Gelecek kaygısı

Gelecekten umutlumusunuz

• Toplam oy veren
    233
Ben makina mühendisi adayıyım.İleride ne yapacağımı bilmiyorum.İşimi seviyorum daha doğrusu işim olacak şeyi.Ama ne şartlar altında nasıl yapacağım?Çoğumuz için sanırım bu geçerli.Düzene girmek,ona ayak uydurmak sonunda düzenin parçası olmak bir şart,eğer standart bir hayat yaşamak istiyorsan.Bazıları için eminim bu zordur.İlkokuldan beri bir yarış içindeyiz.Lise kazan,üniversite kazan.İşe gir yükselmeye çalış.Performansını arttır.Sonra başkası senin yerine terfi etsin.Nedeni de onun patronun tanıdığı ya da politik değeri olsun.Sen sonra küçücük yükselişler için milletin kuyusunu kaz.Çok zor geliyor bana.Çok azımız hayallerini gerçekleştirebiliyor.Arınıp gidiyoruz yavaş yavaş bizi biz yapan şeylerden.Koyun oluyoruz sonunda.Gelecekten beklentimiz ne?

hımm demek meslekdaşız bende adayım ama umutlu diilim sen seviyomussun galiba ama ben malesef nefret ediyorum ve bu meslekte ilerlemei istemiyorum zaten ilerleyememde sevmedikten sonra sıkıyo beni autocad falan neyse senin yolun açık olsn::)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
metalmadness demiş ki:
hımm demek meslekdaşız bende adayım ama umutlu diilim sen seviyomussun galiba ama ben malesef nefret ediyorum ve bu meslekte ilerlemei istemiyorum zaten ilerleyememde sevmedikten sonra sıkıyo beni autocad falan neyse senin yolun açık olsn::)
Zor bir bölüm.İstediğin konularda yardım edebilirim.Ama sevmedikten sonra bişey yapmak istemiyosundur.Tekrar gir sınava.Ama işte dedim ya kaç kişi hayallerini gerçekleştirebiliyor?

İç mimarlık öğrencisiyim.Dünyada önem kazanan ve iyice değerlenen bir meslek olsa da çok aptal bir tartışmaya giden bir meslek bu.Ne yazık ki mimarlar,iç mimarlardan nefret ediyor,bize gerek olmadığını,bizim işimizin sadece dekorasyon dergilerinden mobilya beğenmek olduğunu söylüyorlar ve internette birçok yerde bunu yapıyorlar,aşırı kırıcı bir dille...Nedeni sadece para kaygısı...(burada mimarlara karşı birşey demiyorum,sadece yanlışlarına dikkat çekiyorum,yanlış anlaşılmasın...)İç mimarlık mobilya beğenen bir meslek değildir.Mimarın tasarladığı binaya ışık,tesisat,akustik,renk,insan faktörleri,uyum,şekil,organizasyon gibi disiplinlerden bakarak mekan tasarlamaktadır.AD Decor gibi hiiiiiç takip etmediğim,takip de etmeyeceğim dergileri takip edip,müşteriye sunmak gibi basit bir iş değildir iç mimari...Ama gel gör bunu insanlara artar.Bugün en küçük detayın bile mühendisliği var,mimarinin niye olmasın?Bir elektrik mühendisi,metalurji mühendisinden nefret ediyor mu hiç?Bunu anlamıyor insanlar...

Gelecek kaygım aşırı derecede var.Geçen gün teknik çizim hocamızla biraz muhabbet ettik ve bize iç mimarlık piyasasının iyice dibe vurduğunu söyledi.Buna gerçekten üzüldüm.Sonra bana "Para için değil,sevdiğin için yapman gerek mesleği..." dedi.Hak verdim ama parasız ne yapılıyor artık?Biz üni.lerde sürünelim,bitirelim sonra şu üni.den mezun işsiz" ya da " 500 YTL'ye çalışan xxx üni.si mezunu" olalım.Yandan da bir ilkokul mezunu bizden ileri olsun.Adaletsizlik bu...İşini iyi yapacak adama değil,torpili olana önem veriliyor.Sonra "Bu ülke niye böyle?"...Bu ülkeye birşeyler verecek beyini mahkum ediyorsun,ondan...

