Yngwie Malmsteen Ekipmanı

Malmsteen'i sevmeyen Asım Can Gündüz'üde sevmesin...İkiside show adamı ikiside performans canavarı muhteşem müzisyenler...Şu bir gerçek ki Malmsteen'in tonları çok hoştur ve emin ol matushella,yılların birikimi olduğundan dolayı ve senden daha çok tondan anladığı için o tonun güzel olduğu kesindir...Senin tarzın değildir ama o ton mükemmeldir.

stanger34 demiş ki:
Malmsteen'ın bir videosu vardı youtube da. Gitara yeni başladığımda onun bir videosunu açtım videoda lesson yazıyordu. İzledim ve gitardan soğudum. İnsan o videoyu koyup lesson yazar mı? Adam resmen artistik şov yapıyor. Hiç sevmedim bu adamı bunu ve türevlerini hiç sevmem bunlar gitarı müzik için değil spor olsun diye çalıyorlar hehe. Kirk'in attığın en beter solo bile bununkinden daha duygulu. (Ortalık kızışsın diye böyle yazmadım hep bunu söyleyesim gelirdi yeri gelmişken söyleyeyim dedim:)

Evet Olimpiyatlarda İsveç'i temsil ediyor zaten Malmsteen haberin yok mu? ... Kirk ile ilgili olanı da yazmadığını kabul ederek es geçiyorum.

stanger34 demiş ki:
Malmsteen'ın bir videosu vardı youtube da. Gitara yeni başladığımda onun bir videosunu açtım videoda lesson yazıyordu. İzledim ve gitardan soğudum. İnsan o videoyu koyup lesson yazar mı? Adam resmen artistik şov yapıyor. Hiç sevmedim bu adamı bunu ve türevlerini hiç sevmem bunlar gitarı müzik için değil spor olsun diye çalıyorlar hehe. Kirk'in attığın en beter solo bile bununkinden daha duygulu. (Ortalık kızışsın diye böyle yazmadım hep bunu söyleyesim gelirdi yeri gelmişken söyleyeyim dedim:)

Şu duygu nedir bir türlü anlayamadım abi :D
Ağlatması mı lazım :D
O zaman Like An Angel'i dinleyin bari.

JohannMalmsteen demiş ki:
matushella demiş ki:
bende ilk başladığımda arkadaştan vcd sini almıştım. ilk vcd zamanlarıydı ne heyecan yapmıştım. :D gece gündüz o videoları izledim. beni soğutmadı o videolar hani birşeyde öğrenmedim onlardan ama kulağımı açtı zevk aldım izlerken, hırs yaptırdı bana.
ekipmana gelince, malmsteen in tonu bana herzaman berbat gelmiştir heleki bu ekipmanları gördükten sonra şok oldum. bu aletleri kullan ve böyle bir ton al. anlamsız geliyor bana. çok orjinal bir tonu yok bence.

Malmsteen'in tonu ekoldür.Piyasada ki birçok neo-klasik metal gruplarının gitaristlerinin kullanmış olduğu bir tondan bahsediyoruz..

bilmiyorum neo-classic yapan gitaristler arasında malmsteen tonunu pek duymadım zira o prof. grupların gitaristleri kendi tonunu elde ediyorlar gibi geliyor bana ama o analog delay den midir dmzio yjm denmidir yoksa 0.8 tel veya do drop danmıdır bilinmez o bendlerde nedense gitar cok tatlı tonlar cıkartıyor :)

yanlışım varsa düzeltin

assault demiş ki:
stanger34 demiş ki:

Yeni çıktı oda hoca,hani Kirk'ü salya sümük dinliyoruz ya biz ordan geliyor işte..

Zaten bu yorumların çoğuda bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor,2-3 tane Malmsteen lesson videosu izleyen üstünede Arpeggios From Hell dinleyenlerin lafları bunlar.. Halbuki adam akıllı, bir ''Best Ballads'' albümünü alıp dinlemeye çalışsan daha içi dolu yorumlar yapabilmek varken.. ;)

bilmiyorum neo-classic yapan gitaristler arasında malmsteen tonunu pek duymadım zira o prof. grupların gitaristleri kendi tonunu elde ediyorlar gibi geliyor bana ama o analog delay den midir dmzio yjm denmidir yoksa 0.8 tel veya do drop danmıdır bilinmez o bendlerde nedense gitar cok tatlı tonlar cıkartıyor

yanlışım varsa düzeltin

Bkz:Concerto Moon,Ark Storm,Iron Mask vs. bunlar Yngwie'in tonuna en yakın gruplar.. Neo-Classical Metal Malmsteen sayesinde ekmek yiyor neredeyse.

