Fender Telecaster ve overdrive

yüksel ustaoğlu'na telecaster yaptırmaya karar verdim, gittim kendisiyle de konuştum;
ağacı ash, usa fender tele manyetikleri ve usa fender parçaları -köprü,burgu vs.- , maple klavye, yani aslında mantık olarak usa telecaster'ın aynısı sadece made in turkey :) ama el yapımı.
fiyat için 800 dolar dedi, çok iyi olduğunu düşünüyorum. görüşlerinizi almak istiyorum.
bir de overdrive veya distortion pedal almak istiyorum telecaster'ın yanına, ton olarak çok sertleşmeye gerek yok, en fazla standard bir rock soundu (placebo'nun distortionlu tonları diyelim mesela) elde edebilmeliyim; onun için de bir anket ekledim, onun da hakkında bir şeyler yazarsanız sevinirim.

not: bir de, buzz feiten akort/entonasyon sistemine gerek var mı, bunun hakkında olumlu ve olumsuz pek çok yorum duydum, yüksel usta yapabiliriz veya yapmayabiliriz, ama güzel bi olay dedi, siz ne dersiniz? (o usta, bilir o demeyin :) )

telecastera hafif overdrivelı tonlar öneririm ben sıcak sıcak samimi duygusal tonlar almak istersen diye....orda aklıma en yatanı os-2 veyada ts-9 gerçi ts-9 denemedim hiç belki hafif kaçarmı kullananlar yazsın bende mxr daouble shot distordion var yine alım satım forumundan almıştım bence hepsini geç sadece bu pedalı al hayatımda kullandığım en iyi pedal

Ts-9 derim, hatta telecaster gibi bir gitar söz konusuysa tek geçerim. 2 seneye yakın süredir American Tele-Sonic kullanıyorum, telecaster'a uzak olmamasına karşılık çok da yakın değil ve 2 ay önce aldığım ts-9 ile çok güzel işler çıkardığını söyleyebilirim. Zaten aklımdaki setup bir telecaster, ts-9 ve üzerine kurulabilecek diğer efektlerden oluşuyor. Önerim budur ama tabii gitarı eline alınca gidip bir de denemen senin yararına olur. ;)

Saygılar...

yüksel ustayı çok severim 4-5 tane pickguard vermiştir bana beleş, çok orjinal fikirleri var; keçiboynuzundan pena, pickguard aslında işçiliği de iyidir ama biraz dağınık çalışır

Sana tavsiyem eğer daha önce ona gitar yaptırmadıysan çok çok fazla bu işin üstünde durman yapılan işi sürekli kontrol et, aksi halde aksayıp durur, abartmıyorum gitarın bittiğinde müzik zevkin bile değişebilir :)

Sadece kendi işçiliği için 800 dediyse, parça maliyetleriyle birlikte epey tutar.
her neyse el yapımının tadı da ayrı tabi..Tüneldeki kıvılcımda beyaz bi tele vardı yüksel abinin yptığı aklında bulunsun gidip deneyebilirsin.

Pedala gelince ben farklı bişey önericem; galatasaraydaki pera müzikte Carl Martin pedallar var, en ucuz modeli de olsa mutlaka bi tanesini denemeni tavsiye ederim benim çok hoşuma gitmişti. Bu kadar doğal overdrive soundunu ilk kez bu pedallardan almıştım.Ancak bildiğim kadarıyla el yapımı oldukları için biraz pahalılar

kolay gelsin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
işçilik+ hardware , manyetikler falan toplam 800 dolar, yani 800 dolara elimde gitar olacak.
tabi haftada bir yüksel ustaya gidip "ustaaa, benim gitar ne alemde :)" derim
manyetikleri normal fiyattan çok daha ucuza alacağını söyledi, elinde bir tele köprüsü zaten varmış onu takacak, böyle şeyler. evet daha bol yorum bekliyorum :)

ya bu yüksel ustaoğlu nerde acaba? neden böyleleri İzmir'de yok mesela,ya da var da ben mi bilmiyorum.. :(
ya pedal olarak ben de arıyorum bişi diyemeyeceğim o yüzden ama telecaster konusunda hayırlı olsun ne diyeyim,harika bir durum,keşke bizim de böyle olanaklarımız olsa... kullandıktan sonra yorumlarını bekliyorum.

