Lambalı Overdrive Yardım?

Hepsi aynı yola çıkıyor, her neyse FET ve Mosfet'lerin tercih edilmesine gelince klasik transistörlere nazaran daha az gürültü ve daha fazla bant genişliği sunuyor. Neden kullanılıyor ? Onu pedalı tasarlayan arkadaşa sormalısın. Belki temiz sound istiyor o yüzden kullanıyor. Standart kullanan kirli sound istiyordur. İşi kolaya getirip entegre devrede kullanabilir. Kim kirli sound ister ki diye soracak olursan ben isterim. Yemeğe ne kadar tuz attığını ya da hangi yağı kullandığını bir aşçıya sormak gibi bu. Mofet pedal olarak Fulltone Fulldrive'ı söyleyebilirim.

Hocam hepsi tamam da MOSFET yazmayi ogrenemedin gitti yahu D duzelse S gidiyor bu sefer, belki en onemli harftir S, lakin metal oksitlerin cogu yalitkan , uzun acilimdan semiconductor'i dustun mu durum sakat, cunku sadece MOFET bir transistor olmaz. Sonra, FET'i buyuk yaziyorsan Mosfet neden kucuk ? :)

Hocam hepsi tamam da MOSFET yazmayi ogrenemedin gitti yahu D duzelse S gidiyor bu sefer, belki en onemli harftir S, lakin metal oksitlerin cogu yalitkan , uzun acilimdan semiconductor'i dustun mu durum sakat, cunku sadece MOFET bir transistor olmaz. Sonra, FET'i buyuk yaziyorsan Mosfet neden kucuk ? :)
Türkçe dersinden zor geçiyorum hep. :) Dalgınlıktan, iş güç bi de yeni yetmelerin sidik yarışı derken oluyor affedin.

Abi adam gücü desibelle gösterdi sen hala harf peşindesin, ayrıca adam demiş hepsi aynı yola çıkıyor diye, junction, metal oxide hepsi ayni bunların.

Ellimde osiloskop var demişsin fakat daha http://turkrock.com/konu/41083/page-2#post-872913 başlığındaki mesajından neyi ne kadar bildiğin ortada... O mesajından sonra elinde osiloskop olsa ne olur, network analyzer olsa ne olur, ampermetre olsa ne olur... Bir de bir pedalı "matematiksel olarak sunmak" nedir ki?
Boyle mesaj olmaz @cruiser_rider bey, eskide kalmis kapanmis tartisma ustunden laf sokmak var mi raconda? Vallahi size yakismadi. Kaldi ki o basliktaki mesajlardan @izzzyy'nin neyi ne kadar bildigini ogrenmek mumkun degil, tartistiginiz sey kiytirik bir konu en nihayetinde. Buna mukabil ayni mesajdan sizin neyi ne kadar bildiginizi de anlamiyoruz o vakit size dair de iyi veya kotu bir yargi cikartamayiz bu da yakisik almaz haliyle. Ama sunda herkes mutabiktir sanirim: elektronik muhendisligi, dogru kutupla pil baglamak veya LED nedir yarim yamalak onu bilmek degildir. En azindan bunlar adama diploma aldirmaz (hos bizim memlekette bu kadarini bilmesen de alabilirsin ama o baska tartisma konusu).

Benim kendisini elestirmenize ve hatta, baslik icinde kalmak kosulu ile, saldirmaniza bile itirazim olmaz, en azindan beni baglamaz, yorum yapmak haddimi asar. Ama basliklari birbirine baglayip tartisirsak forum okunabilir olmaktan cikar, bir de sanal ortamda kin tutmak gibi olur bu da olmaz. Sen vaktinde sunu demistin vs diyerek yazisirsak, forum da Ortadogu'ya benzer aman diyorum.

