Amerika'dan Gitar Getirmek?

Selamlar , arkadaşımın yakınlarda Amerika'ya gideceğini öğrendim ve bunun üstüne hemen gitar siparişimi verdim :) Ama bizimki biraz endişeli. ''Alırlar mı acaba uçağa ''diye tereddütleri var. Bende alırlar bro niye almasınlar diyorum ama yinede siz dostlara bir sorayım dedim.Gitarın kilosu sanırım 6 7 çeker bide case'i eklesek 14 15 i bulur diye tahmin ediyorum. Bagaj bölümüne atılan gitar, sorunsuz bir şekilde gelir sanırım, kırık çatlak vb. olmaz. (hard case ile birlikte tabi) .
Başka bir konuda da geçen kg başı nekadar ödemem gerektiği? Bizimki şimdi tam sınırı doldurursa, benim gitar için tahminen nekadar ödeme yaparım?
Bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırlarsa çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Gitarı uçağa sokmaya baksın. Miktarı hatırlamıyorum ama, bagaja verdiğin yük 20 kiloyu geçince kilo başına bayağı bir ek ücret ödemek gerekiyor. Gitar da bagajda zaten güvende olmaz. Amerika'da veya Türkiye'de havaalanı yük görevlileri de gitarı atar mı tutar mı kim bilir?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
o zaman hard case değilde soft bir case ile sokmak zorunda kalcak , diğeri çok yer kaplar, gerçi bir arkadaş hard case ile beraber jazz bass sokmuştu kabine zamanında.

Hemmen yazalim bu cok sorulan bir sorudur. Oncelikle arkadasinin THY ile gidip geldigini varsayiyorum.

1- Gitari kabine alabilir miyim? Hayir alamazsin, kabine alinacak cantalarin boyu ve kilosu belli. Kabinde buyuk enstruman tasimanin tek yolu ayrica bir koltuk satin almak. 30.000 dolarlik cello falan degilse bu zaten cok salakca olur.

2- THY icin iki valiz hakkin var, ikisi de max 23 kilo olacak. Ondan sonra eger 80 dolar verirsen 32 kiloya kadar cikabiliyorsun, 25 kilo olsa da boyle 32 kilo olsa da, kilo basina degil yani ucret. Ayrica ek valiz getirmek istersen de valiz basina 150 dolar vereceksin. 2 den fazla valiz icin ucagin doluluk durumuna gore THY yi onceden araman mantikli olur. First Class falan ucan adamlarin valiz hakki daha fazla. Ben economy de ucup yemek olarak tavuk veya makarna secmek zorunda olan insanlar icin konusuyorum. (En cok da onlarin cisi geliyor nedense, ucakta mumkun degil tuvalet onunde sira olmasin yahu...)

3- Gitari hardcase ile bagaja verirsin. Genelde de birsey olmaz ustune fragile etiketi yapistirirsin olur biter bu etiketi zaten check-in yapan hanimlar size verecektir. Ama efendim ben % 1000 emin olmak isterim benim malim soyle kiymetli diyenlerdensen umalim ki gitarina ve case'ine gercekten zarar gelsin. Mali kiymetli adamdan adam olmaz zaten. Ama makul olculerde hic birsey olmaz. Fragile olan bagajlar normal bagaj bandindan/ konveyorden gelmiyorlar haberiniz olsun. Sonra arkadasiniz panik olmasin, bir yandaki bagaj bandindan alacak gitari.

4- Peki gumrukte ne olur? Efendim gumrukte bir sey olmaz. Bir defa aramalar rastgele. Arasalar bile bir gitar hakkin zaten var. Ama ustunde 5 tane iphone, 5 tane ipad ile gecen adama sayet ararlarsa sorun cikartirlar. Bunu da gonulden destekliyorum beter etsinler. Turklerdeki bu kalkinma istegini anlamak mumkun degil cunku. Hele relic ise gitar gumrukcunun gozunde cop muamelesi gorecektir. Ama Schecter gibi Beylerbeyi sarayi tadinda suslenmis ama aslinda fiyat olarak makul olan birseye ses etme olasiliklari cok daha fazla.

Daha detayli bilgi istersen ozel mesajdan aklina takilanlari sorabilirsin...

