Ibanez Yedek Parca Fiyatlarinin Ucmasi, Ucuk Olmasi

hantug isteğe göre de parça yapıyor diye biliyorum, firma hakkında gitarpedal.com buluşmasında bayağı konuşmuştuk fakat o parçalar yurtiçinde daha ucuza satılıyor ve hakikaten kötü bir yorumu yok henüz bu firmanın ürettiği malzemelerin.

Ellerindeki malzeme en beynelminel titanyum alasimi (Grade 5 diye gecen), zaten 3 kilo titanyum alip atelyede islemek mumkun degil, ancak buyuk olcekte alinir ve islenirse mantikli ve karli. Benim abim titanyum alasimlari vs pazarlayan bir kisi oradan da biliyorum. Ustelik bu adamlar baska savunma sirketlerine de parca isliyorlar yani altyapilari savunma sanayine gore kurulmus, fender koprulere gore degil. Bu da bence onu butun ureticilerin ustune koyuyor bir defa. Yani ellerindeki cekice gore o civiler hava civa. Bunu bir defa kaydedelim.

Turkiye icinden parca teminine gelince ben gecen gun Hantug'u aradim. Dedim ki Floyd Rose ve Ibanez koprulerin parcalarini bulmak cok bela ve zor. Hatta tremolo kollari da oyle. Ornegin ben string saddle ismarlasam yapar misiniz? Bana bunu yapmakta gonulsuz olduklarini patentle vs ugrasmak istemediklerini soylediler. Sonra dedim ki ornegin kac tane saddle alsam dusunursunuz? 200 tane alsam degisir mi? 200 tane alacaksaniz konusabiliriz dediler. Simdi cok talep gelen parcalari aslinda forumdaki insanlar birlesse cok sayida yapma ihtimalleri var yani. Ornegin, en cok paslanan seylerden biri olan vidalari titanyumdan yaptirsak, herkes de biraz yedekleyecek sekilde alacak olsa onlar yapmaya gonullu. Durum budur. Bir de titanyum tremolo blogu falan gibi islemesi daha kolay ama buyuk ve pahali parcalar konusunda daha istekliler.

Ellerindeki malzeme en beynelminel titanyum alasimi (Grade 5 diye gecen), zaten 3 kilo titanyum alip atelyede islemek mumkun degil, ancak buyuk olcekte alinir ve islenirse mantikli ve karli. Benim abim titanyum alasimlari vs pazarlayan bir kisi oradan da biliyorum. Ustelik bu adamlar baska savunma sirketlerine de parca isliyorlar yani altyapilari savunma sanayine gore kurulmus, fender koprulere gore degil. Bu da bence onu butun ureticilerin ustune koyuyor bir defa. Yani ellerindeki cekice gore o civiler hava civa. Bunu bir defa kaydedelim.
Evet asıl işleri gitar ve parçaları değil, bunların atölyesi savunma sanayisi üzerine üretim yaptıkları yerin içinde(farklı bir yer olarak sadece bu işlerin yapıldığı bir atölye) bulunuyor.Tecrüb etme durumum ise onlara yakın olan başka birinden dolayı oldu bir forum içerisinde sanırım firmadan biri de gelmişti.Özel parçanın sıkıntı olması sebebi sanırım prototip olmasından öte gitmezse pahalıya mâlolması sanırım ellerindeki makineler hakkında ise bilgim yok, yani bu işe göre mi üretim aletleri var yoksa ellerindeki mevcut üretim aletlerini mi gitar ve parçaları üzerine kullanıyorlar bilemiyorum.Bu konu üzerine ulaşabileceğiniz birilerine yönlendirebilirdim fakat siz konuşmuşsunuz sanırım anladığım kadarıyla.

Ben sahibi ile konustum. Neyse is donup dolasip yedek parca ihtiyacinin ve talebinin cok duzensiz olmasina donuyor. Tremolo kolunu kiran forumda feryat ediyor, kirilmadan da yedek parca tutmayi akil eden veya umursayan pek kimse yok. Sanirim bu baslik da surekli tartisilip fiilen cozume ulastirilamayacak basliklardan biri. Sonucta solo muzik disinda duzenli yedek parca bulunduran dukkan da yok, tamir servisi de. Aslinda kanunen bunun olmasi gerekir belki ama yok.

