Ev Tipi Tamamen Tüplü Ampli.

Merhaba arkadaşlar.

1 hafta içinde tamamen tüplü bir ampli alacağım ve yardımınıza ihtiyacım var.

Öncelikle başlıkta da belirttiğim üzere sadece evde kullanacağım ampliyi ve harici güç düşürücüler ile uğraşmak istemiyorum. Müzik hususunda cazdan tutun da groove metale kadar geniş bir yelpazem var ne yazık ki :) İlerleyen zamanlarda analog setup dizmeyi düşünüyorum bunu da göz önünde bulundurmanız ricamdır :)

Bütçe: 3000 - 3500 TL

İyi forumlar :)

Saygılar...

Evde kullanacaksan ve komşularını seviyorsan, 1 wattan yukarısı hayal. Bazı 1 wattların bile eve çok kaçtığı rivayet edilmekte. Bütçenin maşallahı var -haset ve de fesat :D- bence iyi bir amfi (şöyle 15 - 30 watt arası, belli mi olur sahneye çıkacağın gün daha erkenden nasip olur) ve iyi bir attenuator almamak için sebebin yok.

Geleneksel mid yoğunluktaki jazz sound'unu kastediyorsanız bunları hi gain amfilerden almanız pek mümkün değil. Ama bunun dışında hem cleanleri hem drive ı başarılı olup düşük wattlı bir amfi arıyorsanız aklıma engl ın gigmaster serisi geliyor.

Bir de Mesa Boogie Transatlantic serisi var. Pek hi gain sayılmasa da oldukça versatil bir amfi.

Egnater Rebel 20 bulabilirsen kaçırma 1w tan 20 w kadar ayarlanabiliyor kafa olan modelinin ikinci eli bi ara 850 tl ye satıldı bu forumda 2*6v6 2*el84 lamba power lamba var üzerinde istediğin kadar karıştırabiliyorsun iyice incele bence dışarıda çalarsanda al evden çık 3-5 kilo .Ben çok pişmanım o dönem almadığıma.

Yapma abi watt wattir, değişmez adamına göre.

Komşu vardır yarım watta katlanamaz, komşu vardır 5 watta sesi çıkmaz. Apartmanda ayıp olur diye 1 wattı saat dokuzdan ondan sonra açamayan yok mu hiç? An olur yan, alt komşunun sesi çıkmaz ama bir bakarsın karşı apartmandaki adam feryat figan etmekte. Bizim memlekette insan (veya komşu) faktörünü gözardı edemeyiz sonuçta.

Ozaman "1 wattlar bile bazı evlerde fazla kaçar" diye düzeltelim. Çünkü söylediğinden 1 wattlık amfiler arasında fark varmış sonucu çıkıyor.

50 Wattlık amfim var, apartmanda oturduğum halde gece 3'te 3/10 yapıyorum.

Süperim ben, muhteşemim.

banana145.gif
banana145.gif
banana145.gif
banana145.gif
banana145.gif
banana145.gif
banana145.gif
banana145.gif

Şu watt olayına gözünüzü seveyim takılmayın artık lütfen. Gidin mağazada denerken evde çalacağınız volüme getirin, çıkan sesi beğenirseniz alın, beğenmezseniz kalsın. Hatta bir de evde açamayacağınız volüme getirin, aletin kapasitesini görün, şayet satın alırsanız bakar bakar gururlanırsınız "hey yavrum be" diyerek. Güç düşürücünüz varsa daha güzel, onu da alın yanınıza öyle gidin. Attenuator falan olmadan keyif ala ala evinde Mark V, DSL401 besleyen adamlar tanıyorum apartmanlarda. Evde 1 Watt da çalınır, 5 de, 40 da, 50 de.

Soruya dönecek olursak;

Ben olsam bir tane Roland JC120 alır, elimde kalan parayla da bir tane lambalı preamp edinirdim. Mesa V-Twin olur, Studio Pre olur, ENGL E530 olur olur da olur. Bogner'in pedalları çıktı, nasıldır bilmiyorum ama kötü bir şey okumadım henüz bu pedallar hakkında.

