gitarımın klavyesinin rengi soldu ne yapabilirim?

velfecri demiş ki:
bizim atölyede yaptığımız şey şu..telleri çıkar..ufak bir bez al eline..bulabiliyorsan alkol..eczaneden al ..bezi ısla ve tum tuşa sür..biraz bekle...ter izleri falan kalkacaktır...daha sonra yine beze alkol sürüp sıkı sıkı temizle..bu kadar...ha ama tuşu ve fretleri parlatmakta istiyom dersen , polish lazım...ama el ile pek iyi netice vermiyor...istanbuldaysan uğra atölyeye patlatayım ben hayrına.. :)

istanbuldayım walla hayrına diyosan harbiden getiriyim gitarı :D bi de bu alkol zarar vermiyo mu ağaça???

valla herkes farlı bi şey söylüyo kafam karıştı :? arkadaşımda hiç öyle gitar koruyucu fln kulanma onlar kimyasal daha kötü yapar diyor.

aktarlardan ceviz yağı al klavyeye iyice yedirene kadar sür sonra yarım saat bekle sonra fazla kalan yağı kuru bezle temizle ben yaptım şu anda çok memnunum ama senin gitarda nasıl sonuç verir bilemem

klavye bakımı için:

çözüm 1 : planet waves'in petrol bazlı "hydrate" adlı bir ürünü var, kırmızı bir sıvı. gitar klavyesini temizlemek ve bakımını yapmak için birebir. 1 hafta kadar da kayganlık sağlıyor. tabii rosewood için bu. ben kullanıyorum ve çok memnunum.
dadhydrate.jpg

çözüm 2 : her aktarda bulabileceğin limon yağını kullanabilirsin. ağacı besler ve kayganlaştırır, parlatır. güzel de kokar :) planet waves in de var ama gereksiz pahalı :
dadlemonoil.jpg

çözüm 3 : arko yağlı krem kullanabilirsin. eski tip arko yağlı kremi alıp itinayla sürersin klavyeye, yedire yedire, sonra fazlasını alırsın. bu yöntemin tek dezavantajı perdelerin kenarlarına arkonun girip rahatsız edici topaklar oluşturabilmesi.
16900.jpg

dostum limon yağı kullanmalısın baska kimyasal sıvılar kullanma ben gecen sene senkoptan aldım 10 milyona.. D'Andrea Lemon Oil kullanyorum. sendeki durum bende de olmuştu fakat bu limon yaği sayesinde giderdim...

Bu limon yağinı gitarinin fingerboard'ı rosewood olan her gitarist kullanmalı cunku; aynı zamanda agacı koruyor besliyor dikkat edin gitarlarinızın rosewood tuşesi hariç butun agac kısmı vernikle kaplıdır cunku agacın nem almaması dikkate alınır bu sayede gitarin agacı korunmuş olur.. fakat rosewood farklı bir yapısı vardır vernik tutmaz cıplak agactır ve bunu bu gibi sıvılarla korumanız onerilir

saolun arakdaşlar verdiğiniz tüm biligler için haftosonu tünelden limon yağı alır klavyeyi cillop gibi yaparım artık :D

saolun arakdaşlar verdiğiniz tüm biligler için haftosonu tünelden limon yağı alır klavyeyi cillop gibi yaparım artık :D

anatolia999 demiş ki:
.... dikkat edin gitarlarinızın rosewood tuşesi hariç butun agac kısmı vernikle kaplıdır cunku agacın nem almaması dikkate alınır bu sayede gitarin agacı korunmuş olur.. fakat rosewood farklı bir yapısı vardır vernik tutmaz cıplak agactır ve bunu bu gibi sıvılarla korumanız onerilir

ustasi oldugumdan degil ama bu sozunden bir cikarimda bulundum: peki ayni mantikla (ozellikle yeni ise) agacin kurumasini da engellemis olmuyor muyuz o zaman?

akdar demiş ki:
anatolia999 demiş ki:
.... dikkat edin gitarlarinızın rosewood tuşesi hariç butun agac kısmı vernikle kaplıdır cunku agacın nem almaması dikkate alınır bu sayede gitarin agacı korunmuş olur.. fakat rosewood farklı bir yapısı vardır vernik tutmaz cıplak agactır ve bunu bu gibi sıvılarla korumanız onerilir

ustasi oldugumdan degil ama bu sozunden bir cikarimda bulundum: peki ayni mantikla (ozellikle yeni ise) agacin kurumasini da engellemis olmuyor muyuz o zaman?

hocam benim bildiğim kadarıyla ağacın kuraması iyi bir şeydir. gitarın sesi güzelleşir. niye kurumasını engellemek isteyesin ki :?:

Aslinda bunuda bir standarti yok, su an american strat larin boyalari polyester olacak, yani ne nem kaybediyor nede disaridan nem aliyor, ona karsin LP ler uygulanmasi daha zor ve daha hassas olan bir boya türü kullaniyor, bu boya agacin nem almasina ve kaybetmesine izin veriyor. Ama polyester kadar saglam degil güneste falan kaldimi sarabiliyor. Simdi hangisinin daha iyi oldugu aletin durdugu yere bagli, eger nemli bir bölgede yasiyorsaniz polyester daha iyi bir secenek olacaktir. Tabiki zamanla bu gitarlarda kuruma gibi bir durum yok. Bu sebelen gitarlarinin arka kapaginin altindaki boyayi kaldiran gitaristlerde var. Kusura bakmayin kullanan boyanin ismini tam olarak akildan yazamadim.

ben de onu diyordum,
yanlis ifade olmussa ozur

anatolia "vernikle kaplanir, boylece agac nem almaz, bu sekilde gitarin agaci korunur" demisti.

ben de "ama o zaman agacin kurumasi gecikmez mi, ya da engellenmis olmaz mi?" demek istemistim

kışın soğuk ortamdan ani sıcak ortama girildiğinde gitarin yuzeyi nemlenir bunu gitarin uzerindeki polyester vernikli boya agaca ulaşmasını engeller aynı zamanda yazın gitar calarken eliniz terleyebilir yine vernikli boya bunu engeller... agacın kuruması cok yavas gercekleşen yıllar alan bir olaydır zaten gitar ilk imalat sırasında agacları fırında kurutulup ondan sonra imalati yapiliyor

arkadaşlar teşekürler verdiğiniz tavsiyeler için limon yağı sürdüm sıfır gibi oldu klavye valla:D bu başlık kapatılabilir artık

Geri