Son düzenleme:
Boyle mesaj olmaz @cruiser_rider bey, eskide kalmis kapanmis tartisma ustunden laf sokmak var mi raconda? Vallahi size yakismadi. Kaldi ki o basliktaki mesajlardan @izzzyy'nin neyi ne kadar bildigini ogrenmek mumkun degil, tartistiginiz sey kiytirik bir konu en nihayetinde. Buna mukabil ayni mesajdan sizin neyi ne kadar bildiginizi de anlamiyoruz o vakit size dair de iyi veya kotu bir yargi cikartamayiz bu da yakisik almaz haliyle. Ama sunda herkes mutabiktir sanirim: elektronik muhendisligi, dogru kutupla pil baglamak veya LED nedir yarim yamalak onu bilmek degildir. En azindan bunlar adama diploma aldirmaz (hos bizim memlekette bu kadarini bilmesen de alabilirsin ama o baska tartisma konusu).

Yok abi o mesajdan cruiser_rider'in az çok ne bildiğini anlıyoruz mesela ordaki led hesabi da yanlış .Farklı voltaj ve wattajlarda ledler var arkadaş herşey standart gibi kafasına göre hesap yapmış, muhtemelen biyerde hazır devre gördü. Bende led wattajini bilmeden hesap yapamayacagini söyledim fakat hazimsizlik boyutu gözü kör edince, okumayı bile unutturuyor insana. Adam watt ne onu bilmiyorsun dedi ya :D Aynı şeyi yine yukarda yapti, bir üst mesajı okumadan yazdı ve komik duruma düştü.

Son düzenleme:
Yok abi o mesajdan cruiser_rider'in az çok ne bildiğini anlıyoruz mesela ordaki led hesabi da yanlış .Farklı voltaj ve wattajlarda ledler var arkadaş herşey standart gibi kafasına göre hesap yapmış, muhtemelen biyerde hazır devre gördü. Bende led wattajini bilmeden hesap yapamayacagini söyledim fakat hazimsizlik boyutu gözü kör edince, okumayı bile unutturuyor insana. Adam watt ne onu bilmiyorsun dedi ya :D Aynı şeyi yine yukarda yapti, bir üst mesajı okumadan yazdı ve komik duruma düştü.

Ortadaki hesap yanlışsa nesi yanlışsa yazarsın biliriz... Oradaki led degerleri piyasadaki standard mantar led degerleri... Devreyi bir yerde bulmadım....Eger bilmiyorsan hesabın nasıl yapıldıgını da buraya yazarım... O zaman "herşey standart gibi kafasına göre hesap yapmış, muhtemelen biyerde hazır devre gördü" lafından utanacak mısın? O mesajda da yazardım fakat sorarkenki üslubunu beğenmediğim için yazmadım...

Benim kendisini elestirmenize ve hatta, baslik icinde kalmak kosulu ile, saldirmaniza bile itirazim olmaz, en azindan beni baglamaz, yorum yapmak haddimi asar. Ama basliklari birbirine baglayip tartisirsak forum okunabilir olmaktan cikar, bir de sanal ortamda kin tutmak gibi olur bu da olmaz. Sen vaktinde sunu demistin vs diyerek yazisirsak, forum da Ortadogu'ya benzer aman diyorum.

Osmanburak yazdıklarında sonuna kadar haklısın... Aynı kişinin burada da bilip bilmeden ahkam kestiğini görünce bu şekilde hareket ettim fakat yine de sen haklısın, yaptığım yanlıştı... Yalnız şöyle bir sey var: bir kişi o mesajdaki yazılanlardan devrenin veya ledlerin "wattaj"ını hesaplayamıyorsa ve "led hesabı yanlış, wattaj'ı bilmeden nasıl hesapladın?" Gibişeyler yazıyorsa o kişinin neyi ne kadar bildiğini ben anlarım...

Ortadaki hesap yanlışsa nesi yanlışsa yazarsın biliriz... Oradaki led degerleri piyasadaki standard mantar led degerleri... Devreyi bir yerde bulmadım....Eger bilmiyorsan hesabın nasıl yapıldıgını da buraya yazarım... O zaman "herşey standart gibi kafasına göre hesap yapmış, muhtemelen biyerde hazır devre gördü" lafından utanacak mısın? O mesajda da yazardım fakat sorarkenki üslubunu beğenmediğim için yazmadım...

