Lambalı Overdrive Yardım?

'Bir Bilen'e kulak vermek kötü bir şey değildir. Bilmiyorum, ben de mühendis adayı olduğumdan mıdır, temelsiz argümansız bilgilere, efsanelere çok uyuz olurum. İçeriğe üsluptan daha çok önem veriyorum. Çok fazla anlamasam da sert bir üslupla yazılmış "bu böyledir, çünkü şu şu şu yüzden" minvalindeki yazılar, mesajlar "dostum sıcak ve dolgun ve organik ton için" ya da "hacı ben çaldım, yaramaz o alet yeaaa" içerikli yazılardan daha ilgi çekici ve doyurucu geliyor bana.

Yoksa güzel dialog içinde olduğumuz insanlar var, öyle millletin etini kemiğinden ayırdığımız yok sakin :D zaten gönüller bir oldumu, o yanlış anlaşılmalar erir samimiyet sayesinde.

Güzel bir nokta. Ortalıkta başıboş dolaşan yanlış bilgiye doğrusunu bildiği için müdahale etmek ve sidik yarışına girmek bambaşka şeyler. izzzyy'nin henüz sidik yarışına girdiğine şahit olmadım.

'Bir Bilen'e kulak vermek kötü bir şey değildir. Bilmiyorum, ben de mühendis adayı olduğumdan mıdır, temelsiz argümansız bilgilere, efsanelere çok uyuz olurum. İçeriğe üsluptan daha çok önem veriyorum. Çok fazla anlamasam da sert bir üslupla yazılmış "bu böyledir, çünkü şu şu şu yüzden" minvalindeki yazılar, mesajlar "dostum sıcak ve dolgun ve organik ton için" ya da "hacı ben çaldım, yaramaz o alet yeaaa" içerikli yazılardan daha ilgi çekici ve doyurucu geliyor bana.

Güzel bir nokta. Ortalıkta başıboş dolaşan yanlış bilgiye doğrusunu bildiği için müdahale etmek ve sidik yarışına girmek bambaşka şeyler. izzzyy'nin henüz sidik yarışına girdiğine şahit olmadım.

Yumuşak bir şekilde yapmaya çalıştım eleştirimi ama tam anlatamadım sanırım, aynı üslubu kullanmayı deneyeyim bakalım. Alınmaca gücenmece yok.

Şu şöyledir bu böyledir dışında; "Hesabını yap da biz de bilelim.", "Onun orada ne işi var?" tarzındaki sorular, sert üslubu biraz aşıp sataşmaya giriyor bana göre. Karşınızdakinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, "Bakın bu bu nedenlerden dolayı hatalısınız." şeklinde düzeltmeyi, "Olm sen ne ayaksın, bi bok bilmiyosun sus lan." manasına gelen aşağılayıcı üsluba tercih ederim. Bu üslubu kullandıktan sonra da, "Ben bir şey demedim, kendi alındı, odun kafalı." diyebiliyorsanız, ya alınganlık kavramını çok farklı tanımlıyoruz, ya da başka bir olay var.

"Temelsiz argümansız bilgilere, efsanelere çok uyuz olmanız, mühendislik eğitiminin getirisi değil, normal kafası çalışan bir insanın sahip olduğu nitelik olmalıdır. Mühendis olacağız, mühendisiz diye bir tarafımız kalkmasın."

Şimdi soruyorum size. Rahatsız oldunuz mu üslubumdan? Olduysanız, başarıya ulaştım sıkıntıyı anlatmakta. Özür diliyorum, kullanmak istediğim bir üslup kesinlikle değil. Olmadıysanız zaten özür dileyecek bir durum söz konusu değil. :)

