Ebow yapımı

telefon_diregi demiş ki:
Bir senedir bu başlık duruyor burda.. Daha kimse tam olarak yaptıramadı, herkesin son anda bir aksaklık oluyor:( Melih o 8ohmlık zımbırtının yerine (hiç anlamam elektronikten:)) telefon avizesindeki yükselticiyi kullanabiliyorsun sanırım..

abi ben bndan 2-3 ay önce denediğimde her türlü zımbırtıyı denedik.8ohm luk zımbırtılar yerine telefon ahizesi bilmem nesi.ki zaten telefon ahizesinin 8 ohm olayı yok.3 ohm hepsi.:D 8ohm hoparlör var ters bağla çalışır dedi ama oda yemedi.100 ohmluk trafo diye bişey zaten yok.

bu arada mersinden ersin ben bütün malzemelerine 5-10 ytl arası bişey vermiştim ama giriş çıkış olayı yüzünden çalışmadı.

Ya hocam yalan.. Bir yerde fi tarihinin epiladysini buldum..

Çalıştırdım yaklaştırdım gitara, manyetikler aletin sesinden başka bir şey algılamıyor. Yani ebow gibi bit tel salınımı olayı yalan oldu. Sadece hızını arttıdıkça ses daha tizleşiyor. Yani sadece manyetik aletin sesini alıyor..

Ben de baktım epilady boşuna gitmesin, sakallarımı alayım, yok anam o da olmadı, dişi olmak zor işmiş onu da anladım..

Yeni model epiladyler mi acaba?

Gibip bir dükkana da epilady denicem diyip gitar kurmak olmaz ki canım? :?

slm

bende giriştim bi bakıyım neymiş bu diye yaw ne menem bişeyse olmak bilmiyor. giriş sargısı 8 ohm çıkış sargısı 18 19ohm filan yaptım.. olmadı.

yok yeni model epiladyler olmadı gilette fusion traş bıcagım olmadı elektrıkli diş fırcasıda olmadı hepsinde manyetik, aletlerin sesini aldı bir vibratör kaldı denemediğim oda bende yok:D

saygin_ozdemir demiş ki:
yok yeni model epiladyler olmadı gilette fusion traş bıcagım olmadı elektrıkli diş fırcasıda olmadı hepsinde manyetik, aletlerin sesini aldı bir vibratör kaldı denemediğim oda bende yok :D
Ehueh boşuna deneme oda olmaz zaten :D
Ebowun olayı sadece manyetik alan oluşturması değil.telin manyetik alanını (titreşimini) algılayıp bunu güçlendirerek tekrar tele vermesi.Bi çeşit rezonans olayı diyebiliriz sanırım.

Ben Gillette'ten elde ettiğim seslerden memnunum, single coil gitarlarla özellikle... Biraz daha uğraş, bridge pickup'ın açık olsun, var güzel şeyler, biraz zaman harcamak lazım, hafif bir delay'le iyi gidiyor :) Ama tabii E-Bow'la alakası yok elde ettiğim seslerin :D

merhaba arkadaşlar

e-bow yapma konusunda birşeyler başarmış olanlarınız varsa paylaşırlar mı acaba :D ben de merak saldım bugünlerde yapmaya da

telefon_diregi demiş ki:
Arkadaşlar ben yapan birini buldum, fakat fiyat olarak 75ytl istiyor. Şahet kalabalık olursak pazarlık yapar, indiririz fiyatı.. İlgilenenler bana özel mesaj atsın.
ya bundan almak gerek yaa kımmıs bu eleman 7 tl yapan

vigiliante demiş ki:
Arkadaşlar boşuna uğraşmayın ben yaptım ve yakında ambalajınıda bitirip satışa sunucam, satışa çıkınca buradan haber veririm :)
ps: şaka değil.

arkadaşım yaptın güzel de en azından bir resim çek ya da rezistansları söyle ona göre biz de yapalım. bencilliğe gerek yok paylaşım forumu sonuçta burası

jackalkoray demiş ki:
arkadaşım yaptın güzel de en azından bir resim çek ya da rezistansları söyle ona göre biz de yapalım. bencilliğe gerek yok paylaşım forumu sonuçta burası

Üstad yemezler :) bu bencillik değil, 175 dolardan 2 tane ebow satın aldım ve parçaladım. 1 yılımı çözmeye adadım, bencillik yapan sensin 350 dolar ve 1 yılımı ve yüzlerce modelden oluşan argeyi sırf sana söylemek için mi yaptım :) .

Arkadaşlar bobinlerden birisi 0.062 mm dia diğeride 0.048 dia kalınlığından, siz bunun spir, layer ve tur sayısını, kusursuz sarar ve manyetik alanı, izole edip yönlendirebilirseniz zaten başarabilirsiniz. Olay basit bir tel sarma olayı değildir. Bu iş tasarım, mekatronik ve elektro manyetik bilgisi ile temellenir ve en sonunda ses fiziği ile sonlanır. Şimdi diyorumki, bu şema ile sadece saat kullanırsınız, orj, şemada led bile daha fazla sarfiyata sahip :)

Buradan ebow yapan arkadaşlara diyorumki; "yeterince araştırmamışsınız" , tembellik edip bu başlığa takılmayın, bu başlık paylaşım değil, müzik enstrumanları başlığıdır, eğer bişey arıyorsak, onu, gerektiği yerde ararsak buluruz.

