Hobini Ve Evcil Dostunu Göster Turkrockçı

IMG_2389.JPG
IMG_2394.JPG
IMG_4974.JPG
IMG_5013.JPG
Forum olarak enstrüman haricinde de güzel hobilerimiz varmış. Bende de papağan ve rc sevdası var gitara olduğu kadar.

@Ekonline Çok güzel ve yetenekli bir hayvan. Adı nedir?

Çocukken bizde de Jako vardı. Konuşmasıyla korkuturdu beni : ). Çığlıklarından adına Tarzan koymuştuk :D. Ömür boyu sizle olması dileğiyle. Bu arada ikinci resimde sol bileğinde yüzük gibi bir şey var. Onun bir işlevi var mı merak ettim.

Çocukken bizde de Jako vardı. Konuşmasıyla korkuturdu beni : ). Çığlıklarından adına Tarzan koymuştuk :D. Ömür boyu sizle olması dileğiyle. Bu arada ikinci resimde sol bileğinde yüzük gibi bir şey var. Onun bir işlevi var mı merak ettim.
İsmi Nef'i. Ev için güzel bir neşe kaynağı bence şanslı bir çocukluk geçirmişsiniz bu konuda :) İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Geçmiş zaman kullandığınıza göre artık sizinle değil sanırım Tarzan. Yüzükler kuşların kimliği gibi bir şey. Doğadan yakalanıp gelmediğini, evcil bir ortamda doğduğunu gösterir. Bunlar doğadan yakalanıp gelenlere göre daha az vahşi olurlar, eğitmesi daha kolay olup bence doğal yakalamaya göre daha tercih edilmesi gerekir. Gitardaki seri numarası gibi o tür yüzüklerde de kuşun hangi tarihte doğduğu vs yazması lazım ama Türkiye'de buna pek önem verilmiyor. 100 tane o halkalardan sipariş ediyorlar rastgele takıyorlar kuşların ayaklarına yavruyken tabii bu konuda da sahtekarlıklar yapılıyor o konulara hiç girmeyeyim yeterince uzun oldu zaten :)

Bazı kuşların yabani olarak avlanılması , satılması ve beslenmesi yasaktır. Sadece kafes üretimini bakmak yasaldır. Kuşlar yumurtadan yeni çıktıklarında kemikleri çok esnek olur ve arka ayak tırnağı tamamen geriye doğru yatırılabilir . İşte kuş daha yavruyken ayağına bilezik geçirilir ve bu daha sonra çıkartılıp değiştirilemez. Bu da kuşun yakalanma değil ev üretimi olduğunu gösterir. İthallatta bu önemlidir. Bileziksiz kayıt dışı kuş getirmek , götürmek satmak çoğu ülkede suçtur. Bileziğe üretcinin adı , kuşun doğum tarihi bağlı olduğu dernek veya federasyon yazılabilir. Asıl amacı bu olsa da çoğu zaman üretici için etiket gibi kullanılır.

Kedi besliyordum. Evde mutlu olmadığını, özürlüğünün kısıtlandığını düşünerek bahçeli evi olan bir tanıdığına emanet ettim. Hayvan sevmek bence onun mutluluğu için gerekirse ayrı kalmaktır. Onun dışında bahçeli ev olduğu zamanlar 5 tane falan kedi vardı:D Bir ara köpek oldu. Ördek ve tavşan besledik. Ancak köpekler kümes kapısının menteşesini sökmüşler. Bir kaç kez o sebeple tavşan ve ördekler gitti:(
Onun dışında pek ilgilenmesem bile kağıttan kurba, uçak yapmayı seviyorum. Ama çok yer kaplıyorlar:D
Ha, birde uyumak.

Amfileri durduğu odaya 100 litrelik bir akvaryum koymayı planlıyorum. Nem artışının amfilere etkisi ne kadar artıyor, bu şekilde kullanan var mı? Yoksa hiç mantıklı değil mi?

Ben İstanbul'dayım, aklıma Antalya da Akdeniz de gitar çalanlar geliyor. Bu insanlar ne yapıyor bu kadar nem de o zaman...

Nemi emecek materyal.. vs kullanan var ise tavsiyelere de açığım.
Teşekkürler

Amfileri durduğu odaya 100 litrelik bir akvaryum koymayı planlıyorum. Nem artışının amfilere etkisi ne kadar artıyor, bu şekilde kullanan var mı? Yoksa hiç mantıklı değil mi?

Ben İstanbul'dayım, aklıma Antalya da Akdeniz de gitar çalanlar geliyor. Bu insanlar ne yapıyor bu kadar nem de o zaman...

Teşekkürler

Akvaryumun üstü kapalıysa yani, kapaklıysa çok sorun olmaz.

Teşekkürler

Uzun süre büyük akvaryum bakmış bir kişi olarak söyleyebilirim ki akvaryumun oda nemini belirgin değiştiren etkisi yok, eğer oda küçük ve sürekli kapalı kalan havasız bir yer değilse. Basit bir nemölçer alarak siz de takip edebilirsiniz.

Böyle güzel bir konu varmış, hortlatmaya değer:) Son yıllarda en çok zaman ayırdıklarım fotoğrafçılık ve mekanik saatler oldu ama açıkçası uzun zamandır onlara da vakit ayıramıyorum artık.
Mekanik saatler konusunda özellikle iskelet ve yarı iskelet/open heart modellere büyük zaafım vardı, elimden pek çok saat geldi geçti; kalanlardan birini paylaşayım...
P3079637.JPG

Fotoğraflarımdan da birkaç örnek paylaşayım, bakalım beğenecek misiniz...
Squirrel.JPG

Afterglow.JPG
DSCF0101x.JPG
EM102679x.JPG
EM102898x.JPG
EM103096x.JPG
EM104059.JPG
EM104195x.JPG
Frozen (re-edit).JPG
Light Up The Night.JPG
Milky Way 2.jpg

Abi bunu nasıl çektin? bir de kuş gölgesi senin eklemen değilse tarihe geçebilirsin yani.
Teknik bilgi olarak soruyorsanız, ekipman uygunsa çok bir numarası yok ay fotoğrafının. Ben bu fotoğrafta aps-c sensörlü makinede 230mm lens kullanmışım (full frame karşılığı 350mm) Aslında ay fotoğrafın küçük bir bölümünü kaplıyor ama kırptığım için bu şekilde bir kare elde etmiş oldum. Daha dar açılı lenslerle daha yakın ve detaylı fotoğraf elde edebilirsiniz. Ay hızlı hareket ettiği için pozlamayı mümkün olduğunca kısa tutmak gerek; mevcut fotoda ışık ölçümünü noktasal olarak seçmem de pozlamayı 1/400saniye olarak yapabilmeme katkı sağlamış. Onun dışında tripod ve 2-3 sn. gecikmeli çekim yapmak gerek.
Oradaki "gölge"yi sonradan eklemedim tabi ki, öyle olsa ben bunu fotoğraf olarak nitelendirmezdim. Çekim sırasında uçan kuşlardan biri kadraja enfes şekilde takılmış. Tabi fotoğraf çekerken aynı kareyi bazen 3, bazen 5, bazen de 10 kez çekiyorum; sonrasında aralarından en güzelini seçiyorum. Çok güzel denk gelmiş, milyonda bir denk gelir herhalde böyle bir şey.
Bu arada, bu fotoğrafı çekeli yıllar olmuş ama tarihe falan geçmedim😄

Geri