Ötenazi

Şunu söylemeliyim ki konu çok güzel.Yıllarca yoğun bakımda bilinçsiz yatan hastalar var.Yatmaktan her yerleri yara olan,ciğerleri su toplayan,suni maddelerle beslenen,altına yapan,oturamayan,gözünü dahi açıp dünyaya bakamayan o kadar hasta ve çaresiz yakınları varki.
Benim babamda bilinçsiz bir bebek gibi aylarca yattı.Beyin ve bir çok organ ölmüştü.Keşke o hakkımız olsaydı.Ölsün diye yalvarıp,dua edeceğimize kullanırdık.Sevdiğin bir insan gözünün önünde acı çekerken ve sana çektiği acıyı anlatamazken ve sen çaresizliği heran daha çok yaşarken bence ötenazi en mantıklısı.Yavaş yavaş eriyeceğinize gerçekten sonunun olmadığını bilirken en mantıklısı.Ama sadece hastalar için.Her çaresizliğe veya sıkıntıya düşen kullanırsa cılkı çıkar çünkü....

bencede haklısın ze_ze.sonuçta o halini görüp üzülmekten başka bişey gelmiyor insann elinden.yaşadıgına bile sevinemiyorsun.çünkü o yaşayan bir ölü gibi.bu gibi durmlarda uygulanması iyi bir bakıma.

ben mucizlere inanıorum ve ne olursa olsun hala yaşama ve kurtulma ümidin
herkez için olduuna inanıorum.Bunun gerçekleşme olasılığı milyonda bir de olsa.ya o milyonda birlik kısımdaysa ölmeyi seçen insan

beyin ölümü gercekleşmiş biri için bi ümit olacagını sanmıyorum.bu baglamda olması mantıklı gibi ama insan o psikolojide neler hisseder kestiremiyorum. :?
yinede büyük konusmamak lazım!

beyin ölümü gerçekleşen insanların zaten makineden fişleri çekilme tabiriyle ailelerinin aldığı kararla hayatlarına son verilebiliyor ve pekte ötenazi sayılmaz çünki insanın bilinç kavramı bir daha geri gelmemek üzere yok olmuş olur o anda ;)
yani yaşasa ne yaşadığını hisseder ne acı çektiğini...

"mrla" Mucizelere inandığını söylemiş.Bizde aylarca mucize bekledik ama muzice olması imaknsızsa beklemek de gereksizdir.Gerçi yaşamak lazım şimdi siz yaşamadığınız için o çaresizliği anlayamazsınız.

haklısın ze_ze yaşamadığımız için böle konuşmamız kolay... o durumla karşı karşıya kaldığın zaman düşüncelerin nası değişebileceği konusunda pek bi fikrim yok. biz dışardan bakıyoruz ama sen o olayı bizzat yaşamışsın

Olumcul bir hastaliktan aci ceken, yatalak, hic bir fonksiyonu olmayan bir insan nasil kendini oldurebilir soylermisin? Ne gibi cirkinlikler cikarmis yasallasinca? Bunu uygulayan ulkeler var, yasalar ona gore duzenlenmis. Her aklina esen otenazi uygulamiyor. Doktor kontrolu altinda belirli kanunlar cercevesinde yapiliyor!

Oceanides, hiç bir fonksiyonu kalmamış bir insan, bilinci kapalı bir insan, kendi iradesiyle buna karar verebilecek yetiye sahip değildir ve ikinci, üçüncü şahısları devreye sokar bu da.
Şöyle bir örnek de vermek isterim bu konudaki tepkimi haklı göstermek adına: Çin'in nüfus patlaması siyaseti sonucunda, anne babalar doğan sakat çocuklarını bakımevlerine terketmişler ve bakımevlerinde bu çocukların büyük bir çoğunluğunun hayatlarına son verilmiştir. Bu da iradeye bağlı olmayan ötenaziye bir örnektir. Hiç kimse bir başka kişinin yaşam hakkı üzerine kararlar alamaz.
Bunun yanı sıra organ mafyası diye bir gerçek var, bu kadar dümdüz bakmayın, nolur. Her sey filmlerde gördüğünüz gibi dümdüz değil...

Ben filmlerden degil gercek hayattan bahsediyorum. Gozunu acip bakabilirsen Turkiye disinda bir dunya var ve bu ulkelerde hersey kanunlar cercevesinde yapiliyor. Ben otenazi hakkimi kullanmak istersem ve bunu bilincim acikken kanuni bir sekilde belirtmis ve atiyorum bilincimi kaybedersem diye bu yetkiyi anneme vermissem buna kim karisabilir? Bu benim irademle yaptigim secimin baskasi tarafindan uygulanmasidir sadece!

