Gitarın perdelerini (fretlerini) törpületme / değiştirme

anatolia999 demiş ki:
MrC guitar daki feridun beyle gorustum msn de 140 YTL ye 6100 fret takıyormuş google da falan araştırdım doğru dürüst bişey yok 6100 nasıldır?

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=fretsize

resimde de görüldüğü üzere daha geniş yüzeyli,bendlerde falan daha avantajlı ama benim kendi adıma söyleyebileceğim şu ki; eridiği vakit yüzey geniş olduğundan buzzing oranı da 6105e göre daha fazla artıyo

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
pardon ama ne amaçla fretler törpületilir?

-Bazı durumlarda perdelerin demirlerinin(siz "fret" diyorsunuz) çakıldığı aksam olan klavye ağacına ve ağacının durumuna göre zamanla fiziksel olarak ölçü değiştirebilir.
-Yani kısaca ağaç kurudukça daha oturur ve bu da,daha önce klavyeye tam gelen perde demirlerinin,değişimden sonra klavyeye uzun gelmesi anlamına gelir.
-Zararları gitar çalarken elinizi rahatsız eder,yaralar,kanatır.Bu gibi bir olayda işi bilen şahıslara götürülüp uzun gelen kısımlar çeşitli yöntemlerle alınabilir.

Sap, köprü ve entonasyo ayarları gibi kendi yaptığımız ve yapabileceğimiz ayarların yanında fretlerin törpülenmesi gibi hassas bir işi muhakkak bir bilene yaptırmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü cızırtının tam olarak nereden geldiğini, ne kadar törpülemek gerektiğini, törpülemden sonra meydana gelebilecek olağanüstü durumları anlamak hiç de kolay olmasa gerek ve bildiğim kadarıyla bu törpüleme işi kullanılan törpülerin ayarı çok ince. İnce ve kalın zımparadaki farkı düşünerek anlayabiliriz bunu. :) Evde, kendi başına yapılabilecek bir iş değil bu. Her şeyi mahvedebilirsiniz.

Saygılar...

eğer perdeler çok gitmemişse,yani kurtarılcak gibiyse perdeleri tesfiye edebiliriz..buda sana yaklaşık 100 milyona gelir
eğer değiştirme dersen,istediğin perdeye bakarsın,o çakılır yerine.
bununda fiyatı 150 dolar.

tavsiye edeceğim yer Ekrem Özkarpatç..çünkü yanında çalışıyorum.. :D

arkadaslar gitarimi MR C guitara bıraktım tüm fretler değişecek.. jim dunlop 6000 serisi kullanılacak nette araştırdıgım kadarı ile malmsteen'nin kullandıgı firetmiş scalloped hissi verdiği için tercih ettim. Bu fretleri bilen, kullanan arkadaslar varsa birde onların yorumlarını okumak isterim

Tesekurler

su anda bendeki mexica fenderde 6000 ler cakili... ayni zamanda kendim daha once scallop yapmistim.. dolayisiyla perdeye basinca parmagin sanki bi ust komsunun evinde gibi duruyo ama calimi super tek kelimeyle.. eger malmsteen tadini seviyorsan ve daha once bi malmsteen fender deneyip hoslandiysan seversin.. bana gore iyi secim.. tek kotulugu alisinca eline baska bir gitar verdiklerinde elin fretboarda yapisiyo... :)

kendi gitarımın fretlerinin bazı bölgelerini törpüledim çünkü sap ayarı mükemmele yakın olmasına rağmen cızırdama yapıyordu. sonuç çok iyi, birçok noktadaki cızırdamalar yok oldu, bazı yerlere dokunmadım fazla korkudan; zaten değiştireceğim fretlerimi 3-4 ay sonra, o kadar süre için idare edecek hale geldi gitar.

on_air demiş ki:
yav bu mrc guitarsdaki abiler scalloped yaparmı acaba???