Yüksel Ustaoğlu istanbul'da tünelde, müzik dükkanlarına sorsan yerini gösterirler. süper bir insan kendisi, önce para demiyor, sanatını seviyor.
gel abi İstanbul'a, yapalım sana da bi gitar :p

bir de, fiyat 800 dolar çok az değil umarım. zira çok kalitesiz ağaçtan veya tek kat cila gibi problemlerden korkmuyor değilim, ama sanmıyorum ki yüksel usta öle şeyler yapsın, vardır bi bildiği herhalde.. bununla ilgili de birileri bir şey söylese, yüksel ustayı iyi bilenler ya da gitar yaptıran birisi..

bir de, fiyat 800 dolar çok az değil umarım. zira çok kalitesiz ağaçtan veya tek kat cila gibi problemlerden korkmuyor değilim, ama sanmıyorum ki yüksel usta öle şeyler yapsın, vardır bi bildiği herhalde.. bununla ilgili de birileri bir şey söylese, yüksel ustayı iyi bilenler ya da ona gitar yaptıran birisi..

izmirde de erkan usta diye birisi var farfisfon da ki cem bey tanır kendilerini ona sorup bilgi alınabilir..izmirlileri aydınlatmak için bu mesaj konuyla pek alakası yok ama :D

keshMEkesh demiş ki:
ya bu yüksel ustaoğlu nerde acaba? neden böyleleri İzmir'de yok mesela,ya da var da ben mi bilmiyorum.. :(
Olmadığını kim söyledi? BandRoll'un da dediği gibi Erkan Usta var İzmir'de. Hatta ben bu başlığı görünce "Acaba o mu? Ben mi adını yanlış biliyorum?" dedim. Erkan Usta da el yapımı gitarlar konusunda çok iyidir. Tanıdığım birçok profesyonel için yaptığı gitarlar var. Elektro olsun, Bas gitar olsun istediğin ağaç, renk, şekil, hardwareyi söyle; alet iki ay kadar bir sürede elinde. Ankara'dan dahi çok sipariş gidiyor ona. Keşfedilip, yurtdışına gitmeden ona bir gitar yaptırılmalı bence. ;)

Sevgiler...

Başlığa bu tür bir anket konulmasına gerek yok...fikir sormanız halinde herkes sizin ankete koyduğunuz / koymadığınız marka ve modelleri yazacaktır zaten.

Diğer konu, bu gibi birden fazla özel durum karşılaştırmaları için başlık açılmasına çok sıcak bakmıyoruz... başlığınızı Fender telecaster ve overdrive olarak değiştiriyorum.

Kolay kelsin, keyifli çalmalar :)

peradaki carl martin drive pedalları denedim ve pek hoşuma gitmedi. Ama zevk meselesi, belki başkası beğenir.
teleyle pro co the rat pedallar güzel gidiyor. Türkiye'de bulması çok zor. Ayrıca bende de tele var ve marshall bluesbreaker 2 ile elde ettiğim o boğuk, insanın içini bir acaip gıdıklayan tona bayılıyorum :)

KorayE demiş ki:
Başlığa bu tür bir anket konulmasına gerek yok...fikir sormanız halinde herkes sizin ankete koyduğunuz / koymadığınız marka ve modelleri yazacaktır zaten.

Diğer konu, bu gibi birden fazla özel durum karşılaştırmaları için başlık açılmasına çok sıcak bakmıyoruz... başlığınızı Fender telecaster ve overdrive olarak değiştiriyorum.

