marshall avt50

Tube sevdası değil de bence iki arada bir derede kalma durumu:
Passat istedim Jetta'ya param yetti, Avensis alacaktım Corolla'ya fit oldum gibi bir durum var sanki. Böyle olunca ulen valvestate, tube vs olayına gireceksek tam girelim deniliyor.

o tam girme işi, yeterli parayı bulamazsan avt den de olma durumuna gidebiliyor ama :D aza tamah etmeyen çoğu hiç bulamaz :p bi avt 100 1300 ytl civarı,tsl falan 2300 direk. aradaki 1000 ytl farkla gitar alanlar var. :)

vs serisi ile avt arasında bikaç ufak tefek özellik dışında fark yok.vsnin avtye göre avantajlı tarafı fiyatı.örnek vermek gerekirse ben vs100ü 570 ytlye sattım 3 kanal yaylı reverb gibi özellikleri var avt50 ikinci el 600 ytlye satılıyor genelde 2 kanallı ve yaylı reverb yok.Tabi kullanma amacı çok önemli ben sağda solda çalmam amfi taşıma derdim yok diyorsanız vs100 kesinlikle birinci tercih olmalı.ama açıkçası amfinin büyüklüğü ve ağırlığı benim için sorun oldu.eşşek ölüsü gibi :D eğer arkadaşlarınızla home stüdyo olayına girmiyor veya çaldığınız yerde amfi bırakmıyorsanız vs100 sorun yaratacaktır.ev kullanıcısı için vs100 başlı başına bi yer işgali.ha ben masa olarak kullanırım derseniz o ayrı. :D sesi bırakın çeyrek , çeyreğin yarısına getirmek bile ev ortamında gürültü yapıyor.bu tarz amfileri almayı düşünenler için maddi sıkıntınız varsa vs65 gibi bir amfiyi uygun koşula almak en uygun karar olacaktır.ayrıca 50 watt sizi barda da rahat rahat götürür.tube olayına gelince alltube kadar sesin yüksekliğine duyarlı oldukları söylenemez.tabi bu ev kullanıcısı için avantajlı bir özellik.düşük levellarda bile verim alabilirsiniz.MG serisinin üst modellerine para vermek bence yapılabilecek en büyük hata olur.özetle vs100 kadar hantal olmayan avt50 kadar pahalı olmayan vs65i almak en iyi çözüm gibi gözüküyor.

bu arada benim gibi vs100ü büyük bulup avt50 alanlar için evde üst üste koyup çektiğim resmi koyayım.avt50 50 wattan beklenmeyecek kadar büyük ve sesi de yüksek.hatta bana daha ağır geldi. :D
not : alttaki vs100 üstteki avt50

cimg5909zo1.jpg

avt nin power düğmesi ışıklı.. çok hoş bence :D
hakikaten avt50 ile vs yi maddi manevi - fiziksel psikolojik yönlerden, ses kaydı destekli olarak karşılaştırırsan çok seviniriz ;)

resim için de ayrıca replerimi sunuyorum. çok estetik olmuş. kafa kabin amfilerden hem daha versatil hem de daha şekil bence =)

aslında pek bir avantajı yok zaten bilsem böyle olduğunu vs100ü satmazdım.avtnin avantajı yeni olması yani ikinci el alırken temizini daha kolay bulursunuz.vs100ler zamanında stüdyolarda en çok kullanılan amfilerdi.alırken dikkat etmek lazım.tube durumu nedir , reverb tankı ne durumdadır.....
vs100le avt nin fiyatı hemen hemen aynı hatta avt50 daha pahalı satılıyor.ikiside ortalama 600 ytl.avtnin özellik olarak vs100den hiç bir fazlalığı yok hatta bol bol eksiği var.özetle vs100ün artılarını saymak gerekirse
- yaylı spring reverb
- 3 kanal
- kanallara ayrı ayrı reverb ayarı yapabilme
- fx mix özelliği
- clean kanalda mid ayarı var
- drive kanalı eq su daha geniş
- düşük volumde tube etkisi yaratmak için bi tuş var adını hatırlamıyorum şimdi iş yerindeyim :D