Ben sahibi ile konustum. Neyse is donup dolasip yedek parca ihtiyacinin ve talebinin cok duzensiz olmasina donuyor. Tremolo kolunu kiran forumda feryat ediyor, kirilmadan da yedek parca tutmayi akil eden veya umursayan pek kimse yok. Sanirim bu baslik da surekli tartisilip fiilen cozume ulastirilamayacak basliklardan biri. Sonucta solo muzik disinda duzenli yedek parca bulunduran dukkan da yok, tamir servisi de. Aslinda kanunen bunun olmasi gerekir belki ama yok.
Ülkede kanun olaydı iyiydi :) Evet Ankara'da sadece solo müzikte düzenli olarak parça bulabiliyorsunuz.Sizi iyi anlarım bende de eski hurda dökük tarz gitar sapıklığı var, yeri geliyor uyduruk bir manyetik çerçevesine(ölçüleri standart olmadığından) adamlar ebay de 50 $ dan başlayan rakamlar söyleyebiliyor, kendim çerçeve yaptım bu tarz muhabbetler yüzünden ve elimde biriken bu şekilde sıfır malzeme çok fazla, yeri geldiğinde dağıttığım oldu, bunlardan çok azını satabilmişimdir.Ülkede garanti kapsamında gitar ve ekipmanlarını yaptıramıyoruz malesef, bunu tam amlamıyla yapan yok.Bu anlamda ise ilk kazığımı Ankara zuhal müzikte yemişimdir :D Adamlar benden kaynaklı olmayan bir sorun için bayağı bir konuşmadan sonra bana bela okutturarak ekstra ödeme yaptırmışlardı.Bu konuda belki direkt firmalara ulaşmak daha faydalıdır, onlar da bunu olumlu karşılayarak cevap verir mi garanti kapsamında ürünlerinin bakım ve tamiri için fedakârlık eder mi bilmiyorum.İbanez ve nadir bulunan gitarların kullanıcılarına sabır diliyorum,Allah onların gitarlarına kaza ve zevâl vermesin :D

Buyrun, güzel bir açık. Biri bu başlığı okuyup bir iş kurabilir. Sanayi sitelerinde "yok yok"çular vardır, 50 metre yüksekliğinde raflarda 1 milyon çeşit pert araba parçası bulunur. Parçalar stokta belki 3 yıldır duruyordur ama bir gün mutlaka satılır.

Aslında kendi floyd tip tasarımlarını herkes yapmakta özgür, floyd rose'un patent süresi bitti ama İbanez dahil hiçbir firma fiyatlarını düşürmedi.

Buyrun, güzel bir açık. Biri bu başlığı okuyup bir iş kurabilir. Sanayi sitelerinde "yok yok"çular vardır, 50 metre yüksekliğinde raflarda 1 milyon çeşit pert araba parçası bulunur. Parçalar stokta belki 3 yıldır duruyordur ama bir gün mutlaka satılır.
Valla burada aranan parcalarin hemen hepsi islemesi cok basit parcalar. Ustelik artik 3-D scanner diye birsey var CAD modelini olusturmak 10 dakika almaz, yani dokum motor blogu degil ki kalip tutasin elinde veya buyuk stok falan. Sadece autocad dosyalarina ihtiyacin var. Yani bu kadar muzik dukkanini ayakta tutan piyasa varsa bu yedek parcalari satan adama para kazandiracak pazar da vardir gibi geliyor bana. Kaldi ki Ibanez parcasi ABD de bile problem. Siparis veriyorsun minimum 1 ay siparis suresi veriyorlar.

Ben eger uretim isine bir ucundan dokunursam, bu antin kuntin parcalarin CAD modellerini bir kutuphane haline getirmeyi gorev bildim. Adim gibi eminim ki bunlarin yurtdisinda da onemli potansiyeli var. Yunanistandaki adamin edge pro kola erisimi bizden cok iyi degil yani.