Osmanburak yazdıklarında sonuna kadar haklısın... Aynı kişinin burada da bilip bilmeden ahkam kestiğini görünce bu şekilde hareket ettim fakat yine de sen haklısın, yaptığım yanlıştı... Yalnız şöyle bir sey var: bir kişi o mesajdaki yazılanlardan devrenin veya ledlerin "wattaj"ını hesaplayamıyorsa ve "led hesabı yanlış, wattaj'ı bilmeden nasıl hesapladın?" Gibişeyler yazıyorsa o kişinin neyi ne kadar bildiğini ben anlarım...

Piyasada birsürü çeşit mantar led var, bright olanı var normal olanı var, kırmızının voltaji farklı, diğerlerinin farklı, farklı watt değerlerinde olanları var. Ne kalın kafalısın anlamadın gitti, kafana göre ledin 2V 20mA varsayıyorum diyorsun. Hadi bende 3 volt varsayiyorum, şimdi ne oldu senin hesap; çöp.

Abi o başlıkta adam ledi volume potuna bağlayacağım, oradan yakacağım diyor, adamın zaten elektronikle bir alakası yok. cruiser_rider da örnek devre vermiş parantez içinde "Bak ben bunu böyle varsayıyorum, bu değerler değişirse örnek de değişir." diyerek. Hesap kitapta da hata yok, gitarin içine 3V'luk pil de koyar 9V da isteyen, illegal bir şey değil. Sen neden celallendin, onu anlayamadım hakikaten. :) Yani başlığın çözümü bir örnek değil, "ledi nasıl yakarım?" örneği zaten.

(Başlığı açan adamın, ses açıldı mı yanacak olayına bir şey demiyorum. :D )

Son düzenleme:
Abi o başlıkta adam ledi volume potuna bağlayacağım, oradan yakacağım diyor, adamın zaten elektronikle bir alakası yok. cruiser_rider da örnek devre vermiş parantez içinde "Bak ben bunu böyle varsayıyorum, bu değerler değişirse örnek de değişir." diyerek. Hesap kitapta da hata yok, gitarin içine 3V'luk pil de koyar 9V da isteyen, illegal bir şey değil. Sen neden celallendin, onu anlayamadım hakikaten. :) Yani başlığın çözümü bir örnek değil, "ledi nasıl yakarım?" örneği zaten.

(Başlığı açan adamın, ses açıldı mı yanacak olayına bir şey demiyorum. :D )

Celallenme falan yok ortada, öneri bana mantıksız geldi( kırmızı led 1.8V akım ise ledin kaç watt olduğuna göre değişir). Bu sebeple ne düşündüğünü, hesabı nasıl yaptığını sordum. Adam watt ne onu öğren şeklinde zırvalamaya başladı. Ben yine gayet sakince sadece soru sorduğumu, ne bilip ne bilmedigimi forumdaki yazılarımı okuyarak anlayabileceğini söyledim. Ama adam aynı odun kafalilikla bu başlıkta zırvalamaya başladı.

Son düzenleme:
Celallenme falan yok ortada, öneri bana mantıksız geldi( kırmızı led 1.8V akım ise kesin kaç watt olduğuna göre değişir). Bu sebeple ne düşündüğünü, hesabı nasıl yaptığını sordum. Adam watt ne onu öğren şeklinde zırvalamaya başladı. Ben yine gayet sakince sadece soru sorduğumu, ne bilip ne bilmedigimi forumdaki yazılarımı okuyarak anlayabileceğini söyledim. Ama adam aynı odun kafalilikla bu başlıkta zırvalamaya başladı.
Abi senin üslûbun biraz sert anlaşılıyor, o yüzden sıkıntı çıkıyor. Forumda adın çıktı "izzzyy gelecek dağıtacak" diye. :D Ben de arada korkmuyor değilim tokadı yiyeceğim, temiz hava almaya çıkacağım diye. :) Hata varsa tokat da yenir sopa da, ama yanlış anlaşılmalardan konunun büyümesi hoş değil (herkes açısından). Çiçekler, böcekler, bunlar güzel şeyler.
(2V turuncu diye ezberletmişlerdi yanlış hatırlamıyorsam bu arada.)

