Izmir'li Luthier Erkan Sizarlar Hakkında...

Hocam çok farklı,denenmemiş ve lüthier tarafından gitarlarında hiç kullanılmamış ağaçlar kullanmamanızı tavsiye ederim.Hiç akla gelmeyen telafisi çok zor sorunları çıkabiliyor ağaçların.Benm duydugum bir örnek sapın bükülmesi olmuştu mesela.İyi araştırmanızı öneririm

Hocam çok farklı,denenmemiş ve lüthier tarafından gitarlarında hiç kullanılmamış ağaçlar kullanmamanızı tavsiye ederim.Hiç akla gelmeyen telafisi çok zor sorunları çıkabiliyor ağaçların.Benm duydugum bir örnek sapın bükülmesi olmuştu mesela.İyi araştırmanızı öneririm

Herşey için geçerli aslında bu ama Erkan abi uygun olmayan ağaçlardan yapmaz zaten deneysel bir proje yoksa ortada,
Sap bükülmesinde hangi ağaç kullanılmış merak ettim?

Uygun olmayan bir ağaç tercih edeceğimi zannetmiyorum. Zira Gibson Custom'larda hangi malzeme kullanılıyorsa aynısını isterim. Ancak belki ağacın yapısı ve kuru yaşı değişebilir.

Merhabalar...Erkan Sızarlar la daha önce tanışmıştım..İşinde iyidir..Hatta forumda suskunnefere lp yapmıştı ve kendisi çok memnundu..Çok dürüst birisidir...İş yaptıranların çoğu memnun kalır..Bende kendisine bir stratımı boyatmıştım..Hatta resimlerini bulup buraya asayım..İşçilik 10 numara idi...Şu an 62 reissue var.Fret vs .işçiliği gerekse tereddütsüz gideceğim yerdir...Yaptığı bas gitarlar bir çok müzisyen tarafından aranır, beğenilir...Zaten kendisi size ağaç seçiminden aksama kadar oldukça yol gösterici olacaktır...Durumları toparlayınca kendisine bir strat yaptıracağım,eli kulağında..

erkan ustanın ağaç işçiliği iyi ama gitar mekaniğine pek fazla ağırlığı yok. aslında ben erkan ustayı daha çok bas gitar imalatçısı olarak görüyorum yani kendi de bu yöne ağırlık vermekte.

Çok çok iyi bir adamdır,sadece çayını içmeye,sohbet etmeye bile gidebilirsiniz ama sohbeti fazla uzatmayın adamı işinden alıkoyup o taş gibi ağır maun odununu kafanızda denetmeyin :D
Ancak sertifikasız ve oturmamış ağaçlar kullandığından(istemeyerek te olsa) saplarda 2-3 yıl sonra ciddi hareketlenmeler başlıyor...En önemlisi de kendisi bas gitar yapımında daha ustadır ve elektro gitarların sıfırdan yapımından ziyade tamiratında daha iyidir.

Çok çok iyi bir adamdır,sadece çayını içmeye,sohbet etmeye bile gidebilirsiniz ama sohbeti fazla uzatmayın adamı işinden alıkoyup o taş gibi ağır maun odununu kafanızda denetmeyin :D
Ancak sertifikasız ve oturmamış ağaçlar kullandığından(istemeyerek te olsa) saplarda 2-3 yıl sonra ciddi hareketlenmeler başlıyor...En önemlisi de kendisi bas gitar yapımında daha ustadır ve elektro gitarların sıfırdan yapımından ziyade tamiratında daha iyidir.

Sertifikalı ağaç nereden bulabilirim peki?

Saptaki hareketlenme ile ilgili resim paylaşabilir misiniz?

Diğer enstrümanist arkadaşlar nasıl yapar bilmiyorum ama ben hiç " yarın öbür gün lazım olur,sorulur çaldığım,sahip olduğum tüm gitarların günlük,aylık veya yıllık durumlarını fotoğraflayayım" demedim,düşünmedim bile.Ukala olarak algılanmak istemem ama "saptaki hareketlenme" için Türkiye Okçuluk Federasyonu'nun sitesini açın herhangi bir resimdeki yay ve kirişe bakın;işte bu sap ahşabındaki hareketlenmeye ve o andaki tel ile sap arasındaki ilişkiye çok iyi örnektir.

Diğer enstrümanist arkadaşlar nasıl yapar bilmiyorum ama ben hiç " yarın öbür gün lazım olur,sorulur çaldığım,sahip olduğum tüm gitarların günlük,aylık veya yıllık durumlarını fotoğraflayayım" demedim,düşünmedim bile.Ukala olarak algılanmak istemem ama "saptaki hareketlenme" için Türkiye Okçuluk Federasyonu'nun sitesini açın herhangi bir resimdeki yay ve kirişe bakın;işte bu sap ahşabındaki hareketlenmeye ve o andaki tel ile sap arasındaki ilişkiye çok iyi örnektir.

Kastettikleri ağacın "şişme" durumu, blogumda bu vb. sorunlara ucundan değinmiştim "sap açı bozulmaları" diye bir yazı var bakabilirsiniz gitarist başlığı altında.

Kastettikleri ağacın "şişme" durumu, blogumda bu vb. sorunlara ucundan değinmiştim "sap açı bozulmaları" diye bir yazı var bakabilirsiniz gitarist başlığı altında.
Blogu takip ediyorum, gerekten başarılı, özenli hazırlanmış, tebrikler :) Fakat benim burada öğrenmek istediğim şey, ( @bomberbass ) ağacın zamanla esnemesi nedir, ne değildir vb.bilgiler değildir. Erkan Sızar'ın yaptığı enstrümanlarda böyle bir durum var ise bunu gerçekten belgeleyip belgelenemeceğidir. Şuna dikkat çekmek istiyorum, söz konusu marka İbanez-Fender gibi yıkılmaz bir kale değil, Erkan Sızarlar isminde yerli bir üreticidir. Bu yüzden bilgi verirken biraz daha özenli ve dikkatli olmak gereklidir. Eğer dediğiniz durum gerçekse, evet bunu tüm tüketiciler bilmelidir.

erkan usta çok titiz adamdır hatta o kadar titizdir ki verim almayacağı gitarın tamirini bile yapmaz reddeder. bu oynama mevzsunu bilmiyorum kendisi burada olsa cevap verecektir.

Kendisine bildirdiniz mi bu durumu?

Bu arada sertifikalı ağaç nedir nerede bulunur?

Custom gitarları elden çıkartmak çok zaman alıyor. O yüzden iyice belirlemek lazım önce ne istediğinizi. Yoksa ben bunu istemiyorum satayım derseniz elinizde patlar. Uzun süre satamazsınız.

Geri