Bu kadar dumduz bakma lutfen, hersey Show TV de gordugun gibi degil :D

"Neden böyle bir karar alıyorsun" diye iddialaşmıyorum kimseyle. Sadece bunun yasallaştırılmasıyla doğabilecek diğer problemleri anlatmaya çalışıyorum...
Hmm bu arada bahsettiğin kanalda ötenazi konusuna değindiklerini bilmiyordum, sağol, arada bakarım bundan sonra... :)

ölmek basit birşey değildir... birine intihar tavsiyesinde bulunmak da değildir... çünkü intihar ölümün en zararlı şeklidir... Bir kere ölünce acı çekmeyeceğinizi nerden bileceksiniz? Bir insan yaşarken kendimi karar verdi de ölürken kendisine bırakıyorsunuz kararı... bence yanlış... Bir çok insan öleceği sanılırken mucizevi şekilde hayata dönmüştür... Ötenaziye izin vrilmesi bir cinayete kapı aralamaktır.

ze_ze demiş ki:
Şunu söylemeliyim ki konu çok güzel.Yıllarca yoğun bakımda bilinçsiz yatan hastalar var.Yatmaktan her yerleri yara olan,ciğerleri su toplayan,suni maddelerle beslenen,altına yapan,oturamayan,gözünü dahi açıp dünyaya bakamayan o kadar hasta ve çaresiz yakınları varki.
Benim babamda bilinçsiz bir bebek gibi aylarca yattı.Beyin ve bir çok organ ölmüştü.Keşke o hakkımız olsaydı.Ölsün diye yalvarıp,dua edeceğimize kullanırdık.Sevdiğin bir insan gözünün önünde acı çekerken ve sana çektiği acıyı anlatamazken ve sen çaresizliği heran daha çok yaşarken bence ötenazi en mantıklısı.Yavaş yavaş eriyeceğinize gerçekten sonunun olmadığını bilirken en mantıklısı.Ama sadece hastalar için.Her çaresizliğe veya sıkıntıya düşen kullanırsa cılkı çıkar çünkü....

ötenazi konusu hakkında yanlış olduğunu düşünürdüm. ama bu yazıyı okuduğumda benimde çocukluğumdan bir anı canlandı. evet bencede ötenazi olmalıdır. hiçbir can acı çekmek zorunda değildir :(

crnky demiş ki:
ölmek basit birşey değildir... birine intihar tavsiyesinde bulunmak da değildir... çünkü intihar ölümün en zararlı şeklidir... Bir kere ölünce acı çekmeyeceğinizi nerden bileceksiniz? Bir insan yaşarken kendimi karar verdi de ölürken kendisine bırakıyorsunuz kararı... bence yanlış... Bir çok insan öleceği sanılırken mucizevi şekilde hayata dönmüştür... Ötenaziye izin vrilmesi bir cinayete kapı aralamaktır.

yıllarca bitkisel hayatla yaşayan insanların birgün bi muzice olur da iyileşir umuduyla hayatta tutmakta zor.tabi burda o insanın pek tercih hakkı olmuyor..ama onun dışında şartlara göre değişebilir ötenazi hakkı.

doktor kontrolünde yapılan meşru intihardır ötenzi.
bu konuda konuşmadan önce birkaç kez düşünmek gerekir çünkü insan kendi tahammül sınırlarını bu sınırlara ulaşıncaya kadar bilemez. yanlıştır derken yıllarca bir yatağa bilinçsiz bağlanır durumda olmaya yeğlenir hale gelinebilir kolayca.
mantıksal olarak tercihe bağlı ve olması gerekli bir hadise gibi gelir, ötenazi isteğini oluşturan koşulların, kararı veren kişinin mantığını ne kadar etkilediği, ne kadar sağlıklı karar verdiği veya gelişen tıp biliminin ötenazi işleminden 1-2 ay sonra mevcut hastalığı tedavi edecek bir yöntem bulup bulamayacağı gibi soru işaretlerine rağmen isteyen herkes kendi hayatını sonlandırma hakkınada sahip olmalıdır,
veya olmalı mıdır? doğarken bize sorulmuyorsa ölürken sorulması etik midir?
dini açıdan ise, hangi din olursa olsun umutsuz veya acı dolu hastalık durumu bir testtir ve ötenazi bu testte başarısızlık olarak kabul edilir.

Otenazi kisisel bir tercihtir, bu bakimdan dinine bagli olan bir insan belki de bu tercihi kullanmak istemeyecektir. Ama herhangi bir dinin mensubu olmayan bir insan daha farkli dusunup hareket edebilir. Onemli olan, bu hakkin isteyenlere verilmesidir. Dogarken bize sorulmamis olmasi gercegi, ölurken bu tercihi kullanmak isteyisimize engel teskil etmemelidir.

Hastalıktan dolayı acı çekmenin bir test olduğuna katılıyorum...
Ama şimdi bir daha okudum da... İllaki o insan intihar etmek istiyorsa bir şey diyemem. Ama pek tavsiye edilesi bir şey değil. Ben doktor olsam ötenazi isteyen hastanın isteğini yerine getirmezdim...

Geri