Gitar-amfi-pedal Alırken Yaşadığımız Aksilikler Ve Yediğimiz Kazıklar

aynen kısaca
Saglam kazik yediysen veya attiysan neden olmasin? Ne kadar Kemalettin Tugcu tadinda acikli hikaye varsa basimiz ustune. Burasi 3. sayfasi gibi forumun. Gazeteyi acip kocasini ve 2 cocugunu dograyan kadinin haberine bakip, eee benim annem en fazla kes sunun sesini kafam sisti diye terlik firlatiyor der, haline sukredersin burasi da ekipman konusunda aha aynen buna karsilik geliyor.
okey kısaca bahsedeyim ;

Normalde yazmazdım ama bu bana cok dokundu o yuzden yazıyorum.Elimde bir adet zoom g92tt prosesor vardı ve ses aniden düşüyordu.bu şekilde problemliydi ve her seferinde output jack ını sert takınca yada kapatıp açınca düzeliyordu.ama sonra belirsiz bir zaman sonra yeniden aynı durum olusuyordu.bende tüplerini değiştirdim.sorun devam etti ki zaten output jack ını sert bastırarak takınca düzeliyordu.bende bu sorunu DTL elektroniğe ilettim.oraya goturdum yani.1 hafta testte kaldıgını soylediler ve problem oluşmadıgını ilettiler.10-12 gün sonra geri aldım.oradan tavsiyelerle levent beye gittim.zaten bir bina yanında.olayı anlatınca tamam dedi.output jack ını değiştirmiş ve bana tamam dedi.ve 60 tl ödedim.eve geldim sorun devam edince aradım hatta yanına gittim.ben output jack ını değiştirdim dedi.yani birşey yapamam dedi.komik komik komik gülüyorum hala.lafa bak :D sonrasında çıktım gittim.bir süre bu aleti kullanmadım sonra yine bar konserleri olmaya başlayınca bende tekrar bakayım dedim ve cihan düşmezle konuştum.dediklerini harfiyen uyguladım açık söyleyeyim umutsuz bir şekilde.sorunu buldum.ve studyo arkdasımla beraber bunu yaptık onardık.ve o gece konsere buunula cıktım :D.sorun kesin çozuldu çünkü.doknuyorum ses düşüyor dokunuyorum cıkıyor bir çok kez deneyip emin oldum.onardıktan sonra aynı işlemleri yapınca kesin çözüm oldugunu anladım.sorun input jack ının girişinde jack üstündeki şase kapağıyla alakalıydı.soğuk lehim gibi birseyydi.çözülmüş oldu ki bu benim için inanılmaz önemliydi.İşin garip yani şuydu ;
Hiçbir jack girişi değiştirilmemişti hatta orijinal şekilde lehimliydi.ÜZÜLDÜM!

Sevgili cihan sana burdan çokçokçok, beni dinleyen bu konuda ve yardımcı olan sevgili (frenleyen) @Aytek arkadasıma çok teşekkür ediyorum.sevgiler

Efendiler durumumuz vahim; Cihan Dusmez'e birsey olursa tamir yaptiracak hatta tamiri geciniz kiytirik bias yapacak kimse kalmayacak, @izzzyy giderse daha da kotu; soru soracak bile insan kalmayacak. Bu ikincisi onemli lakin hafizlarin kitabi unutup meydanin gavurlara kalmasi kiyamet alametidir kiyamet muminlerin kafasina kopmaz. Adam ol hizaya gel diyorum buradan herkese.

Ha gitar sizi sikar, dersiniz ki operim bu askin cilesini bana basit set-up lazim tamirle falan ugrasmam artik; bu da bir cozumdur, o vakit Aydemir muzikevinden Buziki Orhan'inki gibi sedefli baglama + phaser pedal + Roland Jazz Chorus alirsiniz bitti gitti. Tepemize meteor dusse bir hamam bocekleri bir de dugun salonlari (en azindan sahnesi) ayakta kalir, niye cunku set-up basit.

