.

Yani siz o gün bu gitara, bu günün 10.370 lirası gibi bir mebla vermişsiniz :woot:

Gerçek çok yüksek bir fiyat ama o yıllarda maalesef öyleydi bu piyasa ülkemizde. Şimdi ise 4000 liranın biraz üzerine bunu almak mümkün. Vay be...

benim gitar maailyetini, bu gitarı kullanarak yaptığım işlerde birkaç kez çıkartmıştır. :D

Geri