Alakasız Manyetikleri Kombine Etmek

Merhabalar. HSH manyetik düzenine sahip Epiphone EM-1 gitara sahibim. Bilmiyorum biraz eski olduğundan da olabilir ama, manyetikleri tatmin etmiyor şu anda beni. Değiştirme kararı aldım, ve aklıma takılan bir soru var, başlıkta yazıyor. Demek istediğim, DiMarzio x2n gibi çok yüksek outputlu bir manyetikle ne bileyim, Lindy Fralin hot vintage middle manyetiği kombine edersem ne olur?

Humbucker'lı bir gitarda (bence) orta single'ın en ideal işlevi ara pozisyonlarda humbucker'ın düşen ses şiddetini toparlamasıdır. Yani split, paralel+orta single gibi çözümler ses seviyesinin düşmesini azaltmak için çok mantıklı bir yaklaşım belki ev değil ama sahnede önemli olabiliyor. O nedenle çıkışı düşük değilde orta-yüksek single'lara bakman daha mantıklı.

Bence bir zararı olmaz, özellikle farklı farklı tarzları çalmayı seviyorsan..
SSS strat gitarımda şu an sorduğuna benzer bir kombinasyon var, n-m-Fender Alnico3 b-Hot Rails..
Sap ton potansını koyu (3/10), köprününki ise parlak (9/10).. Tek hamlede (Bir switch bir de pedal seçimi) ile hard rock'tan jazz tonlarına geçiş yapabiliyorsun..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öyleyse, ben mesela muhtemelen köprüye x2n, ortaya lace sensor gold, necke invader takacağım, nasıl olur acaba sonuç?

Öyleyse, ben mesela muhtemelen köprüye x2n, ortaya lace sensor gold, necke invader takacağım, nasıl olur acaba sonuç?

Ortaya karışık yanar dönerli olur :D boşboğazlık bir yana benimde zamanında merak ettiğim sonra unutulup giden bir soruydu. Potanslar falan nasıl olacak diye. Ama olsaydı mutlaka ünlü bir gitarist bunu kullanırdı diye düşünüyorum. Benim bildiğim yok.

500k kullanacağım potans. Ayrıca bir de boost devresi ile, killswitch taktırmayı düşünüyorum. Hatta köprüyü floyd rose ile bile değiştirebilirim.

şöyle birşey versek ? beğeneni çoktur. Youtubedan charvel model 3a ya da jackson 80c olarak aratabilirsiniz. Bilen bilir iyi manyetiklerdir. Çıkış gücü yüksek 80's rock-metal tonları, parlak cleanlar vs.. custom shop jackson usa dır..

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...ve-bridge-jackson-usa-custom-139243227/detay/
Hocam manyetik önerisi veya ikinci el manyetik aramıyorum, alakasız manyetiklerin birbiri ile çalışırken sıkıntı çıkarıp çıkarmayacağını merak ediyorum, teşekkürler.

Biz denedik. Alaksız volume düşüşleri olur. Orta manyetiği 2. pozisyonda hissetmezsin bile çünkü 1. manyetik baskılar.

Olmaz değil tabii, herşey olur fakat iyi bir çözüm değil. Tabii denersin çok hoşuna gider, o zaman devam edersin, mesela bizim arkadaşın hoşuna gitmişti, güçlü bir manyetik soundundan sonra, 2. pozisyonda pat diye volume düşüp, ses aşırı transpanlaşıyordu, bu da hoşuna gidiyordu ama ben denediğimde çok beğenmemiştim.

Manyetik yükseklikleriyle önlenir fakat bu sefer de yüksek volumelular tam performans kullanılamayabilir veya single coilda vah efekti oluşabilir. Bir diğer yöntem komple single coil output'a gönderilebilir bu sefer single coil çok cazgır bir hal alır. Yani farklı metodlar ya da optimumunu bulmak mümkün fakat hepsinin iyi ve kötü tarafları mevcut.

Aklımda, Bridge pozisyonunda Invader, ortada DiMarzio Air Norton'un single olanı, ve Neck pozisyonunda X2N var. nasıl bir kombinasyon olur acaba?

Aranılan tonları tarif etsen bence daha sağlıklı tavsiye alırsın. Çok dolgun ton aranmıyorsa mesela split'le uyum sağlaması çok daha kolay ama başka şekilde humbuckerların seviyesini düşürmek (özellikle x2n gibi humbucker'lar) amaçtan saptıran yaklaşımlar.

