Internet Ile Yurtdışından Pedal Almak

Selamlar!
Bir süredir aklımda bazı pedallar var, ama Türkiye'de ne internet sitelerinde ne de dükkanlarda ya bu pedallar hiç yok ya da stoklarında yok.
İnternetten yabancı sitelerden yani yurtdışından almayı düşünüyorum bir süredir.
1. Bu durumda olaylar nasıl oluyor? Yani gümrük vb de sorun çıkıyor mu? Ya da pedalın kendi fiyatı hariç ekstra olarak bir masraf çıkıyor mu?
2. Bazı sitelerde "free shipping" olduğu söyleniyor. Bu tam olarak nedir?
Aslında çok soru var aklımda ama ilk olarak bunlar geliyor aklıma. Şimdiden teşekkürler.

75 euro ya kadar gümrük vergisi binmiyor 1 kaç eşya sorunsuz geçebiliyor fazalsı satışa girebilir vergi konabilir. free shipping ücretsiz kargo gemiyle oluyor genelde max 1 ayda elinde oluyor sonuçta 75 eurodan sorna %20 gumruk vergısı + kdv gibi ıvır zıvır işlemler var sanırım. Benim bilgim duyumum bu kadar yanlışım varsa düzeltin lütfen

Ebay üzerinden geçmişte birkaç pedal alımı yaptım. 100 usd civarı pedallar gümrükten sorunsuz geçiyor. Fiyat olarak daha yüksek yada düşük de olsa yüksek imajı veren ürünler alı konuluyor. Olay ürünleri posta ile getirtmekte. Posta ile gelenleri Topkapı ki ptt gümrükten %20 gümrük vergisi ödeyerek alabiliyorsunuz. Özel kargo olanlar ayrı yılan hikayesi. Hiç bulaşmayın.

Free Shipping ifadesi genellikle lokal alıcılar için kullanılıyor. Son aşamada Türkiye'yi seçince kol gibi kargo ücreti çıkabiliyor. Ama Ebay'de türkiye ye free shipping yapan çok sayıda kişi mevcut.
Free Shipping yapanlar genellikle en ucuz kargo opsiyonunu kullandığı için ulaşma süreleri 15 günün altında olmuyor ve takipte sıkıntılar çıkabiliyor tabii.

75 euro sınırı devam ediyor. kargo hariç ürün bedeli 75 euro ise sıkıntı yok 76 euro ise fedex gibi bi şirketin 150tl+100 tl gibi ordinoymuş vırtmış zırtmış masrafları var

Yurtdışından zırt pırt alışveriş yapan biri olarak son noktayı koyayım :)
- Alt sınırın 150€'ya çıkarıldığı falan yok: Alt sınır hâlâ 75€. Kargo bedeli hariç 75€ ve altında olan ürünler gümrükten geçer, belki gümrükteki amcalar kutusunu açıp kurcalayabilir (Benim 6L6WXT+ tüplerin kutusunu açmışlar mesela). Parfüm, cep telefonu, ilaç vs. olmadığı için hemen gümrükten geçer ve adresinize kadar gelir. 75€ üzerine çıktığı zaman da, Avrupa Birliği ülkelerinden geliyorsa %18, ABD ve diğer ülkelerden geliyorsa %20 gümrük vergisi biner. Bu durumda ürün gümrükte tutulur ve adresinize ihbar gelir. Zaten siz ihbar gelmesini beklemeyeceksiniz. PTT'nin web sayfasından uluslararası kargo takip numarası ile takip edeceksiniz, "Alıcıya ihbar gönderildi, gümrükte tutuluyor" ibaresini okuduğunuzda, ertesi gün bulunduğunuz şehrin Uluslararası Kargo İşlem Merkezi'ne (İstanbul için Davutpaşa'daki köhne yere) gidip o günkü €/TL paritesine göre paşa paşa verginizi ödeyecek ve ürününüzü alacaksınız. 20 gün içinde gidip almazsanız ürünü geri gönderirler. Çok ciddi firmalar ile çalışmıyorsanız (thomann, musician's frend, zzounds vs), rica edip faturaya daha düşük bedel yazdırabilirsiniz. Mesela ben ABD'deki Mac Daddy's Music'ten manyetik getirteceğim zaman adam sağolsun 90$ lık ürün bedelini 60$ olarak yazmış ve beni büyük bir yükten kurtarmıştı :)
- Üst sınır 1500€: Pedal aldığınız için bu kısmı okumasanız da olur; fakat ilgilenen diğer arkadaşlar için yazmak istedim. Aldığınız ürünlerin toplam bedeli 1500€ üzerindeyse bireysel olarak onu gümrükten içeri sokmanız mümkün değil.
- Adrese Şirket Adı Yazmayın: Kargocular, sanayi sitesi içinde adres olarak değil, şirket adı olarak daha rahat buluyor diye adres kısmına caddeli sokaklı açık adresle beraber şirket adı yazmayı da alışkanlık haline getirmiştim. Thomann'dan yaptığım daha önceki alışverişlerde sorun olmadığı halde 2x12 kabini gümrükten teslim almaya gittiğimde "Buna yasal ithalat yapacaksın, şirket adına gelmiş bu" deyip geri çevirmişlerdi. Yetmemiş, speaker kabini değil de bilgisayar kasası sanmışlardı. İkna edene kadar göbeğim çatlamıştı. Siz bu hataya düşmeyin. Doğru düzgün adres yazın.