Arkadaşlar günümüzde TR'de tıp dışında hiçbir dalın garantisi yok.Birçok mühendis,mimar,işletmeci,iktisatçı işsiz ama birşey bilmeyen doktorlar bile para kırıyorlar.Küçük şehirlerimizde yaşayanlar bilir..Doktorların çoğu bir Ankara,İstanbul kalitesinde olmaz.Hastalığı bulamazlar,yanlış teşhis koyarlar ama parayı çatır çatır alırlar.Tıp zor ve gerçekten büyük sabır ve vicdani rahatlık isteyen bir meslek...Ama işe para girince,insan sağlığı her yerde olduğu gibi ikinci plana geçiyor.Babalarından mesleği onlar ise daha şanslı,fakat onlarda bu meslekleri isteyerek mi devam ettirecekler?Her nokta ayrı sorun Türkiye'de...

Mesleği severek yapmak,parayı ön planda tutmamak önemli...o zaman ilerleme olur.Fakat devlet doğru düzgün imkan veremiyorken,iki milyon öğrenciye yetecek üni. kontenjanı yokken insanlar "alayım mesleği,para kazanayım da..." telaşına giriyor.Bu da verimi etkiliyor.Bir de torpil var...İnsan içi rahat olmayınca nasıl mutlu olsun?Demokles'in Kılıcı üstümüzdeyken nasıl kaygılı olmayalım?..Hepimiz iyi bir eş,iyi evlatlar,iyi bir hayat standardı istiyoruz ama bunun için umut yok,herşey şansa bağlı...

Allaha şükür geleceğimden çok umutluyum.Şu anki hükümetimiz ülkemizin milletimizin huzur ve refahı için elinden geleni yapıyor.Hep Adalet Ve Kalkınma Partisini gözü kapalı art niyet içerisinde eleştiren insanlar nankör kişilerdir bunlarda el insaf yoktur...

Türkiyenin üzerine nur yağıyor...

SANAL_FIRLAMA demiş ki:
Allaha şükür geleceğimden çok umutluyum.Şu anki hükümetimiz ülkemizin milletimizin huzur ve refahı için elinden geleni yapıyor.Hep Adalet Ve Kalkınma Partisini gözü kapalı art niyet içerisinde eleştiren insanlar nankör kişilerdir bunlarda el insaf yoktur...

Bak arkadaşım,tepki verince de "Niye böyle yapıyorsunuz?" diyorsun,hatta PM'den bizi putperest bile yapıyorsun kendince...

El ile tutulacak ne gelişme var ülkede?

Ekonomimiz uçuyor mu?Bizden geride olan Brezilya,tüm borçlarını çatır çatır ödüyor artık...Ya biz?

Hükümetimizdeki siyasetçilerde kaçakçılar var,bunu herkes biliyor.Bu adamlar TR'nin parasını hortumlarlarken,nasıl "nur" yağıyor üzerimize...

Halkımızın refahı demişsin...AKP,sadece kendi görüşüne uygun insanlara yarar sağlamaya çalışıyor.Atatürkçülere karşılar...Alevilere karşılar...Bu mu refah?Bu mu huzur?

Geçen sefer "hakaret ettiğimizi" söyledin.Al sana tertemiz bir cevap...Sana göre AKP iyi ama bize göre değil.Sorun bu işte...senin kendi görüşün,tamam,saygı duyuyoruz ama yanlış görüyoruz ki eleştiriyoruz.

Bu ülkede hangi parti gelirse şu durumda,torpil gene işler.Samimi siyasetçi yok...İnsanlarımızın kanına işlemiş torpil...En basitinden sinemada bilet kuyruuna bile insanlar tanıdıklarını öne alıyorlar.Arkadakiler bekliyor...