JohannMalmsteen demiş ki:
assault demiş ki:
stanger34 demiş ki:

Yeni çıktı oda hoca,hani Kirk'ü salya sümük dinliyoruz ya biz ordan geliyor işte..

Zaten bu yorumların çoğuda bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor,2-3 tane Malmsteen lesson videosu izleyen üstünede Arpeggios From Hell dinleyenlerin lafları bunlar.. Halbuki adam akıllı, bir ''Best Ballads'' albümünü alıp dinlemeye çalışsan daha içi dolu yorumlar yapabilmek varken.. ;)

bilmiyorum neo-classic yapan gitaristler arasında malmsteen tonunu pek duymadım zira o prof. grupların gitaristleri kendi tonunu elde ediyorlar gibi geliyor bana ama o analog delay den midir dmzio yjm denmidir yoksa 0.8 tel veya do drop danmıdır bilinmez o bendlerde nedense gitar cok tatlı tonlar cıkartıyor

yanlışım varsa düzeltin

Bkz:Concerto Moon,Ark Storm,Iron Mask vs. bunlar Yngwie'in tonuna en yakın gruplar.. Neo-Classical Metal Malmsteen sayesinde ekmek yiyor neredeyse.

Rock müziğin felsefesi vardır. Bir akımdır, anarşidir! tanrıya, devlete, zenginlere başkaldırıştır. Bunun dışındakiler rock değil zaten kaldı ki malmsteen den söz ediyoruz bu adamın rock akımıyla alakası yoktur. Ve ben rock müziğinin dışında rock müziği icra edipte bu işten para yiyenlerin karşısındayım.

tarihte led zeppelin, metallica (davayı satmadan önce), jimi hendrix v.s. adamlar belli akımların temsilcisiydi bu ve bunun gibi gruplar. Diğerleri faso fiso. Ben gitar çalmaya 6 sene önce başladım. 12 senederide rock müzik dinliyorum. Bana bilgisiz demen hata olur sanırım.
Benim için malmsteenin, beethovendan farkı yok. Ve malmsteen rock müzik yapıyor diyeninde karşısındayım. Bu akıma kimse saygısızlık yapmasın. Bu rock müzik laylaylom başlamadı neyse bunlar uzun hikayeler. Bilip bilmeden konuşmayalım. Sadece espri olsun diye gitardan soğudum diye yazdım. Yoksa beni malmsteen gitardan soğutamaz. O adamın yaptığı müzik hiç mi hiç beni alakadar etmiyor.

Meslea sen metallicanın one şarkısının anlamının ne olduğunu biliyormusun? Buraya yaz bakıcam türkçe çevirisini yazarsın şimdi:) o değil gerçEK manadaki anlamı ? bilmiyorsun işte veya led zeppelinin kashmir şarkısı?

Malmsteen'in başlattığı akımın temel unsuru zaten Klasik ve Barok Müzik öğelerini Rock Müzik ile sentezlemekti bu bağlamda Malmsteen'in Rock akımıyla alakası yoktur demek saçma olur çünkü Alcatrazz ve Steeler ile yaptığı işler bellidir.Eminim ki oda bu işe tüccar zihniyetiyle başlasaydı şu an senin taptığın Metallica'dan farkı olmazdı.

Ayrıca Metallica'nın One parçası değil kendisi bile beni ilgilendirmiyor..

smtzdmr demiş ki:
Malmsteen'i sevmeyen Asım Can Gündüz'üde sevmesin...İkiside show adamı ikiside performans canavarı muhteşem müzisyenler...Şu bir gerçek ki Malmsteen'in tonları çok hoştur ve emin ol matushella,yılların birikimi olduğundan dolayı ve senden daha çok tondan anladığı için o tonun güzel olduğu kesindir...Senin tarzın değildir ama o ton mükemmeldir.

burda kişisel görüşlerimizi paylaşıyoruz. malmsteen tabiki senden benden daha bilgili bu konuda buna lafım yok. ama bana çok orjinal gelmeyen bir tonu var dedim.
malmsteen konusunda sadece izlediğim 2-3 video ilede yorum yazmıyorum buraya. bütün albümlerinide uzun yıllardır dinledim. en son kararım "bana göre" orjinal olmayan bir tondur. kimseye çamur attığım yok yani. saygıdada kusur etmem.

