Hüseyin Nihâl Atsız

Yolların Sonu

Bugün yollanıyorken bir gurbete yeniden
Belki bir kişi bile gelmeyecektir bize.
Bir kemiğin ardında saatlerce yol giden
İtler bile gülecek kimsesizliğimize.

Gidiyorum: Gönlümde acısı yanıkların...
Ordularla yenilmez bir gayiz var kanımda.
Dün benimle birlikte gelen tanıdıkların
Yalnız bir hatırası kaldı artık yanımda.

Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz;
Çünkü bu yol kutludur, gider Tanrı Dağı'na.
Halbuki yoldaşını bırakıp dönenlerin
Degişilir topu da bir sokak kaltağına.

İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...
Uzar, uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
Bakarsın aldanmışşın, gördüğün bir seraptır
Sevimli bir hayale açılırken kolların.

Ey doğunun alnımı serinleten rüzgarı!
Ey karanlıkta bana arkadaşlık eden ay!
Arzularim bir oktur, aşar ulu dağları,
Düştüğü yer uzakta dilek adlı bir saray.

O sarayda bulunca Tanrı'laşan erleri
Artık gözüm arkaya bir daha dönmeyecek.
Hepsi sussa da "Kür Şad" uzatarak elini:
"Hoş geldin oğlu ATSIZ, kutlu olsun" diyecek.

Hüseyin Nihâl ATSIZ

Ömrü tabutluklarda,zindanlarda işkenceyle geçmiş büyük dava adamıdır Nihâl ATSIZ..

Türkçü görüşleri sebebiyle edebiyat alanında verdiği eserler göz ardı edilmiş,hak ettiği itibarı görmemiştir.

Ruh Adam romanını herkesin okuması gerektiğine inanıyorum. Ruhu şâd olsun.

Geri Gelen Mektup

Ruhun mu ateş, yoksa o gözler mi alevden?
Bilmem, bu yanardağ ne biçim korla tutuştu?
Pervane olan,kendini gizler mi alevden?
Sen istedin,ondan bu gönül zorla tutuştu..

Gün senden ışık alsa da bir renge bürünse;
Ay secde edip çehrene, yerlerde sürünse;
Her şey silinip kayboluyorken nazarımdan,
Yalnız o yeşil gözlerinin nuru görünse...

Ey sen ki, kul ettin beni onmaz yakışınla,
Ey sen ki, gönüller tutuşur her bakışınla!
Hançer gibi keskin ve çiçekler gibi ince
Çehren bana uğrunda ölüm hazzı verince

Gönlümdeki azgın devi rüzgarlara attım;
Gözlerle günah işlemenin zevkini tattım.
Gözler ki, birer parçasıdır senden ilah'ın,
Gözler ki, senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla,gönül mülkü düzelsin;
Sen öldürüyorken de, vururken de güzelsin!
Bir başka füsun fışkırıyor sanki yüzünden,
Bir yüz ki,yapılmış dişi kaplanla hüzünden...

Hasret sana,ey yirmi yılın taze baharı,
Vaslınla da dinmez yine bağrımdaki ağrı.
Dinmez! Gönülün, tapmanın, aşkın sesidir bu!
Dinmez! Ebedi özleyişin bestesidir bu!

Hasret çekerek uğruna ölmek kolaydı,
Görmek seni ukbadan eğer mümkün olaydı..
Dünyayı boğup mahşere döndürse denizler,
Tek bendeki volkanları söndürse denizler!

Hala yaşıyor gizlenerek ruhuma "Kaabil",
İmkanı bulunsaydı, bütün ömre mukabil
Sirretmeye elden seni, bir perde olurdum.
Toprak gibi her çiğnediğin yerde olurdum.

Mehtaplı yüzün Tanrı'yı kıskandırıyordur,
En hisli şiirden de örülmez bu güzellik.
Yaklaşması güç, senden uzaklaşması zordur;
Kalbin işidir, gözle görülmez bu güzellik...

( Ruh Adam kitabında Selim Pusat'ın Güntülü'ye yazdığı şiir )

DAVETİYE

Ey Benito Mussolini! Ey gayet yüce,
İtalyanlar başvekili muhterem Duce!

Duydum ki, yelkenleri edip de fora
Gelecekmiş orduların yeşil Bosfora.

