Lambalı Overdrive Yardım?

İşlemci dediğin çekirdek mimarisinde farklar olsada sonuçta aynı şekilde çalışan birimler. Aynı işi aynı şekilde yapıyorlar ve aynı dönem teknolojileri. Ama lamba ve transistör farklı dönem teknolojileri temelde farklar var. Transistorde katı halde elektron ve boşluk oluşur. Lambada zaten boşluk vardır elektrostatik alan içerisinde elektron oluşturulur gibi...

İşlemci dediğin çekirdek mimarisinde farklar olsada sonuçta aynı şekilde çalışan birimler. Aynı işi aynı şekilde yapıyorlar ve aynı dönem teknolojileri. Ama lamba ve transistör farklı dönem teknolojileri temelde farklar var. Transistorde katı halde elektron ve boşluk oluşur. Lambada zaten boşluk vardır elektrostatik alan içerisinde elektron oluşturulur gibi...
Haklısın üstad demek istediğim aslında buydu ama işlemci çok ters örnek oldu :) yarattığım kirlilik için özür dilerim herkesten...

Elimde bk butler var yanında plexitone,crunch box,kalamazoo,les luis,ts9,ts808 başta olmak üzere çok drive denedim hepsinin tadı ayrı ama butler bambaşka bir şey hacim ton aralığı ses rengi her yönüyle diğerlerinden öne çıkıyor.Özellikle ts ile boostlayıp biraz fuzz ekleyip sonunada analog delay ekliyince diğer drivelar gibi karakteri değişmiyor.Yine lambalı aria td vardı ondan aldığım clean boost tadını hiç bir boost veremedi bana.Sonuçta lambalı drive çokşey demek kullanınca farkı bariz bir şekilde anlaşılıyor,tabi 220 v olanından ben kullanmadım ama 9v ile çalışanlar hakkında çok fazla olumsuz yorum var yabancı sitelerde.

Özel mesaj'da adresimi gönderiyorum, pedallıda gönderin bi zahmet ve bir harfe takılmayın. Fet mosfet doğrusu yanlış yazmışım. Solid state diyelim herkes mutlu olsun.

Yok harfle takılmadık, yazdığın en doğru şey mosfed en azından 5/6 sı doğru. Solid state dedinmi olmuyor işte, solid state demek mosfet demek değil. Türkiye'ye geldiğimde bizzat elimle getiririm osiloskopu da hala pedal önermedin?

Yok harfle takılmadık, yazdığın en doğru şey mosfed en azından 5/6 sı doğru. Solid state dedinmi olmuyor işte, solid state demek mosfet demek değil. Türkiye'ye geldiğimde bizzat elimle getiririm osiloskopu da hala pedal önermedin?
Neden alınıyorlar mı yoksa ? Farkları neler yanlış biliyorsam düzeltin. Pedal konusuna gelince sorunuzu samimi bulmadığım için cevap vermedim.

Solid state dediğinde bjt den diod lara , led lerden lcd, ic den fetlere kadar hepsi içine girerde ondan diyemezsin. Şimdi sen söyle neden özellikle mosfet ? Nedir mosfeti özel kılan? Neden bjt yada jfet değil? Ve bu mosfetli pedallar hangileridir?

Bende osiloskop var vereyim, matematiksel olarak tube king'i bana sumanı rica edeyim. Birde su bahsettiğin MOSFED li pedallar dan onerirmisin birkaç marka?

Ellimde osiloskop var demişsin fakat daha http://turkrock.com/konu/41083/page-2#post-872913 başlığındaki mesajından neyi ne kadar bildiğin ortada... O mesajından sonra elinde osiloskop olsa ne olur, network analyzer olsa ne olur, ampermetre olsa ne olur... Bir de bir pedalı "matematiksel olarak sunmak" nedir ki?

Solid state dediğinde bjt den diod lara , led lerden lcd, ic den fetlere kadar hepsi içine girerde ondan diyemezsin. Şimdi sen söyle neden özellikle mosfet ? Nedir mosfeti özel kılan? Neden bjt yada jfet değil? Ve bu mosfetli pedallar hangileridir?
Hepsi aynı yola çıkıyor, her neyse FET ve Mosfet'lerin tercih edilmesine gelince klasik transistörlere nazaran daha az gürültü ve daha fazla bant genişliği sunuyor. Neden kullanılıyor ? Onu pedalı tasarlayan arkadaşa sormalısın. Belki temiz sound istiyor o yüzden kullanıyor. Standart kullanan kirli sound istiyordur. İşi kolaya getirip entegre devrede kullanabilir. Kim kirli sound ister ki diye soracak olursan ben isterim. Yemeğe ne kadar tuz attığını ya da hangi yağı kullandığını bir aşçıya sormak gibi bu. Mofet pedal olarak Fulltone Fulldrive'ı söyleyebilirim.

Ellimde osiloskop var demişsin fakat daha http://turkrock.com/konu/41083/page-2#post-872913 başlığındaki mesajından neyi ne kadar bildiğin ortada... O mesajından sonra elinde osiloskop olsa ne olur, network analyzer olsa ne olur, ampermetre olsa ne olur... Bir de bir pedalı "matematiksel olarak sunmak" nedir ki?

Matematiksel olarak sunulabileceğini iddia eden arkadaşa soracaksın onu bana değil. Önce biraz forumu oku ondan sonra yaz ki bir daha ki sefere böyle kek gibi ortada kalma.

Matematiksel olarak sunulabileceğini iddia eden arkadaşa soracaksın onu bana değil. Önce biraz forumu oku ondan sonra yaz ki bir daha ki sefere böyle kek gibi ortada kalma.

Anlayacağın şekilde anlatayım sana.
Her sinyal işleyen devrede istenilenden bir miktar kayıp yaşanır ve bu kayıp dB cinsinden hesaplanır. Evet bildiğimiz desibel(dB) elektronikte sinyal gücünü desibel olarak gösteriyoruz.
Efekt pedalları da bir sinyal işleyen devredir. Her pedal ya da istenilenin dışında gürültü oluşturur teoride ( hesaplarken ve tasarlarken ) bu gürültü yok sayılır. Bir pedalın nasıl gürültü oluşturduğunu osiloskop ( sinyalin salınımı ölçen elektronik alet) yardımıyla gözlemleyip hesaplayabiliriz. Daha fazla merak ettiğin bir şey varsa : www.google.com.tr

Anlayacağın şekilde anlatayım sana.
Her sinyal işleyen devrede istenilenden bir miktar kayıp yaşanır ve bu kayıp dB cinsinden hesaplanır. Evet bildiğimiz desibel(dB) elektronikte sinyal gücünü desibel olarak gösteriyoruz.
Efekt pedalları da bir sinyal işleyen devredir. Her pedal ya da istenilenin dışında gürültü oluşturur teoride ( hesaplarken ve tasarlarken ) bu gürültü yok sayılır. Bir pedalın nasıl gürültü oluşturduğunu osiloskop ( sinyalin salınımı ölçen elektronik alet) yardımıyla gözlemleyip hesaplayabiliriz. Daha fazla merak ettiğin bir şey varsa : www.google.com.tr

Vay arkadaş neler oluyormuş meğerse. Peki bu osiloskop denen alet neyi gösteriyor hocam, dB gösteriyor mu? Bende var tv gibi birşey, açtım böyle garip şekiller çıktı.

Geri