Feridun Tanrıkut
:: Telefon ::
0216 418 68 47

Muhtemelen yapar.. işini temiz ve itina ile yapan güler yüzlü bir ustadır tavsiye ederim.. gitarim su anda kendisinde.. fretleri değişiyor :)

KaRaBaSH demiş ki:
kendi gitarımın fretlerinin bazı bölgelerini törpüledim çünkü sap ayarı mükemmele yakın olmasına rağmen cızırdama yapıyordu. sonuç çok iyi, birçok noktadaki cızırdamalar yok oldu, bazı yerlere dokunmadım fazla korkudan; zaten değiştireceğim fretlerimi 3-4 ay sonra, o kadar süre için idare edecek hale geldi gitar.

kendin nasıl törpüledin ? :)
bide arkadaşlar freti değiştirirken saptan nasıl çıkartıyorlar ?
yani sapa zarar vermeden. merak ettim...

scalloped nedir? ne işe yarar bide bunun bir sürü çeşidi var ne fark yaratırlar jumbodur bilmemnedir ayrıcana kaç günde yaptırdınız ben antalyada oturuyorum istanbula gitcem 4 günlüğüne o arada olur mu?

Fenderlere ne tür fretler takılır acaba??? jumbo fret olurmu??

ben legato yu çok kullanıyorum ve legato için önemli diye duymuştum fretlerin jumbo olmasını. (tabiki humbucker dışında)??

Bilen varsa lütfen cevaplarını bekliyorum gitarımı ankaraya göndertip fretlerini değiştirticem.

Ayrıca ankara da bu fret değişimini "EN İYİ" yapan usta kimdir? nereye yaptırabilirim????? kenan usta diye duymuştum ama...???

Death-Lead demiş ki:
Fenderlere ne tür fretler takılır acaba??? jumbo fret olurmu??

ben legato yu çok kullanıyorum ve legato için önemli diye duymuştum fretlerin jumbo olmasını. (tabiki humbucker dışında)??

Bilen varsa lütfen cevaplarını bekliyorum gitarımı ankaraya göndertip fretlerini değiştirticem.

Ayrıca ankara da bu fret değişimini "EN İYİ" yapan usta kimdir? nereye yaptırabilirim????? kenan usta diye duymuştum ama...???

Jumbo olur hem de çok güzel olur hatta tavsiyemdir, ankara ise kenen usta derim.İstanbulda da ekrem özkarpat gayet güzel yaparlar

Fiyat olarak bi tahminim yok ama klavye maple ise biraz daha fazla tutar işte 150 dolar civarına hallederler o zaman.

kirlisakal demiş ki:
KaRaBaSH demiş ki:

kendin nasıl törpüledin ? :)
bide arkadaşlar freti değiştirirken saptan nasıl çıkartıyorlar ?
yani sapa zarar vermeden. merak ettim...

birkaç soru üzerine nasıl yaptığımı açıklayayım.
aşama aşama anlatayım, ancak SAKIN kendi gitarınıza eğer birkaç ay sonra fret değişimi yapmayacaksanız uygulamayın çünkü amatör olunca biraz da şansa oluyor.

herkesin bildiği gibi, tellerdeki belli perdelerdeki cızırdamaların birkaç sebebi vardır, benim kesin olarak bildiklerim sap ayarı ve fretlerin çaldıkça oyulması/dengesizleşmesidir. sap ayarını kontrol edip çok iyi olduğunu gördükten sonra, baktım ki 2. perde bol bol cazırdıyor. öyleyse büyük ihtimalle 3. perde fazla yüksek. bu yüzden anlatımımı bu fretlere göre yapıyorum. yaptıklarım:

1- aldım elime çekici, telleri kaydırıp -kenarlara- direk 3. fret'e tellere değmeden vurdum hani dışarı çıkma gibi ufak bir sorun olduysa veya uyduruk bir şişme olduysa halledeyim diye. kontrol ettim baktım hala sustaini azaltacak kadar cızırdıyor.

2- önce kalın dişli bir törpü aldım, gene telleri kenarlara iterek en çok cızırdayan kısımlara onunla törpüleme yaptım. frette kalan pürüzleri incecik bir törpüyle hallettim. ayrıca ince bir törpüyle daha az cızırdayan kısımları törpüledim. perdeyi pürüzsüz hale getirdim. bunu biraz pratikle, yani bikaç kere törpüleyip sonra teli 2. frete basıp tele vurarak kontrol etmekle -kontrolü yaparken tele penayla vurun- yaptım.