Hastası olduğum bir başka muhabbette ''Malmsteen duygusuz abi,lülüüüü lüüü vurrrrrrr dan başka bir ses duymuyorum ben muhabbetleridir''.:D

Malmsteen genellikle hızlı sololar attığı için duygusuz vs. gibi eleştirilere maruz kalır.Ancak attığı hızlı soloların çoğu anlamsız değil, anlamlı sololardır, çoğu barok müzik ve paganini capricciolarından esinlenilmiştir.Hızlı çalarak melodiyi yitiren,birçok sporcu gitarist vardır ama Malmsteen'i bu kategoriye sokmak hata olur.Ayrıca bu topicte de belirtildiği gibi Malmsteen'in gayet duygulu parçaları da vardır.

Malmsteen'in eleştirilmesi gereken nokta neredeyse otuz yıldır kendini tekrar etmesidir ( bu durumu kendisi de kabul ediyor ve güncel müzikleri takip etmemesine bağlıyor.) Bu nedenle benim için en iyi malmsteen albümü,vokaldeki beceriksizliğe rağmen,facing the animal'dır.Çünkü bu albümde Cozy powell'ın da etkisiyle Malmsteen kendi sınırlarını bayağı zorlamaktadır.

Topiğin konusu olan ekipmana gelince,bu ekipmanı toplamanız servete mal olur,kısıtlı imkanlarla çakma Malmsteen tonu yakalamak için özellikle iki temele dikkat etmek gerekir.Malmsteen tonunda bence en önemli konu delaydır.Malmsteen,delay efektine bayağı yüklenir.İkinci konu ise overdrive, bence distortionla bu adamın sololarını atmaya kalkmayın derim.Distortionun kesikliği,malmsteen sololarının akıcılığını bence bozuyor,tavsiyem iyi bir overdrive pedalı almanız.

oziwan demiş ki:
Hastası olduğum bir başka muhabbette ''Malmsteen duygusuz abi,lülüüüü lüüü vurrrrrrr dan başka bir ses duymuyorum ben muhabbetleridir''.:D

Malmsteen genellikle hızlı sololar attığı için duygusuz vs. gibi eleştirilere maruz kalır.Ancak attığı hızlı soloların çoğu anlamsız değil, anlamlı sololardır, çoğu barok müzik ve paganini capricciolarından esinlenilmiştir.Hızlı çalarak melodiyi yitiren,birçok sporcu gitarist vardır ama Malmsteen'i bu kategoriye sokmak hata olur.Ayrıca bu topicte de belirtildiği gibi Malmsteen'in gayet duygulu parçaları da vardır.

Malmsteen'in eleştirilmesi gereken nokta neredeyse otuz yıldır kendini tekrar etmesidir ( bu durumu kendisi de kabul ediyor ve güncel müzikleri takip etmemesine bağlıyor.) Bu nedenle benim için en iyi malmsteen albümü,vokaldeki beceriksizliğe rağmen,facing the animal'dır.Çünkü bu albümde Cozy powell'ın da etkisiyle Malmsteen kendi sınırlarını bayağı zorlamaktadır.

Topiğin konusu olan ekipmana gelince,bu ekipmanı toplamanız servete mal olur,kısıtlı imkanlarla çakma Malmsteen tonu yakalamak için özellikle iki temele dikkat etmek gerekir.Malmsteen tonunda bence en önemli konu delaydır.Malmsteen,delay efektine bayağı yüklenir.İkinci konu ise overdrive, bence distortionla bu adamın sololarını atmaya kalkmayın derim.Distortionun kesikliği,malmsteen sololarının akıcılığını bence bozuyor,tavsiyem iyi bir overdrive pedalı almanız.