Size temel ip ucunu vereyim: neden 2 adet bobin var.

vigiliante demiş ki:
jackalkoray demiş ki:

Üstad yemezler :) bu bencillik değil, 175 dolardan 2 tane ebow satın aldım ve parçaladım. 1 yılımı çözmeye adadım, bencillik yapan sensin 350 dolar ve 1 yılımı ve yüzlerce modelden oluşan argeyi sırf sana söylemek için mi yaptım :) .

Arkadaşlar bobinlerden birisi 0.062 mm dia diğeride 0.048 dia kalınlığından, siz bunun spir, layer ve tur sayısını, kusursuz sarar ve manyetik alanı, izole edip yönlendirebilirseniz zaten başarabilirsiniz. Olay basit bir tel sarma olayı değildir. Bu iş tasarım, mekatronik ve elektro manyetik bilgisi ile temellenir ve en sonunda ses fiziği ile sonlanır. Şimdi diyorumki, bu şema ile sadece saat kullanırsınız, orj, şemada led bile daha fazla sarfiyata sahip :)

Buradan ebow yapan arkadaşlara diyorumki; "yeterince araştırmamışsınız" , tembellik edip bu başlığa takılmayın, bu başlık paylaşım değil, müzik enstrumanları başlığıdır, eğer bişey arıyorsak, onu, gerektiği yerde ararsak buluruz.

Size temel ip ucunu vereyim: neden 2 adet bobin var.

bana kalırsa sen buraya yazarak sadece kendini tatmin ediyorsun.
1 senelik iş değil çünkü ayrıca 2 tane parçalamana da gerek yok bi tanesini aç insan gibi değerleri ölç bitsin bu çile.
hoş hayatında havya tutmamış biriysen 1 yılını alır tabi.
ayrıca newton da ben ömrümü yedim arkadaş bu işlerle gidin kendiniz bulun çekim yasalarını integrali diferansiyeli deseydi
şimdi kağnı ile yolculuk yapıyor olacaktık. bilim paylaşmak ve gelişmek içindir ona buna hava atmak için değil.
ayrıca mekatroniğin ne olduğunu biliyor musun bilmiyorum ama. ben mekatronikte master yapıyorum. ebowla da hiçbir alakası yok yani. sağdan soldan duyduğun birkaç ciks ismi arka arkaya yazmaktan ne haz aldığını da anlamış değilim.

jackalkoray demiş ki:
bana kalırsa sen buraya yazarak sadece kendini tatmin ediyorsun.
1 senelik iş değil çünkü ayrıca 2 tane parçalamana da gerek yok bi tanesini aç insan gibi değerleri ölç bitsin bu çile.
hoş hayatında havya tutmamış biriysen 1 yılını alır tabi.
ayrıca newton da ben ömrümü yedim arkadaş bu işlerle gidin kendiniz bulun çekim yasalarını integrali diferansiyeli deseydi
şimdi kağnı ile yolculuk yapıyor olacaktık. bilim paylaşmak ve gelişmek içindir ona buna hava atmak için değil.
ayrıca mekatroniğin ne olduğunu biliyor musun bilmiyorum ama. ben mekatronikte master yapıyorum. ebowla da hiçbir alakası yok yani. sağdan soldan duyduğun birkaç ciks ismi arka arkaya yazmaktan ne haz aldığını da anlamış değilim.

Satır satır cevaplayım da adil olsun;

**bana kalırsa sen buraya yazarak sadece kendini tatmin ediyorsun.

-sanırım şemayı vermedim diye bozuldun şimdide bozu oynuyorsun. cevabım sert geldi, çamur atmayı deniyorsun küçük düşürmek için.

**1 senelik iş değil çünkü ayrıca 2 tane parçalamana da gerek yok bi tanesini aç insan gibi değerleri ölç bitsin bu çile.

-ebow denen aletin elektronik kısımı, çözülemesin diye, içine; epoxy (uçak kanadı yapıştırmakta kullanılır) polisentetik reçine karışımı bir malzeme ile kaplanır. bu kaplama malzemesi sayesinde e bow -50 ile +250 derece arasında çalışacak bir biçimde, neredeyse kurşun geçirmez ve müdahale edilemez bir sağlamlığa ulaşır. Ayrıça içindeki tüm parçaların üstündeki tanımlama bilgileri silinmiştir, benzerlerinin milyonlarca olduğu düşünülürse, doğru kombinasyon biraz zaman alabilir. Bu aletlerin içini "insan" gibi açtım sen benim için üzülme, elimde gereken bütün dataları var.İinsan gibi derken ben "insan" gibi açtım, bu garı ihtiyarı cevabını hakaret olarak algılıyorum, nihayetinde benim 20 yıllık ahbabım değilsin, adından belli çakal-bak bu hitabı kullanmam nasılki senin hoşuna gitmiyor, sende konuşmana dikkat et, seviyeli olalım karşılıklı.

