Metallica Tonlari Ve Setup'ı

Some Kind of Monster belgeselinde yeni basçı geldiğinde Metallicanın 700-800 gitarı vardır demişti teknisyen.Daha da artmıştır bu yıllarda. :)

Slaytanic demiş ki:
Clickboy demiş ki:
Metal Zone ile And Justice For All'daki tona yaklastim... Gitar Cort X2.

Saat yönüyle...

Level ve Dist max.

Low - 12
High - 1
Mid Freq - 11
Mid - 9

zerre alakası yok.

gitar + amfi + metal zone triosuyla albumdeki birebir tonu almak beklenemez... Dikkat edersen yaklastim dedim sonucta Cort X2'den çaliyoruz. Maksat ayni tonu yakalamak degil zaten. Amfideki EQdan dolayi olabilir. Ben caldigimda benzesiyordu. Seninki illa benzeyecek diye bir kural yok...

Beyler biladerler ozman yeri gelmişken ben bişey sorayım benim manyetikler Seymour Duncan® Jazz™ SH2N Humbucking Pickup ve Seymour Duncan® JB™ TB4 Humbucking Pickup. Efektörden uğraşıyorum bende metallica tonları için ama illede emg manyetiği felan mı lazım bunlarlada çıkmaz mı tonlar. Baya sert ama bilmiyorum. Bence çıkıyor gibi. Hiç olmazsa yaklaşıyor az buçuk........

emg siz de yaklaşılır. abi adamların gitarla manyetikle işi yok diyorum inandıramıyorum kimseyi :). cunning stunts dvd sinde kirk eline alıyor bi ltd(emg siz hatta seymoursuz bi manyetikler var üzerinde) bolt on falan.aynı ton hiç bi fark yok.sonra seyirciye fırlatıyor gitarı.ki mop albümünde falan james gibson ve seymour duncan manyetiklerini kullandı hep. explorer ın stok manyetikleri ile jackon king v (evet jackson king v) sinin seymour duncanları.

masterofpuppetsasd demiş ki:
emg siz de yaklaşılır. abi adamların gitarla manyetikle işi yok diyorum inandıramıyorum kimseyi :). cunning stunts dvd sinde kirk eline alıyor bi ltd(emg siz hatta seymoursuz bi manyetikler var üzerinde) bolt on falan.aynı ton hiç bi fark yok.sonra seyirciye fırlatıyor gitarı.ki mop albümünde falan james gibson ve seymour duncan manyetiklerini kullandı hep. explorer ın stok manyetikleri ile jackon king v (evet jackson king v) sinin seymour duncanları.
Tıpkı Kirk'ün aynı tonu stok V7-V8 manyetikli Ibanez RG470'ü ile alması gibi. (bknz:93' Basel Konseri)

Gitara manyetiğe takılmayın bu kadar.

masterofpuppetsasd demiş ki:

metallica tonu ile kastedilen de mop veya ride the lightning tonu değil ama zaten, değil mi? :)

Metallica'tonu lafına oldum olası uyuz olmuşumdur.Kusuruma bakmayında :)

Adamların belli bir tonu yokki,her albümde farklı bir sound var.Şarkıdan şarkıya bile değişiklik gösteriyor.Dolayısıyla belirli bir ekipman kullanmaları imkansız değilmi :)

Adamların soundunu oluşturan en büyük etken kullandıkları hayvani amfiler ve rackler.İşte MesaDual recto-triaxis'ler,Diezel'ler,piyasada bulunması zor eski Marshall'lar ve onlarca 4x12 lik kabinler.Kabin faktörünüde unutmamak lazım.

Gitar sayısıyla ilgili olarak,James kendi doğum tarihinde üretlmiş olan bütün Fender Telecaster-Stratocaster ve Gibson LP'lerin koleksiyonunu yapıyor.700-800 gitar hikayesi grup bazında değildir,sayı bu kadar değildir ve o sayınında büyük çoğunluğu James'e aittir :)

Evet gösteriliyor ama tamamı değil.Mesela Telecaster ve Stratocaster'lar gösterilmemiş.Kirk Hammet'ında öyle.

Sanırım klip hazırlanalı baya olmuş :)

Geri