Ve Çeliğe Su Verildi - Nikolai Ostrovski

Nikolay Ostrovski bir yazardan çok bir devrimci ve savaş kahramanıdır!Rusyada komünist rejimin kuruluşunu bolşeviklerin mücadelelerini anlatan kitap hayatımda okuduğum en iyi eserlerden biriydi!

bu kitap hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan bir kaçından biriydi fazla insanın okuduğunu düşündüğüm bi kitap değil o yüzden topici görünce hem şaşırdım hem sevindim :p

• Konu Sahibi Konu Sahibi
cybele demiş ki:
bu kitap hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan bir kaçından biriydi fazla insanın okuduğunu düşündüğüm bi kitap değil o yüzden topici görünce hem şaşırdım hem sevindim :p

Aslında oldukça çok kişi tarafından okunmuş bir kitap hatta kült bi kitap denilebilir Ankara Siyasalda derslerde konusu geçtiğini ve hatta hocalar tarafından okutturulduğunu biliyorum.

Ve Çeliğe Su Verildi..
Gerçi daha birinci sınıf öğrencisiyim ama henüz konusu geçmedi bizim okulda. Ben ise Ostrovski ve bu şaheseri ile lise yıllarında tanışmış, hayran kalmıştım. Yazar; Bolşeviklerin düşüncelerini, inançlarını, mücadelelerini ve devrim dönemini oldukça hoş bir üslupla işlemiş. Yine de çevirmen Atilla Tokatlı'nın da hakkını yememek lazım, kitaba çok uygun bir hava kamtış o da.

Okunması, okutulması şart bir kitap.

"Bir devrimin en büyük sanat eserleri, gene o devrim tarafından yaratılan insanlardır"

_81_ demiş ki:
cybele demiş ki:

Aslında oldukça çok kişi tarafından okunmuş bir kitap hatta kült bi kitap denilebilir Ankara Siyasalda derslerde konusu geçtiğini ve hatta hocalar tarafından okutturulduğunu biliyorum.

Bilmiorum eminim (hatta umuyorum) haklısındır ben belki sadece kendi çevremdeki insanlarla değerlendirdiğim içindir böle düşünmüştüm ama böle olmadığını bilmek beni sevindirdi :)

deerrudolf demiş ki:
Ve Çeliğe Su Verildi..
Gerçi daha birinci sınıf öğrencisiyim ama henüz konusu geçmedi bizim okulda. Ben ise Ostrovski ve bu şaheseri ile lise yıllarında tanışmış, hayran kalmıştım. Yazar; Bolşeviklerin düşüncelerini, inançlarını, mücadelelerini ve devrim dönemini oldukça hoş bir üslupla işlemiş. Yine de çevirmen Atilla Tokatlı'nın da hakkını yememek lazım, kitaba çok uygun bir hava kamtış o da.

Okunması, okutulması şart bir kitap.

"Bir devrimin en büyük sanat eserleri, gene o devrim tarafından yaratılan insanlardır"

bana bu kitabı kamu yönetiminde okuyan bir komuşu ablamız önermişti o yıllarda sanıyorum 3. sınıftaydı...

Ben de yeni öğrendim; Nikolai Ostrovski bu kitabını felçi halde tamamlamış. Savaşta vücudunun ağır hasar görmesi sonucu felç kalmış ve kolunu oynatmasına yarayan özel bir alet sayesinde kitabını yazmış.

deerrudolf,

seni bugünün kahramanı ilan ettim nihat genç olayından sonra çok işe yarar bilgiler verdin teşekkür ederim...bu arada ben bu topici açtığımda nikolai değil Nikolay yazmıştım siz mi düzelttiniz?doğrusu Nikolay olacak çünkü...

benim kitapta nikolay yazıyor valla internette de genel olarak nikolay yazıyor ama ekşisözlükte nikolai yazıyor benimde kafam karıştı ama kitapta yazan nikolay... ;)

Ekşisözlük'ü kaynak olarak almak saçma olur. Wikipedia'dan baktım şimdi; "Nicolai Ostrovski, (29 de setembro de 1904 - 22 de dezembro de 1936), escritor russo." diyor.
Kitapta Türkçe çevirisinden dolayı öyle yazıyor olabilir. Memleketim insanının Bayern München'e Bayern Münih demesi gibi bu iş. :LOL:
Neyse böyle kalsın şimdilik.

Geri