gitar gövdesi için ağaç temini

şöyle ki, arkadaşımın çalıştığı işyerine cnc almışlar bizde birkaç fantazi gerçekleştirelim dedik :) lakin bunun için gerekli ağacı nerden nasıl temin edebiliriz, birazda deneme yamulma amaçlı bir çalışma olacağından çok kalite malzeme olmasına gerek yok sadece gitar olabilme niteliğine sahip olsun yeter..
bir bilgisi olan varsa çok makbule geçer.. ;)

koca istanbulda bi marangoz sitesi gibi bisi vardir herhalde.. sadec yapacagin govdenin agcini otadan ikiye kestir sonra ters uclardan yapistir guzelce yamulmaz hem... ama sana bulacklari agaclar bayaa bi yas olacak biz bi arkadasa bit pazarindan akcaagac yetmislerden kalma bi masa bulduk ondan 4 kisiye gitar kasasi cikmisti valla...

unm demiş ki:
koca istanbulda bi marangoz sitesi gibi bisi vardir herhalde.. sadec yapacagin govdenin agcini otadan ikiye kestir sonra ters uclardan yapistir guzelce yamulmaz hem... ama sana bulacklari agaclar bayaa bi yas olacak biz bi arkadasa bit pazarindan akcaagac yetmislerden kalma bi masa bulduk ondan 4 kisiye gitar kasasi cikmisti valla...

süpermiş bu yaaa.:D peki kalite nasıl olmuştu?yani warmoth dan filan ısmarlamaktan daha akıllıca gözüküyo eğer jesecek bi tezgah bulursak.:D kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

:D:D başlığı görünce atladım hmn.bende gitar yapıyorum.bulunduğum şehirde bir tershane var.orda her türlü ağaç
bulabiliyorum.zannedersem istanbuldada vardır.ben maun tercih ediyorum.eğer oralarda ahşap gemi yapan bir yerler varsa ucuza parça ağaç bulursun mutlaka. hemde her cins.kib.

Ağaçların yaş olacağına katılıyorum.
Luthierlere sor diyeceğim ama genelde sır vermezler, bence onları takip et, nerden hangi ağaçları alıyorlar... Sen de ordan alırsın :LOL:

Yanlis bir izlemimi düzeltmek istiyorum, eski agac demek illa kurumus agac anlamina gelmiyor, önemli olan agacin bu süre zarfinda nerede bekledigi, eger agac nem orani cok yüksek olan bir yerde durduysa kesinlikle kurumaz. Bununla sadece islanip islanmadigini kastetmiyorum, corafi konumda önemli.
Ama sonucta hicbir firma gitar yada parke gibi mamulleri üretmek icin agaclari yillarca depolarda bekletme lüksüne sahip degil.
Bu yüzden agaclar yapay yollarlan kurutuluyor. Bunun bir iki yöntemi var bildigim kadariylan.
Ilkinde devamli sicak hava veriliyor. Ikincisinde agaclardan cikan nemlen nemlilik orani artan havanin derecesi düsürülüp nemi alinip tekrar uygulaniyor (kondens), ücüncüsündede bunun disinda vakumda uygulaniyor. Neyse yani eger yas agaci belli bir süre nem orani düsük isitilmis bir mekanda tutma imkanin varsa, agaci yapay olarak kurutabilirsin. Yanliz dikkat etmen gereken olayi abartmamak yani agaci cok hizli bir sekilde kurutmaya kalkarsan agacin sekli bozuluyor ve catlaklar olusuyor.

aa evet o konuyu es gectim.. acikcasi agac ararken nereden oldugunu mutlaka sorun eger cok yagmur alan bolgelerin taze kesilmis agaciysa yastir kisa zamanda gitariniza picasso tablosu havasi verebilir.. bi kankama disbudak govde yapmistim.. akdeniz maliydi ve yeni kesilmisti ama maasallah hic hareket olmadi.. ama her ihtimale karsi ortadan kesip dista kalan kenarlardan yapistirip kestirmek en mantiklisi oluyo..

