Lambalı Overdrive Yardım?

K

Kamarot

Merhaba, forumu önceden dışarıdan takip ediyordum ama kafamdaki sorulara bir türlü net cevap bulamayınca sonunda kaydoldum :)

Son bir kaç yıldır tarzım oturmaya başladı ve belli tonlardan haz aldığımı, bazı tonları da hiç aramadığımı fark ettim. Elimde Boss ge-7, boss od-3, ehx small clone, crybaby gcb-95 ve boss mt-2 den oluşan bir setup var genelde classic-hard rock ve blues rock çalıyorum. Gerek çaldığım tarzdan gerekse sololardaki tiz karakterinden dolayı mt-2 beni biraz uyuz etmeye başladı, çok sert bir şey çalmadığımdan da onu elden çıkarıp gerektiğinde tatlı gerektiğinde sert olabilen bir overdrive/distortion pedalı arayışına girdim. Biraz araştırma sonrası Ibanez tk999ht ye kafayı taktım gidip denedim fakat kirli geldi, o sırada dükkandaki adam "bir de od sini dene sendeki od-3 le boost'ladığında efsane olur" dedi, cidden de ana overdrive olarak tube king i, boost olarak da od-3 ü kullanınca baya hoş tonlar ortaya çıktı. Ama bu pedalın yeni olması dolayısıyla 2.el piyasası durgun ve 2.el bulamadım. İşte tam o sırada da yaklaşık aynı fiyatlara 2. el English Muff'n gördüm ve videolarına ses kayıtlarına bakarak epey iyi olduğunda karar kıldım ve kararsız kaldım :)

Her iki pedalı da bilen arkadaşlardan görüş ve yardım bekliyorum (farklı pedal önerilerine de açığım) :)

Tube King aslında hayli yeterli bir pedal. Belki denediğinin lambası sorunluydu. English Muff'n aslında Amerikan tarz amfilerden İngiliz tarz sound almak için tasarlanmış. Daha çok crunch soundlar için tasarlanmış ve tizleri fazla güçlü, biraz da çiğ bir soundu var.

Bu arada, elindeki MT2'yi İzmir'deki ADD Plus'a yollarsan 40 liraya güzel bir modlama yapar, o fazla tizleri gider.

hackeiommi 'ye katılıyorum english muff'n direk ingiliz soundları için tasarlanmış tiz tonlardır .. eğer bu tarz sound ve parçalar çalmıyorsun hiç girişme derim malum fiyatlarıda sıradan pedallar gibi değil o yüzden iyi ölçmek biçmek lazım

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İlginiz için teşekkür ederim. Tube king i zuhalde denedim distortion olanı biraz sert geldi bana ama overdrive ını beğenmiştim fakat dediğim gibi 2. el sıkıntısı var sıfırı da 300 lira en ucuz. English muff'n in 2. eli yine yaklaşık aynı fiyatlarda ama çiğ bir soundu var diyorsanız hiç yanaşmayayım o zaman. Şimdi ilanlara biraz baktım da mt-2 yi satmaya kalkarsam epey zararına gidecek sanırım, dediğiniz gibi modlatmak daha mantıklı geldi.

English Muff'n net bir İngilizleştirici. Yüksek kompresli, treble potu aşırı hassas (humbucker manyetikli gitarlarda çok daha başarılı buluyorum), kullandığın preamp lamba modellerine göre tepkimesi değişen(hi gain-low gain geçişi sağlayabileceğin) güzel bir pedaldır. Şahsi görüşüm "indie" tarzı için biçilmiş kaftandır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sanırım English Muff'n den tamamen vazgeçtim, zaten Indie'yle aram yok bir de treble karakterli bir pedaldan ziyade daha dolgun tonlar peşindeyim. Yalnız bir soru daha belirdi kafamda mesela tube king in üzerinde 12ax7 EH var ama kimisi 12ay7, 12au7'yle falan değiştirmiş. Bir de yine Tung-sol ün 12ax7 siyle değiştirenler var. Bunların etkisi ne yönde olur, sese nasıl etki eder acaba?

Sanırım English Muff'n den tamamen vazgeçtim, zaten Indie'yle aram yok bir de treble karakterli bir pedaldan ziyade daha dolgun tonlar peşindeyim. Yalnız bir soru daha belirdi kafamda mesela tube king in üzerinde 12ax7 EH var ama kimisi 12ay7, 12au7'yle falan değiştirmiş. Bir de yine Tung-sol ün 12ax7 siyle değiştirenler var. Bunların etkisi ne yönde olur, sese nasıl etki eder acaba?