yani vs100 çok farklı bir amfi.ayrıca vs100de kabinin arka kısmı açık avt50de kapalı.vs100ün eq ayarlarının geniş olması valvestate serisinin meşhur tiz crunch tonunu adam etmenizi daha kolaylaştırıyor.avt50de bu biraz zor.ayrıyetten eq ile kullanmazını tavsiye ederim.
işyerinde olduğum için ses kaydı veremiyorum , kusura bakmayın :D

Bu yaz ünv. kazanırsam amfi alacağım ama hem iyi bişey almak hemde stüdyo da(özellkle ünv.)çalacağım için analog sette kurmak istiyorum.Şimdi yurtta yada evde amfinin sınırları belli ve özel bir yer olmassa sık sık stdyoda olmam gerekir o zaman da analogun önemi artıyor.Marshall mg 15-30(şu an proc olduğu için fx e gerek yok ses kaliteside evde sesi fazla açamadıktan sonra çok fark etmeyecektir bence) yada avt 20 yada 50 ama o zaman da pedal parasından kesmem gerekiyor avt20 sahneye yetermi bimiyorum, ya önüne mikrofon dayana bilir tabi.Sorun üniversitede işte amfiyi kullanmassam boşa gider analog daha iyi olur ve her şeryin başı nerdeyse amfi sizce ne yapmalıyım şimdiden sağolun.

Ben de avt 50 almayı düşünüyorum..Sıfırını 800 ytl ye buldum izmirde uygun mudur?Yoksa 2.el mi alsam?Lambalı amfilerde bakım önemli olduğu için birinci el daha mantıklı geldi bana riske girmiyim diyorum.Siz ne dersiniz?Y a da 2. el alırsam nelere dikkat etmem gerek?

Lambalı amfi ama hybrid sonuçta.Bence AVt50 alana kadar VS65 almak çok daha mantıklı fiyat olarak.Ayrıca sıfır alana kadarda ikinci el almak çok daha mantıklı.sonuçta fark eden birşey olmayacak.Yani sana lamba masrafı çıkarsa 20ytl çıkarır.Full lambalı olsaki 150,200 lira masraf çıkarsa :D (iki soruyada cevap vermiş oldum)

Bende Marshall VS100 ve Fender Performer 100 sahibiyim.İkiside aynı özelliklere sahip amfiler neredeyse.Denemenizi şiddetle tavsiye ederim.500-600 lira bütçesi olanlar bu amfilerden daha iyisini bulamazlar gibi geliyor.Ama ev için biraz fazla :D

öncelikle alltube olmayan bir amfi için 600 lira fazla değil.adam gibi alltube amfi 1000 ytlden başlıyor.arkadaşın dediği gibi masraf çıkarma ihtimalide yüksek.transistörler daha geç yıpranır ve eskir ama değştirmesi lambaya göre zordur.avt 50 güzel amfi ama şahsi kanaatım aynı fiyat olarak vs100ün daha kullanışlı olduğudur.400-500 lira verip ne olduğu belli olmayab crate laney behringerin yan sanayi ürünlerini almaktansa valvestate serisi iyi bir alternatif.ayrıca lambalı amfilerin ev kullanımında dezavantajlarını araştırmanızı öneririm.

xodor demiş ki:
Bu yaz ünv. kazanırsam amfi alacağım ama hem iyi bişey almak hemde stüdyo da(özellkle ünv.)çalacağım için analog sette kurmak istiyorum.Şimdi yurtta yada evde amfinin sınırları belli ve özel bir yer olmassa sık sık stdyoda olmam gerekir o zaman da analogun önemi artıyor.Marshall mg 15-30(şu an proc olduğu için fx e gerek yok ses kaliteside evde sesi fazla açamadıktan sonra çok fark etmeyecektir bence) yada avt 20 yada 50 ama o zaman da pedal parasından kesmem gerekiyor avt20 sahneye yetermi bimiyorum, ya önüne mikrofon dayana bilir tabi.Sorun üniversitede işte amfiyi kullanmassam boşa gider analog daha iyi olur ve her şeryin başı nerdeyse amfi sizce ne yapmalıyım şimdiden sağolun.

