Gitarım eski haline nasıl döner ?

yok zaten erdem hoca liseden öğretmenim. internetten buldum bu adamıda samsunda sertifikalı lüthiermiş bi sorim dediydim

Allah allah ne sertifikaymış o yahu :) İtimat etmeyin öyle insanlara. Ankara'da arkadaşım var. Fret değişimi gerekiyor ise onunla iletişime geçerim. Ankara'ya göndeririz gitarı iyi bir luthierle anlaşırız ;)

Gitardaki bahsettiğiniz problemde izlenmesi gereken çözüm sırasıyla ve bence;
1) Teller değiştirilecek
2) Sap, köprü, entonasyon ayarı yapılacak
3) Fretlerden arada diğerlerinden çok az daha yüksek bölümü olan tespit edilirse aynı düzeye gelmesi, ucu frete zarar vermeyecek bir çekiç ile sağlanacak.
4) Tesviye yapılacak (50-70 Tl)
5) Fretler değiştirilecek (Kaliteli fret ile (150-200 TL)

Not: Gitar temiz bir ikinci el ise ilk 3 madde güzel uygulanırsa muhtemelen sorun çözülecektir.
1.' yi yaptım olmadı dersek 2. maddeyi uyguluyoruz gibi bir algoritmayla düşünebiliriz. İşlerin hepsinin layıkıyla yapıldığını farzediyoruz.

Fretleri tesviye ettirdikten sonra neden fret değişeceğini anlamadım? Düpe düz en salakça hamle olur. Gitar tesviyeyle kurtarılabilir durumdaysa yapılır, yoksa fret değişimi yapılır.

Fretleri tesviye ettirdikten sonra neden fret değişeceğini anlamadım? Düpe düz en salakça hamle olur. Gitar tesviyeyle kurtarılabilir durumdaysa yapılır, yoksa fret değişimi yapılır.

Bu mesajı git salı günü tesviye yaptırt çarşambaya da fretleri değiştirtiriz gibi anladığın görülüyor. Orada söylenmek istenen; telleri değiştirtip düzgün ayar yaptırt, gerekirse ufak müdahaleyle hizaya getirtirt daha sonra düzelmemişse tesviyeye götürürsün fret değişimi son çaredir. İlk düşünülecek şey değildir gibi.

Kurtarilamazsa demis zaten.
Kurtarılamazsa diye bir ibare arıyorum. YOK.

Yıllardır forumlarda yazdığım Türkçe'ye bile dikkat ederim. Bunun tanımı algı problemi değil. Anlatım yetersizliği demek daha doğru.

Zaten bir gitarın tesviye ile kurtarılıp kurtarılamayacağı aşağı yukarı kendini belli eder. Gittiğiniz luthier de tesviye ile kurtarılıp kurtarılamayacağını baştan size söyler. Yine fretler kurtarılabilir seviyede olabilir fakat düşük fret sevmezsiniz, yine fret değişimi yapılabilir. 300 TL edecek bir iş midir, değil midir tartışılır. Türkiye'de 100$'a malzeme ve işçilik dahil pirinç fret yenileme işlemini güzelce yapan luthierler mevcut. Dolar da 2 liraya yakın olduğu için 200 TL çok da abartı değil ama daha ucuza da yapılabilir elbet. Çelik fret isterseniz 300 TL'ye 1 hafa içerisinde yaparım derse, o para o işin hakkıdır, seve seve verilir. Pirinç fret yenileme işi için 300 TL abes bir fiyat.

Sap ve köprü ayarlarını doğru yapmak çok önemli. Ayrıca tel yüksekliği sana kalmış. Sıfırında teller çok yakın diye seninki de çok yakın olacak diye bişey yok. Çalma stiline göre nası rahatsa öyle ayarla.Ama gerçekten en iyisi önce bi luthiere götürmen. Fretler aşınmışsa önce onların üzerinde durulması lazım. Kolay gelsin. :)

s
Sap ve köprü ayarlarını doğru yapmak çok önemli. Ayrıca tel yüksekliği sana kalmış. Sıfırında teller çok yakın diye seninki de çok yakın olacak diye bişey yok. Çalma stiline göre nası rahatsa öyle ayarla.Ama gerçekten en iyisi önce bi luthiere götürmen. Fretler aşınmışsa önce onların üzerinde durulması lazım. Kolay gelsin. :)
ap ayarımı kendim yaptım ama bayda özenerek yaptım yaparken su terasisi bile kullandım.sapım dümdüz.ama fretlerde erime.

"santana" sap ayarı, sapı dümdüz yapmak değildir. Sapın çok hafif içbükey olması lazım. Buna bağlı olarak ta köprü yuksekliği falan da ayarlanır.Akort yapılır vs. Uygun notasyon ve çalım rahatlığına ulaşıldığında olay bitmiştir zaten. Ama luthiere git fretlere bi baktır yine de ne olur ne olmaz. Orda da sorarsın genel olarak entonasyon ayarını nası yapman gerektiğini, yüzyüze daha pratik şeyler öğrenebilirsin. Kolay gelsin tekrar :)

arkadaşlar bayram sonrası istanbula gideceğim gitarıda götürüp tesviye yaptıracağım.internetten lütherlerin numaralarını bulup konuştum tesviye için 120 tl istiyorlar.bi tek erdem koca 50-150 arası dedi oda yurt dışındaymış.12o tl sizce normal mi ?

Geri