****hoş hayatında havya tutmamış biriysen 1 yılını alır tabi.

--toplu iğnenin ucu kadar parçaları sökmek günlerini alır insanın, havya ile alakası yok aslanım. Bu arada süper havya kullanırım, görmediğin bilmediğin insanların bilmediğin yetenekleri ve nicelikleri hakkında bu tip yorumlarda bulunma-ki okuyup değerlendiren insanların gözünde küçük düşme.

*****ayrıca newton da ben ömrümü yedim arkadaş bu işlerle gidin kendiniz bulun çekim yasalarını integrali diferansiyeli deseydi
şimdi kağnı ile yolculuk yapıyor olacaktık.

--ne newtonu yahu, burda kurallar tamamen üstad Nikolay TESLA' nın prensipleri ile ilerliyor, sen bi ara teslanın hayatını oku da tekrar konuşalım.

******bilim paylaşmak ve gelişmek içindir ona buna hava atmak için değil.

--burası bilim forumu değil, müzik enstrumanları forumudur. Genelde insanlar pahalı gitarlarını imzalarına koyarak hava atarlar ( kimse üstüne alınmasın ;) )

*****ayrıca mekatroniğin ne olduğunu biliyor musun bilmiyorum ama.

--

MEKATRONİK: Mekanik ve elektronik bileşenlerden oluşan, verileri algılayıcıları (sensörler) yardımıyla çevre ortamdan algılayan, toplamış olduğu bu verileri kontrol donanımları (mikroişlemciler v.s.) ve hafızasındaki yazılımlar marifetiyle yorumlayan ve gerekli kararları alabilen, tahrik elemanları (aktüatörler) ile de gerekli tepkileri veren tüm makineler, cihazlar ve sistemler birer mekatronik sistemlerdir.

buda tamamen ebowun çalışma sistemi ile örtüşüyor.

Senin şu cümleyi söylemen için:

*****ben mekatronikte master yapıyorum. ebowla da hiçbir alakası yok yani.

Senin bu cümleyi yazabilmen için, ebow u çözmüş ve çalışma mantığını bu konu ile temellendirmeye çalışmış olman gerekirdi, ebow un nasıl çalıştığını bilmeden nasıl alakası olmadığını söyleyebiliyorsun, komik bu dediğin şey, yazdıklarını göndermeden önce "Önizleme" butonu ile kontrol et, yada tekrar oku ve öyle " Gönder" tuşuna bas.

***** sağdan soldan duyduğun birkaç ciks ismi arka arkaya yazmaktan ne haz aldığını da anlamış değilim.

--bak burası paylaşım işte, ben ne olduğunu ve nasıl bir sistem kullanarak çalıştığını anlatıyorum, işin bu kısmı paylaşmadır. Haz yok ayrıca ortada. Ciks isim kullanmak istesem inan bana daha "billur"lularını biliyorum.

Ben; İTÜ' de müzik aletleri yapımı ve restorasyonu okumuş-öğrenmiş, Akustik ve ses fiziği üzerine üniversite okumuş, Türkiye' deki en iyi gitar atolyelerinde çalışmış, ve şu anda atolyesi olan, binlerce gitariste hizmet veren, Türkiye' de tek gitar manyetiği yapımcısı olan, insanlara hizmet ve danışmanlık sunan birisi olarak, Yurt dışındaki binlerce kaynağı gece 3 lere kadar hergün araştırıp-tarayarak, arşivleyerek, inceleyerek ve sonuca bağlayarak çalışan bir insan olarak yazıyorum bu yazıyı. Ben kendimi övmüyorum, sen mekatronik master yaptığını söyledin, bende neler yaptığımı söyledim, olay budur. Ben yapabiliyorsam herkes yapar, olay budur.

ps: Ebow projem ticari bir atılımdır, insanların 175 dolara ( 265 tl ye ) aldığı cihazı, üçte bir fiyatına tamamen yerli olarak üretip müzisyenlerin beğenisine sunmayı amaçlıyorum -ki insanlar daha makul fiyatlarla birşeye sahip olsun. Burada ticari sırlar söz konusudur. Veremediğim bilgilerden dolayı özür dilerim, eğer kendi ebow' unuzu yapmak isterseniz size yardımcı olabilirim basit bir model ile, fakat orjinal ebow projesini paylaşmamı beklemeyiniz. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla,

Fatih YILMAZ

Fatih hocam iş yine fizikte mi bitiyor yani?
İşin mekanik kısmını gectim(parçalar bobinler hiç anlamam öyle şeylerden.)
Çalışmanız varsa ses kaydı koyabilirmisiniz?
Türkiyede kendini sürekli geliştiren,yeni şeyler ortaya koyan luthierler görmek sabah sabah(8.41) beni mutlu etti.
İyi çalışmalar :)

Geri