Sahibinden.com Dolandırıcılığa Sahip Mi Çıkıyor?

Herkese merhaba.

Dün tecrübe ettiğim bir konuyu ikinci el müzik aletleri satın alan arkadaşların dikkatini çekmek için burada açmak istedim.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-fender-ama-iyi-fender-133543340/detay * ilanındaki gitar sahibine ait açıklamada "seri numarasından da anlaşılacağı gibi gitar (Z94...) 1994 yapımıdır ki ben de 97 senesinde satın aldım" yazmaktaydı (ki dikkatinizi çekerse paragraf alakasız başlamakta). Ben de fender seri numaralarının açılımını anlatan resmi bir site linki ekleyerek gitarın 2009 model olduğunu, muhtemel bir dolandırıcılık ilanı olabileceğini sahibinden.com yönetimine "ilanla ilgili şikayetim var" butonuna basarak ilettim. İlan önce onay sürecine alındı. Yaklaşık 1 saat sonra da yukarıdaki şekilde yeniden yayınlandı. Yani kısacası şikayet ederek dolandırıcılığın açığa çıkmasına engel olmaya çalışırken daha derinden ve hissedirmeden yapılmasına çanak tutmuş oldum. Ya da başka bir ifadeyle "ilan sahibinin dolandırıcılık yapmasına sahibinden.com yardımcı oldu" diyebilir miyiz?

* İlanda yeniden bir içerik değişikliği olması ihtimaline karşın içeriği alıntılıyorum:
". geçen yıl , fenderin en son modeli,yapılmış en hafif ve sağlam, ömür boyu kullanalım diye yaptığı hardcaselerden aldım. diğer hardcasesimin metal aksamı bozulmuştu. 500 tl verdim . yine geçen sene , manyetikleri fender texas special customshops ile değiştirdim. stanndart manyetiklere göre ,bridge ve neck manyetiklerinin sarımı daha yüksektir, daha güüçlüdür ve harmonicleri de daha iyi tınlar . bence ideal single manyetik dengesi budur. standart manyatikler çok cılız oluyor , sevenine. 2 ay önce potansların hepsini fender marka ile yeniledim. fretlerde daha tesviye yapılacak çok pay vardır. aldığımdan beri , herzaman casede kullandım , çalmadığım zamanlarda da casein içinde tuttum ki bu çok önemlidir. klayvyesi sorunsuzdur. piano gibi tınlar. eğrilme bükülmesi yoktur. mükemmel bir tuşeye sahiptir . üstünde sadece , küçük bir boya kalkığı vardır ve fotodada gestermişimdir, hiçbir darbesi vuruğu yoktur.ne diyim fender var fender var. profesyonel kullanmak için ,doğru gitardır . herhangi bir bilgi için telefonumdan ulaşabilirsiniz . gitarıda gelip evimde çalar , deneyebilirsiniz. saygılar" http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-fender-ama-iyi-fender-133543340/detay 05/08/2013 13:04

sayısını hatırlamadığım ilanı şikayet ettim , yanıltıcı açıklama , sahte ürün....... ama yüzde doksanında hiçbir değişiklik olmadı hatta çoğu için cevap maili bile atmadılar.

site tarafından bakalım olaya 1 şikayet geldi ve bu şikayetin doğruluğunun da ıspatlanabilmesi açısından araştırma yapılmasını gerektiriyor. Binlerce ilanın işlendiği bir sitede yönetici olsam sadece bir şikayet için ben zaman hacamak istemem. neticede ilanın doğruluğundan site değil satıcı sorumlu. Eğer ilana gelen şikayet sayısı artarsa o zaman ilgilenmek daha makul olabilir. Bazen farkında olmadan da insanlar hatalı bilgi yazabilirler kötü niyetli oldukları anlamına gelmeyebilir. böyle bir hatayı düzeltmesi için şikayette bulunmadan önce kullanıcıya mesaj atıp durumu bildirmeyi denedinizmi?