Yedek parca konusunda son diyecegim ise, bir vidaya ihtiyaci olan dunya yikilsa sadece 1 vida almak ister asla iki tane de yedek alayim demez, mumkunse de cikma ister para vermek istemez falan. Bu kafa ile parca getirip satan adamin da isi zor. Once zihniyetin degismesi lazim sanirim. Ben almayayim ama basklari da bolca alsin boylece piyasasi olussun biraz fazla sark kurnazligi.

Tarama yapıldığında üretim hataları da taranacağı için, onun yerine 3d çizimi yapmak, yani "from scratch" yaklaşımı daha doğru olablir. Kütüphane oluşturma fikri gerçekten güzel.

CAD isinden anlayan biri olarak soyleyeyim; 3d scanner ile tara modeli aynen uret demek sarkinin midisini bul, guitar pro'ya at oku sarkiyi ogrenirsin demekle ayni sey.
Genelde haklisin ben biraz fazla basit olarak yazmisim ama cok ugrasmadan 3d strat ile bir titanium saddle uretmisligim var. Ara basamaklari yok saymiyorum ama yapilabilitesi gayet yuksek, is olarak dusunsem cok daha hizli yapabilirim sanirim. Tam basimdan geceni anlatirsam belki daha aciklayici olur.

Aslen SolidWorks ile bir strat koprusunun titresimlerini finite element olarak modelleyelim diye basladi hersey. Sonra kendi yazdigim FEM kodunda modelledim (evet benim asil isim de ne yazik ki titresim hesaplamak ustune). Sonra uretsek ne olur dedik, bana da cok pahaliya geldi ama epey birsey de ogrendim bu sayede. Sonra optik mikroskop altinda fazlaliklari olcup cikararak da cad modelini duzelttik ve sonunda da calisir hale getirdik. Tam olarak urettigim sey bu arada saddle'lar, baseplate vs degil onlari olan parcalardan kullandik. Yaptigim labda 40 dolara saatiydi islemenin ve bana malzeme haric 320 dolara geldi bu surec, yaptigim yer de burasi (http://manufacturing.eng.rpi.edu/). Koprunun fotolarini bulursam koyayim hem senin ve diger arkadaslarin yorumlarini da almak isterim sahsen cunku bu ise devam da etmek istiyorum. Bu arada hantug'un imkanlari benim gibi kiytirik doktora ogrencisi eskilerinin imkanlarinin epey otesinde, ve rutin olarak titanyum isliyorlar(mis). Zaten boyle reverse engineer ederek strat koprusu yapiyorlar. Kesin donus yapinca memlekete bir tane edinecegiz.

Hikaye bundan ibaret @obican bey. Sahi madem isin icindesin bana bu tur konularda yani rapid protoyping ve parca isleme vs yardimci olacak yer varsa onlari da soyler misin? Okul labi da olabilir. Yazdigim uzere Hantug, en az 200 tane alirsan istedigin modeli getir isleyelim diyor daha azina da gonulsuz, onlari da anliyorum tabi. Lakin hala aklimda yaptirmak istedigim seyler var ama universite labi disinda hemen nereye gitsem tek tuk parca olunca kimse pipisine takmiyor beni.

Direk zuhalden daha ucuza alabilirsiniz.
Direk zuhalden daha ucuza alabilirsiniz derken tam olarak neyi kastettiginizi ogrenebilir miyim ? Ibanez yedek parcasini Ibanez'in kendisinden daha mi ucuza satiyor Zuhal Muzik bir distributoru olarak ? Kaldi ki sorduk daha once Zuhal'in elinde yedek parca stogu olmadigi gibi ismarlamak icin standart bir prosedurleri de yok. Lakin ben ismarladim, dis ticaret birimleri ile irtibata gecin dediler, gectik de. Bir sey cikmadi onlardan. Ellerinde tesadufen olan parca disinda gidip ben bir kopru istiyorum diyebilme ihtimali de yok, lakin bizzat dedim oradan biliyorum. Kaldi ki ellerinde parca kataloguna benzer bir fotokopi dokuman var, tonla parcanin orada numarasi bile yok. Keske dediginiz gibi olsa.

