Elektro Gitar Tel Değişimi Ve Sonrası

C

Cibuti

Herkese merhabalar. Halihazırda var olan konuları kontrol ettim fakat sorularıma tam olarak cevap bulamadığım için bu konuyu açıyorum. Yaklaşık 4.5 ay önce ikinci el aldığım cort m520 ile ilgili bir kaç sorum olacaktı.Aldığımdan beri aynı telleri kullanıyorum ve hiç değiştirmedim ( ince mi teli hariç). Yaklaşık iki-üç hafta önce kalın mi telinin kopmasıyla takım olarak değiştirmeye karar verdim. İşte sorularım da tam bu noktada başlıyor.

1. Kalın mi teli koptuktan sonra 0.10 takım tel bulmam biraz uzun sürdü. O yüzden koptuğundan beri bu güne dek (iki üç hafta) kalın mi teli olmadan yani 5 telli olarak kullandım. Bu durumun gitar için bir zararı var mıdır.

2. Yeni taktığım telleri doğru bir şekilde standart bir şekilde akortlamama rağmen biraz gevşek gibi geldi ve cızırtı yapması da cabası. İnce mi haricinde diğer tellerin hepsi cızırtı yapıyor. Özellikle de kalın teller. Yeni aldığım 0.10 teller ile eski telleri karşılaştırdığımda aralarında kalınlık farkı var gibi geldi bana. Özellikle 5. telde bu göze daha fazla çarpıyor sanki. Tam emin de olamadım ne yapmamı önerirsiniz.?

İlk önce hayırlı olsun diyelim. Gelelim sorularının cevaplarına.
1.) Fazla uzun süre kalmadığı için bir şey olmaz. Ama uzun bir süre kalsaydı sap ayarı bozulabilirdi.
2.) Cızırtı yapmasının sebebi tellerin daha açılmamış olmasıdır. Yani biraz çalarsanız ve tekrar akord ederseniz tellerin cızırtısı geçer. Gelelim asıl konuya. Daha önceki teliniz 0.9 galiba. Gitarlar genel olarak 0.9 teline göre ayarlanır. Bunun nedeni tellerdeki baskıdır. Gitarınız 0.9 teline alıştığı için ve sonra 0.10 tele geçtiğinizden dolaya cızırtı ortaya çıkıyor. Bunu şu şekilde çözebilirsiniz. Sap ayarı ve köprü ayarı yaparak gitarınızın cızırtısına engel olmuş olursunuz. 0.9 ve 0.10 teller arasında kalınlık farkı vardır. Tabi bunların hepsi benim görüşüm.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
1. Çok rahatladım şu an.
2.Bende okuduğum diğer bir kaç mesaj üzerine bir kaç gün içerisinde düzeleceğini düşnüyordum lakin bu denlisine bir gevşeklik biraz tedirgin etti beni doğrusu. Kalınlık farkı ile kast ettiğim ise tam tersi bir durum. Yani yeni aldığım teller eskilerinden biraz ince gibi geldi.

verdiğiniz cevaplardan ötürü çok teşekkürler.

1.) Sizi rahatlattıysa ne mutlu bana.
2.) Telleri dediğim gibi biraz çalın daha sonra tekrar bakın. Veya yeni tel aldığınız için size değişik gelmiş olabilir. Eliniz alışmamış da olabilir. 0.10 telinin daha kalın olması gerekiyor ama dediğim gibi hem gözünüz hem de eliniz alışmamış olabilir.

Önemli değil.

Aldığınız yeni tellerin kalınlığı farklı olabilir bence. İlk olarak buna dikkat edilmeli. Farklı kalınlıktaki teller, farklı gerilimler yaratır sapta. Tonları ve çalım kolaylığı da farklıdır. O yüzden hoşunuza giden kalınlıkta telleri belirleyin ve hep o kalınlıktan devam edin. Aksi takdirde cızırdama yapması kuvvetle muhtemeldir. Bi de bazı tellerin hammaddesinden dolayı biraz daha parlak tonlu olabiliyor. O tarz teller cızırdamaya daha yatkın. Mesela Daddario ve Elixir markalarının telleri farklı yapıdadır. Elixir daha parlak gibi olduğu için cızırdamaya daha yatkın bence.