Sahibinden bu tür durumlarda lütfen bize haber veriniz diyor. Ama muhtemelen paralarını saymakla pek bir meşguller.

"İlan sahiplerinin ilanlarda belirttiği herhangi bir bilgi ya da görselin gerçeği yansıtmadığını düşünüyorsanız veya ilan sahiplerinin üyelik profillerindeki bilgilerin doğru olmadığını düşünüyorsanız, lütfen bize haber veriniz."

Öte yandan, her mesajımın altına "zorunlu olarak" telefon numaramı eklediklerinden (muhtemelen sitedeki mesaj trafiğini azaltmak istiyorlar) tanımadığım insanlara pek mesaj yazasım da yok artık.

Neyse.. İlan bu kadar özensiz hazırlanmışsa, insanın için pek sorgulamak bile gelmiyor.. :)

Şahsen gitardan anlamam.
Fakat ilanın sonunda ''gitarı gelip evimde çalıp alabilirsiniz'' diyor.
Satın alma niyeti olan biri anlayan biriyle (kuru kalabalık) beraber, adamı kendi evinde dilediği gibi aletle ilgili binbir sorguya çekebilir.
Saatlerce oturup (cipsler-kolalar) test edip, iyi günler diyip almadan gidebilir.
Öyle turşuya, böyle kavanoz kullanabilirsiniz. :)
Tabi ürün beklentilerinizi karşılıyorsa satın almayıda unutmayın. :woot:

Komik olan şu bildiğim kadarıyla 2000 sonrası Fenderler kalite olarak 90'lı yılların Fender'lerinden daha iyi. Yani işini iyi bilene adam kendi malının kötü reklamını yapmış.

iyimser olalım, adam 0 yerine 9 a basmış ilanı yazarken (standart laptop klavyesi??) o da bir 2009 diyor bir 94 bir 97... 0 ları 9 ları karıştırdı da hepsi de bu kadar karışmaz herhalde ?

kötümser olalım, ortada ne 90 üretimi ne 2000 üretimi bir gitar var foto google image'den çekmiş koymuş. ilan sonuna da "isteyen gelip deneyebilir" diyerek güven vermeye çalışmış " kargo ile almayı düşünenler bakın ortada sahte yanlış bilgi ya da olmayan bir gitar olsa bunu dermiyim hiç! kargocular sizlere selam ederim" amacı gütmüş. En iyi yolu adamdan randevu almak ve gitarı görüp denemek.

Sahibinden.com zaten hukuki olarak kendini bağlamıştır ilan kurallarını okudumu işaretliyoruz ya hani ilan verirken orada binbir türlü şekilde kendilerini istisnasız garanti altına alıyor hele ki get siz alışverişlerde sahibinden.com sadece bir ilan sitesi.. adamlar bir ergenin fender gitar diye karton tahta parçaları ile birleştirip güya kendince trolleyecek ilanına onay verdiler baya da uzun süre ilan aktif kaldı. Binlerce ilan onaylıyorlar da bence ilan açıklaması uzun olunca filan "okuyamadım durumum yoktu kardeşe" bağlıyor kontrol eden elemanlar "yaa tamam işte açıklamış yazmış bir sürü doğrudur" deyip next e basıyorlar.

Kendi satılık ilanlarımda bile kontrol ettim bunu normalde email vermek yasak açıklama uzundu sonuna e mail adresimi yazıp boşluk hotmail boşluk com diye yazdım aynı ilanı abartmıyorum 5-6 kere düzenleyip yeniden yayınladım adamların okumadığı belli çakmadılar uzun süre. En sonunda biri çaktı geri döndü arkasından yine denedim yine geri döndü. Demek ki rotasyon usulu çalışıyor adamlar o hafta çalışan eleman açık gözlü çıktı diye düşündüm. Şuan yine photobucket . com yazdım ilana normalde bu da yasak ama çakmadılar bu zaten ilanın ortasında yazıyor anlamaları da güç özetle :)