Buyursunlar... Bizim için savaş düğündür;
Din arabın, hukuk sizin, harp Türklüğündür.

Açlar nasıl bir istekle koşarsa aşa
Türk eri de öyle gider kanlı savaşa.

Hem karadan, hem denizden ordular indir!
Çarpışalım, en doğru söz süngülerindir!

Kalem, fırça, mermer nedir? birer oyuncak!
Şaheserler süngülerle yazılır ancak!

Çağrı Beğ'le Tuğrul Beğ'in kurduğu devlet
İtalyalı melezlerden üstündür elbet;

Bizim eski uşakları alda yanına
Balkanlardan doğru yürü er meydanına;

Çelik zırhlı kartalları göklere saldır...
Fakat zafer sizin için söz ve masaldır...

Dirilerek başınıza geçse de Sezar
Yine olur Anadolu size bir mezar.

Belki fazla bel bağladın şimal komşuna,
Biz güleriz Cermenliğin kuduruşuna,

Tanıyoruz Atilla'dan beri Cermeni,
Farklı mıdır Prusyalı yahut Ermeni?

Senin dostun Cermanyaya biz Nemşe deriz,
Bir gün yine bec önünde düğün ederiz.

Söyle, kara gömlekliler etmesin keder;
Ölüm-dirim savaş bir gün mukadder!

Gerçi bugün eskisinden daha çok diksin;
Fakat yine biz Osmanlı, sen Venediksin!

Tarihteki eski Roma hoş bir hayaldir,
Hayal bütün insanlarda olan bir haldir.

Bu hayaller zamanları hızla aşmalı,
Gök Türklerle Romalılar karşılaşmalı!

Görmüyorsan gönlümüzün içini, körsün!
Kılıçlarımız kınlarından çıkmayagörsün!

Top sesleri, bomba sesi bize saz gelir;
17'ye karşı 44 milyon az gelir.

Arnavudu yendim diye kendini avut,
Yiğit Türkle bir olur mu soysuz Arnavut?

Kayalara çarpmalıdır korkunç türküler!
Dalmalıdır gövdelere çelik süngüler!

Sert dipçikler ezmelidir nice başları!
Ecel kuşu ayırmalı arkadaşları!

En yiğitler serilmeli en önce yere!
Kızıl kanlar yerde taşıp olmalı dere!

Ülkü denen nazlı gelin erde şan ister!
Büyük devlet kurmak için büyük kan ister.

Damarında var mı senin böyle bol kanın?
Türk'ün kanı bir eşidir lavlı volkanın!

Tarihteki eski Roma hoş bir hayaldir,
Kurulacak yeni Roma boş bir hayaldir,

Karşısında olmasaydı şanlı "Türk Budun"
Belki gerçek olacaktı bir gün umudun,

İnsan oğlu ümitlerle dolup taşmalı,
Aryalarla Turanlılar karşılaşmalı.

Tabiatın yürüyüşü belki yavaştır;
Hız verecek biricik şey ona savaştır!

Keskin olur likörlerden ayranla kımız,
Karnerayı yere serer Tekirdağlımız.

Yurdumuzun çok tarafı olsa da kuru
Makarnadan kuvvetlidir yine bulguru...

Biz güleriz façyoların felsefesine,
Dayanır mı kırkı bir tek Türk efesine?

Bizim yanık Fuzuli'miz engin bir deniz!
Karşısında bir göl kalır sizin danteniz!

Bizler ulu bir çınarız, sizler sarmaşık!
"General"ler "Paşa" larla atamaz aşık!..

Ey İtalyan başvekili! Ey musolini!
İki ırkın kabarmalı asırlık kini...

Hesabını göreceğiz elbette yarın
Yedi yüzlü, yedi dilli İtalyanların!

Irkınızı hiçe saydı Hazreti Fatih.
Biraz daha yaşasaydı Hazreti Fatih

Ne Venedik kalacaktı, ne Floransa...
Hoş geldiniz diyecekti bize Fransa!

Haydi, hamle kafirindir... İlkönce sen gel
Ecel ile zaman bize olmadan engel!

Burada tanklar yürümezse etme çok tasa;
Süngülerle çarpışmadır savaşta yasa.

Olma böyle sinsi çakal, yahut engerek!
Bozkurt gibi, kartal gibi döğüşmek gerek!

