Gitarda Mekanik (hız) Üstadları Biraz Yardım.

Sap ayarı ve Tel yüksekliği :) Teller ne kadar yüksekse tapping yapmanda o kadar zorlaşır.
Tel yüksekliği gözümde yakın ya :) tabikide sayısal veri olarak hiç ölçmedim.Sap ayarı büyük bir ihtimal vardır yapmıştım çünkü.Bozulmamıştır 10 günde :)
Bu adam gibi rahatça tappingi 10 watt amfi de yapılabilirmi.? Pek sanmıyorum ben :) Hani tellere ellemiyor felan diyeceğim o derece :) Parmakları uçuyor gidiyor.

Hocam pozisyon egzersizleri onemli hatta isin bası. Ben de yeni aciyorum ufkumu bu konuda her telde 3 nota mantigindan yola cik. Once mi ve si tellerini sirayla atlayarak 20.perdeye kadar la minorden calarak sonra da 6 tele yayarak yapabilirsin. Telefondan yaziyorum eve gecince daha detayli kaynak isimleri, link vs. Atmaya caliscam.
Kusura bakmayın daha yeni farkettim.Eve varayım direk deneyeceğim.Çok teşekkürler :)

Video daki adam gibi rahatça tapping yapabilmen için en az legato tekniğinde de o derece başarılı olmalısın :)

Arkadaşın tavsiyesi ile torrente yüklüyorum dosyayı, yükleme tamamlandığında bağlantı yolunu ekleyeceğim.

Video daki adam gibi rahatça tapping yapabilmen için en az legato tekniğinde de o derece başarılı olmalısın :)

Arkadaşın tavsiyesi ile torrente yüklüyorum dosyayı, yükleme tamamlandığında bağlantı yolunu ekleyeceğim.
Sen deyince farkettim cidden tappingin yanı sıra o hammer on ve pull of hareketleri (legato) ciddi anlamda bi o kadarda etkisi oluyor. :) Durmadan çalışcağız artık tek çare bu :)

Kontrolsüz güç güç değildir. Önce bu felsefeyi benimsemelisin. Sonrada kim kadar hızlı olmak istediğini belirleyip ona göre ekipman almalısın. Ama onun kullandığının aynısını. Örneğin Steve Vai kadar hızlı olmak için mecbursun JEM almaya. Yoksa olmaz. M.A.Batio kadar hızlı olmak için Dean alman lazım. Çünkü o gitarların ergonomisiyle o kadar hızlı oluyorlar.

Birde lütfen hız sınırlarına uy bu çalışmaları yaparken. Uyamıyorsan eğer gitarına cruise control taktır. Ucuz bir şey ve tüm müzik dükkanlarında satılıyor. Hemencik orada takarlar. Bende önceleri ayarlayamıyordum hızımı, taktırdım, şimdi çok memnunum.

Kontrolsüz güç güç değildir. Önce bu felsefeyi benimsemelisin. Sonrada kim kadar hızlı olmak istediğini belirleyip ona göre ekipman almalısın. Ama onun kullandığının aynısını. Örneğin Steve Vai kadar hızlı olmak için mecbursun JEM almaya. Yoksa olmaz. M.A.Batio kadar hızlı olmak için Dean alman lazım. Çünkü o gitarların ergonomisiyle o kadar hızlı oluyorlar.

Birde lütfen hız sınırlarına uy bu çalışmaları yaparken. Uyamıyorsan eğer gitarına cruise control taktır. Ucuz bir şey ve tüm müzik dükkanlarında satılıyor. Hemencik orada takarlar. Bende önceleri ayarlayamıyordum hızımı, taktırdım, şimdi çok memnunum.
Hız kurallarından biraz bahsedebilirmisiniz.:)