Son düzenleme:
O değil de bildiğin yabancı biri Google Translate kullanıp Türkiye'de satmaya çalışıyor gibi... Bu nasıl bozuk bir Türkçe'dir böyle...

ilan değişti mi bilmiyorum ilk hali ile şimdiki hali arasında fark var mı.. ama benim de aklıma geldi bu sanki gitar alım satımı ile uğraşıp gitardan anlamayan biri gibi. internetten yabancı siteden fotoları bulup açıklamayı da türkçeye çevirmiş gibi...

ayrıca buca filan diyor İzmir'i pek bilmem ama buca'yı getto olarak biliyorum istanbul'un bağcılar-ümraniyedeki bazı mahallelerine benzer mahalleleri var diye biliyorum İzmir'e gitmeyeli epey zaman oldu tabi son durum ne bilemeyeceğim.Bütün dünyada olduğu gibi gettolar hırsızlık,yalan dolan, uyuşturucu satıcıların olduğu yer. Buradan her ümraniyedeki adam tuh kaka yorumu çıkmasın sadece buralarda denk gelme şansınız çok daha yüksek medyada istanbul'da uyuşturucu operasyonu yapıldı haberlerinin içeriğini ctrl+f ile aratın yarısının metninde ya bağcılar ya ümraniye vs yazıyor.

Bozuk türkçe (okurken işkence çektim bozuk değil adam yeni dil, lehçe icat etmiş resmen) için yine iyimser olalım, Türk uyruklu olmayabilir? ortaasyalı göçmenlerden olabilir? afrikalı Erkan?? uzak ihtimal ama gurbetçi olabilir ama onların 3 . kuşak bile bu kadar kötü yazmaz türkçeyi herhalde?

Son düzenleme:
sahibinden.com.... kaç tane ilanı şikayet ettim bir tanesine bile yanıt gelmedi...get ile belki...ama bir sürü yanıltıcı sahte içerikli ilan var...bence güvenilmez...

ilan değişti mi bilmiyorum ilk hali ile şimdiki hali arasında fark var mı.. ama benim de aklıma geldi bu sanki gitar alım satımı ile uğraşıp gitardan anlamayan biri gibi. internetten yabancı siteden fotoları bulup açıklamayı da türkçeye çevirmiş gibi...

ayrıca buca filan diyor İzmir'i pek bilmem ama buca'yı getto olarak biliyorum istanbul'un bağcılar-ümraniyedeki bazı mahallelerine benzer mahalleleri var diye biliyorum İzmir'e gitmeyeli epey zaman oldu tabi son durum ne bilemeyeceğim.Bütün dünyada olduğu gibi gettolar hırsızlık,yalan dolan, uyuşturucu satıcıların olduğu yer. Buradan her ümraniyedeki adam tuh kaka yorumu çıkmasın sadece buralarda denk gelme şansınız çok daha yüksek medyada istanbul'da uyuşturucu operasyonu yapıldı haberlerinin içeriğini ctrl+f ile aratın yarısının metninde ya bağcılar ya ümraniye vs yazıyor.

Bozuk türkçe (okurken işkence çektim bozuk değil adam yeni dil, lehçe icat etmiş resmen) için yine iyimser olalım, Türk uyruklu olmayabilir? ortaasyalı göçmenlerden olabilir? afrikalı Erkan?? uzak ihtimal ama gurbetçi olabilir ama onların 3 . kuşak bile bu kadar kötü yazmaz türkçeyi herhalde?

Burda Buca ile ilgili önyargılarınıza katılmıyorum DEÜ nün 3 tane kampüsü olan bir ilçedir.Bir tanesindende ben mezun oldum.Bir Karşıyaka yada Göztepe yada Bornova gibi tabiki değildir çok göç almıştır varoş semtleri vardır ama getto değildir.Hatta forumdan çok sevdiğimiz arkadaşlarımız arasında orada yaşayanlarda vardır.Amacım tartışmak değil alışveriş yapılırken Bucayla ilgili yanlış bir düşünce oluşmamasını sağlamaktır.Teşekkürler.