Sap ayarı işi her gitaristin tereddütte kaldığı bi noktadır. "lan bunu ben de yapabilirim gibi ama ya kırarsam... neyse luthiere götüreyim... ama zor değil gibi. niye para vereyim ki?... neyse götüreyim..." :) kimisi risk alıp kendi yapar, kimisi götürür başkasına yaptırır. Şuna da dikkat etmek lazım, etrafta çok fazla acemi luthier var. Sizden "genel bakım" adı altında 50-100 lira arası bir para alıp, aslında sizin de yapabileceğiniz basit bi bakım yapar. Telleriniz hala cızırdıyor olabilir. Bunun sonucunda alacağınız cevap "olacak o kadar, benim de gitarım cızlıyor, bu model gitarlar hep cızlama yapar vs.". Size tavsiyem, işin peşini bırakmayın ve gitarı teslim aldığınız gibi kontrol edin. Cızlama varsa hemen oracıkta çözün meseleyi.

1.) Sizi rahatlattıysa ne mutlu bana.
2.) Telleri dediğim gibi biraz çalın daha sonra tekrar bakın. Veya yeni tel aldığınız için size değişik gelmiş olabilir. Eliniz alışmamış da olabilir. 0.10 telinin daha kalın olması gerekiyor ama dediğim gibi hem gözünüz hem de eliniz alışmamış olabilir.

Yanyana koyup karşılaştırmıştım hatta eskilerin 0.11 olma ihtimalini bile düşündüm ama büyük ihtimal dediğiniz gibi gözüm eski tellere alışmış olduğu için öyle gelmiş olmalı.
Teşekkürler.

Önemli değil.

Yanyana koyup karşılaştırmıştım hatta eskilerin 0.11 olma ihtimalini bile düşündüm ama büyük ihtimal dediğiniz gibi gözüm eski tellere alışmış olduğu için öyle gelmiş olmalı.
Teşekkürler.
Bu görüşlere bir küçük ekleme, derhal bir luthiere gidip 0.10 tellere göre yeni sap ve köprü ayarları yaptırınız.

şu anda bulunduğum yerde bu işi halledebilecek bir ustayı bulmak inanın çok zor ki 0.10 teli bulmam bile iki haftamı aldı ( müzik marketinin sahibi 0.10 diyerek 0.9 tel yolluyor o kadar gelişmiş(!) bir piayasa var). Ama yaklaşık bir ay sonra İzmir'e gideceğim ve bu konuyu da halletme fırsatı bulabilirim. Çok teşekkürler.

Aldığınız yeni tellerin kalınlığı farklı olabilir bence. İlk olarak buna dikkat edilmeli. Farklı kalınlıktaki teller, farklı gerilimler yaratır sapta. Tonları ve çalım kolaylığı da farklıdır. O yüzden hoşunuza giden kalınlıkta telleri belirleyin ve hep o kalınlıktan devam edin. Aksi takdirde cızırdama yapması kuvvetle muhtemeldir. Bi de bazı tellerin hammaddesinden dolayı biraz daha parlak tonlu olabiliyor. O tarz teller cızırdamaya daha yatkın. Mesela Daddario ve Elixir markalarının telleri farklı yapıdadır. Elixir daha parlak gibi olduğu için cızırdamaya daha yatkın bence.

Sap ayarı işi her gitaristin tereddütte kaldığı bi noktadır. "lan bunu ben de yapabilirim gibi ama ya kırarsam... neyse luthiere götüreyim... ama zor değil gibi. niye para vereyim ki?... neyse götüreyim..." :) kimisi risk alıp kendi yapar, kimisi götürür başkasına yaptırır. Şuna da dikkat etmek lazım, etrafta çok fazla acemi luthier var. Sizden "genel bakım" adı altında 50-100 lira arası bir para alıp, aslında sizin de yapabileceğiniz basit bi bakım yapar. Telleriniz hala cızırdıyor olabilir. Bunun sonucunda alacağınız cevap "olacak o kadar, benim de gitarım cızlıyor, bu model gitarlar hep cızlama yapar vs.". Size tavsiyem, işin peşini bırakmayın ve gitarı teslim aldığınız gibi kontrol edin. Cızlama varsa hemen oracıkta çözün meseleyi.
Eski tellerimin markasını ve kalınlığını bilmediğim için bu seferlik bir nevi deneme yanılma gibi bir şey oldu. Şu anda D'Addarion exl110 tel aldım ve onları taktım. Sonucu bekleyip göreceğim. Umarım bir sorunla karşılaşmam.

Sap ayarı işini kendim yapmayı bu gün düşünmedim değil. Anahtarda var ama cesaret edemedim doğruya doğru. O yüzden bir ay beklemekten başka yapabileceğim pek de bir şey yok sanırım bu konuda. Teşekkürler cevaplarınız için.

Bunun olmasını hiç mi hiç istemem doğrusu. :) Zaten telleri değiştirmeden önce, yaptığım bendlerde bir miktar erime söz konusu oluyordu. Tellerin alt tarafları ise malum: küf, kir vs. vs. Demek ki daha sık tel değişimi yapacağım bundan sonra.

Geri