Genelde 12At7'ler ile kullanmak daha ideal veya bir tarafına 12AU7 diğer tarafına 12AT7, 12AX7 ile de çeşitli varyasyonlar denenebilir vs. vs. Kullanılan marka ve modele göre ton biraz daha yumuşar, sertleşir, tizler ve midlerde artı eksi etki hissedersin ama ton yine de atla deve kadar değişmez.

Bu arada Tungsol'er çok nettir, drive karakterleri de güçlüdür ama parlak bir sounda sahiptirler. Midleri olumlu etkilemekle beraber tizleri de körükleyebilirler.

Benim tavsiyem eğer ses kartı kullanmıyorsanız lambalı ve sıcak tonları olan bir amfi almanız gerçek anlamda lambalı bir çok pedal gerekli beslemeyi vermiyor lamba süs olarak konuluyor, sonuçta fazla para verip az performans alıyorsunuz. Ibanez tube king'in üzerinde ayarlı bir led var lamba yeteri enerjiyi alamadığı için tam güçle çalışamıyor ve led yardımıyla sahte ışık veriliyor. Ibanez gibi kurumsal bir firma bile bunu yapıyorsa gerisini siz düşünün.

Benim tavsiyem eğer ses kartı kullanmıyorsanız lambalı ve sıcak tonları olan bir amfi almanız gerçek anlamda lambalı bir çok pedal gerekli beslemeyi vermiyor lamba süs olarak konuluyor, sonuçta fazla para verip az performans alıyorsunuz. Ibanez tube king'in üzerinde ayarlı bir led var lamba yeteri enerjiyi alamadığı için tam güçle çalışamıyor ve led yardımıyla sahte ışık veriliyor. Ibanez gibi kurumsal bir firma bile bunu yapıyorsa gerisini siz düşünün.

Lambanın süs olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, lamba değiştirip sonucu gözlemektir. Eğer tonda pek te bir değişim olmuyorsa lamba gerçekten göstermeliktir. Tube King (kırmızı olanından bahsediyorum) çok matah, çook üst düzey bir alet değil, hatta "tone sucking" denilen hadise de var, muhtemelen buffer sistemi çok kaliteli değil. Bu yüzden True Bypass Looper ile kullanmak gerekebiliyor. Ama lamba değişimi tona etki ediyor mu? Evet ediyor. Yani lamba süs diye konmamış. Parasına göre performansı iyi mi? Bence iyi.

Stok MT2'nin sıfırı ortama 250, ikinci eli ortalama 100 120 lira. TK ise sıfırı ortalama 300 320, ikinci eli 200-230 arası. Ben oyumu stok MT2 yerine TK'e veririm. Daha da ekonomik bir çözüm lazımsa yukarıda dediğim gibi MT2'yi modlatırım. Ha, fırsatım olsa Mesa V Twin gibi daha kaliteli bir aleti tercih eder miyim? Ederim.

Dediğinizde haklısınız, hatta bu açıdan ekleme yapayım: Tuşeyi daha net görmek ve düzeltmek, hataları görmek, gidermek ve performansı daha üst düzeye taşımak için lambalı amfi her zaman birinci tercih olmalıdır. Ama bütçe yeterli değilse TK distortion pedalı olarak kötü bir tercih değil.

Lambanın süs olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, lamba değiştirip sonucu gözlemektir. Eğer tonda pek te bir değişim olmuyorsa lamba gerçekten göstermeliktir. Tube King (kırmızı olanından bahsediyorum) çok matah, çook üst düzey bir alet değil, hatta "tone sucking" denilen hadise de var, muhtemelen buffer sistemi çok kaliteli değil. Bu yüzden True Bypass Looper ile kullanmak gerekebiliyor. Ama lamba değişimi tona etki ediyor mu? Evet ediyor. Yani lamba süs diye konmamış. Parasına göre performansı iyi mi? Bence iyi.