Detaylar için: http://www.mfa.gov.tr/gumruk-formaliteleri.tr.mfa

Son düzenleme:
bişey sorabilir miyim bilen var mı acaba
benim almanyada akrabam var ona aldırsam ve bana gönderse yani adresime kargolasa.
Hediye paketi olarak gönderse.
Bi sorun çıkar mı ya da masrafı var mıdır ????????

bişey sorabilir miyim bilen var mı acaba
benim almanyada akrabam var ona aldırsam ve bana gönderse yani adresime kargolasa.
Hediye paketi olarak gönderse.
Bi sorun çıkar mı ya da masrafı var mıdır ????????

Uluslararası posta gönderilerinde, kutu üzerine yapıştırılacak kağıtta ürünün ne amaçla gönderildiği işaretlenebilir: İade, hediye, ticari, kişiye özel vs. Hediye olarak gönderildiği zaman, normal günlerde 150€ alt sınır var. Bayram günlerinden en fazla 30 gün önce veya sonra gönderilen hediyelerde bu alt sınır 300€ oluyordu en son. Bu özel durum hâlâ devam ediyor mu bilmiyorum. Üst sınır yine 1500€.

Yurtdışından defalarace pedal almış biri olarak şunları söyliyim...

Sınır 75 euro. 10-15 euro aşsanda direk evine gelebiliyor.

Pedalı satın aldığın ülkenin resmi hava yolu posta servisi ile geliyorsa (USPS gibi) ve 75 euronun altındaysa sıkıntı yaşamazsın. Gönderilen ülkeden çıkana kadar o ülkenin postanesinin sitesinden, Türkiye'ye girince, PTT'nin takip hizmeti vermediği servislerden değilse, PTT'nin sitesinden takip edebilirsin.

Faturayı az gösterme veya üzerine hediye yazdırma işi şansa bağlı. oradaki memur ürünün fiyatının 75 avrodan fazla olduğuna kanaat getirirse seni çağırır. Çağırdığında kredi kartı ekstreni de isteyecek ve ödemenin gerçekten faturdaki turar olduğunu görmek isteyecektir. Hatta yanında internete girip fiyat araştırması bile yapabilir..

Eğer 75 avronun üzerindeyse ne oluyor? Eğer gelen ürün ticari özellik taşımıyorsa (örneğin aynı maldan 5-10 tane değilse) yine gümrük seni çağırır, kredi kartı ekstreni de ister, yaklaşık %20 vergi, masraf vb. ödeyip kargonu alırsın... Tabi yine memur internete girip fiyat araştırması yapabilir ki yurtdışından 2.el presonus ses kartı aldığımda bu başıma gelmişti... Fiyatı az gösterme vb. işlere girmediğim için, bulduğu fiyatlar aldığım fiyata yakındı, ekstrede de gösterince işim kısa sürmüştü... :)

Uluslararası Kargo İşlem Merkezi'ne (İstanbul için Davutpaşa'daki köhne yere) gidip o günkü €/TL paritesine göre paşa paşa verginizi ödeyecek ve ürününüzü alacaksınız. 20 gün içinde gidip almazsanız ürünü geri gönderirler.

