Gitarın perdelerini (fretlerini) törpületme / değiştirme

A

anatolia999

bu konuyu defarca aramama ragmen hiç birsey bulamadım ibanez RG760 gitarimin fretlerini torpuletmem gerekiyor.. istanbulda, bu konuda bana tavsiye edeceğiniz bu işi sağlam yapan ve yaptiripta cok memnun kaldiğiniz luitherler varmı?

Tesekurler

ben kadikoy stage muziğe verdim.fretlerim yenilendi çok memnun kaldım.orayı düşnebilirsin.alpay die custom gitar yapan birine yaptırıyolar gitarı.

cevabın icin sağol fretmania

peki kadıkoydeki MRC Guitars nasıldır gitarını daha once buraya goturupte memnun kalan oldumu?

Kullanımdan dolayı fretlerin bazıları eskiyip eriyebilir. İşte bu zaman tel o perdeye basılınca rahat olarak salınamaz ve diğer fret'e çarpar. Bu yüzden gitarların çoğunda az da olsa olan bir cızırtı meydana gelir. Törpületmenin amacı ise diğer perdelerin de aynı hizaya getirilmesidir yanlış bilmiyorsam...

Kont_De_La_Fere demiş ki:
Kullanımdan dolayı fretlerin bazıları eskiyip eriyebilir. İşte bu zaman tel o perdeye basılınca rahat olarak salınamaz ve diğer fret'e çarpar. Bu yüzden gitarların çoğunda az da olsa olan bir cızırtı meydana gelir. Törpületmenin amacı ise diğer perdelerin de aynı hizaya getirilmesidir yanlış bilmiyorsam...

tahmin etmiştim teşekkürler...ancak yükseklik sorunu olmazmı -bu sefer de yani atıyorum sol teli hızında bir fret 5. perdede erimiştir ama la telinde 5.perdede bi sorun yoktur falan gibi...ben çünkü gitarımda gördüm 1 buçuk aylık bi gitar ama ilk başlarda bir sorun vardı sap ayarında frete değiyordu tel.sonra ayar yapıldı sorun yok ancak hiç farketmemiştim 3.perdede bir fret erime yapmış tabiki önemli derece değil ama 1 buçuk aylık bi gitar için fazla sayılır ancak tabi bir fret için diğerlerini perişan etmek de pek mantıklı değildir sanırım :D

slm

Mrc şiddetle tavsiye ederim ciddiyetle çalışan güler yüzlü aldığın işi verdiği zamanda hakkıyla yapan bi yer kesinlikle tek geçerim..

Benimkinin bazı fretlerinde cok fazla erime var. Değişmesi lazım. Bunu nereden yaptırabilirim? İzmir 'e gonderebilirim en fazla. Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.

izmirde bu işlerle trigon uğraşır sanırım yani tamirat falan yapıyorlardı bildiğim kadarıyla başka bilenler varsa tabi söylesinler benim için de faydalı olabilir;)

trigon senfoninin yanında ve laylaylomun karşısında diycem haydaa onlar nerde diyceksiniz tamam demiyorum...şöyle anlatayım konakta ege bölges, sanayi odasının bulunduğu yerde sırtınızı denize dönüp dümdüz yürürseniz sağ tarafta bi süre sonra görmemeniz mümkün değil

arkadaslar gitarimdaki fretler fazlasıyla erimiş durumda sanırım törpülemede fayda etmiyecek büyük ihtimalle yeni fretler takılacak fakat klavye cok ince oldugu icin nasil bir fret seçimi yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum birde oyuk klavye (scalloped miydi neydi adını bilmiyorum :) ) hissi veren fretler varmış nasıldır bunlar bu alete gider mi? tavsiyeleriniz nelerdir?

anatolia999 demiş ki:
arkadaslar gitarimdaki fretler fazlasıyla erimiş durumda sanırım törpülemede fayda etmiyecek büyük ihtimalle yeni fretler takılacak fakat klavye cok ince oldugu icin nasil bir fret seçimi yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum birde oyuk klavye (scalloped miydi neydi adını bilmiyorum :) ) hissi veren fretler varmış nasıldır bunlar bu alete gider mi? tavsiyeleriniz nelerdir?

fret boyutu olarak 6105 öneririm

6105 gibi bu şekilde boyutlara örnek var mı? Mesela "şunda 6105" vardır, ya da "ona yakın bir şey" gibi?!
Bir de ne kadar sürede yaparlar? (tahmini de olur)

Teşekkürler.

MrC guitar daki feridun beyle gorustum msn de 140 YTL ye 6100 fret takıyormuş google da falan araştırdım doğru dürüst bişey yok 6100 nasıldır?

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
trigon senfoninin yanında ve laylaylomun karşısında diycem haydaa onlar nerde diyceksiniz tamam demiyorum...şöyle anlatayım konakta ege bölges, sanayi odasının bulunduğu yerde sırtınızı denize dönüp dümdüz yürürseniz sağ tarafta bi süre sonra görmemeniz mümkün değil

laylaylom'un yerini biliyorum.teşekkür ederim.

Geri