Kolay kelsin, keyifli çalmalar :)

şimdi, ben bu soruyu genel başlığa sorsam saçma olur, ve eriyip gider; özel başlıkta bile 5-6 cevap olduğuna göre. sonuçta "yeni gitar alacağım, şu tarz müzik yapıyorum, ne alayım" sorusu değil bu, genel başlığa yazılacak bir şey değil.
tek başlıkta sormak yerine "yüksel ustaoğlu" diye bir başlık ve "telecaster ve overdrive" diye bir başlık açsaydım daha mı güzel olurdu onu da bilmiyorum.
başlığı fender telecaster ve overdrive şeklinde başlığı değiştirerek yüksel ustaoğlu ile ilgili bilgi alma şansımı da yok etmiş oldunuz. benim gitarım fender olmayacak, ustanın elinden çıkacak ve bununla ilgili bir soru da var. bu da konunun ayrı bir boyutu.
daha dikkatli düzenlemeler yapsanız daha iyi olur bence. sonuçta en kısa zamanda en doğru bilgilere ulaşmaya çalışıyoruz hepimiz. öyleyse ben şu anda yüksel ustaoğlu diye başlık açıyorum ve oradan onunla ilgili fikirleri alıyorum.
ayrıca, öğle vakti keyfiniz çok yerindeymiş ki 8 başlık kilitlemişsiniz, insanlardan bir çok şeyi genel başlığa yazmasını bekliyorsunuz, bu saçmalık.
neyse, şimdi başlığımı kilitleyecek misiniz, editleyecek misiniz, ne yapacaksanız yapın..

dilekleriniz için teşekkürler.

keshMEkesh demiş ki:
ya bu yüksel ustaoğlu nerde acaba? neden böyleleri İzmir'de yok mesela,ya da var da ben mi bilmiyorum..

Olmadığını kim söyledi? BandRoll'un da dediği gibi Erkan Usta var İzmir'de. Hatta ben bu başlığı görünce "Acaba o mu? Ben mi adını yanlış biliyorum?" dedim. Erkan Usta da el yapımı gitarlar konusunda çok iyidir. Tanıdığım birçok profesyonel için yaptığı gitarlar var. Elektro olsun, Bas gitar olsun istediğin ağaç, renk, şekil, hardwareyi söyle; alet iki ay kadar bir sürede elinde. Ankara'dan dahi çok sipariş gidiyor ona. Keşfedilip, yurtdışına gitmeden ona bir gitar yaptırılmalı bence.

Sevgiler...

abi bilmiyordum. nerede bulabiliriz bu Erkan Usta'yı? Yptıralım hemen bişiler anlaşırsak.nerede bulabilirim bu ustayı?

keshMEkesh demiş ki:
keshMEkesh demiş ki:
ya bu yüksel ustaoğlu nerde acaba? neden böyleleri İzmir'de yok mesela,ya da var da ben mi bilmiyorum..

Olmadığını kim söyledi? BandRoll'un da dediği gibi Erkan Usta var İzmir'de. Hatta ben bu başlığı görünce "Acaba o mu? Ben mi adını yanlış biliyorum?" dedim. Erkan Usta da el yapımı gitarlar konusunda çok iyidir. Tanıdığım birçok profesyonel için yaptığı gitarlar var. Elektro olsun, Bas gitar olsun istediğin ağaç, renk, şekil, hardwareyi söyle; alet iki ay kadar bir sürede elinde. Ankara'dan dahi çok sipariş gidiyor ona. Keşfedilip, yurtdışına gitmeden ona bir gitar yaptırılmalı bence.

Sevgiler...

abi bilmiyordum. nerede bulabiliriz bu Erkan Usta'yı? Yptıralım hemen bişiler anlaşırsak.nerede bulabilirim bu ustayı?
Ben sadece adını ve şanını duydum Ankara'da, birçok kişi el yapımı gitarlar için sıradaymış. Bilmiyorum nasıl bulursun ama forumdan bilen İzmirli arkadaşlarımız varsa, onlardan öğrenebilirsin. ;)

Sevgiler...

