Türkiye Rock Vokali Eğitimi - Kişisel Deneyimi Ve Önerisi Olanlar ?

Uzun süredir (25 yıl...) gitar çalmama rağmen vokal yapmayı ciddi ciddi hiç düşünmemiştim. Yakın zamanda bir vokal koçu ile görüşüp ders almaya başladım. Klasik eğitimli birisiyle çalışmayı hiç düşünmediğim için özellikle popüler müzik vokaline odaklanan ve müzik tarzları konusunda açık fikirli bir eğitmen olmasını istedim (üste para verseler operacıdan ders almam, hiç işim olmaz...zaten tümüyle farklı bir zihniyet ile icra söz konusu orada...). Yaklaşık 4 ay oldu derslere başlayalı ve vokalde en azından genel anlamda belli bilgileri edindiğimi düşünüyorum. Ayrıca, takıldığım konularda bariz bir farkındalık yarattı dersler, söylerken hangi noktada neden zorlandığımı artık çok rahat teşhis edebildiğim gibi, sevdiğim vokalistleri dinlerken de hangi sesi nasıl ürettiklerini çok daha iyi anlıyorum.

Ne var ki, pratikte şarkı söyleyişimde henüz net bir ilerleme göremediğim gibi, belli noktalarda tıkanmaya başladığımı da hissettim. Daha da kötüsü, geniş bir ses aralğım olmasına ve bir taraftan iyi kötü bir grup ile prova bile yapmaya başlamama rağmen, ben halen tonumu hiç beğenmiyorum ve ses tınımla barışık hale gelemedim. Bu konuda dersler de pek bir işe yaramadı. Kayıtlarımı dinlediğim zaman duyabildiğim tek pozitif unsur, yeni başlayan pek çok insanın aksine, kolay kolay detone olmamam veya detone olduğum zaman derhal duyabilmem. Bu da muhtemelen enstrüman çalıyor olmamdan kaynaklanıyor. Ancak, ürettiğim ton oldukça karaktersiz ve bayağı geliyor kulağıma. (İnsanlara kendi sesinin farklı geldiğini biliyorum, bahsettiğim öyle bir şey değil...) Şarkı söylediğim grup henüz beni atmadı:) Ama ben ayrılmayı düşünüyorum bir taraftan, çünkü bir şeylerin pek de iyi olmadığının farkındayım.

Ne yazık ki Türkiye'de öyle hem Ian Gillan, Glenn Hughes, David Coverdale, Mark Boals, John West, Jeff Scott Soto vb gibi hard rock vokalleri düzeyinde icracı olup aynı zamanda eğitici de olabilecek düzeyde birini bulma şanısınız yok gibi bir şey. (aynı şey gitarda geçerli değil oysa...) Hocanın donanımı ne olursa olsun, müzikal anlamda aynı frekansta olmak önemli ve sizin söylediğiniz ya da söylemek istediğiniz vokalistleri özellikle dinleyen ve etüd etmiş birisinin eksikliği hissediliyor. Her ne kadar doğru şarkı söylemenin tek bir yöntemi olduğu iddia edilebilirse de, bu ne yazık ki bence sadece bir dogma. Klasik gitaristler de aynı şeyi diğer gitar tarzlar için iddia edebilirler, ama bu kesinlikle doğru değil. Tabii bir de şu gerçek var: Ders aldığınız kişi sizin karşınızda takdir ettiğiniz bir icracının düzeyinde çalabildiği zaman bu çok büyük fark yaratıyor. Örneğin, size neoklasik shred çalmayı öğretebileceğini iddia eden adamın Malmsteen parçası icra edebilmesini beklemek ya da onun tarzında emprovize çalabilmesini istemek bence son derece makul bir talep. Ama eğer adam size "benim tarzım daha çok blues aslında" ... filan derse bu çok da motive edici olmaz:)
Halbuki ben henüz çatır çatır Mark Boals söyleyebilen bir rock vokal koçunu henüz duymadım Türkiye'de:) Arz-talep meselesi olabilir tabii. Belki de memlekette pek fazla rock vokalisti çıkmamasının nedeni budur. Anadolu rock veya alternatif söyleyen vokal icracılarının çoğu zaten berbat Türkiye'de ve muhtemelen hiç biri doğru düzgün vokal altyapısı alma ihtiyacı da hissetmiyor. Hard rock söylemeye pek hevesli adam da olmadığından bu konuda ders almak isteyen de çıkmıyor. (Nitekim, çok sayıda öğrencisi olan eğitmenimin de muhtemelen klasik rock ve hard rock gibi erkek sesinin en iddialı kullanıldığı tarzlarda söylemek isteyen başka bir erkek öğrencisi yok.)

Şunu da fark ettim: İş vokale geldiği zaman, "hoca" konumundaki adamın pek de icraya gelememesi aslında dünyada da oldukça yaygın bir sorunmuş. İnternet üzerinden çok sayıda eğitim programına abone oldum ve satın aldım. Ama gerçekten icracı olduğunu kanıtlayan tek bir rock vokali hocası var benim görebildiğim kadarıyla: Ken Tamplin. Diğerlerinin hepsi masal anlatıyor ve sadece egzersiz yaptırıyorlar. Tamplin ise çatır çatır bütün vokalistlerin şarkılarını söylüyor. (Youtube'dan bakabilirsiniz.) Derslerini satın aldım, ama ne yazık ki bu adamla birebir ders yapma şansım yok:) Skype ile ders filan pek öyle verimli olacak bir şey değil benim gözümde. Hele de Türkiye'nin internet bağlantısı ile...

