Schecter & Esp

Bir de atlanan bir olay var ve bilmiyorum bu bence önemli. Bir çok kişi bunu atlıyor. Yıllar önce ben de atlıyordum. Sonra sonra insan bir kendine geliyor.

Soru şu : ben bu gitarı hakediyor muyum bu ekipmanı hakediyor muyum?

Gerçekten bu soru çok önemli. Hem bu forumda hem de genel amatör muzik yapan popilasyon bunu kendine sormuyor. Yahu bakıyorum adama Gretch-Esp-Gibson gibi gerçekten inanılmaz pahalı gitarlar, rack ekipmanları ya da lambalı yüksek wattlı amfiler. Setupına bakıyorsun butik pedallar vs vs vs... Sürekli alım satım da yapıyor. Yenisini katıyor. Ve gerçekten de ekipman konusunda bilgili. Ama abicim sen daha adam akıllı seviye isteyen bir şarkıyı komple çalamıyorsun bile. Ya da çaldığını zannediyorsun ama başkası dinlese o mekanı belki koşarak terkedecek. Ama hala binlerce liralık ekipmana sahipsin. İşte bence burda bu HAKKETME olayı giriyor devreye. Ekipman alıp satmaktan muziği unutmuş muzik yapmayı unutmuş ve körelmiş o kadar çok kişi varki şu forumda. Elbette genelleyemem bunu. Çok iyi ekipmanı olup olağanüstü çalan muzisyenler de var, saygı da duyarım onlara.. Ama genele baktığımızda bu kadar parlak değil durum.

Bu yüzden biraz haketmeyi beklemek ve kendini geliştirmek lazım. Örnek vermek gerekirse ben de zorlasam kendimi skeversen guitar ve ya musicman gibi inanılmaz yüksek seviye gitarlardan birine bir şekilde sahip olabilirim. Ama yapmıyorum. Çünkü biraz o gitarı haketmek gerekiyor. Ki dikkat edin parasal olarak haketmekten bahsetmiyorum. "Çok param var altımda porche var, gider istediğimi alırım" diyebilirsin. Ama sanmıyorum ki günümüz şartlarında aylık geliri 2000in üsstünde olmayan biri gidip 3 aylık maaşını bir gitara versin. Aptallık olur bu. Ha ya da 6000liraya bir gitar alacağına gider 2000liraya bir gitar 2000e bir amp ve geri kalan 2000e de güzel bir kayıt ekipmanı toparlarsın. Ki bunu da bir anda almazsın yıllar içinde toplamış olursun ki ben de bu şekilde yapıyorum.

Bir de gerçekten mutevazi ekipmana sahip olup muziği yalayıp yutmuş gerçekten zeki arkadaşlar da var ki takdir ediyorum bu durumu. Adam elinin altında rg7321 ve başlangıç seviyesi bir ses kartı ile neler neler çalmış kaydetmiş. Hayran kalıyorum.. Elbette yüksek ekipman sevdası hepimizde var. Hepimiz isteriz bunu.. Ama üstteki soruyu sorup arada vicdanı rahatlatmak gerekiyor.
Jeff loomis'i hak etmediğimi düşünerek sana satmıştım aslında :D Şimdi Rg7321 var