bu arada masadan yaptigimiz gitarlar canavar olmustu.. ben bas yapmistim jazz kasa.. valla orijinali kadar iyiydi sattim sonra :( parasizlik lanet olsun.. neyse.. illa marangoza da gerek yok.. agaci buluyosun ama oole gitar boyutunda pek satmiyolar genelde na boole heyhula gibi.. ama benim gibi yalvarirsan ucundan accik kesiyolar 15 20 milyona.. sonra gidiyosun iki tane buyuk boy iskence kaliteli agac tutkali ve kesmek icin el hizarlari var yaklasik maliyet 60-70 ytl.. bi de tanidiktan freze buldunmu senin govde istedigin sekilde tas catlasin 100 ytl e cikar.. namussuz freze tuzlu bayaa.. yani olay bu.. ayrintili bilgi ve resim verebilirim isteyenlere..

aa evet o konuyu es gectim.. acikcasi agac ararken nereden oldugunu mutlaka sorun eger cok yagmur alan bolgelerin taze kesilmis agaciysa yastir kisa zamanda gitariniza picasso tablosu havasi verebilir.. bi kankama disbudak govde yapmistim.. akdeniz maliydi ve yeni kesilmisti ama maasallah hic hareket olmadi.. ama her ihtimale karsi ortadan kesip dista kalan kenarlardan yapistirip kestirmek en mantiklisi oluyo..

bu arada masadan yaptigimiz gitarlar canavar olmustu.. ben bas yapmistim jazz kasa.. valla orijinali kadar iyiydi sattim sonra :( parasizlik lanet olsun.. neyse.. illa marangoza da gerek yok.. agaci buluyosun ama oole gitar boyutunda pek satmiyolar genelde na boole heyhula gibi.. ama benim gibi yalvarirsan ucundan accik kesiyolar 15 20 milyona.. sonra gidiyosun iki tane buyuk boy iskence kaliteli agac tutkali ve kesmek icin el hizarlari var yaklasik maliyet 60-70 ytl.. bi de tanidiktan freze buldunmu senin govde istedigin sekilde tas catlasin 100 ytl e cikar.. namussuz freze tuzlu bayaa.. yani olay bu.. ayrintili bilgi ve resim verebilirim isteyenlere..

hocam güzel anlattığın şeyler ama bir konuyu anlamadım.freze nedir?ayrıca bu ağacı nerde nasıl kescem.sen şu resimli açıklamayı bna gönderirmisin?benim aklımda aylardır şöyle ucuza kendime has bi gitar yapasım var.yani böyle kimsede olmayan bişey.yani istediğim şeklini şemalini kendi tasarladığım bi gitar.yada standandart kada bile olsa bi köşesine beni anlatcak bi oyma vs. yapcam.sen şu gitarı nasıl yapcağımızı anlatırsan yada bana mail atarsan seviniri.msn: [email protected] .kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

annasildi... en iyisi sana su siteyi gostermek... http://my.athenet.net/~vandkc/guitar/GuitarFrame.htm

http://www.buildyourguitar.com/resources/links.htm

bunlara bir goz gezdir.. kesme isini herhangi bi marangoza yaptirabilirsin ama once agacin ustune modelini guzelce ciziyosun.. isin zor kismi bundan sonra basliyo..manyetiklerin oturacagi, kablo ve pot bosluklari ve de sapin oturacagi kisimlari acabilmen icin freze (nami diger router) denen alete ihtiyacin var.. eger agac isleriyle daha once ilgilenmediysen bence bu isi cok zorlama derim.. kasanin seklinide eger autocad kullanabiliyorsan yada kullanabilen birini taniyorsan ona yaptir boylece yamuk bi gitarin olmaz ( tecrube edildi merak etme.. )

once bu siteleri biraz karistir anlamadigin yerlerde yardimci olalim.. benimde bitirmem gereken bir gitar var garajda:)