Evet malmsteen kendini tekrar etmek zorundadır. ÇÜnkü başka bişey yapamaz. Ayrıca bazı arkadaşlar metallica hayranı demiş. Benim metallicadan daha çok sevdiğim gruplar var ama şunu derim metallica dünyadaki 3 5 iyi gruptan birisidir. Bunu istatiksel olarak kanıtlamak istiyorsan. google a her grubun ismini yaz bak bakalım hangisi daha çok konuşuluyor. Metallica yla malmsteenı dinleyenler arasında uçurum farkı var. Bunu sende bende tüm dünya biliyoruz. İşte bahsettiğim duygu bu.
Steve vai bence malmsteendan daha iyi yapıyor bu kulvarda. Duygu işini anlamıyormuşunuz. Yahu siz müziği niye dinliyorsunuz? AA malmsteen hızlı çalıyor tamam en iyisi malmsteen güldürmeyin adamı allah aşkına.
Malmsteen yapılmayanı yaptığı için bu kadar ünlü. Hızlı ve anlamlı doğaçlamalar yapmak yoksa evde gitarı alıp enerji içeceği içmiş gibi gitar çalarak anca kendini videoya kaydederdi.

Ekipmana gelince bu kadar sınırlı bir müziği olduğu için fazla bir ekipmanı olamaz. Kirli bir distortion yada sıcak bir overdrive. Yaptığı o gam pasajlarına başka bi ton gitmez zaten. Ayrıca başka bir müzikte yapamaz. Yapmak oda ister insalar zamanla değişir. Kendi müziğini yeniler ama o bundan korktuğu için bunu yapamaz. Michael angelo ve malmsteen çok iyi gitar çlaıyorlar ama bu adamlar rock yapamazlar. Sadece hızlı gitar çalarak ve ustaca gamları kullanarak meşhur olurlar. Diğer türlü hiçler.

thrashead demiş ki:
zevkler tartışılmaz. bence malmsteen en iyidir. zaten 7 yıldır sıkılmadan dinlerim her parçasını.

en iyi yoktur bu mevzularda, sadece daha iyi diyebilirsiniz ki o da göreceli olabilir.

Bana da çok orjinal gelmez malmsteen tonları ki ne kadar senedir ses mühendisleriyle beraber çalıştılar geliştirdiler o tonu almak için. Ama beğenmemek de bir seçenektir. Beğenmeyeni hemen "ya bu işten sen çok anlıyorsun" şeklinde rencide etmemek gerek. Sonuçta o da popülizme yenik düşmüş ünlü ama sıradan gitarist kervanında.

Sorun malmsteen duygusuzluğu değil. Duygulu bir sürü parçası var. Ama hız olarak onun yanından geçemeyen bir çok gitaristin onunkilerden çok daha duygulu parçaları var. Kirk bence güzel bir örnek. Gitar tekniği hız olarak bir çok isim ondan önce gelir ama o birçoğundan daha fazla şey koydu ortaya. Kirk konusunu uzatmamakta lazım arkaşın fikridir yani. İyi gitarist tanımı kişiden kişiye değiştikçe sonuçlarda kıyaslamalarda sürekli değişir. Yada Marty Friedman her ikisindende iyidir bana göre.

Malmsteen büyük bir gitaristtir tartışılmaz. Ama bunun dışında çok şey tartışılabilir. Şahsen benim malmsteen kadar büyük gitarist olmayan ama malmsteenin parçalarından daha güzel parçalar ortaya koyduğuna inandığım gitaristler var. Buda müzikten beklentilerin farklı olmasından kaynaklanıyor. Kimiside malmsteeni çok duygulu ve yaratıcı bulur. Saygı duyarım.

Bunları tartısmak bence anlamsız. :) seven sever sevmeyen sevmez.Ama genel olarak "abi su gitarist cok duygusuz calıyo be abi" lafi hep komiğime gitmiştir ne yalan soyleyim. Adam ne hissediyorsa onu calıyo işte :) Malmsteen i severim ( cok da onemsiyodur ya benim begenmemi :) ) ama kendini tekrarladigi bir gercek. Ama Odyssey albumunu sıkılmadan dinlerim. Hem tonu guzeldir hem de hem de sarkılar.