Kılıç Arslan öldü sanma, yaşıyor bizde!
Atilla'nın ateşi var içimizde!

Kanije'nin gazileri daha dipdiri!
Sınırdadır Plevne'nin kırkbir askeri!

Edirne'de Şükrü Paşa bekliyor nöbet!
Dumlupınar denen şeyi bilirsin elbet!
...
Şehitlerden elli milyon bekçisi olan
Aşılmaz bir kayadır bu ebedi vatan!

ATSIZ

arnavutlar,boşnaklar düşmanımızdır diyor,sende benim düşmanımsın o zaman.git tito yu örnek al biraz.onun yaptığı milliyetçilik değildir.Atatürk milliyetçiliği bu değildir zaten.ayrıca benim dedelerim kosova türklerinden,ırkımız ordan.arnavut yani.tito,dedimde o tito yu sevmez,kominist ya ondan.tito,bir kahramandır,babanem hep öyle derdi.inanırım hala.Tito,yugoslavyanın Atatürküdür.neyse sevmem bu kişiyi..

childd demiş ki:
arnavutlar,boşnaklar düşmanımızdır diyor,sende benim düşmanımsın o zaman.git tito yu örnek al biraz.onun yaptığı milliyetçilik değildir.Atatürk milliyetçiliği bu değildir zaten.ayrıca benim dedelerim kosova türklerinden,ırkımız ordan.arnavut yani.tito,dedimde o tito yu sevmez,kominist ya ondan.tito,bir kahramandır,babanem hep öyle derdi.inanırım hala.Tito,yugoslavyanın Atatürküdür.neyse sevmem bu kişiyi..

Atatürk'ün kendisi "Atatürk Milliyetçisi" miydi ?
Atatürk Milliyetçiliği,sonradan uydurulmuş yapay bir kavramdır.
Hüseyin Nihâl ATSIZ Beğ'de Başbuğ Atatürk gibi bir Türk Milliyetçisidir.

" Ben her şeyden önce bir Türk Milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle
öleceğim. Türk Birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır.
Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde
kapayacağım. Türk Birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının
tarihi, yeni fasıllarını Türk Birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu
bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni
ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek. "

Başbuğ ATATÜRK

Ayrıca burada kişilerin edebî alana verdiği eserlerle ilgileniyoruz. İdeolojileri ya da dünya görüşleri ile ilgili değil. Şiirlerini,romanlarını okumanı tavsiye ederim. Belki seversin : )

Atatürk ayrım yapmamıştır arnavut,boşnak,çerkez diye öncelikle bunu bilmeni isterim.Atatürk'te selanikli zaten,bunu biliyorsundur. O öyle diyorsa bende böyle diyorum,kimse kusura bakmasın.arnavut ve boşnakların düşmanı olan atsısa ben düşmanımdır.benim görüşüm bu.

childd demiş ki:
Atatürk ayrım yapmamıştır arnavut,boşnak,çerkez diye öncelikle bunu bilmeni isterim.Atatürk'te selanikli zaten,bunu biliyorsundur. O öyle diyorsa bende böyle diyorum,kimse kusura bakmasın.arnavut ve boşnakların düşmanı olan atsısa ben düşmanımdır.benim görüşüm bu.

Atatürk Milliyetçiliği dedin,sana Atatürk'ün katıksız bir Türk Milliyetçisi olduğunu kendi sözüyle ispât ettim.
Şimdi de aklın sıra Atatürk'ün Selânik'te doğduğu için gayr-i Türk olduğunu mu imâ etmeğe çalışıyorsun ?

Başbuğ Atatürk,öz be öz Türk'tür.Yörük Türkmenlerdendir.

Al bakalım sana bir belge sunayım.Belki o zaman anlarsın dediklerimi.

Tugsy,beni gerçektende sen anlamıyorsun.Gayri türk demiyorum ben,Türk değil demiyorum.zaten selanikliler,makedonyalılar,kosovalılar balkan Türkleridir,bunları biliyorsundur herhalde. Neyse Hüseyin Nihâl Atsız'ı sevmiyorum ben. arnavut,boşnak,çerkezleri sevmeyenle benimde işim olmaz zaten.doğarken,doğduğumuz yeri biz seçmiyoruz zaten..