Gayet güzel açıklamışsınız teşekkürrler , iki valiz hakkını doldurup artı benim gitar gelirse, ekstra 150 dolar daha vermek zorundayım anladığım kadarıyla. Sonuç olarak sorunsuz geliyor , süper :)

Bu arada bir onerim daha olur, boylece arkadasinizin valiz hakkini yememis olursunuz da. Simdi gitar case ile 13 kilo falan yapar. Eger gitar seklinde bir hardcase bulursaniz o duffle bag denilen buyuk cantalarin icine girer http://www.amazon.com/Northstar-Dia...TF8&qid=1380732001&sr=8-3&keywords=duffle+bag

Case'in etrafinda da tonla yer kalir. Bunun etrafina giysi vs gibi kirilmayacak seyleri koyarsaniz hem gitar icin destek olur, hem de disaridan gitar anlasilmayacagi icin gumrukten daha rahat gecer. Bu torbaya da fragile etiketi koyabilirsiniz zaten o etiketi siz talep edince veriyorlar. Boyle yaparsaniz
daha uygun olur, agirlik 23 kiloyu gecse bile 80 dolarla yirtarsiniz 150 dolar yerine.

Ben first class uçanlar çişlerini direkt koltuğa yapıyorlarmış diye biliyorum, ondan onların kısmında sıra falan yok herhalde. :p

Benim de bir süredir merak ettiğim bir konu. Orijinal soruyu baltalamak gibi olmasın ama pimpirik yaşamayacağım ucuz bir gitarı, sapı vidalardan söküp iki parça halinde bavula sokarak ve altını üstünü güzel pofuduk giysilerle tamponlayarak getirmenin bir sakıncası var mı? Orada 200 USD buradan 1000 TL'nin üstünde olan bir Squier'ı buradan almayı bir türlü sindiremiyorum, özellikle son gitar alımımda karşılaştığım rezalet müşteri hizmetinden sonra... (bkz. Cangöz müzik'ten inciler konulu başlığım).

Bu arada bir onerim daha olur, boylece arkadasinizin valiz hakkini yememis olursunuz da. Simdi gitar case ile 13 kilo falan yapar. Eger gitar seklinde bir hardcase bulursaniz o duffle bag denilen buyuk cantalarin icine girer http://www.amazon.com/Northstar-Diamond-Ripstop-42-Inch-Blue/dp/B004CX0PYC/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1380732001&sr=8-3&keywords=duffle bag

Case'in etrafinda da tonla yer kalir. Bunun etrafina giysi vs gibi kirilmayacak seyleri koyarsaniz hem gitar icin destek olur, hem de disaridan gitar anlasilmayacagi icin gumrukten daha rahat gecer. Bu torbaya da fragile etiketi koyabilirsiniz zaten o etiketi siz talep edince veriyorlar. Boyle yaparsaniz
daha uygun olur, agirlik 23 kiloyu gecse bile 80 dolarla yirtarsiniz 150 dolar yerine.

Ama case ile gelse de gümrükten geçer sonuçta değilmi, daha rahat geçer dediğinde ufak bir tereddüt oluştu bende :) Bu dediğiniz çok mantıklı geldi ama

Yok canim neden sorun olsun, gitari bolmeye razi gelirseniz o vakit kabine de alirsiniz boydan kurtarir cunku. Ama o zahmete deyilecekse Squier niye alasiniz hele dehset bir ikinci el piyasasi varken? Neyse sorunuzun yaniti tabi ki evet.

Ben Affinity ve Standard Squier'lara bakmıyorum. Vintage Modified ve Classic Vibe serileri epey iyi, onlardan bahsediyorum. Bunların da ikinci eline hemen hemen hiç rastlamadım. Örneğin bahsettiğim serilerden bir tane telecaster yok şu anda sahibinden.com'da.

Ama case ile gelse de gümrükten geçer sonuçta değilmi, daha rahat geçer dediğinde ufak bir tereddüt oluştu bende :) Bu dediğiniz çok mantıklı geldi ama
Yahu her turlu gecer de, tereddut kismi surada. Simdi boyle ABD ye gidecek bir arkadas bulundu mu, insanlar futursuzca siparis yagdiriyorlar ipadler, fotograf makinalari vs vs, gorsen sanirsin ki herkes Lagerfeld'in kataloguna resim cekecek. Her ne kadar gumrukculer bu konuda epey hosgorulu olsa da, bazi insanlarin ABD den 4-5 ve hatta fazlasi bavulla donmeleri soz konusu ki ben kendilerinden tiksiniyorum, ayni mertebede de onlarin umrunda olmuyor gecinip gidiyoruz.