Sorumu tekrarlıyorum arkdaşlar benim için çok önemli çünkü.Halilpazarlama özellikle senden yorum bekliyorum olmassa ö.m atacağım, şimdiden çok sağol.

xodor demiş ki:
xodor demiş ki:

Sorumu tekrarlıyorum arkdaşlar benim için çok önemli çünkü.Halilpazarlama özellikle senden yorum bekliyorum olmassa ö.m atacağım, şimdiden çok sağol.
eğer bilgisayar kullanıyorsan ve sahnede kolaylık olsun diyorsan 15-20 wattlık amfilere hiç bakma bile.analog pedallar transistörlü ve yarı lambalı amfilerde 50 watt aşağısında iyi performans vermiyor.Amfilerin kabinlerinin boyu inç olarak küçüldükçe pes sesleri verme başarıları azalıyor.yani 15-20 wattlık bir amfile barda falan çalamazsın.sesi açtıkça vızıltı gibi gelmeye başlar.benim sana tavsiyem sahne olayı düşünüyorsan öğrenci olduüun için masraf yapmayayım diyorsan amfi almaman yönünde olur.çoğu arkadaşa söylüyorum 15-20 wattlık transistörlü almak hiçbir işe yaramaz.onun yerine
sansamp (triac7 / gt2) + delay + booster (sd1-ts9 v.b.) + wah + isteğe bağlı olarak ultraG kabin simülatöre şeklinde bir setup doğrudan sisteme girişte hem çok başarılı sonuçlar vermekte hep taşıma açısından pratik olmakta.ayrıyetten analog bir sistem kurmuş oluyorsunuz.ve sansampın üstündeki amfi modellemeleri ve mic simulatörlerinden yararlanmış oluyorsunuz.
misal
avt20 aldığınızı düşünelim
300 ytl diyelim(emin değilim salladım :D )
100 ytl drive pedalı diyelim (ana drive+booster)
130 ytl delay (dd3 baz alırsak )
130 ytl (morley bh1 veya gcb95)
toplam 660 ytl yaptı.ama elinizde ses seviyesi yetersiz ve maksimum 2-3 ton çeşidi alabileceğiniz bi ekipman oldu.ve sadece evde işe yarayacak bi sistem.

sansamp triac / gt2 aldığımız var sayalım
sansamp triac 180
delay dd3 130
wah 130 (bh1)
ultra G - 50 ytl

toplam 490 ytl ve bir çok çeşit ton alabileceğiniz bir setupınız oldu.tercihe bağlı daha sert tonlar kullananlar gt2 alabilir.

tabiki amfi her zaman en iyisidir ama 15-20 watt kutu gibi transistörlü amfidense böyle bir setupı tercih ederim.bardamı çalıyorum girerim doğrudan miksere cayır cayır çalarım.evde bağlarım pcye çok rahat kayıt yaparım.sadece sansamp tek başına bile kayıtta harikalar yaratmaktadır.analog sistemle kayıt yapmak zahmetlidir biraz.
ilerde param olunca alırım alltube bi amfi yine elimdeki setupımı kullanırım.15 watt bi amfi elinizde kalır satar satamazsınız hiç bir işe yaramaz.elimde amfi olmasına rağmen ben bile kayıt için simulatör aletleri kullanıyorum.hatta parayı toplayım sırf amfi taşıma veya kayıt için sansamp alıcağım.sansamptan daha iyi simulatörler var ama fiyat performans olarak değerlendirdim ben.