Ya nasıl tarif edeceğimi bilemedim, köprüde böyle nasıl desem, hayvan gibi tonlar arıyorum. Böyle bir power chord bastığımda sanki birisinin kafasını çekiçle eziyormuş gibi (pardon, çok psikopat bir tarif oldu).

bu ruh halinde olsun istiyorum gitarım :D

Neckte ise gene oldukça güçlü, ve tane tane notalar istiyorum özellikle sololarda ve alt perdelerde iyi tepki verecek şekilde, ama güldür güldür olsun yine. Orta manyetik hakkında aslına hiçbir fikrim yok adını beğendiğim için seçtim, hafif overdrive ile temiz parlak ton alabileceğim herhangi bir manyetik olabilir.

Eğer thrash metal, extreme türde birşeyler yapacaksan, hele ki droplu çalacaksan iyi. Her 2 manyetikte sanırım pasifteki en yüksek çıkışlı manyetikler, problemleri çok yönlü olmamaları.

Tiz tellerde çoğu humbucker iyi sonuç verir, güçlü manyetiklerde çekim arttığı için gürültü ve tane tanelik de kaybolmaya başlar. Yani bir kaos oluşabilir, hele ki temiz çalamazsan kötü bir sonuç elde edersin. Biraz da gitarın yapısıyla ilgili yani öyle kaliteli gitar ağaçları var ki tiz tellerde yoğun ton veriyor, bazıları da ne yaparsan yap vermiyor.

Açıkçası 2. ve 4. poziyon harici orta manyetik çok tercih edilen bir manyetik değildir. Bu kadar güçlü manyetiklerle 2. ve 4. pozisyonda haliyle verimini kaybediyor hafiften. Üstündeki manyetik bile kalabilir, yani değiştirirsen çok birşey hissetmeyebilirsin.

Tiz tellerde çoğu humbucker iyi sonuç verir, güçlü manyetiklerde çekim arttığı için gürültü ve tane tanelik de kaybolmaya başlar. Yani bir kaos oluşabilir, hele ki temiz çalamazsan kötü bir sonuç elde edersin. Biraz da gitarın yapısıyla ilgili yani öyle kaliteli gitar ağaçları var ki tiz tellerde yoğun ton veriyor, bazıları da ne yaparsan yap vermiyor.

Açıkçası 2. ve 4. poziyon harici orta manyetik çok tercih edilen bir manyetik değildir. Bu kadar güçlü manyetiklerle 2. ve 4. pozisyonda haliyle verimini kaybediyor hafiften. Üstündeki manyetik bile kalabilir, yani değiştirirsen çok birşey hissetmeyebilirsin.
2. ve 4. pozisyonlardan çok tek başına kullanarak, daha yumuşak bir ton almayı hedefliyorum onunla.

Belki de orta pozisyonu direkt iptal edip 2 humbuckerın iç ya da dış single coilleri split yapıp kullanıp farkı sonuç almalısındır. Hem daha uyumlu bir sonuç alırsın. Hatta bir switch ya da coil-tap ile humbuckerları da split edebilirsin, böylece hem humbuckerların single olabilir hem 2. pozisyonda iç-singlelar, dış singlelar veya 2 humbucker birlikte paralel kullanırsın, oldukça fazla seçeneğin olur.

Ben 2 humbuckerlı gitarlarda orta manyetiği sevemeyenlerdenim, illa orta manyetik olsun istiyorsan bence yeni manyetik almana da gerek yok, tabii tercih senin :)

Ya nasıl tarif edeceğimi bilemedim, köprüde böyle nasıl desem, hayvan gibi tonlar arıyorum. Böyle bir power chord bastığımda sanki birisinin kafasını çekiçle eziyormuş gibi (pardon, çok psikopat bir tarif oldu).

bu ruh halinde olsun istiyorum gitarım :D

Neckte ise gene oldukça güçlü, ve tane tane notalar istiyorum özellikle sololarda ve alt perdelerde iyi tepki verecek şekilde, ama güldür güldür olsun yine. Orta manyetik hakkında aslına hiçbir fikrim yok adını beğendiğim için seçtim, hafif overdrive ile temiz parlak ton alabileceğim herhangi bir manyetik olabilir.

:) ok köprüde x2n, invader gayet mantıklı bu tarife ama sapta bence az daha gücü düşük birşey istiyorsun mesela evo neck charvellarda bugün çok geçerli hatta breed gibi PAF öküzü manyetikleri incele derim.

Bence hatta o single'ı şimdi düşünme, al humbuckerlarını ki zaten anlaşılan işin %99'unu bunlar yapacak switch ara pozisyonlarında şimdi kullandığın iş görmezse gene araştırırsın hatta en azından o zaman isteğin belli olur yani belki zayıf geldi falan diyeceksin ve güçlü single'a ihtiyacın olduğu ortaya çıkar.

Geri