Ruh Adam, Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor okunması gereken kitaplardan. Siyasi görüşü keskindir. Ancak unutmamalı; bugün okuduğumuz eski Türk tarihi onun eseri. Kendisi Irkçı olsada yaptığı Tarih araştırmaları kesinlikle çok objektifdir. Çarpıtmamış, anlatmış. Kendisiyle çelişmekten korkmamış. Tarih ve Edebiyat adına yaptıkları bir kenara itilemez.

Eserlerini okuyun. Komünist olsanızda, sosyalist olsanızda, ümmetçi olsanızda okuyun. O zaman anlarsınız fikirlerinin nedenlerini. Mutlaka birşeyler kaparsınız ondan. Siyasi tabularınızı yıkın. Ben nasıl bir Ulusalcı olarak Nazım Hikmet okuyorsam, Necip Fazıl okuyorsam, bir sosyalistte, bir ümmetçide Atsızı okumalı.

"Türklük sadece kanda değil, aynı zamanda fikirdedir, akıldadır."

Güzel bir şiir kendisinden;

Geri Gelen Mektup
Ruhun mu ateş, yoksa o gözler mi alevden?
Bilmem, bu yanardağ ne biçim korla tutuştu?
Pervane olan,kendini gizler mi alevden?
Sen istedin,ondan bu gönül zorla tutuştu..

Gün senden ışık alsa da bir renge bürünse;
Ay secde edip çehrene, yerlerde sürünse;
Her şey silinip kayboluyorken nazarımdan,
Yalnız o yeşil gözlerinin nuru görünse...

Ey sen ki, kul ettin beni onmaz yakışınla,
Ey sen ki, gönüller tutuşur her bakışınla!
Hançer gibi keskin ve çiçekler gibi ince
Çehren bana uğrunda ölüm hazzı verince

Gönlümdeki azgın devi rüzgarlara attım;
Gözlerle günah işlemenin zevkini tattım.
Gözler ki, birer parçasıdır senden ilah'ın,
Gözler ki, senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla,gönül mülkü düzelsin;
Sen öldürüyorken de, vururken de güzelsin!
Bir başka füsun fışkırıyor sanki yüzünden,
Bir yüz ki,yapılmış dişi kaplanla hüzünden...

Hasret sana,ey yirmi yılın taze baharı,
Vaslınla da dinmez yine bağrımdaki ağrı.
Dinmez! Gönülün, tapmanın, aşkın sesidir bu!
Dinmez! Ebedi özleyişin bestesidir bu!

Hasret çekerek uğruna ölmek kolaydı,
Görmek seni ukbadan eğer mümkün olaydı..
Dünyayı boğup mahşere döndürse denizler,
Tek bendeki volkanları söndürse denizler!

Hala yaşıyor gizlenerek ruhuma "Kaabil",
İmkanı bulunsaydı, bütün ömre mukabil
Sirretmeye elden seni, bir perde olurdum.
Toprak gibi her çiğnediğin yerde olurdum.

Mehtaplı yüzün Tanrı'yı kıskandırıyordur,
En hisli şiirden de örülmez bu güzellik.
Yaklaşması güç, senden uzaklaşması zordur;
Kalbin işidir, gözle görülmez bu güzellik...

Kafamın takıldığı bazı noktalar var. Kafatası ölçtürme olayları vesaire... Ben Türk'üm ve Türk olduğum için kendimle gurur duyuyorum. Peki benim –ve ben Türk’üm diyen milyonlarca insanın- kafatası ölçüleri “Brakisefal” değilse ben Türk olmamış mı oluyorum? Gerçi ben anlamam bu işlerden, antropolog değilim… Sadece soruyorum yani, bilen var mı diye…

Rahmetli ATSIZ, niçin Adolf Hitler'e benzemeye çalışmış? Öyle ya, benzeyecek bir sürü Türk büyüğümüz var… Mesela kendisini, onluk sistemi kuran dünyadaki ilk lidere, yani Mete Han'a; Malazgirt Kahramanı, savaşa atını ve kendisini bembeyaz bir şekilde hazırlayıp ordusuna cesaret veren büyük insan Alparslan'a; çağ açıp çağ kapayan dahi Türk Fatih Sultan Mehmed Han'a, yahut son büyük TÜRK, Cumhuriyetimizin kurucusu, cennetmekan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e benzetebilirdi?

