Strat Tipi Köprülerde Paslanmayı Nasıl Yok Edebilirim?

köprünün içinde yer alan intonasyon ayarı yapılan vida ve içinde yaylarda paslanma oldu. bunu yok etmenin bir yolu var mıdır?

daha önce böyle bir sorunla karşılaşıp çözebilen oldu mu?

Gitarınızın markası nedir bilmiyorum ama amerikan Fender modern köprülerde Hem vidalar hem de özellikle Saddle içi yükseklik ayarı yapılan alyanlar zamanla korozyona uğruyor. saddle içi vidaları amerikan standartları olduğundan türkiyede eşi benzeri yok ayrı da satılmıyor. iki kere başıma geldi. ilkinde tünelde Rıfat a saddle yuvalarını daha geniş bir vida girecek şekilde genişlettirmiştim. ikincisinde o olaya girmedim 20 Euro verip saddle seti değiştim.

O vidalar "set screw" diye geçiyor... En temizi aşağıdaki linkteki Fender'in kendi sitesinden bulabilirsin...

http://www.fender.com/guitar-bass-parts/bridge-parts/

Fender'in bu yedek parça işine gösterdiği özen gerçekten takdire değer...

Yalnız gönderirken kara yoluyla göndermesinler, gümrükten arayıp 4-5 vida için 150 lira isteyebilirler :) Başımdan şöyle bir olay geçmişti, ben de tune-o matic köprümdeki benzer bir vidayı kaybetmiştim (locking kısmındaki)... gibson'a mail attım, adamlar sağolsun gönderdi fakat Hollanda'dan kara yoluyla göndermişlerdi. Kargo gelince telefondaki kadın 150 lira ödemeniz gerekiyor demişti. Tek bir vida için komik olduğunu kabul etse de, göndericiye söyleyin bir daha kara yoluyla göndermesin demişti... Ben de doğal olarak gidip almamıştım... Sonra bizim şirketteki mekanikçilere adını öğrenmek için gittiğimde adamlardan bir tane çıkmıştı... Ne sevinmiştim :)

O vidalar "set screw" diye geçiyor... En temizi aşağıdaki linkteki Fender'in kendi sitesinden bulabilirsin...

http://www.fender.com/guitar-bass-parts/bridge-parts/

Fender'in bu yedek parça işine gösterdiği özen gerçekten takdire değer...

Yalnız gönderirken kara yoluyla göndermesinler, gümrükten arayıp 4-5 vida için 150 lira isteyebilirler :) Başımdan şöyle bir olay geçmişti, ben de tune-o matic köprümdeki benzer bir vidayı kaybetmiştim (locking kısmındaki)... gibson'a mail attım, adamlar sağolsun gönderdi fakat Hollanda'dan kara yoluyla göndermişlerdi. Kargo gelince telefondaki kadın 150 lira ödemeniz gerekiyor demişti. Tek bir vida için komik olduğunu kabul etse de, göndericiye söyleyin bir daha kara yoluyla göndermesin demişti... Ben de doğal olarak gidip almamıştım... Sonra bizim şirketteki mekanikçilere adını öğrenmek için gittiğimde adamlardan bir tane çıkmıştı... Ne sevinmiştim :)

Aynen bu "set screw"lerden 2-3 set alıp kenara koymakta fayda var. bu vidalar üstünde ter ve kir asit etkisi yaratıyor artık çevrilemez duruma gelebiliyor

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bende bir adet cort g-vt , 1 adet godin session var.
ikisindede aynı problem oldu.

Tüm parçaları söküp pas sökücü kullanacağım. umarım kromajlı aksesuarlar zarar görmezler.

korkum: kromaja sıçrayan pas görüntüsünü sökerken zarar vermek.

wd-40 tipi pas sökücülerin forumlarına girdiğimde özellikle silah temizliğinde boya ve kaplama kalkmasına yol açtığını okudum.

teşekkürler bilgileriniz için.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
cort_front_large.jpg
fender-strat-since-1954.jpg
yeni bir köprü setide almak hiç içime sinmiyor.

sebebi :
cort g-vt nin çok özel eskitilmiş metal aksamları var.köprüde bu şekilde oksitlenmiş bir görüntüde. bu aksamlara uymayan kromajlı bir ürün takmak gitarı çirkinleştirecek.
godin köprüsünde ise işlemeli bir godin marka yazısı var bunu kaybetmek istemiyorum. daha 2 senelik gitar.

bu arada wilkinson firmasının cort g-270 ve g-260 larda kullandığı bir köprü var. yaylar ve vidalar gizlenmiş durumda. ayrıca bazı strat köprülerinini de bir koruyucu plaka ile gizlendiği modeller gördüm internette.

Geri