sap ve gövde uyumunda sorun!!

arkadaşlar şöyle bir sorunum var 2 ayrı gitarı birleştirmek zorundayım...fakat gövdenin üstündeki deliklerle sapın üzerindeki delikler biribirini tutmuyor..bu sorunu nasıl aşabilirim??? böyle bir durumda sapamı yeni delik açılır gövdeyemi??şunuda yazmam lazım sanırım gövdeyle sap birbirine fit yani sadece delikler tutmuyor...şöylede bir sorun var gövdenin üzerindeki deliklerle sapın üzerindeki deliklerin birbirine olan uzaklığı çok az..yani anlatmak istediğim yeni bir delik açarken eski deliklerin olduğu yerlere yakın delikler açılacağı için sorun çıkabilir...bir sorumda şu gövdenin üzerindeki delikleri kapatabileceğim ve daha sonra yeniden delik açmak istediğmde bütünlüğünü koruyabilecek özel bir malzame filan varmı?? lütfen neden gitarları birleştireceğine yeni bir gitar filan almıyorsun gibi cevaplar yazmayın veya bir ustaya ver o yapsın gibi...ben zaten bir gitar ustasına vericem bu işi yapması için fakat işin nasıl yapılabileceğini öğrenmek için yaıyorum bu yazıyı

cihanyum demiş ki:
marangoza giderek o delikleri kapattırıp yeni delikler açtırabilirsin zannedersem

Aynen..

Saptaki delikleri tutkallanmış sert ağaç parçaları ile kapattırıp, gövdeye uygun bir şekilde deldirmen lazım. ( tabii elinde gövde deliklerine uygun vidaların olduğunu varsayıyorum) Güvendiğin bir luthier bu iş kolaylıkla yapabilir. Sorun olmaz...

arkadaşım gitarının gövdesindeki 4 delik,yuvarlak tahtayla dolduruluyor..
yani çakılıyor..sapta aynı şekilde..tabi sapa gerek kalmayabilir..sonrası malum..tekrar delip monte...hergün 15 defa yapıyorum o işi atölyede.. :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim...
velfecri sana bi sorum olucak..bu delikler tahtayla doldurulduktan sonra esksi kadar sağlam oluyormu ..çünkü nede olsa açılan diğer delikler bu deliklerin tam dibine açılıyor..bi kayma söz konusu filan olabiliyormu???

Kendin yapmaya kalkmayıp bir ustaya götürürsen birşey olmaz:) Ben yaptırmıştım..Birşey olmuyor yani. Sadece ustayı sıkboğaz etmeden itinalı çalışması için yeterli süre ver.

Mesela velfecri'ye götür gitarı. turkrock indirimi ve özeni ile yapsın sana gitarını..:))

valla ceyiz sandigi deil bu alip goturesim marangoza.. o deliklerin doldurulmasi oole duvar dubel cakar gibi olmuyor.. once ozel bir dolgu maddesi hazirlaniyor o madde neredeyse tas kivamina geldikten sonra yani delikler sapa gore aciliyor.. eger bilmeyen bri yaparsa govdede kocaman bi catlak yaratabilir.. ha govde dandik uzakdogu kavak yada gofret kasaysa bosver bisey olmuyo o meretlere civiyle bile caksan tutar:)

Geri