Ha gitar sizi sikar, dersiniz ki operim bu askin cilesini bana basit set-up lazim tamirle falan ugrasmam artik; bu da bir cozumdur, o vakit Aydemir muzikevinden Buziki Orhan'inki gibi sedefli baglama + phaser pedal + Roland Jazz Chorus alirsiniz bitti gitti. Tepemize meteor dusse bir hamam bocekleri bir de dugun salonlari (en azindan sahnesi) ayakta kalir, niye cunku set-up basit.
Buziki Orhan bass gitar çalmaya başlamıştı :D video yayınlıyor bu aralar

Bidakka arkadaş. Madem iş cilveleşmeye döndü bende biraz gerdan kırayım Kemal Sunal style :) Cihan Düşmez ilk defa telefonda görüştük. Fender amfimi bakıma gönderdim kendisine. O sırada düğün yaptım evlendim. Beni hiç tanımamasına rağmen bakım masraflarını düğün hediyesi yaptı. Birilerinin böyle birşeyler düşünmesi çok mutlu etti beni. Geçen sene son anda bir yılbaşı işi çıktı. Gideceğim yer ulaşımı sıkıntılı olduğundan kabin similatörüne ihtiyacım oldu. Forumdan konu açtım derhal. Hemen üstte yorumu olan Aytek bey tanışmamış olmamıza rağmen pedalını bana ödünç verebileceğini söyledi. Böyle insanlarda haala varmıs dedim. Yanlız Osman Burak beyden şikayetciyim. Sperzell burgu kilidi için forumdan sayfa açtım. Kendisi bana getirebileceğini söyledi. Hesap numarası istedim. Kabul etmedi. 10 tl için havale yaparsan ben utanırım fakir birilerine tost ısmarla döner ısmarla ödeşmiş oluruz dedi. Dediğini yaptım. Şimdi çalıştığım iş yerine düzenli aç gelen yada 1 tl si olmayan müdavimler oluştu. Baş edemiyorum. Kayıtlara geçsin :)

@Aytek de, @OsmanBurak da, @hackeiommi de hiç arkama bakmadan güveneceğim insanlardır. Hatta OsmanBurak İstanbul'a ayak basarsa bişeyler içmek isteyeceğim birisidir. Hakan ağabeyin de bana ıhlamur borcunu hatırlatırım :D Fırsat bulursam Aytek'e verdiğim askıyı bi ara geri alacağım (eğer satmadıysa).

@Aytek de, @OsmanBurak da, @hackeiommi de hiç arkama bakmadan güveneceğim insanlardır. Hatta OsmanBurak İstanbul'a ayak basarsa bişeyler içmek isteyeceğim birisidir. Hakan ağabeyin de bana ıhlamur borcunu hatırlatırım :D Fırsat bulursam Aytek'e verdiğim askıyı bi ara geri alacağım (eğer satmadıysa).
Bunun ve ustteki mesajin kaldirilmasini talep ediyorum, bugunlerde hepimize birseyler oldu, lutfen benden kazik yememis arkadaslar buraya mesaj yazmasin :D. Hayir basliktaki yerimi haketmek icin tweed case ile custom shop relic patates yollayacagim birinize bu gidisle, yapmayin etmeyin:) Saka bir yana tum hisler karsilikli tesadufen "benim gitarimi al ne yapican aylardir satilmayan forumdaki diger gitari o soyledir boyledir diye", satmak istedigi adam yerine yanlislikla bana bu rezilligi gonderen mel'un disinda, bu forumda hep iyi kalpli insanlar var ve ben inaniyorum ki siralama yapsak ilk 10'a bile giremeyiz biz. Bu ne demek? burasi guzel bir forum demek. Kiymetini bilelim. Ustte bosuna yazilmis, eger ihtiyaci olmagi halde, 10 lira icin banka havalesi isteyeniniz varsa benimle ilisigini kesebilir, biz makul olani yaptik, maksimum 70-80 sene kaldigimiz dunyada bu kadar taslasirsak isimiz zor...

Lise 2, 2005 de 10 wattlık küçük bir amfim vardı boss tu sanırım markası. Adana Müzik Merkezi'ne bırakmıştım satılsın diye. Hiç fiyat da konuşmamıştık. Aradan 2 hafta falan geçti. Amfi satıldı. Ve elime 20 lira verdi adam. O kadar kötü hissettim ki. Kazık yediğimin o an farkındaydım zaten. O ne lan 20 liraya amfi mi var ben alayım diye geçirdim. Sessiz bir çocuktum sesim de yükselmedi. Ama o zamandan beri her önünden geçtiğimde kalbim hızlanır sinir seviyem yükselir.

@hackeiommi ile birseyler icmen belki daha dogru, benimle hem yiyip hem icebilirsin halbuki; zaten ayda 10 kilo veren adamla bunu yapamazsin, asker denetleyen cin albayi gibi kati kurallari vardir, bende kural yok acimasizca gomerim, adetimdir ilk durumde ayran icmissem ikinci durumde illa kola icerim. O degil de konu buraya nasil geldi yahu amma sacmaladim. Neyse gelince burada satastigim adamlarla buyugum kucugum fark etmez tanismak istiyorum ayarlayalim. Ve bazen soruyorum kendime nasil olur da bu @Sownroth denen muhterem ben Eskisehir'de bilirken Ankara'da cikti, o vakit Eskisehir'de oturan kim , ben kimim?

