Akustik gitarda bare basmak

Arada fark mı var ilk kez duyuyorum benim bildiğim bir çok kişi akustik gitarına bildiğimiz elektro teli takıyo(ben dahil) Ayrı teller olduğunu ilk kez duyuyorum.
Ayrıca kalınlıkları şu şekilde:009,011,016,024,032,042(elektro teli :D

maresal demiş ki:
Arada fark mı var ilk kez duyuyorum benim bildiğim bir çok kişi akustik gitarına bildiğimiz elektro teli takıyo(ben dahil) Ayrı teller olduğunu ilk kez duyuyorum.
Ayrıca kalınlıkları şu şekilde:009,011,016,024,032,042(elektro teli :D
Evet ahbap kalınlıklar farklı.Bunu en basit sol telinden anlarsın.Akustik telinde sol teli de sarımlı.

Akustik gitar telleri bana elektro gitarlara göre hep daha sert ve gergin gelir.
Başka akustik gitarlar çaldıysan bu hissi anlarsın. Acaba senin gitarında bu his daha mı fazla belli oluyor? Ya da sorun sandığın şey acaba normal birşey mi?
Ben uzun süre akustik gitar çalamam... Gitarı çalıp bırakana kadar hep rahatsızlık hissederim...

gogostar demiş ki:
Akustik gitar telleri bana elektro gitarlara göre hep daha sert ve gergin gelir.
Başka akustik gitarlar çaldıysan bu hissi anlarsın. Acaba senin gitarında bu his daha mı fazla belli oluyor? Ya da sorun sandığın şey acaba normal birşey mi?
Ben uzun süre akustik gitar çalamam... Gitarı çalıp bırakana kadar hep rahatsızlık hissederim...

Zaten çok kalite bi akustik olmadığı sürece rahat edilmiyor.Takamine falan alacan ki rahat edesin.Zaten maksimum bi şarkı çalabiliyon aralıksız.Sonra elin yoruluyor.Yani bir iki dakika dinlenmek gerek....

Nedense güçlükler bizlere hep daha cazip yetenekler sunarmış gibi gelir. Ne bileyim ilk gitar berbat olmalı, yüksek telde çalışmaya alışmalı falan. İki sene önce amerikaya gitmiştim arkadaşın müzik çevresi var gitar eğitimi verdiği çocuklarda var. Görseniz o bebelerde ne gitarlar vardı içim gitti yurtdıışnda yok böyle tip edebiyatlar parası olan iyi gitarı bastırıp alıyor adamlar yokluk bilmiyorki. Bizim yurdumuzda yokluklar insana yeni öğretiler oluşturmaya itiyor. Yeniysen kötü gitarda başla. Yok yüksek telde çalmak avantajdır diye. 15-16 küsür senedir çalıyorum hala low profile gitarlara hayranım ilk gitara başladığımda da hayrandım ve hep düşük tel profili olan gitarlarda çaldım. Öğrencilerime de hep ellerine uygun tel yüksekliğini tavsiye ettim.

Yüksek tel? Bir öğrencim almış bir fender suqire gitar legato deniyor, delirmiş yapamıyor hocamm olmuyor diye hayıflanıyor. Baktımki teller ile klavye arasına parmaklarımı sokabiliyorum. Bu ne olumm böle dedim. Hocam biraz yüksek dimi dedi. :LOL: O yükseklikteki telde legato veya tapping yaparken hem aşırı gürültü olur hem parmaklarınız gereksiz basınç uygulamak zorunda kalır hemde düşük teldeki gibi güzel çıkmaz ses. Elime böyle tel yükseklik ayarı kaçık aletler alınca tapping legato falan yapmam yazık çaldıklarımın güzelliğine.

Gelelim tuşeye. Aşırı yüksek tellerle 3-4 sene çalarsanız ve yeni başladıysanız gitara adam gibi bir gitar elinize aldığınızda tuşenizi ayarlamakta zorlanabilirsiniz. Gitarı güzel çalmak gitara sert basmak değildir. İzleyin Steve Vai "Die to live" videosunu Steve Vai resmen gitarı okşarcasına çalıyor sertlik ne kelime. Yani gereksiz bir sert tuşe sahibi olabilirsiniz aman dikkat. Tuşenizin sert olduğunu farkedemezsiniz bile öyle gider sonra geri de dönemeyebilirsiniz. Tel seviyeleri elinizin ergonomisine ve yaptığınız müzik tarzına göre belirlenmeli, sustain çok gerekiyorsa biraz daha yüksek, shred tarzı çalacaksanız daha düşük olmalı. Ama böyle dengesi şaftı kaymış gitarlardaki gibi elinizi telle klavye arasına sokacak gitarlarda çalıyorum maharet sanmayın yada uzun süre çalmamaya dikkat edin derim naçizane tavsiyem.

Gtrheros güzel bilgiler vermişsin.Sence bi akustik gitarda tel yüksekliği ne kadar olmalı.(Referans noktası 12. perde).Daha çok ritim çalıyorum akustikte.Şu an 12.perdede(kalın mi teli için konuşuyorum)tel yüksekliğim yaklaşık 4-5 mm.Saygılar

the_scorpions benim bildiğim 12. perde de tellerin frete uzaklığı en fazla 4 mm olur...bundan aşşağısı da tellerin cızırdamasına ve sap ayarına göre değişir...4-5. mm normal gibi geliyor bana

P_E_N_A demiş ki:
the_scorpions benim bildiğim 12. perde de tellerin frete uzaklığı en fazla 4 mm olur...bundan aşşağısı da tellerin cızırdamasına ve sap ayarına göre değişir...4-5. mm normal gibi geliyor bana

Bence de normal gibi :D .Zaten şu an abest durmuyo teller gitarın üzerinde.Sağol

hocam açıkca söylim akustik gitardan ton almak istiyosan bi kere 0.12 standart akustik teli kullancan :D ... ben öyle yapıyom ve parmaklarımın acıması filen umrumda değil, kalın tel demek ton demektir...

mademki senin bare basmakda bi sorunun yok gitarının sap ayarına tel yüksekline alt eşik yani ... oraya filen bi bak bi ayar çek, ve bence asla 0.11 den aşşağı düşme.. elektro telide kullanma çekilmez bence :D

Geri