Sevgili @tugberkozdemir

Bu kadar iyimser yaklaşmak için, bunu gerçekten istemek lazım hakikaten. Bu yüzden bu konudaki çabanızı takdir ediyorum. Bu forumda birçoğumuz birşeyler öğrenmek, yeni bilgiler edinmek için buradayız. Hepimizin bildiği doğru ve yanlış bilgiler mevcut. Düzgün ya da samimi üslup ''hacı şöyle yapak yea'' şeklinde olacak diye bir kaide yok. Fakat bilimsel üslup budur deyip de kestirip atmanın manası yok diye düşünüyorum. Diğer bir husus ise başlığa uygun bilgi paylaşımının amacından sapması olayı. Gerçekten amaç eksik ya da yanlış görülen bilgilere müdahelede bulunulup, doğrusu öğretilmek ise, buna uygun başlık açılıp bu başlık altından bilgiler paylaşılır. Bu da herkes tarafından iyi niyet sembolu olarak kabul görür ki, insanlar verilen bilgileri edinmek için sanıyorum daha fazla çaba sarf edeceklerdir. Aksi takdirde bu ve bunun gibi bilgi yumağı olan birçok başlık ile karşılaşırız/karşılaşmaktayız. Vay efendim ''küçük beyinler insanları tartışır'' şeklindeki ithamlar da mı bilimsel üslup şimdi? Pardon onu Roosevelt söylemişti değil mi? Ne de olsa her gün yeni bir bilgi ;)

Saygılarımla.

Sevgili @tugberkozdemir

Bu kadar iyimser yaklaşmak için, bunu gerçekten istemek lazım hakikaten. Bu yüzden bu konudaki çabanızı takdir ediyorum. Bu forumda birçoğumuz birşeyler öğrenmek, yeni bilgiler edinmek için buradayız. Hepimizin bildiği doğru ve yanlış bilgiler mevcut. Düzgün ya da samimi üslup ''hacı şöyle yapak yea'' şeklinde olacak diye bir kaide yok. Fakat bilimsel üslup budur deyip de kestirip atmanın manası yok diye düşünüyorum. Diğer bir husus ise başlığa uygun bilgi paylaşımının amacından sapması olayı. Gerçekten amaç eksik ya da yanlış görülen bilgilere müdahelede bulunulup, doğrusu öğretilmek ise, buna uygun başlık açılıp bu başlık altından bilgiler paylaşılır. Bu da herkes tarafından iyi niyet sembolu olarak kabul görür ki, insanlar verilen bilgileri edinmek için sanıyorum daha fazla çaba sarf edeceklerdir. Aksi takdirde bu ve bunun gibi bilgi yumağı olan birçok başlık ile karşılaşırız/karşılaşmaktayız. Vay efendim ''küçük beyinler insanları tartışır'' şeklindeki ithamlar da mı bilimsel üslup şimdi? Pardon onu Roosevelt söylemişti değil mi? Ne de olsa her gün yeni bir bilgi ;)

Saygılarımla.

Düz mantıkla gidersek dün 14:00 dan beri bu konuya yorum yazanlar küçük beyinli oluyorlar, çünkü izzzyy nin üslubunu tartışıyoruz. :D

Hayır öyle değil, biliyorum, kendisi iyi niyetli birisi, elinden geldiğince bilgilerini aktarmaya çalışıyor, yanlış varsa düzeltiyor, tartışıyor, ama bunu yaparken colleteral damage çok fazla oluyor. :D Hakan ve Burak abilerin kullandığı yazılı dil çok hoş mesela, ortamda gerginlik var ise bile hemen dağılıyor. Bu demek değil ki geyiğe dönüyor, herkes laçkalaşıyor. Bu yüzden tartışıp beynimi küçülttüm.

Kendisi de mazeretini belirtti ama kırıcılık konusunda az daha dikkat etse hoş olur. Zira tartışma yapmanın amacı karşıdakini itin g.tüne sokmak değil, iki taraftan birinin hatasını düzeltmek sonuçta. Kasten bile olmasa. :D