Artık İkitelli Organize Sanayi sitesine taşındı oldukça da uzak bir yer. İyi haberse Faturasında fiyatla ilgili sıkıntı yoksa. Yani Gümrük Görevlisi fatura bedeli ile ürün arasında bir uyumsuzluk yok derse ve ürün gümrükten çıkarsa 1500 Euro'nun altındaki yasak olmayan ürünler kapınıza kadar geliyor. Vergisi varsa kapıda ödüyorsunuz. Eğer üzerininizde nakit yoksa en yakın postanaye bırakılıyor. Oraya gidip parasını ödüyorsunuz.

Gümrüğün çağırması olayı dediğiniz tam olarak neresi oluyor. İzmir'deyim ben de sanıyorum bütün konuşmalarda bahsedilen yerler İstanbul tarafları, o da tabi baya zorlaştırır olayı benim için.

Gümrüğün çağırması olayı dediğiniz tam olarak neresi oluyor. İzmir'deyim ben de sanıyorum bütün konuşmalarda bahsedilen yerler İstanbul tarafları, o da tabi baya zorlaştırır olayı benim için.

Gümrüğün çağırması dediğimiz olay şöyle oluyor (Yukarıda da bahsetmiştik): Gümrük amiri, ürünün faturasında yazan fiyatın saçma olduğu kanısına varırsa veya ürün bedeli 75€ üzerindeyse, ürünü gümrükten geçirmez ve adresinize göndermez. Fakat size ihbar gönderir. Bunun nedeni, hem doğrulama hem de vergi tahsilatıdır. Gerçi @Halilozz 'un dediğine göre artık bu da olmuyormuş, vergi tahsilatı adrese geldiğinde oluyormuş; ama İzmir'de n'olacağı bilinmez. Her ilde mutlaka uluslararası kargoların işlendiği yerler vardır. İzmir'deki de sanırım Bayraklı'daki PTT Kargo İşleme Merkezi. Teslimat adresi İzmir'deyse, Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra buraya gönderilecek ve buradan adrese dağıtıma çıkacak yahut size ihbar gönderilecek.

Çok alış veriş yapmış biri olarak sadece olay şudur: 1500euro (kargo bedeli hariç) veya 30kg altında ise : Aldığın malzeme X 1.2(1.18 de küçük masraflarla 1.2'yi bulur) + kargo
Sana maliyeti budur. Bu yüzde 20lik kısmıda vergi dairesine gider dekontunu alır. Sehrindeki gümrükten yani PTT'den malı çekersin bu kadar basit. Bu 75 euro geyiği ise tamamen gümrük müşavirinin o günkü ruh haline bağlıdır. İsterse ona da yukarıda ki hesabı yapıp vergi ödemeni isteyebilir. 1500 euro yada 30 kg üstünde ise malzemeler gümrüğe takılır. Çekebilmen için o alanda şirketin olması ithalat izninin olması vs vs şeyler lazım.

Gümrüğün çağırması dediğimiz olay şöyle oluyor (Yukarıda da bahsetmiştik): Gümrük amiri, ürünün faturasında yazan fiyatın saçma olduğu kanısına varırsa veya ürün bedeli 75€ üzerindeyse, ürünü gümrükten geçirmez ve adresinize göndermez. Fakat size ihbar gönderir. Bunun nedeni, hem doğrulama hem de vergi tahsilatıdır. Gerçi @Halilozz 'un dediğine göre artık bu da olmuyormuş, vergi tahsilatı adrese geldiğinde oluyormuş; ama İzmir'de n'olacağı bilinmez. Her ilde mutlaka uluslararası kargoların işlendiği yerler vardır. İzmir'deki de sanırım Bayraklı'daki PTT Kargo İşleme Merkezi. Teslimat adresi İzmir'deyse, Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra buraya gönderilecek ve buradan adrese dağıtıma çıkacak yahut size ihbar gönderilecek.

Aynen artık gümrüğe çağırılma sadece doğrulama için oluyor. Fiyat konusuna kanaat getirirlerse (1500 euro altı için) vergisi kapıda tahsil oluyor. Bir arkadaşım gitar gövdesi aldı 100 TL'lik vergisi vardı. PTT ile evine kadar geldi kapıda vergisini ödeyip aldı. Fakat benim manyetik setine ikna olmadılar Gümrüğe davet ettiler. Ebay üzerinden aldığım ürünü gösterip ikna ettim vergisiz Gümrük'ten teslim aldım. Şişli-İkitelli arası gidiş geliş 45 dakikası Gümrük sırası olmak üzere. 5 saat sürüyor :) Allah düşürmesin. Çok uzak yere taşınmış.

Geri