Hadi benzetme olayını bırakalım… “Koyun kurt ile gezerdi fikir başka başk’olmasa” demiş Aşık Veysel… Herkesin bir bildiği vardır. Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur kısmına katılıyorum. Gerçekten de bizi sevmiyorlar. Niçin? Çünkü Müslüman olduğumuz için. Atalarımız tarihin eski zamanlarından bu yana, her zaman kazandıkları için. Çin Seddi’ni niçin yaptılar zannediyorsunuz? Afedersiniz ama, adamların götleri tutuşmuş. Atalarımız o denli onurlu, şerefli ve gururlu insanlarmış

ATSIZ’ın şiir kitabını almak isterim açıkçası… “Geri Gelen Mektup” ve “Davetiye” isimli şiirlerini özellikle çok sevdim... Hece ölçüsüyle şiir yazıyor. Zaten hece ölçüsü bizim Milli ölçümüzdür. Bu demek değil ki ben burada Aruz’u küçümsüyorum, kesinlikle hayır. Lakin, hece ölçüsünün tarihi daha eskidir. Baksanız ya, Alp Er Tunga sagusu, 7 li heceyle yazılmıştır. Bunlar çok eski kaynaklardır.

ben yurdisinda calsiyorum,calistigim yerde arap,ermeni,yunan,endonezyali,gurcu,rus,bir cok farkli irktan insan var,hic te kimseden en ufak bir dusmanlik gormedim,ne bir gun sen Turksun dediler,nede vay seni musluman dediler,herkes yaptigi isle degerlendiriliyor burada kimseye bizde yapildigi gibi once sen nerelisin diye sormuyorlar.
Bizim en buyuk dusmanimiz yine biziz baskasi degil,
yillarca ulkeyi baskalari mi soyup sogana cevirdi,japonlar mi gelip ulkemize cuvalla vergi kacirdi,onlarca Turku Amerikaya yaranmak icin Korede sehit ettirdi,karsi goruste olan herkesi hayin komunist diye iceri attirdi? boylece uzar gider bu liste,bos milliyetcilik bunlar.
Sen kafanin olcusune degil icine bak,neyzene bak ne guzeldir o.hele asik veysel,atsiz bunlarin tirnagi olamaz.
vatanseverligi fasizmle karistiran ahmaklarin sonu nasil oluyor tarih hep en guzel dersleri vermistir bu konuda,bu fasistlerin kendi halklarina yaptigi kotuluklere bir bakin,bu atsizinda benzemeye calistigi hitler alcaginin basta kendi halkina sonra dunyaya ettigine bir bakin
heleki bunun gibi birini Buyuk Ataturk e benzetmek !!!

siire bak Arnavuta soysuz Italyana Ermeniye bilmemne,ben Turkum ama bunun gibi irkci serefsiz bes para etmezleri gordukce kendimden utaniyorum,savasarak ezerek yok ederek mi yucelecek Turk milleti
yillardir Ermeni soykiriminin palavra oldugunu dunyaya anlatmaya calisiyoruz ,biz hosgorulu baska irklara dinlere saygili milletiz diyoruz,Osmanlinin buyuklugunden hosgorusunden ornekler verip bizim tarihimizde bunun gibi buyuk bir utanc yok diyoruz ama bu atsiz ve bunun gibi hayal aleminde yasayan kendini bilmezler,esas Turk dusmanlarina gerekli malzemeyi fazlasiyla veriyor

Konu biraz eskimiş

Entellektüel olduğunu iddia eden kesimde büyük bir iki yüzlülük görüyorum.Hadi onların amacı belli de diğer genç dimağların saflık derecesindeki söylemlerini de yadırgamak istiyorum fakat yadırgayamıyorum.

Türk milliyetçiliği tü kaka-faşistlik,öcü ilan edilirken aslında Türk milliyetçiliğinin bastırılıp etkisiz hale getirildiğini diğer milliyetçiliklerin kültür zenginliği adı altında bölücülük faaliyetleri çatısında görüyorum.