@hackeiommi ile birseyler icmen belki daha dogru, benimle hem yiyip hem icebilirsin halbuki; zaten ayda 10 kilo veren adamla bunu yapamazsin, asker denetleyen cin albayi gibi kati kurallari vardir, bende kural yok acimasizca gomerim, adetimdir ilk durumde ayran icmissem ikinci durumde illa kola icerim. O degil de konu buraya nasil geldi yahu amma sacmaladim. Neyse gelince burada satastigim adamlarla buyugum kucugum fark etmez tanismak istiyorum ayarlayalim. Ve bazen soruyorum kendime nasil olur da bu @Sownroth denen muhterem ben Eskisehir'de bilirken Ankara'da cikti, o vakit Eskisehir'de oturan kim , ben kimim?
Abi bizim aile, ben ortaokula gelene kadar Ankara'daydı, sonra Eskişehir'e taşındık, lise bitti, ben Ankara'ya geri döndüm, aile hala Eskişehir'de, ziyaret ediyorum illa ki. :D

Yeriz de içeriz de, aldırmayın bu adama :D

Ben de şöyle bir anımı anlatayım, hep alıcı değil, bazen de satıcı olarak mağdur olunuyor. Sene 1910, yeni bir Fender USA satıyordum, gitar bildiğin sıfır durumda, el değmemiş gibi birşey. Öyle bir heveslenip, ucuza bulduğum bir gitarı kaçırmamak için ucuza ilan vermiştim.

İlandan kısa süre sonra gayet düzgün bir arkadaş! aradı, gitardan çok anlamadığını, ilk defa Fender alacağını söyledi ve evime denemek için geldi. Abartmıyorum, 40 dk gitarı denedi, artık benim de dikkatim dağıldı filan, e-postalarıma baktım(o dönemde 33,6k modemler yeni). Hiç ses çıkartmadım, bir süre sonra allah razı olsun durdu. Ben de dedim "elinize sağlık", sonra oturdu arkasını önünü 1 saat inceledi. -ben de içimden "ben de olsam incelerdim" dedim. O da "sıfır gibi gitar, valla çok beğendim" dedi. Ben de "zaten sıfır dedim, toplasan adam akıllı 10 saat çalınmıştır" dedim.

Neyse bu aldı gitarı el sıkıştık, güle oynaya, büyük bir memnuniyetle 1 sa. sonunda gitti. Buraya kadar bir problem yok. (gitarı denerken sorduğu 95824309584235 soru hariç tabii, zaten böyle çok soru soran adamdan korkacaksın, bu deneyimimden sonra öğrendim.)

Neyse aynı gecenin sabahı 4:30'da bir mesaj! "bana sahte gitar satmışsın! ben bunu sana hemen geri getiriyorum, paramı geri ver!" Ben bir uyandım, dedim heralde darbe oluyor. Uyku sersemi mesajı okuyorum, okuyorum anlamıyorum, başka birine yanlışlıkta attı diyorum, kim bu diyorum. Ben de geri mesaj attım, "evimde gitarın heryerini 1 saat incelediniz, şimdi mi bunu söylüyorsunuz? İçinize sinmediyse bildik firmalara ya da Kenan Yılmaz'a götürelim. Sahte derlerse, ben özür dileyip geri alırım sizden." Bu arkadaş da dedi, "yok olmaz ben anlamam, bu gitar sahte, işçilikte problem var, çünkü tremolosu kalkık!" "O ne demek" dedim? Sonra anladım tabii, ben cızlama olmasın diye tremoloyu biraz kaldırmıştım, yaylar da biraz gevşekti, ondan bahsediyor. Çocuk gibi tutturdu, "içinden belgeleri/katalogları de çıkmadı, ben böyle gitar istemem". Tabii haklı arkadaş ben dükkan sahibi olduğum ve gitarları içinden çıkan kataloglarla birlikte yarı fiyatına sattığım için, onları kaybetmem de benim hatamdı!

Daha ilk defa Fender sahibi olan arkadaş bir gecede hemen expert kesilip, sahte olduğuna karar vermişti. Herşeyi bırak Fender'i tanımıyorken niye 2. el alıyorsun? Böyle birkaç günümü yedi durdu, sağolsun. Sonra gitarın orjinal olduğu ilk incelemede ortaya çıktı tabii. :) Yalnız biz sahtekar olmakla kaldık, ne bir özür, ne birşey. Sanki zorla gitar satmışız gibi. Bütün keyfim de kaçtı, sattığıma resmen pişman oldum. Heralde halen kullanıyordur bu gitarı. Umarım ki arada beni düşünüp, adama da ayıp oldu diyordur.