3- sonra 3. frete basıp ses çıkararak onu kontrol edin. fazla alçak kaldıysa cızırdayacaktır. cızırdıyorsa aynı işlemi 4. frete yapın.

4- yer yer -mesela sol telinin 7. perdesinde- cızırdama varsa alın törpüyü elinize 8. perdenin sol e denk gelen kısmını törpüleyin azıcık, düzelir. ama ASLA fretlerde pürüz bırakmayın hem rahatsız eder hem tellerinizi mahveder.

işlemi yaparken gitarın sapını destekleyin, boşta kalmasın, sap ayarınız bozulmasın. ayrıca törpülemeyi yaparken fret demirinin orijinal bombesine sadık kalmaya çalışın, çalarken elinize her fret farklı gelmesin.
fretlerimiz eski olduğu için müthiş törpüleseniz de hem eski olduğu için hem biz amatör olduğumuz cızırdama yapması -az ve amfiye yansımayacak şekilde- muhtemel. peşpeşe fretlerde bu cızırdamanın dengesini iyi kurun, amfiye çok yansımıyorsa ve sustaini yemiyorsa sorun yok, iyi bir törpüleme yapmışsınız. gitarı törpüleme sırasında denerken amfi kullanın. telleri çıkararak yapmanızı önermem çünkü kontrol ederek yapma şansınızı kaybedersiniz.

ve yapamayacağınız kısımlara çok dokunmayın. mesela benim kalın mi telimin neredeyse tamamında cızırdama var, fret çökmüş adeta orada, ona bu yöntemle yapabileceğiniz bir şey yok. belirttiğim yöntemle sadece belli noktalardaki sorunları halledebilirsiniz.

sorunuz varsa cevaplarım.

bu arada, fretleri çıkarmak için benim tanıdığım stalar normal bir kerpetenin uçlarını eğe ile iyice inceltip onu kullanıyorlar, ama bence evde sevdiğiniz gitara denemeyin, gitarın klavyesini berbat etme ihtimaliniz var.

anatolia999 demiş ki:
arkadaslar gitarimi MR C guitara bıraktım tüm fretler değişecek.. jim dunlop 6000 serisi kullanılacak nette araştırdıgım kadarı ile malmsteen'nin kullandıgı firetmiş scalloped hissi verdiği için tercih ettim. Bu fretleri bilen, kullanan arkadaslar varsa birde onların yorumlarını okumak isterim

Tesekurler

gitarın neydi abi strat tipimi yoksa ibanez türlerindenmi?? bide nekadar tuttu bende değiştirticem. fiyat konusunda kesin bişey duymadım ama sen yeni değiştiriyo olduğuna göre en güncel fiyat ta senden olur???????

bide taktırcan fretler 6000 yani jmubo oluyo dimi????

Death-Lead

Bende ibanez RG 760 var 2 gun once mrc guitars dan aldim jimdunlop 6000 jumbo serisi taktırdım.. cokda iyi bir işciliği var tavsiye ederim vede cok ucuz diğer yerlere gore 140 YTL ye yapiyor. içinde sap, entanasyon, kopru vs vs ayarlarınıda yapiyor hepsi fiyatın icinde..

fretlerle ilgili bir sorum olacak bu olayı eridiğini felan nasıl anlıyorsunuz ben acemiyim tabi ama ben 1.5 senderi nerdeyse her gün çalıyorum gitari :) bişi fark edemedim bend felan herşeyi yapıyorum fakat eridiğini felan nasıl anlayabilirim?

Kısa önbilgi: İngilizce bilenler için çok rahat şekilde gitar ile ilgili herşeyi öğrenip, ekipmanını, parçalarını bulabilieceğiniz bir yer var: www.stewmac.com

İnternet sitesine girip haftalık eğitici bilgileri emailinize göndertebilirsiniz. Tavsiye ederim.

Geri