Hatta bununla kalmayıp Türk kelimesi ile ilgili herşeye faşizm diyerek ''beni Stalin yarattı,asıl vatanım Moskova'dır'' gibi bir açıklama yapan ''kurtuluş savaşından kaçıp sürgündeymiş gibi övgüler dizilen dünya şairimiz'' Nazım hikmet gibi Stalin hayranlığını her fırsatta belirtmekten kaçınmayan herkesin her ne hikmet ise aralarından bir grup kişinin Stalin baskısından kaçıp nazilerle işbirliği yapmasından veya işbirliğine zorlanmasından ötürü diğer günahsız Yüzbinlerce Kırımlı insanın erzaksız eşyasız trenlere kümes hayvanı gibi yüklenip sibirya yollarında öldürüldüğünü ve benim de köklerimin olduğu balıkçılıkla uğraşan Arabat köyünün tüm ahalisinin eski bir gemiye bindirilip denizin ortasında batırılmasının ne demek olduğunu kimsenin bilmediğini, sözünü etmediğini görüyorum.

Her fırsatta Ermeni olayları hatırlatılıyor da soykırımın tarifi olan bu olay neden hatırlatılmıyor?İşlerine gelmiyor çünkü

şiirleri insanı azdıracak, hırçınlaştıracak kadar mükemmel ve eşsiz.. bu adam bizim eğitim sistemimizde sunulsa neler olur tahmin edemiyorum.. ama bi GERİ GELEN MEKTUP şiiri var ki arkadaşlar yukarıda paylaşmışlar uğruna öleceğin kişiye verebileceğin en güzel hediye..

türkiyede, türk topraklarında türklüğü türkçülüğü turan'ı övmek neden suçtur neden aşağılanır.. faşizan tepkiler yargılanmalıdır sorgulanmalıdır ama ateşe atılmamalıdır..

kanımca nihal atsız kendisi gibi sert kişiler tarafından çok ağır eleştiriler ve hakaretlere maruz kalıyor.. bence sadece okuyun veya dinleyin..

Konu biraz eskimiş

Entellektüel olduğunu iddia eden kesimde büyük bir iki yüzlülük görüyorum.Hadi onların amacı belli de diğer genç dimağların saflık derecesindeki söylemlerini de yadırgamak istiyorum fakat yadırgayamıyorum.

Türk milliyetçiliği tü kaka-faşistlik,öcü ilan edilirken aslında Türk milliyetçiliğinin bastırılıp etkisiz hale getirildiğini diğer milliyetçiliklerin kültür zenginliği adı altında bölücülük faaliyetleri çatısında görüyorum.

Hatta bununla kalmayıp Türk kelimesi ile ilgili herşeye faşizm diyerek ''beni Stalin yarattı,asıl vatanım Moskova'dır'' gibi bir açıklama yapan ''kurtuluş savaşından kaçıp sürgündeymiş gibi övgüler dizilen dünya şairimiz'' Nazım hikmet gibi Stalin hayranlığını her fırsatta belirtmekten kaçınmayan herkesin her ne hikmet ise aralarından bir grup kişinin Stalin baskısından kaçıp nazilerle işbirliği yapmasından veya işbirliğine zorlanmasından ötürü diğer günahsız Yüzbinlerce Kırımlı insanın erzaksız eşyasız trenlere kümes hayvanı gibi yüklenip sibirya yollarında öldürüldüğünü ve benim de köklerimin olduğu balıkçılıkla uğraşan Arabat köyünün tüm ahalisinin eski bir gemiye bindirilip denizin ortasında batırılmasının ne demek olduğunu kimsenin bilmediğini, sözünü etmediğini görüyorum.

Her fırsatta Ermeni olayları hatırlatılıyor da soykırımın tarifi olan bu olay neden hatırlatılmıyor?İşlerine gelmiyor çünkü

(enteresan bir ornek vermissin cunki ben bahsettigin kirim turklerinden biriyim,stalinden kacan atalarim kirimdan romanyaya sonra canakkaleye ve ordan Ankara polatliya yerlesmis )
simdi konuyu bu atsizin hak etmedigi kadar uzatmak istemiyorum
ben turk milliyetcisiyim ve biz turk milliyetcilerinin rehberi onderi Mustafa Kemal Ataturk tur,bunun gibi sapsizlar degil
Ataturkcu Turk milliyetciliginde ,irkcilik ve fasizan goruslere yer yoktur,nice Arnavut bosnak kurtulus savasinda sehit olmustur,bu arnavuta soysuz diyen esas en buyuk soysuzdur

Geri