Bence biraz tarafsız bakalım. Kişide bilmiyor olabilir. Her gitarın üretim tarihini numaralandırma formatı farklıdır. Satıcıda bazı diğer markalar gibi düşünmüştür, baştaki o rakamları yıl olarak zannedip yazmıştır. Hemen art niyet aramak, hatta siteyi suçlamak yersiz.

Birde şöyle bir durum var. Çok iyi müzisyen olup, harika gitarist olup, say desen 5 tane gitar markası sayamayacak insanlar var. Herkes bizler gibi zamanını böyle sanal muhabbetlerde geçirip her ürünü marka model olarak ezberlemeye çalışmıyor. İnanın böyle insanlar var. Hatta çok başarılı gitaristlerin söyleşilerini izleyin, ekipmanını tanıtırken sanki bu işlere geçen hafta başlamış gibi anlatırlar. M.Türkcanın gitarındaki manyetiklerin modelini hatırlayana kadar akla karayı seçtiğine şahit oldum.

Yani insanları hemen yargılamayın. Bence ilanda anlam karmaşası dışında bir bozukluk yok.

Burda Buca ile ilgili önyargılarınıza katılmıyorum DEÜ nün 3 tane kampüsü olan bir ilçedir.Bir tanesindende ben mezun oldum.Bir Karşıyaka yada Göztepe yada Bornova gibi tabiki değildir çok göç almıştır varoş semtleri vardır ama getto değildir.Hatta forumdan çok sevdiğimiz arkadaşlarımız arasında orada yaşayanlarda vardır.Amacım tartışmak değil alışveriş yapılırken Bucayla ilgili yanlış bir düşünce oluşmamasını sağlamaktır.Teşekkürler.

Son durumunu bilmiyorum zaten ama sizin de dediğiniz gibi bazı mahallerinden bahsetmiştim yoksa istanbul'da da bağcılar ve ümraniye için aynı şeyler söylenemez. Yani özetle bir bornova ya da karşıyaka'da karşılaşabileceğiniz ters durumlara rastlama olasılığınızdan daha fazla olduğunu bahsetmiştim tabi ki herkesi zan altında bırakmamak gerekir. neyse konu dağılmasın satıcıya ulaşabilen var mı?

İçerik hakkında sonuna kadar katılıyorum. Ama sahtecilik konusunda hiç katılmıyorum açıkçası.

Önceki mesajımda da söylediğim gibi, gerçekten iyi müzisyen olup, iyi biri olup, ama forumla, internet ile, satış sitelerinde bizlerin kullandıkları jargon ile uzaktan yakından hiç alakası olmayan insanlar var. Yıllardır bu insanların içindeyim hatta, çok iyi biliyorum. İşte bu yüzden diyorum ki, merak eden gider görür gitarı, adamı, rahatlar içi. Hemen yaftalamamak lazım.

4 yıl kadar önce Alanya'da bir barın açılışında sahne alacak grup ile muhabbete girmiştim. Basçının elinde İbanez bas vardı. Abi bu gitar harbiden çok iyi, diğer ibanezler gibi değil, çok kaliteli bir ibanez falan diyordu. Ama adamın gitarı hakkında bildiği tek şey, markasının ibanez, manyetiklerinin bartolini olduğuydu. O da üstünde yazdığı için. Ama gerçekten iyi bir gitardı.

Bir gün geçtim pc başına, araştırayım bakalım neymiş bu dedim. 4000 liranın üzerinde bir bas çıktı. Düşünün adam bu kadar para veriyor, ama say desen özelliklerini bilmiyor. Var böyle kişiler. Bu adam bu gitarı satarken ne kadar tatmin edici şeyler söyleyebilir siz düşünün.

İşte bu yüzden hemen asıp kesmemek lazım, yok sahte, yok çalıntı, yok o, yok bu diye. Bariz bir üçkağıt var ise amenna orası ayrı.

Geri