Stok MT2'nin sıfırı ortama 250, ikinci eli ortalama 100 120 lira. TK ise sıfırı ortalama 300 320, ikinci eli 200-230 arası. Ben oyumu stok MT2 yerine TK'e veririm. Daha da ekonomik bir çözüm lazımsa yukarıda dediğim gibi MT2'yi modlatırım. Ha, fırsatım olsa Mesa V Twin gibi daha kaliteli bir aleti tercih eder miyim? Ederim.

Dediğinizde haklısınız, hatta bu açıdan ekleme yapayım: Tuşeyi daha net görmek ve düzeltmek, hataları görmek, gidermek ve performansı daha üst düzeye taşımak için lambalı amfi her zaman birinci tercih olmalıdır. Ama bütçe yeterli değilse TK distortion pedalı olarak kötü bir tercih değil.

Ben de bütün pedallar aynı demedim. Bazı pedallar bu konuda ciddi şekilde sahtekarlık yapıyor. Lambalı pedal çok güç tüketir dolayısıyla ısınır, aynı şekilde yanında verilen güç kaynağını da klasik pedal adaptöründen güçlü olması gerekir. Lamba değişimi yapmak yerine bir kaç yabancı foruma girip araştırma yapmak daha ucuz yollu bir çözüm, osliloskop'um ve maddi imkanım olsaydı hangi pedalın gerçekte nasıl olduğunu matematiksel olarak sunabilirdim. Bende yok yani tek yol kulak. Mosfed kullanılan pedallar ucuz yollu lambalı pedallardan daha iyidir ve buna kalıbımı basarım. Bana soracak olursanız ADD+ ya da Ms pozitron'un pedallarını araştırmalısınız. Ucuz yollu çok kaliteli pedallar üretiyorlar üstelik Türk Malı... İyi forumlar.

Abi ne sallamışsın ya :D

Ben de bütün pedallar aynı demedim. Bazı pedallar bu konuda ciddi şekilde sahtekarlık yapıyor. Lambalı pedal çok güç tüketir dolayısıyla ısınır, aynı şekilde yanında verilen güç kaynağını da klasik pedal adaptöründen güçlü olması gerekir. Lamba değişimi yapmak yerine bir kaç yabancı foruma girip araştırma yapmak daha ucuz yollu bir çözüm, osliloskop'um ve maddi imkanım olsaydı hangi pedalın gerçekte nasıl olduğunu matematiksel olarak sunabilirdim. Bende yok yani tek yol kulak. Mosfed kullanılan pedallar ucuz yollu lambalı pedallardan daha iyidir ve buna kalıbımı basarım. Bana soracak olursanız ADD+ ya da Ms pozitron'un pedallarını araştırmalısınız. Ucuz yollu çok kaliteli pedallar üretiyorlar üstelik Türk Malı... İyi forumlar.

Bende osiloskop var vereyim, matematiksel olarak tube king'i bana sumanı rica edeyim. Birde su bahsettiğin MOSFED li pedallar dan onerirmisin birkaç marka?

Lambaya çok takılmayın derim, büyük bir nimet ve tutkunluk yaratan bir olay ;) Lambasız da güzel ton alabilirsin ama lambaya girdin mi çıkamazsın bence :)
Ve de lamba göstermelik falan olamaz hangi devrede kullanılırsa kullanılsın bir OpAmp entegre yerine lamba kullanıldıysa o devrenin girişe verdiği cevap değişir ;) İkisi de aynı demek çok farklı yapıdaki iki bilgisayar işlemcisini kıyaslamak gibi bir durum olur...

Lambaya çok takılmayın derim, büyük bir nimet ve tutkunluk yaratan bir olay ;) Lambasız da güzel ton alabilirsin ama lambaya girdin mi çıkamazsın bence :)
Ve de lamba göstermelik falan olamaz hangi devrede kullanılırsa kullanılsın bir OpAmp entegre yerine lamba kullanıldıysa o devrenin girişe verdiği cevap değişir ;) İkisi de aynı demek çok farklı yapıdaki iki bilgisayar işlemcisini kıyaslamak gibi bir durum olur...
Mesela hangi işlemcileri kıyaslamak gibi olur?

AMD ile Intel altyapısı gibi bence durum üstad :) Belkİ işlemci doğru örnek değil de demek istediğim farklı devre tasarımları ve farklı karakterlerdeler . Şahsi tercihim de lambalı devre olurdu konu amfi ise, pedal ise ayırt etmem :) Nacizhane görüşüm budur @izzzyy üstad :)

Geri