İlla tamamı lambalı olsun derseniz de Carvin V3 derim. Mini falan değil ama, direk V3. Bu aleti çalanlar da ya beğenmiyor, ya da benim gibi dibi düşüyor. Amfiye zaman ayırmayla alakalı olduğunu düşünüyorum ben de. Biraz vakit geçirip çözerseniz eğer, çok taşaklı alet. Bugüne kadar çaldığım en versatil amfilerden birisi. Ama kabin seçiyor. Amfinin esnekliğini tamamlayacak bir kabine ihtiyacınız olacak. Denemeden almak risk olur.

Komşu vardır yarım watta katlanamaz, komşu vardır 5 watta sesi çıkmaz. Apartmanda ayıp olur diye 1 wattı saat dokuzdan ondan sonra açamayan yok mu hiç? An olur yan, alt komşunun sesi çıkmaz ama bir bakarsın karşı apartmandaki adam feryat figan etmekte. Bizim memlekette insan (veya komşu) faktörünü gözardı edemeyiz sonuçta.

Guzel abim ben cogunlukla duskunlerin kaldigi bir apartmanda oturuyorum, lakin bilerek sectim ucuz mucuz degil aslinda. Komsularim arasinda alenen donla gezen zenci amcalar, uyusturucu bagimlilari , 10 dolara blowjob teklif eden 50 yas ustu dissiz teyzeler var. Kapicimiz da Jim adinda eski bir istihkam cavusu. Ama bu rezilligin karsiligi olarak da gec saate kadar ses yapma ozgurlugu edinmis bulunuyorum ve bu herseye deger...

Simdi ben evde Dual Rectifier ile takilirken ev sahibemizin gelip ne guzel caliyon, sen takil tadilat yapicaz onu haber veriyim demisligi de var.

Yani diyorum ki emekli albaylan ayni apartmana cikip sonra da lambali amfi istiyorum hemi de kokleyecegim o vakit ne yapicaz diye sormayalim. Bu memleket degil mi ki belediye park yapacak olsa cocuklar oynarken bagrinir gurultu olur diye, 'istemem otopark kalsin' diyenler cogunluktadir. O vakit prosesor + kulaklik da dusunulmesi gereken bir opsiyondur baska yerde dogaydiniz garajda plexinin kanallarini jump edip 10 da calabilirdiniz ama burasi Turkiye. Ben mesela mutlulugu prosesor arti + studyo monitorunde (HS8OM Yamaha) buldum. Cok kasinirsam da 100 wattliklari bin turlu numara ile dizginleyip arada caliyorum ayrica goruntusu yeter yahu ses cikarmasa kac yazar...

Benim lambali kombo adayim (Turkiye'de Fender olduguna gore bu da vardir diye akil yuruterekten) :

http://www.thomann.de/gb/evh_5150_iii_2x12_tube_combo_iv.htm

Bunlarin kafalari super, her yola geliyor kombosu da gayet iyidir diye tahmin ediyorum. Sen de Peavey ve turevlerinden baska bir sey bilmiyorsun (evet bilmiyorum ne yapalim) bunla metal disinda birsey yapilmaz diye satasacak olanlari Allah bir omur Orange Rockerverb calmaya mahkum etsin...Bu arada bu lambali amfi onerileri icin acilan basliklara bir katki olabilir belki diye en sevilesi ve en nefret edilesi lambali amfiler top 20'si yapayim diyorum...

Bugüne kadar 100w legacy, 100w jcm900, 120w bugera besledim evimde. İyi bir compressor'ü FX Loop'tan girince çıkan sesi kompress edebiliyorsunuz. Bir nevi fakir attenuator'ü : ) 1w, 10w takılmayın bunlara. Tuğberk'in de dediği gibi kısık seste ton hoşunuza gidiyorsa alın direk.

Bugüne kadar 100w legacy, 100w jcm900, 120w bugera besledim evimde. İyi bir compressor'ü FX Loop'tan girince çıkan sesi kompress edebiliyorsunuz. Bir nevi fakir attenuator'ü : ) 1w, 10w takılmayın bunlara. Tuğberk'in de dediği gibi kısık seste ton hoşunuza gidiyorsa alın direk.
Kısık seste hoşuna gitmiyor işte mesele bu , bu yüzden takılıyor insanlar bu watt mevzuuna.

Geri