Ortak Yaşama Sanatı

Layne_Staley demiş ki:
dodo sende güzel başlık açma potansiyeli var...
güzel başlık...
Ortak yaşamayı beceremiyoruz, çünkü başta kendimize olmak üzere kimseye saygımız yok...
yere önümde tüküren bir çocuk vardı accık hırpalar gibi oldum, başıma arkası geldi....
işte böyle olunca da kimse-iyi olanlar da- kötüleri değiştiremiyor...
senın ıyı dıye nıtelendırdıgın ınsanlar benım kotuluk dagıtıcılarım oluyor. ortak yaşama sanatı veya suru sanatı olamaz.evet suru dıyorum cunku butun toplumlar kıvılcım geldıgınde suru gibi hareket ederler.toplum denen yapı buna cok elverişlidir. su an bıle arkadasını desteklemekten baska bır sey yapmıyorsun.kendımıze saygımız yok dıyorsun.kac kısıden veya hangı ınsanlardan bahsedıyorsun.bu genelleme ne ıcın.herkesın yasamını ortak bır noktada toplamak ya da ortak kurallar koymak kımın hosuna gıder. bu bır zorunluluk ısa sanat olamaz. herkes buna katlanıyor demektır. hayatım boyunca baskasına saygı duymak ıcın toplumda yasamak,veya toplumda yasamak ıcın baskasına saygı duymak.

ka demiş ki:
ben umutluyum..elbet o gün gelecek ve "dünya" kavramı anlaşılacak...
insanlık o zaman varolmuş olacak...
umut en son kotuluktur cunku ıskenceyi uzatır. bu sorunlar ınsan kavramı devam ettıgı surece devam edecektır. cunku ınsanların bu sorunlarla ugrasmaya ıhtıyacı var ve bu sorun olmasaydı su anda ve bundan sonra sen de bu konuyu konusamazdın.ve senın hosuna gıden de bu sorunlar.hersey guzel olsaydı(senın gozunde) emınım mutlu olamazdın.o zaman ortaya mukummellıgın sorunu cıkardı ve bu cok daha buyuk olurdu

systemofadown_ demiş ki:
ka demiş ki:
ben umutluyum..elbet o gün gelecek ve "dünya" kavramı anlaşılacak...
insanlık o zaman varolmuş olacak...
umut en son kotuluktur cunku ıskenceyi uzatır. bu sorunlar ınsan kavramı devam ettıgı surece devam edecektır. cunku ınsanların bu sorunlarla ugrasmaya ıhtıyacı var ve bu sorun olmasaydı su anda ve bundan sonra sen de bu konuyu konusamazdın.ve senın hosuna gıden de bu sorunlar.hersey guzel olsaydı(senın gozunde) emınım mutlu olamazdın.o zaman ortaya mukummellıgın sorunu cıkardı ve bu cok daha buyuk olurdu

bunun farkındayım.ve çabalamaktayım...umut burda sadece bir araçtır...salt yapılan eylem değildir...

ortak yasımın kabullenebılır olması ıcın yasam bolgesındekılerın zorunlulukların bılıncınde olması gerekır..
gelın beraber yasayalım payl

asalım beylık sozlerı ıle gıdılebılecek yer ve nokta sınırlıdır..

Soyle bır ekleme de yapayım..
yarin yanağından gayrı her yerde hepberaber diyebilmek için....

bunu becerebilmek gerek kişisel gerekse de toplumsal bazda çok çok zor bir şey.çünkü farklılığa uyum sağlama ve saygı gibi ortak yaşamın en önemli koşulu olan iki olgunun hakkını verecek potansiyel yok ortalıkta.

Bu başlığı açtığım da kürt-türk kavgası vardı...Bikaç yıl sonra bakıyorum şimdi de sağ sol kavgaları...Üzücü şeyler bunlar her an ülkemiz başka bir olayın içinde kendiyle çatışıyor...Yakında bizi tamamen birbirimize düşman edecekler.Bırakın ortak yaşamayı yüz yüze bakmayacağız...

Geri