PRS benim icin hoslanmadigim headstock egzotik agac kapaklar vs demekti: ne denedim, ne merak ettim, simdi goruyorum ki iliskimiz Venezuela ABD cizgisinde kalmali. Evli barkli adamim
isim gucum, kendimce bir dunya gorusum ve kiytirik bir itibarim var. Televizyon reytinglerinde A/B sinifi olarak gozuken, marka deterjan tuketen, dis fircasini belirli araliklarla yenileyen, Orhan Pamuk'un son romanindan kicimi da yirtsam 100 sayfadan fazla okuyamayan sumsuk bir orta sinifim ama bu Ibanez kopru fiyatlari beni cok yaraladi forum, hakikaten bazi konularda buyumek mumkun degil demek ki...

"Orta sınıf" tanımın beni benden aldı :D:D

Direk zuhalden daha ucuza alabilirsiniz derken tam olarak neyi kastettiginizi ogrenebilir miyim ? Ibanez yedek parcasini Ibanez'in kendisinden daha mi ucuza satiyor Zuhal Muzik bir distributoru olarak ? Kaldi ki sorduk daha once Zuhal'in elinde yedek parca stogu olmadigi gibi ismarlamak icin standart bir prosedurleri de yok. Lakin ben ismarladim, dis ticaret birimleri ile irtibata gecin dediler, gectik de. Bir sey cikmadi onlardan. Ellerinde tesadufen olan parca disinda gidip ben bir kopru istiyorum diyebilme ihtimali de yok, lakin bizzat dedim oradan biliyorum. Kaldi ki ellerinde parca kataloguna benzer bir fotokopi dokuman var, tonla parcanin orada numarasi bile yok. Keske dediginiz gibi olsa.

2010 gibi olması lazım bir arkadaşım direk zuhalden alıyordu bazı parçalar.Edge pro filan almıştı.Ellerinde kısmi bir stok oluyordu benim anladığım.Tüneldeki mağazaya gittiğimizde bazı parçalar ellerinde vardı pickgardlar filan.Sipariş verdi ama kapora filan vererek değil.Bir listeye mi ne eklemişlerdi adını ve istediklerni.Ve bu parçaları ibanezrules.comdan daha ucuza alabilmşti.Ha şimdi daha farklıdır, değişmiştir - bilmiyorum. ama hani bizim durumumuz oydu.

2010 gibi olması lazım bir arkadaşım direk zuhalden alıyordu bazı parçalar.Edge pro filan almıştı.Ellerinde kısmi bir stok oluyordu benim anladığım.Tüneldeki mağazaya gittiğimizde bazı parçalar ellerinde vardı pickgardlar filan.Sipariş verdi ama kapora filan vererek değil.Bir listeye mi ne eklemişlerdi adını ve istediklerni.Ve bu parçaları ibanezrules.comdan daha ucuza alabilmşti.Ha şimdi daha farklıdır, değişmiştir - bilmiyorum. ama hani bizim durumumuz oydu.
Aman hocam kizgin falan durmasin tavrimiz tam tersine bunun yolunu yordamini soyle biliyorsan diye yazdim, ama o rotayi biz de denedik gavurlarin dedigi gibi hit and miss. Ellerindeki fiyat listesi cok eski ona gore ellerindeki parcalara fiyat bicmislerdir ama simdi istersen mecbur onlar da oradan getiriyor. Lakin ABD de Ibanez bayilerine gidince bana verdikleri fiyatlar Ibanez.com ile ayni.

Adamlar şimdi amerikan pazarına peynir ekmek gibi edge pro satarlar, gio gitara edge takan insanlar türer, forumlarda tartışılır fotolar paylaşılır... Giriş seviyesi gitar parasına köprü, e güzel tabi...

Geri