şimdi, ben bu soruyu genel başlığa sorsam saçma olur, ve eriyip gider; özel başlıkta bile 5-6 cevap olduğuna göre. sonuçta "yeni gitar alacağım, şu tarz müzik yapıyorum, ne alayım" sorusu değil bu, genel başlığa yazılacak bir şey değil.
tek başlıkta sormak yerine "yüksel ustaoğlu" diye bir başlık ve "telecaster ve overdrive" diye bir başlık açsaydım daha mı güzel olurdu onu da bilmiyorum.
başlığı fender telecaster ve overdrive şeklinde başlığı değiştirerek yüksel ustaoğlu ile ilgili bilgi alma şansımı da yok etmiş oldunuz. benim gitarım fender olmayacak, ustanın elinden çıkacak ve bununla ilgili bir soru da var. bu da konunun ayrı bir boyutu.
daha dikkatli düzenlemeler yapsanız daha iyi olur bence. sonuçta en kısa zamanda en doğru bilgilere ulaşmaya çalışıyoruz hepimiz. öyleyse ben şu anda yüksel ustaoğlu diye başlık açıyorum ve oradan onunla ilgili fikirleri alıyorum.
ayrıca, öğle vakti keyfiniz çok yerindeymiş ki 8 başlık kilitlemişsiniz, insanlardan bir çok şeyi genel başlığa yazmasını bekliyorsunuz, bu saçmalık.
neyse, şimdi başlığımı kilitleyecek misiniz, editleyecek misiniz, ne yapacaksanız yapın..

Sanırım siz moderatörleri başka hiç bir işi olmayan ve söylediğiniz gibi "Öğle vakti keyfi için" başlık kilitleyen kişiler olduklarını sanıyorsunuz...

Böyle bir sitede gerçek, doyurucu, ciddi bilgilerin derlenebilmesi ve her kullanıcının kolaylıkla buna ulaşabilmesi için bazı konuların temel başlıklar altında toplanması; bazılarının ise yukarıda, diğer moderatör arkadaşların çabaları ile oluşturulmaya hazırlandığımız ekipman indeksine uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Tüm kullanıcılar doğal olarak kendilerini ilgilendiren özel durumları ayrı, kolay ulaşabilecekleri başlıklar halinde görmek isterler. Ama ne yazık ki "genel başlıkta erime "dediğiniz olar asıl sayfanın en altında göreceğiniz şekilde 30 sayfayı dolduracak farklı başlıkların arasında gerçekleşiyor. Bu nedenle her ekipman için ayrı başlık açılması, indeksleme ve sizin yazılarınızdan, soru/sorunlarınızdan 2-3 yıl sonra yararlanacak kişiler için çok daha kolaylık sağlayacak.

Sorunuzun yanıtı ise, evet "yüksel ustaoğlu" diye başlık açmanız gayet güzel, bu şekilde hem Telecaster ve overdrive konuşmaları için hem de bu ustayı tartışmak isteyenler için ayrı platformlar yaratmış oluyoruz. "Buzz Feiten" sistemi ile ilgili konuşmanızı biraz aşağıdaki başlıkta yaparsanız siz işinizi halletikten sonra yazılarınız başka kişilerin daha kolay ulaşabileceği bir yerde derlenmiş olur.

Moderatörlerin "öğle keyifleri" ve "dikkatleri" üzerine teori üretmeden önce onlarla email/özel mesaj vb. ile bağlantı kurup sorunlarınızı ya da beklentilerinizi açıklarsanız, işler daha hızlı ve efektif yürür sanırım.

İyi günler :D

KorayE ye sevgilerimi yolluyorum.
Ayrıca, gitar siparişimi verdim, hala overdrive pedal konusunda kararsızım, biraz daha fikir alırsam iyi olacak, çok memnun olacağım.
teşekkürler.

Geri