Daha fazla yazıp daha da küçültmeyeyim, polyannacılık zor iş. :D

1. Kalın kafalı, odun kafalı bir hakaret değil halk arasında zor algılayan insanlar için kullanılan bir söz öbeğiir.

2. Vaktimi nerde, nasıl harcayacağıma ben karar veririm, bu senin üzerine vazife değil.

3. Şöyle temel bir kural ile başlayayım ki anlatmaya, belki temelden başlarsak anlama ihtimalin olur. Elektrikte temel bir kural vardır; Gerilim kaynağa, akım ise yüke bağlıdır. Bu şu demek gerilimi seçtiğin kaynak belirler fakat nekadar akım çekeceğini yük belirler. Burda nekadar akım çekileceğine sen karar vermişsin(varsaymışsın), ordan güç hesabı yapıyorsun. YANLIŞ. Led' in gücü bellidir, ona göre akımı hesaplarsın, yaptığın işlem ters. Ama elektriğin E sinden haberin olmadığı için sağda solda gördüğün hazır devre hesabını buraya yapıştırmışsın. Zira 3-5 mm olan ledler genelde 20 mA akım çeker. Fakat adam kırmızı led demiş sen sarı ledin voltajı olan 2 V almışsın onu ne yapsak.
Tekrar ediyorum her led aynı voltajda çalışmaz, hepsi aynı akımı çekmez. Rengine göre voltajı, wattajına göre çektiği akım belirlenir. Diyelim elinde 1 wattlık sarı led var. Bu led 2 V da çalışır. P=V.I formülünden; I=500 mA akım çeker. Hani ne oldu senin hesap? wattaj değişince hesap değişti.

4.Gelelim bilip bilmeme meselesine; Tabiki bizde insanız bilmediğimiz, unuttuğumuz, gözümüzden kaçan şeyler olabilir ki olursada eyvallah der kabul ederiz öyle büyük mesele değil bu fakat otomobil gömülü sistemleri üzerine master yapmak amacı ile bir yıldan uzun süredir yurtdışında olan bir elektrik mühendisiyim. Kusura bakmada watt artık kendi soy ismimiz olmuş durumda, algı problemin olmasa bunu farkederdin ve beni de kalın kafalı deme zahmetinden kurtarmış olurdun.

İşte bilip bilmeden ahkam kestiğin bu mesajından da anlaşılıyor. 20mA orada led'i yakmadan üzerinden geçirebileceğin akım. 2 volt açılıiş voltajı olduğuna göre 20mAx2V=40mA'de led'i yakmadan üzerinden geçireceğin güç. Hiçbir şeyi varsaydığım yok. Led'i mümkün olduğu kadar parlak fakat yakmadan çalıştırmak istersin... O yüzden Led'in üzerinden geçiireceğin akımla yola çıkarsın... Buna da TASARIM denir...

"Ama elektriğin E sinden haberin olmadığı için sağda solda gördüğün hazır devre hesabını buraya yapıştırmışsın"

Gelelim oradaki hesaba:

• 3 volta saat pili kullanılıyor ve led'in açılış voltajı 2 volt. Bu da pile seri olarak en fazla bir led bağlayabilliriz demek. Paralel daha fazla bağlanır fakat bu da daha fazla akım çeker ve pili çabuk bitirir. Bu nedenle tek led.
  • 2 volt Led'i yakmadan en parlak çalıştırabilmemiz için üzerindeki voltajın 2 volt, üzerinden geçen akımında yaklaşık 20mA olması gerekir. Bunun için led'e bir seri direnç bağlanır.
  • Bu direncin üzerindeki voltaj 3V - 2V (led) = 1 volt. Üzerinden geçirmek istediğimiz akım da 20 mA (led ve direnç seri olduğu için, led'in üzerinden geçirmek istediğimiz akım, dirençten geçen ile aynı)
  • Dirençten 20mA akım geöirmek için direnç değeri = 1V/20mA = 50 kiloOhm. 50 kiloOhm standart değer olmadığı için, 2 adet standart seri direnç kullanılabilir. 10 kiloOhm ve 39 kiloOhm = 49 kiloOhm.

Hala bu hesaba yanlış diyorsan veya bir yerlerden bulmuş diyorsan, sana söyleyecek lafım yok...