Herkese merhaba,
Amacım konuyu hortlatmak değil ama, aldığım Schecter Blackjack SLS C1 FR gitar hakkında bir iki cümle yazmak istedim. Belki Schecter almayı düşünenlere bir fikir verebilir.
Tek cümle gerekirse, kusursuza çok yakın. Biraz daha ayrıntıya bakmak gerekirse; inanılmaz rahat ve hızlı bir klavyesi var, sap arkası saten boya olduğundan oldukça kaygan ve bu hız isteyenler için gerçek bir nimet. Perdeler öyle bir ayarlanmışki sanki tüm klavye scalloped hissi veriyor, abanoz klavye de işin içine girince yine bir hız nimeti ortaya çıkıyor. Gövdeye gelince, alırken dikkat ettim ATX serisinin gövdesi daha kalın olmasına rağmen SLS serinin ağırlığı hissedilir derecede daha fazla. (Sanki daha dolgun bir ağaç kullanılmış gibi, emin olmak için ikişer tane ATX ve SLS karşılaştırmıştım :)) Aslında ATX serisinde sapta maun olduğundan dahada ağır olması gerekirdi, fakat öyle değil. Bazı kişiler ağırlığı dert edebiliyor sahnede yorucu oluyor diye fakat ben nispeten daha ağır, dolgun ağaç yapısını tercih ediyorum. Çünkü takdir edersinizki sustain konusunda çok artıları oluyor. Tele her vuruşunuzda gövdedeki titreşimi midenizde hissediyorsunuz ki buda benim çok hoşuma giden birşey :)
Manyetiklere gelince, bu tamamen zevk meselesi. Benim tercihim eğer trash çalacaksam EMG oluyor (81-60 veya 81-85). Fakat daha da sert birşeyler çalacaksam SD Blackout.
Bu gitarda Blackout lar var ve doğal olarak clean kanalda bile drive a giriyor. (hiç yüklenmeseniz normal şekilde penalasanız dahi). Yani clean bekleyenler hayal kırıklığına uğrar.
Tremolo sistemide oldukça stabil ve kullanışlı, sorun yaratmıyor.
İşçilik için puan vermem gerekse emin olun 10 üzerinden 9 veya daha üstünü verirdim. (ama şunu da belirteyim, neden bilmiyorum ATX serisinin işçiliği SLS kadar iyi değil bunuda net olarak gözlemledim)
Özetle; fiyat performans falan hikaye. Bu gitar kesinlikle ama kesinlikle çok iyi, fiyatının kat kat üstünde bir ürün. Üzerinde Schecter değilde ESP - PRS falan yazsaydı en az 4000 TL yi gözden çıkarmanız gerekirdi.

Not: Belirtmek isterimki, emin olun eğer gitardan çok memnun kalmasaydım, 15 günlük gitarı yarı fiyatına satar gider ESP alırdım (paraya hiç acımadan). Çünkü bunu almadan önce çok düşündüm ve araştırdım Schecter mı ESP mi diye. Schecter tercih ettim hiç pişman değilim, hatta 2. bir Schecter alacağım şimdi oda Hellraiser Serisi olacak muhtemelen.
Bu arada Schecter distrübütörü yada satan mağazalarla hiçbir alakam yok bu işin ticaretini hayatımda yapmadım. Yani bunları reklam olsun diye yazmıyorum, herkes faydalansın amacıyla klavyenin başına oturdum.