abi ben peyzaj mimarlığı 4. sınıf öğrencisiyim.yani auto cad ve her tür çizim modelleme programlarını kullanabiliyorum.çizmesi sorun değil.tek olay o mayetik boşluklarını açmak benim korktuğum yer.ama onu her hangi bir marangozhanede falan açtıramazmıyız ki?bu arada mesleğim icabı maketler vs. yaptım bol bol.üniversiteye girmeden öncede çocukluğumdan beri böyle şeylere hevesliydim.el sanatları vs. evimdeki bi çok şeyi kendim yaparım eğer imkan olursa.sadece bende olan bana has şeyleri ve kendimin el emeğimle yaptığım şeyleri çok seviyorum.bunun için kendime has bi gitar yapmak istiyorum.ben bira sayfaları inceliyim.sonra duruma göre san gene sorarım.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

ha tamam o zaman benden iyi durumdasin yani.. simdi o manyetik yerlerini acmak icin marangozlar senden bi yeni gitar parasi alir.. elinde olmasi gerekenler; agac, iyi bir agac tutkali, buyuk boy iskence... oncelikle elindeki agacin kalinligi onemli.. eger en olarak tek parca bi gitar cikaracak buyuklukteyse ortadan ikiye kesmen gerekiyor. sonrasinda kestigin parcayi ters cevirip iyice tutkallayip en az birgun iskence ile preslemen lazim.. eger parcalarin eninden bir gitar cikmayacaksa en genis olani ortaya alicak sekilde digerlerini kenarlara yapistirman gerekiyor.. tutkal kuruduktan sonra artik gitarin kesmeye hazir... tavsiyem autocad le istedigin sekli birebir cikarman .. sonrasi marangoza gidiyosun ve abi bunu su sekilde bi kesiver diyosun.. muhim olan yaptigin gitara en yakin olan hazir bi gitar bulup bi cetvelle sap deriligi manyetiklerin sapa gore uzakliklarini ve sapa gore kopru uzakligini olcmen gerekiyor... oyma kismindan korkma anlaticam onuda kolay bi is o sen bu kisimlari hallet once ok?

melihbozkurt84 demiş ki:
abi ben peyzaj mimarlığı 4. sınıf öğrencisiyim.yani auto cad ve her tür çizim modelleme programlarını kullanabiliyorum.çizmesi sorun değil.tek olay o mayetik boşluklarını açmak benim korktuğum yer.ama onu her hangi bir marangozhanede falan açtıramazmıyız ki?bu arada mesleğim icabı maketler vs. yaptım bol bol.üniversiteye girmeden öncede çocukluğumdan beri böyle şeylere hevesliydim.el sanatları vs. evimdeki bi çok şeyi kendim yaparım eğer imkan olursa.sadece bende olan bana has şeyleri ve kendimin el emeğimle yaptığım şeyleri çok seviyorum.bunun için kendime has bi gitar yapmak istiyorum.ben bira sayfaları inceliyim.sonra duruma göre san gene sorarım.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

slm bende martin kochun guitar bulding adlı kitabı var isteyen arkadaşlarla paylaşırım.2 3 tanede gitar yapmışlığım var.buyrun msn im

[email protected]

Not.aman yanlış anlaşılmasın.surekli download yapığım için netim çok yavaş.o yuzden foruma pek girme fırsatım olmuyor.girebilsem bile yazdıım mesaj bir turlu gitmiyor.

arkadaşlar el ölçüme göre akçaağaçtan elektro gitar sapı yaptırmak istiyorum..nerde yaptırabilirm.bilgisi olam lütfen cvp atsın...

Eger agaci freze ettirmek o kadar maliyetli ise, bauhaus ta matkaplar icin
ayni o linteki makinaninki gibi agac oymak icin freze uclari satilir. Tabiki o kadar kolay olmaz ama bir matkap, bir freze ucu, agac törpüsü, zimpara kagidi ve bol bol sabirlan oyuklari kendinde acabilirsin gibi geliyor bana.

Bende Gitar Yapmayı Planlıyorum Da Strat Kasa Düşünüyorum Bende Ağacın Kalınlığı Ne Kadar Olmalı Gövde İçin... Sap İçin Ne Kadar Olmalı...??

Şimdiden Saolun...

Geri