Ne yaptın Ömer, araştırdın mı hiç ? :)
Dediğiniz ekipmana bakmadım açıkcası,ama melodilerde belki nasıl tarzda bir hız çalışması yapacağıma,Nasıl hissettiysem melodiye ona göre tuşeleme yapacağıma göz attım.Shred videoları serisi indirdim.Sağolsunlar çok yardımcı oldular.Ve bolca pull of,hammer on egzersizleri yapıyorum(legato).Serçe parmağımı yapabileceğimin en güçlüsü yapmaya çalışıyorum.Örümcek yürüyüşleri felan.Sonra Guitar backing track yazıyorum kalıp ritmler çıkıyor youtubda açıyorum ve üstlerinden tekrarını çalıştığım uğraştığım teknikleri katarak doğaçlama soloyla geliştirmeye çalışıyorum.Ve şarkıları inceliyorum.Yani tab olarak çalmak değil oturup bakıyorum nasıl oturtmuş hangi teknikler ağırlıklı.? bir insan artık o grubun 5-6 şarkısını görünce belli başlı teknikleri her şarkısında kullandığını görüyorsun ve anlıyorsunki adamın tarzı sevdiği teknik bu.Hatta bazen 2 tane farklı tab olarak çıkartan insanların ne tür değişiklikler yaparak çıkarttığına bakıyorum birde üstüne kendim çıkartmaya çalışıyorum o müziği birde kendi çıkarttığımla karşılaştırıyorum. Kendine bir yol çiziyorsun.Ve hissettiğin teknikte en başarılı oluyorsun.Mesela tremolo ile vibrato yapmayı çok severim ben.Normal vibratodan daha zevkli gelir.Önce tremoloya basıp sesi boğuklaştırıp her hareketinde tekrar vibrato yapıp sol elinide uydurursan hani öyle bir an olmuştur hepimizde vay anasını deyip hani içinizde bir dolu duygu o anda patlamıştır.Ve hızlandığıma inanıyorum ve ciddende legato önemliymiş legato ya çalıştığımdan beri daha anlamlı oluyor denediğim her teknik.Yani daha 15 yaşındayım fakat o alet elimdeyken yani nasıl anlatayım sizin kadar deneyimim olmasada belki sizin kadar uzman olamasamda o aleti kendi çalabildiğimin en iyisi şeklinde çaldığım o saniyelerden sonra hissedebildiğim yaşayabildiğim en iyi en uzman en geliştirici duyguları yaşıyorum.tappinglerde sıkıntım vardı önce kendim bir sap ayarı yaptım birde ince akord yapmam gerekti telleri iyice yakınlaştırdım bolca legato alıştırmaları yaptım,tekrar tappinge geçtiğim anda hissedilir ve görülebilecek farklar oldu ve çok da gelişicem bu konuda inşallah .Hepinize çok teşekkür ederim.

Helal olsun kardeşim, bu azimle çalış. Olacak olacak. Bende senin gibiydim. Benimde en sevdiğim teknik pull off ve hummer on yapmak aynı anda. Senin gibi çalışa çalışa o kadar hızlı yapıyorumki bunu aynı anda, kimse anlayamıyor, göremiyorlar bile. O kadar hızlandım yani. Sende çalış, inşallah sende çok hızlı olursun. Çok çok hızlı olursun. Çalış çalış.

son yorumundan sonra epey kısa olacak yorumum ama eddie van halen tapping tekniğini de araştır, on parmağın da klavyede olsun :D
Bak o konuda da çok haklısın tapping bir yana sağ elinin serçe parmağıyla güçlü tappingde çok büyük bir mesele bakıcam hemen.Teşekkürler :D
Helal olsun kardeşim, bu azimle çalış. Olacak olacak. Bende senin gibiydim. Benimde en sevdiğim teknik pull off ve hummer on yapmak aynı anda. Senin gibi çalışa çalışa o kadar hızlı yapıyorumki bunu aynı anda, kimse anlayamıyor, göremiyorlar bile. O kadar hızlandım yani. Sende çalış, inşallah sende çok hızlı olursun. Çok çok hızlı olursun. Çalış çalış.
Teşekkür ederim,Tempo arttırıyorum her geçen saniye,Sende daha fazla gelişirsin inşallah :)

Bu adam kadar hızlı olmak ister misin genç? Eğer cevabın evet ise sana yardımcı olabilecek en doğru adam karşında şu an (y) Nasıl yapacağını anlatacağım. Aşama aşama. Acele etme. Ama önce cevap ver, ister misin?

Geri