Son düzenleme:
2008te elvankentte bir müzik dükkanından ilk elektro gitarım olan RockSON mudur nedir H-h dizilimli sunta bir strat almıştım 300tl ye . Sonrasında 1 ay geçmişti ve Optimum eryamındaki Majör müzikten 10watt adı altında bana satılan bir amfiyi alıp bir heves eve gitmiştim ve amfinin üstünde overdrive bile yoktu :D Drive yazan buton sadece volume idi. Belcat g10 olması gerek tweed renkte bir amfiydi . Sonrasında kötü gitar drivesız gitar canıma tak etmişti ve rp50 almıştım orasını hiç karıstırmayın adam ds1 ve onu denetmişti ds1 daha ucuzdu sözde rp50yi içinde bi ton efekt var ondan pahalı diyerek itelemişti :d

aynen kısaca

okey kısaca bahsedeyim ;

Normalde yazmazdım ama bu bana cok dokundu o yuzden yazıyorum.Elimde bir adet zoom g92tt prosesor vardı ve ses aniden düşüyordu.bu şekilde problemliydi ve her seferinde output jack ını sert takınca yada kapatıp açınca düzeliyordu.ama sonra belirsiz bir zaman sonra yeniden aynı durum olusuyordu.bende tüplerini değiştirdim.sorun devam etti ki zaten output jack ını sert bastırarak takınca düzeliyordu.bende bu sorunu DTL elektroniğe ilettim.oraya goturdum yani.1 hafta testte kaldıgını soylediler ve problem oluşmadıgını ilettiler.10-12 gün sonra geri aldım.oradan tavsiyelerle levent beye gittim.zaten bir bina yanında.olayı anlatınca tamam dedi.output jack ını değiştirmiş ve bana tamam dedi.ve 60 tl ödedim.eve geldim sorun devam edince aradım hatta yanına gittim.ben output jack ını değiştirdim dedi.yani birşey yapamam dedi.komik komik komik gülüyorum hala.lafa bak :D sonrasında çıktım gittim.bir süre bu aleti kullanmadım sonra yine bar konserleri olmaya başlayınca bende tekrar bakayım dedim ve cihan düşmezle konuştum.dediklerini harfiyen uyguladım açık söyleyeyim umutsuz bir şekilde.sorunu buldum.ve studyo arkdasımla beraber bunu yaptık onardık.ve o gece konsere buunula cıktım :D.sorun kesin çozuldu çünkü.doknuyorum ses düşüyor dokunuyorum cıkıyor bir çok kez deneyip emin oldum.onardıktan sonra aynı işlemleri yapınca kesin çözüm oldugunu anladım.sorun input jack ının girişinde jack üstündeki şase kapağıyla alakalıydı.soğuk lehim gibi birseyydi.çözülmüş oldu ki bu benim için inanılmaz önemliydi.İşin garip yani şuydu ;
Hiçbir jack girişi değiştirilmemişti hatta orijinal şekilde lehimliydi.ÜZÜLDÜM!

Sevgili cihan sana burdan çokçokçok, beni dinleyen bu konuda ve yardımcı olan sevgili (frenleyen) @Aytek arkadasıma çok teşekkür ediyorum.sevgiler
Hiç teşekküre gerek yok ben yolu cizdim sende gittin -Yahu boyle şeyler cok oluyor :) daha bende cokkkk hikayeler var ama...ne cihazlar topladım kimlerin sunu yaptık bunu yaptık diyip hiç bişey yapmadığı halde tırtıkladıkları müşterileri gördüm ve bişeyde diyemedim :) 11 yıl geçsin üstünden zaman aşımı komikliği sebebiyle belki anlatırım :)

2008te elvankentte bir müzik dükkanından ilk elektro gitarım olan RockSON mudur nedir H-h dizilimli sunta bir strat almıştım 300tl ye . Sonrasında 1 ay geçmişti ve Optimum eryamındaki Majör müzikten 10watt adı altında bana satılan bir amfiyi alıp bir heves eve gitmiştim ve amfinin üstünde overdrive bile yoktu :D Drive yazan buton sadece volume idi. Belcat g10 olması gerek tweed renkte bir amfiydi . Sonrasında kötü gitar drivesız gitar canıma tak etmişti ve rp50 almıştım orasını hiç karıstırmayın adam ds1 ve onu denetmişti ds1 daha ucuzdu sözde rp50yi içinde bi ton efekt var ondan pahalı diyerek itelemişti :d
o belcat ömür törpüsü, sinir hastası eder adamı. sende yine overdrive yokmuş. bende clean yoktu :D

Geri