Umarım ülkemiz düzelir,bize en azından bir umut sunar.Hepimize Allah kolaylık ve sonrasında iyi bir gelecek versin...

bu hükümet bu ekonomi bu eğitim sistemi.... bilmiyorum ama daha lise 1deyim (hazırlık okudum) ama cok ümitli değilim.... bi daha ki sene TS okicam ünidede basın-yayın istiyorum... ama ne olur bilemiyorum...

SANAL_FIRLAMA demiş ki:

kardeş sen rock seviyor musun?

Ben lise sondayım.En cok benim endiselenmem gerekio heralde.Öss si bilmem nesi.Bu sistem bana uygun degil yaa.Kacıp kurtulmam lazım.Ögrenci degisim programıyla ilgili biri geliomus okula yarın.Bi ogrenim su isi de belki giderim yurt dısına dogru..

en çok düşündüren şey bu heralde bizleri en çok karamsarlığa sürükleyen
endüstri mühendisliğinde okuyorum ben de bir buçukuncu sınıftayım alttaki derslerden dolayı :D
okul bitecek mi biterse iş bulma falan filan offfff

St_AnGeRRrr demiş ki:
Ben lise sondayım.En cok benim endiselenmem gerekio heralde.Öss si bilmem nesi.Bu sistem bana uygun degil yaa.Kacıp kurtulmam lazım.Ögrenci degisim programıyla ilgili biri geliomus okula yarın.Bi ogrenim su isi de belki giderim yurt dısına dogru..
sen daha dur öss ne ki hey gidi hey

öğretmen olmama az kaldı. gelecekten umutlu muyum? ne evet diyebildim, ne hayır. yarınlar ne gösterecek diye merak içindeyim desem daha doğru olur sanki.

St_AnGeRRrr demiş ki:
aman aga uni.daha beter deme yaw umudu hepten yitiriom...

Bu derece karamsar olma şimdiden...Aslında ÖSS durumunu anlıyorum.Bende çok şey yaşadım ÖSS sırasında...Sana aman diyim,sınava yakın hasta olma,benim gibi 50 puan düşme...Hocalarınız şimdiden pompalıyordur sizi..."ÖSS geçsin,herşey kolay!","ÖSS'den sonra herşey çok güzel olacak...","Üni.de herşey güzel,kızlar,gezmeler,her gece bar-cafe..." bu lafları ve ya benzerlerini duyduysan,şimdiden diyim,kendini hazırla,çoğu olmayacak...Güzel kızlar olur belki ama sana bakarlar mı,orası sana kalmış.:)Fakat,üniversite ÖSS'den kat be kat daha zor.Daha acımasız...Burada bir kere başında sınıfta kalma sorunu olacak.Bazen dersten geçsende,hoca sana kıl kapacak,seni bırakacak.Ben İngilizce'den kaldım mesela,aslında geçtim 80'di notum ama kadın bana kıldı,bıraktı...Hala sövüyorum ona mesela...Çok kafa adamlar olduğu kadar çok boş insanlarla da tanışacaksın.Birgünde 2-3 sınava normal diyeceksin.Sınavların sonuçlarının 1 ay sonra bile gelmesine alışacaksın.Geceleri uykusuzluğa yabancı olmayacaksın.3-4 saat uyku sana nimet olacak....neyse daha korkutmayayım seni ama gerçek böyle...

Sen çalış,iyi bir üni.yi ya da iyi bir özel üni.yi burslu olarak kazan,hazırlıkta yatarsın,daha kolay olur sana...Çalışmayı bırakma ama...

SANAL_FIRLAMA demiş ki:

1-Aklını başına topla umutlanacak birşey mi kaldı bu ülkede?2-
2-Kusura bakma ben laikliğin yokolmaya yüz tuttuğu bir ülkede huzur içinde yaşayamam.
3-Ben mi nankörüm AKP mi?Asıl sana el insaf,asıl Atatürk'e nankörlük eden bir hükümete el insaf!.. :x :!:

2 yıllık bölüm bitiricem ama sonrası meçhul gelde stres yapma..herkes kendi başının çaresine bakıcak sanırım kafayı kullanan köşeyi döner,üniversitede köşeyi dönmede yardımcı bi faktördür :LOL:

Geri