halilpazarlama demiş ki:
öncelikle alltube olmayan bir amfi için 600 lira fazla değil.adam gibi alltube amfi 1000 ytlden başlıyor.arkadaşın dediği gibi masraf çıkarma ihtimalide yüksek.transistörler daha geç yıpranır ve eskir ama değştirmesi lambaya göre zordur.avt 50 güzel amfi ama şahsi kanaatım aynı fiyat olarak vs100ün daha kullanışlı olduğudur.400-500 lira verip ne olduğu belli olmayab crate laney behringerin yan sanayi ürünlerini almaktansa valvestate serisi iyi bir alternatif.ayrıca lambalı amfilerin ev kullanımında dezavantajlarını araştırmanızı öneririm.
valla 10larca lambali amfi denedim, evde caldim. dedigin bi nebze dogru ama bircok lambali amfi dusuk seste de guzel sound verebiliyor. tabi ki ses acikken ki kadar keyifli degil ama neredeyse hepsini hybrid ya da ss amfilere tercih ederim.

demeye calistigim (basligi acan arkadasa), eger imkanin varsa biraz daha biriktirip lambali amfi almaya bak. pisman olmayacaksin ;)

ama hybridde diretiyosan ben avt ve vs serisiyle caldim daha once. vs100 hayatimda aldigim ilk amfi. hic fena degil oyle evde eglencesine kullanmak icin. barda marda da olur aslinda. sahsen ben vsyi avtye kesinlikle tercih ederim. sanki daha dolgun daha midli kulagini tirmalamiyor. bana oyle gelmisti vakti zamaninda.

bol sans.

LnTh demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:
valla 10larca lambali amfi denedim, evde caldim. dedigin bi nebze dogru ama bircok lambali amfi dusuk seste de guzel sound verebiliyor. tabi ki ses acikken ki kadar keyifli degil ama neredeyse hepsini hybrid ya da ss amfilere tercih ederim.

demeye calistigim (basligi acan arkadasa), eger imkanin varsa biraz daha biriktirip lambali amfi almaya bak. pisman olmayacaksin ;)

ama hybridde diretiyosan ben avt ve vs serisiyle caldim daha once. vs100 hayatimda aldigim ilk amfi. hic fena degil oyle evde eglencesine kullanmak icin. barda marda da olur aslinda. sahsen ben vsyi avtye kesinlikle tercih ederim. sanki daha dolgun daha midli kulagini tirmalamiyor. bana oyle gelmisti vakti zamaninda.

bol sans.
arkadaş öğrenciyim demiş ondan dedim yoksa jcm2000 tsl 100 peavey 5150 mesa lone star tadından yenmez. :) ama alltube amfi almakla bitmiyor pedallar v.s.arkadaş birde biryerde çalmayı planlıyor anladığım kadarıyla amfi taşıma derdi olmasın vede ekonomik olması açısından dedim :) transistörlülerle alltubeler atrasında 500 ytl civarı fark olduğu düşünülürse öğrenci için kolay biriktilebilecek bir para değil.yani benim için öyleydi en azından :D

Transistörlü ile alltube arasında 500ytl mi var? Ya transistörlüler çok pahalandı ya da all tube ler ucuzladı. :D Bir de şu avtler yeni olmuş, sitesinde tribute gibi bi şeyler yazıyodu. Var mı bir bilgisi olan?

soulwalker demiş ki:
Transistörlü ile alltube arasında 500ytl mi var? Ya transistörlüler çok pahalandı ya da all tube ler ucuzladı. :D Bir de şu avtler yeni olmuş, sitesinde tribute gibi bi şeyler yazıyodu. Var mı bir bilgisi olan?
onurcum
avt50 600 ytl
fender bj 1000-1100 ytl

tabi avt serisini alltube olmadığı için örnek verdim aslında transistörlüde değil.daha ucuz transistörlü amfilerde var.o zaman fark daha da artar yine benim dediğime gelir.

All tube olaraktan fender bj var tabi ama mesela marshall dsl401, tsl601 veyahut engl thunder, screamer. Bunlara ne demeli. Fiyatlarını yazmıyorum hiç :D

Geri