Megadeth79 demiş ki:
Bunları tartısmak bence anlamsız. :) seven sever sevmeyen sevmez.Ama genel olarak "abi su gitarist cok duygusuz calıyo be abi" lafi hep komiğime gitmiştir ne yalan soyleyim. Adam ne hissediyorsa onu calıyo işte :) Malmsteen i severim ( cok da onemsiyodur ya benim begenmemi :) ) ama kendini tekrarladigi bir gercek. Ama Odyssey albumunu sıkılmadan dinlerim. Hem tonu guzeldir hem de hem de sarkılar.

abi gerçekten su gitarist duygusuzdur demek son derece yanlış , bu yuzden sana katılıyorum . tek diyebileceğim malmsteen soloları hızlıdır , hızlı cümleleri anlayabilmek te zordur yani ... tabi bu mesajımıda adminler modlar sileceği için sizler okuyamiyacaksınız :)

dimeisgod demiş ki:
Megadeth79 demiş ki:

abi gerçekten su gitarist duygusuzdur demek son derece yanlış , bu yuzden sana katılıyorum . tek diyebileceğim malmsteen soloları hızlıdır , hızlı cümleleri anlayabilmek te zordur yani ... tabi bu mesajımıda adminler modlar sileceği için sizler okuyamiyacaksınız :)

tebrik ediyorum çok güzel bi şeye değindin;"hzılı cümleleri anlamak zordur". sanırım bu bütün tartışmayı özetliyor.malmsteen in yaptığı müziği hakkıyla kavrayabişmek için önce klasik müzik dinlemiş olmak lazım diye düşünüyorum.öbür türlü kişiye anlamsız ve hızlıca basılmış notalar topluluğu olarak gelebilir.

ErenimooO demiş ki:
dimeisgod demiş ki:
Megadeth79 demiş ki:

tebrik ediyorum çok güzel bi şeye değindin;"hzılı cümleleri anlamak zordur". sanırım bu bütün tartışmayı özetliyor.malmsteen in yaptığı müziği hakkıyla kavrayabişmek için önce klasik müzik dinlemiş olmak lazım diye düşünüyorum.öbür türlü kişiye anlamsız ve hızlıca basılmış notalar topluluğu olarak gelebilir.

evet abi mesela bazı egzersizlerinde cok hızlı diye yavaslatarak izliyordum abi haliyle ses de tane tane cıkıyordu, o zaman malmsteen in caldıklarını farklı bir şekilde anlayabiliyordum klasik müzik gamları kullanıyor bu bir gerçek :)

jacksonke1 demiş ki:
Malmsteen konusundan biraz çıkıp, belki genel birşey söyleyecegim, gerekli hissettiğim için yine, başka bir konuda da yine benzer bir görüş paylaştım.Şöyle başlayayım.
Her zaman benim mantığım da, iyi çalmak gerek ki sahip olduğun iyi ekipmanın, gitarın hakkını verebilesin olmuştur fakat bir insan diyorsa mesela; işte tonumdan memnun değilim, ya da şu pedalı şu amfiyi alacağım, imkanım da var diyorsa, bunun üstüne karşıdaki insanların hemen, "ya işte bi önce şöyle çalda bilmem nede, sen Van Halen mısın, Friedman mısında, ne gerek varda şimdi onlara da" gibi, bir yaklaşım sergilemesi, tamamen savunma mekanizmasıdır, o adamın orda öyle bir cevap vermesi, tamamen kendi egosunun dikine gitmektir, cok gereksiz görüyorum, öyle durumlarda insan cool halini koruması, "anladım bütçen varsa tabi şöyle şöyle bişey alabilirsin tavsiye ederim" şeklinde bir tavrı olması gereklidir, arkadaş çevreleri arasında ki embesil tartışmalar da hep bu konular üstündedir zaten bilen bilir, dediğim gibi, okadar üstelememek gerek bu mevzuyu cok yanlıs, alabiliyorsa bırak arkadaş alsın iyi gitarınıda, ekipmanınıda, parası var sanane ki dimi ? Yani boşver iyi çalıp çalmayacağına o adam karar versin, gurur meselesi haline getirmek, bukadar abartmak bu gitar vs muhabbetlerini cok anlamsız salakça gelir her zaman bana. Bazı şeyleri aşmak gerek .

Aynen İlker, katılıyorum sana.

Geri