Simdi sayet arkadasin bir suru baska siparis de aldiysa ve bunlarin miktari 2000-3000 dolar veya fazlasi ise ve 3-4 battal boy valizle gelecekse, biraz da tipinde yamukluk varsa durdurabilirler. Ben cok gitar gecirdim durdurduklarinda da hic sorun olmadi ama sali pazari tezgahi gibi elektronik baska sey de yoktu ustumde...

Ben Affinity ve Standard Squier'lara bakmıyorum. Vintage Modified ve Classic Vibe serileri epey iyi, onlardan bahsediyorum. Bunların da ikinci eline hemen hemen hiç rastlamadım. Örneğin bahsettiğim serilerden bir tane telecaster yok şu anda sahibinden.com'da.
Yahu ben zaten ABD piyasasini diyorum guzel abim, Sahibinden.com ile ilgili sana akil vermeye haddim yok Squier konusunda ne bilgim ne de ilgim yok. Madem gitari boleceksin, al kendine guzel bir meksika fender buradan ikinci el olarak, onu memlekete getir diyorum hepsi bu aman yanlis anlasilma olmasin.

tamamdır yok çok sipariş almadı kendine x box, getircek bir de benim gitarı işte.birde ıphone falan aclak sanırım . teşekkürler tekrardan

Squier'ları seviyorum ben, Meksika kadar iyi çoğu. Daha önce tartıştık bunu, sen Fender'larınla Grammy kovala, ben Squier'ımla cızırtılı myspace albümü çıkarayım, boşver.

Kendinizi boşa hırpalamışsınız :D Bilgiler güzel de benzer başlıkların haddi hesabı yok :D Adamlar vergilendirmeden kendi başına gelenlere kadar çok şeyi anlatmışlardı buralarda.

Kendinizi boşa hırpalamışsınız :D Bilgiler güzel de benzer başlıkların haddi hesabı yok :D Adamlar vergilendirmeden kendi başına gelenlere kadar çok şeyi anlatmışlardı buralarda.
Tovbe de carpilir koturum kalirsin blackhell. Bazi basliklarin omru asla dolmaz, "evde lambali amfiden verim alinir mi?", "neden Ibanez ihlamur agaci kullaniyor, kandiriliyor muyuz?", "hint yapimi Jackson, japon olanla kapisir mi?", "DBZ gitarla illa sert muzik mi yapilir?", ve tabi butun fikih alimlerini pesine takmis olan sorularin sorusu "Fender varken Squier caiz midir?" sorusu. 1000 kere tekrar edilse seyirci cekecek basliklardan biridir bu, bildigin derbi maci gibidir senede en iki kere olur ikisinde de stad dolar. Ben daha oncekilere de yazdim buna da ayni istahla yaziyorum, bu isin mantigini aramak bosuna, gitarcida akil degil gonul arayacaksin onu bilir onu soylerim.

ABD'den toplam 3 gitar getirdim. Kabine almıyorlar. Yurt dışı seyahatlerde THY ile uçuyorsanız bagaj hakkınız 30 küsur kiloya çıkıyor. Gitarlar hard case içerisindeydi. Hiç bir hasar meydana gelmedi. Gümrükten sorunsuzca geçirebilirsiniz. Ancak bir defasında tüfek sandıkları için küçük bir sorgu geçirdim. Kutuyu açınca sorun kalmadı.

ABD'den toplam 3 gitar getirdim. Kabine almıyorlar. Yurt dışı seyahatlerde THY ile uçuyorsanız bagaj hakkınız 30 küsur kiloya çıkıyor. Gitarlar hard case içerisindeydi. Hiç bir hasar meydana gelmedi. Gümrükten sorunsuzca geçirebilirsiniz. Ancak bir defasında tüfek sandıkları için küçük bir sorgu geçirdim. Kutuyu açınca sorun kalmadı.
:) Fender'e case üreten SKB nin silah caseleri de görüntü olarak gitar case'i ile çok benzer olduğundan tüfek falan sanmaları çok normal....Hatta kilidi kırmadan case i açmaları için TSA kilitleri de mevcut birçok skb case de..Bu sayede görevli master bir anahtarla size sormadan da bakabiliyor..
Bu arada arkadaşınız gümrükten gitarı direk geçirir..Sorun olmaz ..Bir de Fender tipi vidalı saplı gitarları case siz sap ve gövdeyi ayırıp ,gövdeyi kazak vs ile sarıp, sapı da Silindir Karton Kutu ya koyup, bunları da bavulda geitrirse case ağırlığından yırtar...Ama case ile direk bağaja da verse kolay kolay birşey olmaz...
http://www.gumusrulo.com/index.php?page=gallery&acode=ocjf4366

Son düzenleme:
Geri