Son düzenleme:
İlgili başlığa da tasarımı yazdım... Yönetimden de bu başlıktaki mesajlarımın silinmesini rica ettim... Blip bilmeden herkese sataşan bir kullanıcı yüzünden bu başlığı kirlettiğim için diğer arkadaşlardan özür dilerim... OsmanBurak'ın da dediği gibi yaptığım yanlıştı... Kusura bakmayın...

İşte bilip bilmeden ahkam kestiğin bu mesajından da anlaşılıyor. 20mA orada led'i yakmadan üzerinden geçirebileceğin akım. 2 volt açılıiş voltajı olduğuna göre 20mAx2V=40mA'de led'i yakmadan üzerinden geçireceğin güç. Hiçbir şeyi varsaydığım yok. Led'i mümkün olduğu kadar parlak fakat yakmadan çalıştırmak istersin... O yüzden Led'in üzerinden geçiireceğin akımla yola çıkarsın... Buna da TASARIM denir...

"Ama elektriğin E sinden haberin olmadığı için sağda solda gördüğün hazır devre hesabını buraya yapıştırmışsın"

Gelelim oradaki hesaba:

• 3 volta saat pili kullanılıyor ve led'in açılış voltajı 2 volt. Bu da pile seri olarak en fazla bir led bağlayabilliriz demek. Paralel daha fazla bağlanır fakat bu da daha fazla akım çeker ve pili çabuk bitirir. Bu nedenle tek led.
  • 2 volt Led'i yakmadan en parlak çalıştırabilmemiz için üzerindeki voltajın 2 volt, üzerinden geçen akımında yaklaşık 20mA olması gerekir. Bunun için led'e bir seri direnç bağlanır.
  • Bu direncin üzerindeki voltaj 3V - 2V (led) = 1 volt. Üzerinden geçirmek istediğimiz akım da 20 mA (led ve direnç seri olduğu için, led'in üzerinden geçirmek istediğimiz akım, dirençten geçen ile aynı)
  • Dirençten 20mA akım geöirmek için direnç değeri = 1V/20mA = 50 kiloOhm. 50 kiloOhm standart değer olmadığı için, 2 adet standart seri direnç kullanılabilir. 10 kiloOhm ve 39 kiloOhm = 49 kiloOhm.

Hala bu hesaba yanlış diyorsan veya bir yerlerden bulmuş diyorsan, sana söyleyecek lafım yok...

Kırmızı led 1.8 V dur, 2 değil. Üzerinden geçen akım ledin gücüne göre değişir. Üzerinden geçen akıma sen karar veremezsin, yük karar verir. İyi tasarımlar.

Gelelim oradaki hesaba:

Gelelim oradaki hesaba:

Yanlış anlaşılma olmasın, bilginizi sınamaya kalkmıyorum; fakat burada da yanlışlarınız var:
- LED i 2V saymanıza girmiyorum. O zaten apayrı tartışma konusu ve burada haddinden fazla yürüyor.
- 20mA x 2V = 40mA demişsiniz. Bu işlemin sonucu mA değil mW biriminde olur.
- 1V/20mA = 50k demişsiniz, 50k değil 50R yapar. E24 standart serisinden en yakın 51R veya 47R seçebilirsiniz, iki direnç seri bağlamak zorunda değilsiniz.

Pedaldan ziyade ben de fiyat/performans döngüsünden kelli ucuz yollu lambalı hybrid bir amfi seçeneğini öneririm. Eğer drive & gain kullanımı mevcut ise, ve benim sizin betimlemenizden algıladıklarım hususunda bir yanlışım yoksa sevgili @Kamarot ; ben blackstar ht-1 veya ht-5 serilerinin arzuya göre kafa yahut combo versiyonlarını öneririm. Duyumdaki dolgunluk, sıcaklık ve eş zamanlı olarak tizlerin insansılığı (insan çalacak bunu!) arayışınız benim algıladığım yöndeyse memnuniyete ulaşmanız mutlaktır.

Haricinde niye pedal önermiyorsun derseniz, bence wattajları lambaları yeterince "turanj" yakmıyor. Doktor da koşmadı. Lambada dansındaki kıza da hepimiz hala aşığız, haberin olsun. Foruma hoş geldin.