Celallenme falan yok ortada, öneri bana mantıksız geldi( kırmızı led 1.8V akım ise ledin kaç watt olduğuna göre değişir). Bu sebeple ne düşündüğünü, hesabı nasıl yaptığını sordum. Adam watt ne onu öğren şeklinde zırvalamaya başladı. Ben yine gayet sakince sadece soru sorduğumu, ne bilip ne bilmedigimi forumdaki yazılarımı okuyarak anlayabileceğini söyledim. Ama adam aynı odun kafalilikla bu başlıkta zırvalamaya başladı.

Oraya yazmışim "ledin volajini 2 volt, amperinin 20mA olduğunu varsayıyorum" diye... Bilmiyorsan öğren: senin wattaj dediğin şey, led'in güç tüketimi. O da eşittir 2 volt x 20 mA = 40 mW. O mesajda bunları görüp hala led'in wattaji ne, hesap yanlis diyen adamın birsey bilmediği anlaşılır... Forumlarda insanlara bilip bilmeden ahkam keseceğine veya "odun kafalı" diye hakaret edeceğine vaktini daha faydalı şeylere harca...

@Kamarot tavsiye niteliğinde bir ekleme yapayım. Amfin nedir bilmiyorum. Eğer lambalı amfi kullanmıyorsan ve para biriktirme imkanın varsa Ibanez'in TSA amfileri var. Kendi içinde bir Tube Screamer devresi de barındırıyor. 15 watt kombosunun sıfırı 1200 civarı, 5 watt kullanma seçeneği de var. İkinci elde kombo veya kafa kabin olarak 800 900 civarına denk düşüyor. Fırsatın olursa bu amfiyi de bir incele, yakalrsan bir dene derim.

http://www.ibanez.co.jp/products/u_amp_series13.php?series_id=91&year=2013&cat_id=5

Oraya yazmışim "ledin volajini 2 volt, amperinin 20mA olduğunu varsayıyorum" diye... Bilmiyorsan öğren: senin wattaj dediğin şey, led'in güç tüketimi. O da eşittir 2 volt x 20 mA = 40 mW. O mesajda bunları görüp hala led'in wattaji ne, hesap yanlis diyen adamın birsey bilmediği anlaşılır... Forumlarda insanlara bilip bilmeden ahkam keseceğine veya "odun kafalı" diye hakaret edeceğine vaktini daha faydalı şeylere harca...
1. Kalın kafalı, odun kafalı bir hakaret değil halk arasında zor algılayan insanlar için kullanılan bir söz öbeğiir.

2. Vaktimi nerde, nasıl harcayacağıma ben karar veririm, bu senin üzerine vazife değil.

3. Şöyle temel bir kural ile başlayayım ki anlatmaya, belki temelden başlarsak anlama ihtimalin olur. Elektrikte temel bir kural vardır; Gerilim kaynağa, akım ise yüke bağlıdır. Bu şu demek gerilimi seçtiğin kaynak belirler fakat nekadar akım çekeceğini yük belirler. Burda nekadar akım çekileceğine sen karar vermişsin(varsaymışsın), ordan güç hesabı yapıyorsun. YANLIŞ. Led' in gücü bellidir, ona göre akımı hesaplarsın, yaptığın işlem ters. Ama elektriğin E sinden haberin olmadığı için sağda solda gördüğün hazır devre hesabını buraya yapıştırmışsın. Zira 3-5 mm olan ledler genelde 20 mA akım çeker. Fakat adam kırmızı led demiş sen sarı ledin voltajı olan 2 V almışsın onu ne yapsak.
Tekrar ediyorum her led aynı voltajda çalışmaz, hepsi aynı akımı çekmez. Rengine göre voltajı, wattajına göre çektiği akım belirlenir. Diyelim elinde 1 wattlık sarı led var. Bu led 2 V da çalışır. P=V.I formülünden; I=500 mA akım çeker. Hani ne oldu senin hesap? wattaj değişince hesap değişti.