Herkese merhaba,
Amacım konuyu hortlatmak değil ama, aldığım Schecter Blackjack SLS C1 FR gitar hakkında bir iki cümle yazmak istedim. Belki Schecter almayı düşünenlere bir fikir verebilir.
Tek cümle gerekirse, kusursuza çok yakın. Biraz daha ayrıntıya bakmak gerekirse; inanılmaz rahat ve hızlı bir klavyesi var, sap arkası saten boya olduğundan oldukça kaygan ve bu hız isteyenler için gerçek bir nimet. Perdeler öyle bir ayarlanmışki sanki tüm klavye scalloped hissi veriyor, abanoz klavye de işin içine girince yine bir hız nimeti ortaya çıkıyor. Gövdeye gelince, alırken dikkat ettim ATX serisinin gövdesi daha kalın olmasına rağmen SLS serinin ağırlığı hissedilir derecede daha fazla. (Sanki daha dolgun bir ağaç kullanılmış gibi, emin olmak için ikişer tane ATX ve SLS karşılaştırmıştım :)) Aslında ATX serisinde sapta maun olduğundan dahada ağır olması gerekirdi, fakat öyle değil. Bazı kişiler ağırlığı dert edebiliyor sahnede yorucu oluyor diye fakat ben nispeten daha ağır, dolgun ağaç yapısını tercih ediyorum. Çünkü takdir edersinizki sustain konusunda çok artıları oluyor. Tele her vuruşunuzda gövdedeki titreşimi midenizde hissediyorsunuz ki buda benim çok hoşuma giden birşey :)
Manyetiklere gelince, bu tamamen zevk meselesi. Benim tercihim eğer trash çalacaksam EMG oluyor (81-60 veya 81-85). Fakat daha da sert birşeyler çalacaksam SD Blackout.
Bu gitarda Blackout lar var ve doğal olarak clean kanalda bile drive a giriyor. (hiç yüklenmeseniz normal şekilde penalasanız dahi). Yani clean bekleyenler hayal kırıklığına uğrar.
Tremolo sistemide oldukça stabil ve kullanışlı, sorun yaratmıyor.
İşçilik için puan vermem gerekse emin olun 10 üzerinden 9 veya daha üstünü verirdim. (ama şunu da belirteyim, neden bilmiyorum ATX serisinin işçiliği SLS kadar iyi değil bunuda net olarak gözlemledim)
Özetle; fiyat performans falan hikaye. Bu gitar kesinlikle ama kesinlikle çok iyi, fiyatının kat kat üstünde bir ürün. Üzerinde Schecter değilde ESP - PRS falan yazsaydı en az 4000 TL yi gözden çıkarmanız gerekirdi.

Not: Belirtmek isterimki, emin olun eğer gitardan çok memnun kalmasaydım, 15 günlük gitarı yarı fiyatına satar gider ESP alırdım (paraya hiç acımadan). Çünkü bunu almadan önce çok düşündüm ve araştırdım Schecter mı ESP mi diye. Schecter tercih ettim hiç pişman değilim, hatta 2. bir Schecter alacağım şimdi oda Hellraiser Serisi olacak muhtemelen.
Bu arada Schecter distrübütörü yada satan mağazalarla hiçbir alakam yok bu işin ticaretini hayatımda yapmadım. Yani bunları reklam olsun diye yazmıyorum, herkes faydalansın amacıyla klavyenin başına oturdum.

Gerçekten tespitleriniz doğru. Bahsettiğiniz modelleri hiç denemedim. Ama C-1 Custom ve Tempest Custom gibi daha konservatif görünümlü modellere sahip olan biri olarak vermiş olduğunuz bilgileri teyit ederim. Kesinlikle ederinin çok çok üstünde performans alınabilen aletler.

Schecter Blackjack Atx solo 6 2. el piyasası nedir bilen var mı arkadaşlar ?

Teker teker gitarların piyasasını şayet strat falan değilse pek bilmek mümkün değil, sebebi de basit bir piyasa oluşturacak kadar dolaşımda değiller. İyi durumdaki gitar için Türkiye alış fiyatının %70-75 ini biraz da pazalık payı bırakarak istemek na-makul olmasa gerek. Bir diğer yazılı olmayan kural ise ABD sıfır fiyatını burada ikinci el fiyatı olarak kullanmak. Ama Schecter'ların Türkiye fiyatı zaten ABD den çok farklı değil o yüzden Fenderler için cansiparane biçimde işletilen bu kural ATX için işlemeyecektir. Ama en nihayetinde hangi fiyata satacağının kuralı olmaz. Bir yıldan fazla forumda satılmadan duran ekipmanlar var satıcıları da doğru fiyattan sattıkları konusunda eminler lakin piyasada ciddi durgunluk var ve birsürü böyle ekipman satılamıyor. Son kertede alıcı ile satıcının arasındaki fiyat algısı birleşmeden satış olmuyor, o vakit şansını denemek için aklında oluşturduğun Kabul edilebilir bir fiyatla giriş yapmak en doğrusu olabilir.

Amerikadan ESP Kirk Hammet serisi bir gitar almanızı tavsiye ederim. Gerçekten signature olduklarını hissettiriyorlar. Bence verilen parayıda hak ediyorlar.

Geri