Ses Kartı Tavsiyesi

Merhabalar.
Alesis QX49 ve Godin LG gitarımı bilgisayara bağlayıp kayıt almak için kullacağım.
Alacağım kartta midi giriş ve çıkış olacak, buna gerek var mı ? USB ile bazen gecikmeler yaşıyorum.
Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

usb2 seçmeni tavsiye ederim, bütçen çok yüksek değilse emu 0404 usb2 veya Scarlett 2i4 iyi kartlardır. Bana sorarsan düzgün bir ti chipsetli pci firewire kartı edinip, firewire kartlara da yönelebilirsin, böylece hiçbir problemin kalmaz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bir kaç bin lira ayıracak kadar param yok max 350 tl ayırabilirim. Kalitesiz ürünlere faiş rakamlarda ödemem. Elektronik Teknisyeniyim hangi kartın nasıl bir kalite ile üretildiğini kısaca ne kadarı hak edeceğini biliyorum ve ikinci el alacağım.

Söylediğiniz bütçe düzeyinde 2. el olarak Focusrite Scsrlett 2i2 'ler söz konusu olabilir. Forumlarda kulllanıcılarından bayağı övgü alıyor. Tam bir fiyat/ performans ürünü olarak nitelendiriliyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
midi girişin olması ne gibi avantajlar sağlar ? ''Focusrite Scarlett 2i2'' ' de midi giriş yok. herşeyi tek bir yerden kontrol etmek istiyorum.

Midi klavye veya elektronik davul kullanabilirsiniz. Bu sayede vuruş kayıt edebilirsiniz. Eski dönem prosesörlerde de midi ile kontrol sağlanabiliyor bu arada.

Tascam US-122
Alesis io2
Roland Edirol UA-4FX
3 karttan birini almayı düşünüyorum. Çok uzun yıllar kullanmayacağım 2-3 yıl idare etsin yeterli. Hangisini tavsiye edersiniz ?

Davul yazmak icin ses kartinin MIDI I/O kismina ihtiyac duyulmasina gerek yok bence. Hani Virtual Analog Synthesizer'in olur, veya Analog. Bunlarin cikisini USB yerine Audio Out alir Midi Sequence icin Midi I/O ihtiyac duyarsin. Ama Midi Keyboard icin gereksiz. MIDI KB zaten USB'den baglaniyor.
Maksat MIDI okutmak ise cogu kisi eliyle yaziyor davullari.
Davul tonlari acisindan EZ Drummer, Addictive, Slate Drums, Studio Drummer vs. bunlarin built-in sample'lari demo disinda kullanilamayacak kadar basarisiz.
Yerine baska sample caldirabilirsin. Bir dunya sample mevcut ve cok iddiali olanlar da var.

Ses karti o butceye tek sansin Focusrite Scarlett. 2. ele yururum dersen biraz daha kas Roland UA-55 al derim.
VS Preamp Focusrite'in preamp kismindan daha basarili.
Sifir ise mecbur Focusrite..

Steinberg ur22 de tavsiye ederim. Ben de ucuz bir ses kartı arıyordum ve hakkında güzel şeyler yazılmıştı.
Hi-z girişi, midi i/o var. Senkoptan geçen hafta 290 liraya aldım. Şimdi arasıra kullandığım pc'ye bağladım, memnunum.

Davul ve genel olarak midi yazma konusunda; şahsen midileri genelde mouse'la klikleyerek yazıyorum ancak hihat, ride vs gibi enstrümanları direkt klavyeden çalıyor ve quantize etmeden, çaldığım haliyle tutuyorum (çekmeler koşmalar) her ne kadar kick ve trampet tam köşelere otursa da zillerdeki bu çekme ve koşmalar davula biraz olsun natürellik katıyor ve bu hoşuma gidiyor. Tabi hedeflenen müzik tarzıyla ilgili bir karar bu... Piano, strings, brass, bass, yaptığım prodüksiyona göre bilimum enstrümanları da mutlaka midi klavye ile çalarak kaydediyorum ve çok acaip hata yapmadıysam editlemeden, çaldığım haliyle tutuyorum. Böyle birşey hedefleniyorsa midi klavye candır :)

Hep analog sistemlerde çalıştım 3 yıl ara verip tekrar başladım. Ekipmanlarımın bazıları 20 yıldan daha yaşlıydı, bana kalsa en iyisi hücum kayıt yapmak işi dahada uzatıp bildiğimi okuyacağım ama grup arkadaşlarım başka şehirde, şimdilik sadece metaryel göndermem gerekiyor. Çok kapsamlı bir karta şimdilik ihtiyacım yok. Midi klavyeyi davul yazmak dışında her yönüyle kullanıyorum. USB'den kullanırsam daha mı iyi olur ?

Hep analog sistemlerde çalıştım 3 yıl ara verip tekrar başladım. Ekipmanlarımın bazıları 20 yıldan daha yaşlıydı, bana kalsa en iyisi hücum kayıt yapmak işi dahada uzatıp bildiğimi okuyacağım ama grup arkadaşlarım başka şehirde, şimdilik sadece metaryel göndermem gerekiyor. Çok kapsamlı bir karta şimdilik ihtiyacım yok. Midi klavyeyi davul yazmak dışında her yönüyle kullanıyorum. USB'den kullanırsam daha mı iyi olur ?

USB'den tak MIDI klavyeni, kullandigin DAW otomatik goruyor.. Geriye ne kaliyor ki ?

Klavyemde midi kontoller özelliğine mevcut yine USB'den girersem bunları kullanabilir miyim ? Bazı programlar arıza çıkarıyor ve uğraşmak istemiyorum.

Klavyemde midi kontoller özelliğine mevcut yine USB'den girersem bunları kullanabilir miyim ? Bazı programlar arıza çıkarıyor ve uğraşmak istemiyorum.

Evet USB'den tum DAW(Cubase,Ableton vs.) ve Plug-in ozelliklerini kullanabilirsiniz. Kullandiginiz yazilimin MIDI Learn ozelligi ile istediginiz knob ve faderlarini MIDI Klavyeniz uzerindeki Knob ve Fader'lara yonlendirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Geri