4.Gelelim bilip bilmeme meselesine; Tabiki bizde insanız bilmediğimiz, unuttuğumuz, gözümüzden kaçan şeyler olabilir ki olursada eyvallah der kabul ederiz öyle büyük mesele değil bu fakat otomobil gömülü sistemleri üzerine master yapmak amacı ile bir yıldan uzun süredir yurtdışında olan bir elektrik mühendisiyim. Kusura bakmada watt artık kendi soy ismimiz olmuş durumda, algı problemin olmasa bunu farkederdin ve beni de kalın kafalı deme zahmetinden kurtarmış olurdun.

Abi senin üslûbun biraz sert anlaşılıyor, o yüzden sıkıntı çıkıyor. Forumda adın çıktı "izzzyy gelecek dağıtacak" diye. :D Ben de arada korkmuyor değilim tokadı yiyeceğim, temiz hava almaya çıkacağım diye. :) Hata varsa tokat da yenir sopa da, ama yanlış anlaşılmalardan konunun büyümesi hoş değil (herkes açısından). Çiçekler, böcekler, bunlar güzel şeyler.
(2V turuncu diye ezberletmişlerdi yanlış hatırlamıyorsam bu arada.)

Doğrudur sert çıktığımız zamanlar da oluyor. Ama çoğu zaman iki arada bir derede yazmaktan öyle anlaşılıyor. Zira bilgisayarı açıp öyle rahat rahat foruma yazığım sayılıdır. Zaman darlığından dolayı hep telefondan otobüste, yürürken falan yazmak durumunda kalıyorum. Yinede yanlış anlaşıldığımız da, öyle demek istemedim vs... şeklinde açıklamada bulunuyorum ki bu arkadaşada aynı şeyi yaptım. Alınacak bir şey olmadığını sadece sorduğumu belirttim. Fakat ne zaman yazdığımı bile hatırlamadığım şey, adamda kuyruk acısı yapmış bilenip gelmiş. Mevzu bu yani. Yoksa güzel dialog içinde olduğumuz insanlar var, öyle millletin etini kemiğinden ayırdığımız yok sakin :D zaten gönüller bir oldumu, o yanlış anlaşılmalar erir samimiyet sayesinde. Bu arada evet 2 V turuncu-sarı diye geçer :D

Abi @izzzyy i gördüm mü başlıktan çıkma kararı aldım ben ya. Yanlış anlaşılmasın yazdıklarından birşey öğrenmiyorum diyemem. Şimdi soracak ne öğrendin diye, ona da net cevabım yok ama hayırlısı. :D Velhasıl kelam; başlığa bakıyorum, öğrenmek istediğim birşey var; giriyorum hevesim kursağımda kalıyor.

Abi @izzzyy i gördüm mü başlıktan çıkma kararı aldım ben ya. Yanlış anlaşılmasın yazdıklarından birşey öğrenmiyorum diyemem. Şimdi soracak ne öğrendin diye, ona da net cevabım yok ama hayırlısı. :D Velhasıl kelam; başlığa bakıyorum, öğrenmek istediğim birşey var; giriyorum hevesim kursağımda kalıyor.

Büyük beyinler fikirleri tartışır, orta halliler olayları, küçük beyinler ise insanları... Eleanor Roosevelt'in sevdiğim bir sözüdür.

Siz bu argümandan vazgeçecekseniz şayet, ben ''küçük beyin'' sıfatını seve seve benimseyeceğim. Onun bunun aforizmalarına sığınacağınıza birazcık düşünmeye davet ediyorum sizi. Zira güvendiğiniz şeyler ezberlediğiniz bilgilerse, bende tahmin edeceğinizden fazla bilgi -aynı kulvarda olmasa da- var. Şüpheniz olmasın.

Geri