Yanlış anlaşılma olmasın, bilginizi sınamaya kalkmıyorum; fakat burada da yanlışlarınız var:
- LED i 2V saymanıza girmiyorum. O zaten apayrı tartışma konusu ve burada haddinden fazla yürüyor.
- 20mA x 2V = 40mA demişsiniz. Bu işlemin sonucu mA değil mW biriminde olur.
- 1V/20mA = 50k demişsiniz, 50k değil 50R yapar. E24 standart serisinden en yakın 51R veya 47R seçebilirsiniz, iki direnç seri bağlamak zorunda değilsiniz.

Yok hocam yanlış anlayacak birşey yok... Haklısın...

Direnç değeri 50 Ohm olacak...
20mA x 2V = 40 mW (yanlış yazmışım)
Standart seride 51 ve 47 katları olduğunu unutmuşum...

Düzeltmeler için teşekkür ederim...

Pedaldan ziyade ben de fiyat/performans döngüsünden kelli ucuz yollu lambalı hybrid bir amfi seçeneğini öneririm. Eğer drive & gain kullanımı mevcut ise, ve benim sizin betimlemenizden algıladıklarım hususunda bir yanlışım yoksa sevgili @Kamarot ; ben blackstar ht-1 veya ht-5 serilerinin arzuya göre kafa yahut combo versiyonlarını öneririm. Duyumdaki dolgunluk, sıcaklık ve eş zamanlı olarak tizlerin insansılığı (insan çalacak bunu!) arayışınız benim algıladığım yöndeyse memnuniyete ulaşmanız mutlaktır.

Haricinde niye pedal önermiyorsun derseniz, bence wattajları lambaları yeterince "turanj" yakmıyor. Doktor da koşmadı. Lambada dansındaki kıza da hepimiz hala aşığız, haberin olsun. Foruma hoş geldin.

Bu biraz algı kaynaklı bir durum zira ht serisinin pre katında hemen hemen tüm kazanç katlari solid state.

Bu biraz algı kaynaklı bir durum zira ht serisinin pre katında hemen hemen tüm kazanç katlari solid state.

Ben tanimi yapilan tonlari rahatlikla yakakayabildigimi dusunuyorum. Hani solid state yada degilinden ziyade, portatifligi sebebiyle bahsi gecen pedallardan hergangi birine 300 veya + para odemektense uzerine az daha eklenip en azindan bir ht-1 cok daha makul bir tercih olabilir.

Yoksa evet, dedigimiz gibi bu hybrid bir amfi. Fakat arkadasin beklentisini bence karsilayacaktir diye dusunuyorum. En azindan bir dore subesinde kokune kadar deneyip daha kapsamli bir fikir edinebilir.

Beyler basit bir soru sordum devre hesapları, diyagramlar havada uçuşmuş, biraz daha karışık bir şey yazsam neler olacakmış merak ettim cidden :D öncelikle şimdilik grubumla stüdyolarda sağda solda barlarda filan çaldığımız için, amfi seçeneği benim için ileride kendi bütçemi oturttuktan sonra olayı lüks harcama boyutunda bir hobi haline getirip suyunu çıkaracağım zamana bırakılmış bir seçenek gibi duruyor :D şimdilik mümkün olduğunca tonlarıma renk getirme peşindeyim, sıkılmadan zevk alarak çalmaya çalışıyorum. Lambalı pedallar da ilgimi çekti ve tube king od nin tonları yumuşak ve sıcak geldi, zaten sert bir şey de çalmıyorum. Ayrıca fiyat/performans oranı da kötü değil gibi geldi ve bütçem sınırlı olduğundan makul bir seçenek olduğunu düşünüp bir de bilenlere sorayım dedim :) sonuç olarak bu hafta pedalı alacağım sanırım, haftaya ufak bi sahnemiz var ve elimdeki mt-2 yi sevemedim gitti zaten satılmıyor da iyice gıcık oldum :D

Geri