Bu konuda ilerleme kaydetmiş veya benim gibi sıkıntılar yaşamış kişiler varsa buradan deneyimlerimizi paylaşabileceğimizi umuyorum. Rock vokali büyük ölçüde sezgisel olarak geliştirilen bir şey gibi geliyor bana. Evet, yanlış tekniklerle insanın sesine zarar vermesi mümkün, ama sadece yanlıştan uzak durmayı öğrenmekle bir yere de varılmıyor. Bundan çok daha fazlası lazım.

Son düzenleme:
Şarkı söylemek gitar çalmaktan farklı maalesef ...Paran varsa en iyi gitarı alıp en iyi ekipmanla en iyi hocayla iyi kötü birşeyler yaparsın çalışarak ,ama şarkı söylemek için birincil enstrümanın gırtlağın, ses tellerin yani genetik kodların ve dünyada sadece sana ait olan sesin .Evet sezgisel olarak geliştirebileceğin birşey ama ben herkesin şarkı söyleyebileceğine maalesef inanmıyorum.8500 den fazla sahne almış bir şarkıcı ve gitarist olarak(ukalalık olsun diye yazmadım inanın bana bu memlekette bu kadar sahne almış birisi olduğunu zannetmiyorum varsa tanışmak isterim 19 yaşından beri aralıksız şarkı söylüyorum nasipse 46 yaşıma gireceğim)Her türde ve birçok dilde şarkı söyledim .Tek bir tavsiyem var şarkı söylerken hiç birşeyi düşünmeyin kendinizi dinleyin eğer duyduğunuz şeyi beğeniyorsanız ve bulunduğunuz ortamdaki diğer kişiler (sizi tanımayan kişiler)beğeniyorsa olay tamamdır.Bi de sesinizin sınırlarını bilin ve ona göre söyleyin ki yapılan en büyük yanlışlardandır.Misal Hotel California Bm dür ama ben Gm söylersem daha etkili ve rahat söylerimtutup Bm dende söyleyebilirim belki ama o gecenin kalanını çıkaramam.Gece gece bi şişe tekila kafasıyla yazdım kusur olduysa affola...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şarkı söylemek gitar çalmaktan farklı maalesef ...Paran varsa en iyi gitarı alıp en iyi ekipmanla en iyi hocayla iyi kötü birşeyler yaparsın çalışarak ,ama şarkı söylemek için birincil enstrümanın gırtlağın, ses tellerin yani genetik kodların ve dünyada sadece sana ait olan sesin .Evet sezgisel olarak geliştirebileceğin birşey ama ben herkesin şarkı söyleyebileceğine maalesef inanmıyorum.8500 den fazla sahne almış bir şarkıcı ve gitarist olarak(ukalalık olsun diye yazmadım inanın bana bu memlekette bu kadar sahne almış birisi olduğunu zannetmiyorum varsa tanışmak isterim 19 yaşından beri aralıksız şarkı söylüyorum nasipse 46 yaşıma gireceğim)Her türde ve birçok dilde şarkı söyledim .Tek bir tavsiyem var şarkı söylerken hiç birşeyi düşünmeyin kendinizi dinleyin eğer duyduğunuz şeyi beğeniyorsanız ve bulunduğunuz ortamdaki diğer kişiler (sizi tanımayan kişiler)beğeniyorsa olay tamamdır.Bi de sesinizin sınırlarını bilin ve ona göre söyleyin ki yapılan en büyük yanlışlardandır.Misal Hotel California Bm dür ama ben Gm söylersem daha etkili ve rahat söylerimtutup Bm dende söyleyebilirim belki ama o gecenin kalanını çıkaramam.Gece gece bi şişe tekila kafasıyla yazdım kusur olduysa affola...

Teşekkür ederim. Bence meselenin özüne değimişsiniz aslında. "Herkes şarkı söyleyebilir" varsayımını tartışmaya açmak bence de önemli. Çünkü bence bu iddia aslında meseleyi çarpıtıyor. Evet, herkese şan tekniği öğretilebilir. Ama herkesin tınısı aynı derecede güzel değil ne yazık ki. Bu nedenle aslında esas mesele "herkes şarkı söyleyebilir mi ?" değil. "Herkes, insanların genel oarak "güzel" ölçütlerine uygun ses üretebilir mi ?" Asıl soru bu. Ama vokal koçlarının çıkar çatışması var ve kolay kolay kimse bunu yüzünüze karşı söylemiyor:)

Ne yazık ki ben kendi sesimde duyduğum şeyi beğenmiyorum henüz. İleride bu durum değişir mi bunu da bilmiyorum. Ama kimileri de bunun mental bir hadise olduğunu söylüyor. Kendi sesini beğenmeyen çok insan var aslında. Böyle bir gerçek de var yani. Kimileri de doğru teknik ile herkesin sesinin güzel çıkacağı iddiasında.

Bence şarkı söyleme tonu dışında diğer teknik konular aşılabilir.Fakat yüzlerce grup olmasına rağmen ses tonu size hitap eden vokal sayısı bir elin parmaklarını geçmez.Ayrıca ses genişliği veya gücü pek önemli değil bence.Jimi Hendrix dinlerken o ses tonuna ait güzellik ortaya çıkıyor.Daha güçlü bir sesten dinlediğimde aynı tadı alamıyorum.

Geri